Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:39 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 23  Następna strona
 Dogmatyka katolicka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Nadal nic się nie zmieniło w fakcie, że wykładnię dogmatów podaje Kościół, a nie Wespecjan.


Śr kwi 22, 2020 3:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
O tym, co jest, a co nie jest herezją, decyduje papież samodzielnie lub z kolegium biskupów, a nie Ty. Wykładnię dogmatu, że poza Kościołem nie ma zbawienia, podał II Sobór Watykański i jest to nauczanie, które obowiązuje każdego katolika, włącznie z Tobą.
Nie przeskoczysz, Wespecjanie: Odrzucając nauczanie XXI Soboru Powszechnego postawiłeś się poza Kościołem.

Stawia sie ten poza Kościołem kto twierdzi, że dogmaty i nauczanie Kościoła ex cathedra może się zmienić lub unieuaktualnić.


Śr kwi 22, 2020 4:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nadal nic się nie zmieniło w fakcie, że wykładnię dogmatów podaje Kościół, a nie Wespecjan.

Kościół już podał wykładnię dogmatu "Poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia" na Soborze Florenckim a wszystko co jest jego zaprzeczeniem, nie jest nauczaniem Kościoła, bo Kościół w nauczaniu ex cathedra nie może nauczać błędu i sam sobie zaprzeczać.


Śr kwi 22, 2020 4:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjanie, nie sprawisz swoimi zaklęciami, że przestanie Cię obowiązywać wykładnia tego dogmatu podana na II Soborze Watykańskim. O tym, co jest, a co nie jest herezją, decyduje papież samodzielnie lub z kolegium biskupów, a nie Ty.


Śr kwi 22, 2020 4:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wespecjanie, nie sprawisz swoimi zaklęciami, że przestanie Cię obowiązywać wykładnia tego dogmatu podana na II Soborze Watykańskim. O tym, co jest, a co nie jest herezją, decyduje papież samodzielnie lub z kolegium biskupów, a nie Ty.

Nie, to Pan próbuje zakłamać rzeczywistosć i "udowodnić", że nauczanie ex cathedra papieża Eugeniusza IV na Soborze Florenckim już nie obowiązuje.
Tymczasem Kościół nie może sam sobie zaprzeczać, nie można znieść dogmatu, lub przerobić jego wcześniej jasno wyłożone rozumienie.


Śr kwi 22, 2020 4:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Nikt niczego nie zmienił. To, że Tobie się kolejny raz nie podoba nauczanie katolickie, bo chciałbyś czuć się elitą nad elitami, to już nie jest mój problem.


Śr kwi 22, 2020 4:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nikt niczego nie zmienił. To, że Tobie się kolejny raz nie podoba nauczanie katolickie, bo chciałbyś czuć się elitą nad elitami, to już nie jest mój problem.

Kościół nie może znieść dogmatu i zaprzeczać sobie w wykładani ex cathedra na temat tych dogmatów. Wszelkie zaprzeczenia to stanowiska heretyckie, wykluczające z Kościoła katolickiego.


Śr kwi 22, 2020 4:20 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
I stare wróciło. Zamiast dyskusji mamy 3 strony bicia piany przez Wespecjana tylko dlatego ze chciałby potępiać i wrzucać do piekła ludzi. I jest cały rozczarowany ze Kościół podał jak ten dogmat należy rozumieć. Wespecjan w swojej chęci sadzenia ludzi jest nieustający.
To się nazywa pycha. I było już wielokrotnie wspominane Wespecjanowi ze droga która idzie i postawy które przyjmuje przynajmniej tutaj na forum bo w życiu to kto to wie są z gruntu niechrześcijańskie. Wiadomo kto jest autorem pychy.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr kwi 22, 2020 4:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Jockey napisał(a):
I stare wróciło. Zamiast dyskusji mamy 3 strony bicia piany przez Wespecjana tylko dlatego ze chciałby potępiać i wrzucać do piekła ludzi. I jest cały rozczarowany ze Kościół podał jak ten dogmat należy rozumieć. Wespecjan w swojej chęci sadzenia ludzi jest nieustający.
To się nazywa pycha. I było już wielokrotnie wspominane Wespecjanowi ze droga która idzie i postawy które przyjmuje przynajmniej tutaj na forum bo w życiu to kto to wie są z gruntu niechrześcijańskie. Wiadomo kto jest autorem pychy.

Gdyby Pan odłożył na chwilę na bok uprzedzenia do mojej osoby i przeczytał co cytuję, to może by się Pan zastanowił jak Kościół działa. Może by się Pan dowiedział, że działa na zasadzie dogmatów, których nie można odwołać ani znaczenia zmienić. Kościół to nie pastor u protestantów, że w jego własnym kościele może dzisiaj mówić to a jutro odwrotnie. Że nie jest to instytucja rewolucyjna, gdzie można co jakiś czas wywrócić wszystko do góry nogami, zaprzeczyć, wymazać poprzednie nauczanie.

Kościół ma 2 źródła wiary Tradycja i Pismo Święte.
Wewnątrzkościelni rewolucjoniści proponują trzecie: duch czasu.


Śr kwi 22, 2020 4:40 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Gdybys odpuścił pychę i skupił się na tym co Kościół mówi przez wieki zamiast stawiania się ponad Kościołem i próbując sadzić papieża i biskupów których Bóg postawił nad tobą i kazał ci ich słuchać to pewnie zauważyłbyś to co widza katolicy. Ale ty w swoim zaślepieniu stwierdziłeś ze poza zdaniem Wespecjana nie ma zbawienia

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr kwi 22, 2020 4:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nikt niczego nie zmienił. To, że Tobie się kolejny raz nie podoba nauczanie katolickie, bo chciałbyś czuć się elitą nad elitami, to już nie jest mój problem.

Kościół nie może znieść dogmatu i zaprzeczać sobie w wykładani ex cathedra na temat tych dogmatów. Wszelkie zaprzeczenia to stanowiska heretyckie, wykluczające z Kościoła katolickiego.

Kolejny raz przypomnę:
O tym, co jest, a co nie jest herezją, decyduje papież samodzielnie lub wspólnie z kolegium biskupów, a nie Ty.


Śr kwi 22, 2020 4:59 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nikt niczego nie zmienił. To, że Tobie się kolejny raz nie podoba nauczanie katolickie, bo chciałbyś czuć się elitą nad elitami, to już nie jest mój problem.

Kościół nie może znieść dogmatu i zaprzeczać sobie w wykładani ex cathedra na temat tych dogmatów. Wszelkie zaprzeczenia to stanowiska heretyckie, wykluczające z Kościoła katolickiego.

Kolejny raz przypomnę:
O tym, co jest, a co nie jest herezją, decyduje papież samodzielnie lub wspólnie z kolegium biskupów, a nie Ty :brawo: .

I w zasadzie to powinien być koniec dyskusji. Tylko, czy Wespecjan dopuszcza taką mozliwośc, że się myli? :?


Śr kwi 22, 2020 5:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Rozumiem Państwa szok, bo pewnie nawet nie wiedzieliście co do lat 60 XX wieku Kościół nauczał o dogmacie "Poza kościołem katolickim nie ma zbawienia".

Ale idźmy dalej, bo już widzę, że przekonać was nie zdołam, że Kościół nie może sam sobie zaprzeczać w nauczaniu ex cathedra. Uparliście się, że można ukwadratowić koło i koniec. Powodzenia.

Teraz warto się zastanowić na skutkami wywrócenia do góry nogami dogmatu "Poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia".
Otóż moim zdaniem prowadzi do do zupełnego indyferentyzmu religijnego, gdzie "nie ważne jaką religię się wyznaje, w każdej można się zbawić". Katolicyzm z takim podejściem Panowie i Panie nie ma sensu, a przynajmniej nie ma większego sensu, jest tylko folklorem, ktoś lubi makaron, ktoś lubi ziemniaki, ale i tym i tym zaspokoisz głód.
Jeśli katolicyzm ma sens w sytuacji gdzie głosi się, że Kościół ogrania już wszystkich ludzi a Chrystus zbawia, to chętnie od kogoś tutaj dowiem się jaki.


Śr kwi 22, 2020 5:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Orfeusz napisał(a):
I w zasadzie to powinien być koniec dyskusji. Tylko, czy Wespecjan dopuszcza taką mozliwośc, że się myli? :?
Ale w czym mam sie mylić? Przecież ja tutaj nie prowadze własnej interpretacji dogmatu "Poza Kościołem katolickm nie ma zbawienia", tylko cytuję tutaj wykładnię ex cathedra papieża Eugeniusza IV. To samo na temat rzekomej "ewolucji rozumienia dogmatu". Krótko: jest niedpopuszczalna wg 3 zacytowanych papieży. Co ja tutaj niby tworzę od siebie?


Śr kwi 22, 2020 5:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
Jeśli katolicyzm ma sens w sytuacji gdzie głosi się, że Kościół ogrania już wszystkich ludzi a Chrystus zbawia, to chętnie od kogoś tutaj dowiem się jaki.

Będziesz miotlą odganiał jakiegoś dobrego ŚJ który będzie chciał przekroczyć bramy Nieba? :P

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Śr kwi 22, 2020 5:33 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 23  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL