Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:27 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona
 Dogmatyka katolicka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wybacz, ale w tym momencie cisną mi się na usta bardzo niecenzuralne słowa na temat poziomu Twojej wiedzy. "Nie było na katechezie" - przepraszam, ale co to za usprawiedliwienie? Katechezy nie zawierają kompletu nauczania Kościoła.

Aha... Masz jakiś fragment nauczania Kościoła ze średniowiecza, w którym zapisano, że samobójcy są w czambuł potępieni?


Pt maja 01, 2020 6:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):

Aha... Masz jakiś fragment nauczania Kościoła ze średniowiecza, w którym zapisano, że samobójcy są w czambuł potępieni?

Jakiego średniowiecza?

Przykazanie 6: Nie morduj.
KKK 1035: Kto umiera w grzechu śmiertelnym idzie prosto do piekła.


Pt maja 01, 2020 6:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan, zamiast uciekać w inne tematy, zabierz się za udzielenie rzeczywistej odpowiedzi na to:
Wespecjan napisał(a):
Jockey napisał(a):
A jak z odpowiedzią do której cię wielu wzywa?
Już odpowiedziałem tutaj: viewtopic.php?p=1168529#p1168529

Nie kłam, bo na forum kłamstwo ma bardzo krótkie nogi. Pytania są zamknięte i udziel odpowiedzi "tak" lub "nie":

Czy uważasz Sobór Watykański II za heretycki?
Czy, idąc dalej, uważasz papieży od Pawła VI (a może i Jana XXIII) do Franciszka za heretyków/schizmatyków bo działali/działa w ramach SWII?


Pt maja 01, 2020 6:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):

Aha... Masz jakiś fragment nauczania Kościoła ze średniowiecza, w którym zapisano, że samobójcy są w czambuł potępieni?

Jakiego średniowiecza?

Przykazanie 6: Nie morduj.
KKK 1035: Kto umiera w grzechu śmiertelnym idzie prosto do piekła.

Ale grzech śmiertelny musi zakładać pełną swiadomość i dobrowolność, a zatem jeśli kotś zabina się na skutek ciężkiej depresji, ktora jest chorobą to niekoniecznie mówimy już o grzechu śmiertelnym. Pozostawny Bogu takie osady, zamiast wysyłać ludzi do piekła


Pt maja 01, 2020 6:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
sachol napisał(a):
Ale grzech śmiertelny musi zakładać pełną swiadomość i dobrowolność, a zatem jeśli kotś zabina się na skutek ciężkiej depresji, ktora jest chorobą to niekoniecznie mówimy już o grzechu śmiertelnym. Pozostawny Bogu takie osady, zamiast wysyłać ludzi do piekła

Samobójstwo jest podejmowane z pełną świadomością, człowiek jest świadomy, że to co robi pozbawi go życia i o to mu chodzi i do tego dąży.


Pt maja 01, 2020 6:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Zuben Ninja napisał(a):
Drugi moderator, który zachowuje się gimbusiarsko... Zrób przysługę temu forum i zrezygnuj ze swojego stanowiska razem z PeteremW bo Wasze zachowanie to totalna porażka - chamstwo i żałosne docinki.


U mnie w kościele zawsze powtarzano, że Kościół Katolicki jest nieomylny w swoim nauczaniu więc myślałem, że wszystko co naucza jest nieomylne. Żaden ksiądz w mojej parafii nigdy nie precyzował dokładnie co jest nieomylne więc zakładałem, że wszystko jest. Na katechezie u mnie nie poruszano tego tematu.

To ze ktoś wytyka ci bład i brak wiedzy nie znaczy że zachowuje się gimbusiarsko.


Pt maja 01, 2020 6:19 pm
Zobacz profil
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wybacz, ale w tym momencie cisną mi się na usta bardzo niecenzuralne słowa na temat poziomu Twojej wiedzy. "Nie było na katechezie" - przepraszam, ale co to za usprawiedliwienie? Katechezy nie zawierają kompletu nauczania Kościoła.

Słuchaj - od dziecka powtarzano m, że wszystko co naucza Kościół jest nieomylne więc tak to zapamiętałem. Zaufałem na słowo. Teraz dopiero Barney uświadomił mi, że to nieprawda.

Yarpen Zirgin napisał(a):
Aha... Masz jakiś fragment nauczania Kościoła ze średniowiecza, w którym zapisano, że samobójcy są w czambuł potępieni?

Nie szukałem jeszcze tego fragmentu ale wiem, że jeden z papieży na pograniczu średniowiecza/renesansu twierdził, ze wszystkich innowierców czeka niechybne potępienie.


Pt maja 01, 2020 6:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
sachol napisał(a):
Ale grzech śmiertelny musi zakładać pełną swiadomość i dobrowolność, a zatem jeśli kotś zabina się na skutek ciężkiej depresji, ktora jest chorobą to niekoniecznie mówimy już o grzechu śmiertelnym. Pozostawny Bogu takie osady, zamiast wysyłać ludzi do piekła

Samobójstwo jest podejmowane z pełną świadomością, człowiek jest świadomy, że to co robi pozbawi go życia i o to mu chodzi i do tego dąży.

A skad Ty to możesz wiedzieć? To spore nadużycie tak twierdzić że każdy w pełni wie że to co robi jest wielkim złem, a mimo to to czyni. A tylko taka świadomość powoduje że można mówić o grzechu ciężkim. No i tak jak pisałam, depresja jest chorobą, a choroba wyklucza pełną świadomość


Pt maja 01, 2020 6:22 pm
Zobacz profil
Post Re: Dogmatyka katolicka
sachol napisał(a):
To ze ktoś wytyka ci bład i brak wiedzy nie znaczy że zachowuje się gimbusiarsko.

Wytknięcie braku wiedzy jest w porządku ale sposób w jaki to zrobił Jockey to zwykłe chamstwo połączone z ironią by ośmieszyć stronę przeciwną.


Pt maja 01, 2020 6:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
sachol napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
sachol napisał(a):
Ale grzech śmiertelny musi zakładać pełną swiadomość i dobrowolność, a zatem jeśli kotś zabina się na skutek ciężkiej depresji, ktora jest chorobą to niekoniecznie mówimy już o grzechu śmiertelnym. Pozostawny Bogu takie osady, zamiast wysyłać ludzi do piekła

Samobójstwo jest podejmowane z pełną świadomością, człowiek jest świadomy, że to co robi pozbawi go życia i o to mu chodzi i do tego dąży.

A skad Ty to możesz wiedzieć? To spore nadużycie tak twierdzić że każdy w pełni wie że to co robi jest wielkim złem, a mimo to to czyni. A tylko taka świadomość powoduje że można mówić o grzechu ciężkim. No i tak jak pisałam, depresja jest chorobą, a choroba wyklucza pełną świadomość
No jak to skąd wiem? O to chodzi samobójcy by się zabić, więc jest świadomy, że ten jego czyn pozbawi go życia.
Pani chyba myli motywacje ze świadomością. Nie ważne jakie motywacje ma samobójca, jest to grzech przeciwko 5 przykazaniu z dekalogu i wyraz rozpaczy a rozpacz jest także grzechem, bo jest to odrzucenie ufności Bogu.
Tak więc każdy samobójca idzie prosto do piekła.
I to trzeba jasno i stanowczo mówić wszystkim ludziom a zwłaszcza wierzącym. A nie: "rób co uważasz i licz na miłosierdzie".
Jak chce Pani pomóc ludziom w depresji to prócz leczenia i pocieszeń trzeba im także stanwoczo wyjaśnić jaki los niechybnie czeka samobójcę po śmierci. Czym jest krótkie cierpienie w tym życiu wobec cierpień wiecznych? Człowiek może przegrać życie doczesne, ale pomimo to może wygrać życie wieczne. W szczęsciu.


Pt maja 01, 2020 6:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Zamiast tak pędzić do potępiania ludzi, racz wreszcie odpowiedzieć na pytania:

Wespecjan napisał(a):
Jockey napisał(a):
A jak z odpowiedzią do której cię wielu wzywa?
Już odpowiedziałem tutaj: viewtopic.php?p=1168529#p1168529

Nie kłam, bo na forum kłamstwo ma bardzo krótkie nogi. Pytania są zamknięte i udziel odpowiedzi "tak" lub "nie":

Czy uważasz Sobór Watykański II za heretycki?
Czy, idąc dalej, uważasz papieży od Pawła VI (a może i Jana XXIII) do Franciszka za heretyków/schizmatyków bo działali/działa w ramach SWII?


Pt maja 01, 2020 6:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Zamiast tak pędzić do potępiania ludzi

Ja nie potępiam tylko dekalog i katechizm, które w tej sprawie są ultra-jasne.


Pt maja 01, 2020 6:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Odpowiedz na pytania:

Wespecjan napisał(a):
Jockey napisał(a):
A jak z odpowiedzią do której cię wielu wzywa?
Już odpowiedziałem tutaj: viewtopic.php?p=1168529#p1168529

Nie kłam, bo na forum kłamstwo ma bardzo krótkie nogi. Pytania są zamknięte i udziel odpowiedzi "tak" lub "nie":

Czy uważasz Sobór Watykański II za heretycki?
Czy, idąc dalej, uważasz papieży od Pawła VI (a może i Jana XXIII) do Franciszka za heretyków/schizmatyków bo działali/działa w ramach SWII?


Pt maja 01, 2020 6:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen nie pytał co Ty sądzisz na temat samobójców, tylko o źródła, wg których samobójcy podlegają bezwzględnemu potępieniu (przeciwstawiałeś naukę dawną obecnej).
Zatem nie wij się, tylko konkretnie.


Podłączam się do pytań, na które unikasz odpowiedzi jak diabeł święconej wody::
Czy uważasz Sobór Watykański II za heretycki?
Czy, idąc dalej, uważasz papieży od Pawła VI (a może i Jana XXIII) do Franciszka za heretyków/schizmatyków bo działali/działa w ramach SWII?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt maja 01, 2020 7:21 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
merss napisał(a):
Ależ nie. Racjonalizujesz aż miło. Po prostu religia służy budowaniu twojej tożsamości. Nie interesuje cię prawda, ale poczucie bezpieczeństwa, które sobie budujesz w opariu o swoiście rozumianą archeologie teologiczną.
A coś bardziej merytorycznego niz poza zwykłym sugerowaniem mi probelmów psychicznych , bo ośmieliłem się pokazać schowane do piwnicy (ale nadal obowiązujące) nauczanie Kościoła katolickiego?

Jockey napisał(a):
A jak z odpowiedzią do której cię wielu wzywa?
Już odpowiedziałem tutaj: viewtopic.php?p=1168529#p1168529

Tonans napisał(a):
Wiem o tym i potępiam te tezy wraz z PIX. Ale te tezy nie potępiają "nieprzezwyciężonej ignorancji". Pod każdą z tych tez napisałem także wyjaśnienie dlaczego SWII nie jest sprzeczny w tych punktach z Syllabusem.
Po Zmartwychwstaniu nie ma żadnej, "nieprzezwyciężonej ignorancji", która by zbawiała bez znajomości nauki Jezusa Chrystusa. Nie może być żadnego "nieświadomego ignoranta", bo Boża Opatrzność każdego poganina przygotowywuje wpierw poprzez jego rozum na Boże dzieła w otaczającym świecie jak Kościół nieomylnie naucza: "Ta sama święta Matka Kościół utrzymuje i naucza, że naturalnym światłem ludzkiego rozumu można z rzeczy stworzonych na pewno poznać Boga, początek i cel wszystkich rzeczy." (Sobór Watykański I, Konstytucja dogmatyczna Dei Filius) a także osobiste, przez Boże natchnienia, czy jakiegoś świadka wiary, by kierował się ku dobremu a unikał złego poprzez łaskę uczynkową, dostępną dla każdego (Katechizm katolicki kardynała Gaspariego P.285).

Wtedy i tylko wtedy kiedy to "ziarno" zasiane przez Boga w duszy poganina wykiełkuje, Bóg na pewno przechodzi do drugiego etapu czyli żniw (ogłoszenia tak przygotowanemu człowiekowi Ewangelii Jezusa Chrystusa i włączenia go do Kościoła przez podesłanie mu apostołów, misjonarzy, czy świeckich katolików czyli "żniwiarzy"). Pan Jezus mówił do uczniów: "Tu bowiem okazuje się prawdziwym powiedzenie: Jeden sieje, a drugi zbiera. Ja was wysłałem żąć to, nad czym wyście się nie natrudzili. Inni się natrudzili, a w ich trud wyście weszli".

Dlatego bluźnierstwem jest twierdzenie, że istnieją gdzieś jacyć "niezawinieni ignoranci", bo to jest tak jakby powiedzieć, że Bóg był wobec nich obojętny, że to Bóg zawinił. Że Opatrznośc Boża nigdy o nich nie zabiegała, nie oświecała ich rozumu, nie dawała łaski uczynkowej, a nawet gdy to wszystko dostarczyła, to nie podesłał Bóg im apostołów wiary by poznali Ewangelię i zostali sakramentalnie włączeni do Kościoła katolickiego.
Wiara w "niezawinioną ignorację" to wiara w predestynację, wiara że o jednych Bóg dba a do innych nigdy nie przychodzi.

-----------
Jestem porażony tutejszym obrazem Kościoła w głowach niektórych ludzi, który to sprowadza się do obrazu sekty, która może sobie zmieniać co chce i jak chce, bez żadnego względu na to co było głoszone wcześniej, a zamiast tego obowiązuje tylko "najnowsza wykładnia i widzimisię", która na dodatek w każdej chwili może być zmieniona.


Jest "nieprzezwyciężona ignorancja" świadczą o tym przedstawione na tym forum cytaty z Piusa XII i i ze świętego oficjum z 1949 roku. Tak więc, KK zmienił nauczanie jeszcze przed SWII. Przytaczany przez ciebie Tomasz z Akwinu, raz, że nie jest nieomylny, dwa w nie miał pojęcia o istnieniu ameryk i Australii. Musisz umieć czytać kontekst.


Pt maja 01, 2020 7:36 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL