Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:33 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 23  Następna strona
 Dogmatyka katolicka 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
O tym pisałam. Dla niego KK ma inną definicję. Bardzo wąską i nastawioną na wykluczanie. Inny pryzmat. Misją Kościoła było zawsze łączenie i jednoczenie. To jednoczenie odbywa się na różnym poziomie, np przez akceptację kultury i dostosowanie jej do pobożności. Nie chodzi jednak o proces odwrotny, więc należy z uwagą się charakterowi procesu przyglądać, by nie wprowadzać do Kościoła bałwanów.


Śr kwi 22, 2020 9:10 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
merss napisał(a):
Mamy więc sytuację, gdy dogmat o braku zbawienia poza Kościołem może obejmować też ateistów, bo to czasem dobrzy ludzie. Prawda powinna doprowadzić ich jednak do poznania Boga, ale to już rozsądza Bóg; możemy dojść do sytuacji nawrócenia tu przed śmiercią jak dobrego łotra.
Dzisiaj to się rozciąga definicję Kościoła na praktycznie każdego, bo jest nowe "rozumienie", które mówi, że Kościół to każdy człowiek z którym Chrystus się złączył i w ten sposób zbawił. Dlatego w moderniźmie nie ważne jaką religię wyznajesz, katolicyzm staje się zbędny i niepotrzebny i to jest tragedia. Tragedia dla Kościoła, bo traci sens, motywację do działania, i w ten sposób rację bytu, a w końcu wiarę. A także tragedia dla tych, którzy przez teorię powszechnego zbawienia nie zostali chrztem włączeni do Kościoła i przez to po smierci nie mają szans na zbawienie "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.". Zupełnie nie dziwne, dlaczego Kościół posoborowy opróżnia się w seminariach i kościelnych ławkach. Złamano kręgosłup temu arcyważnemu dogmatowi: Poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia.

Skruszony łotr został włączony do Kościoła przed nakazem chrztu jako warunku zbawienia, na tej samej zasadzie dostąpili zbawienia patriarchowie starotestamentalni po których do szeolu zstąpił Chrystus po swojej śmierci na krzyżu. Natomiast od nakazu chrztu, jest to warunek absolutnie konieczny do zbawienia.

Yarpen Zirgin napisał(a):
Wespecjan ewidentnie chce takiego rozumienia dogmatu, które pozbawi szansy na zbawienie każdego, kto nie jest katolikiem.

Nie "ja", tylko Kościół katolicki:
Papież Eugeniusz IV na Soborze Florenckim nauczając uroczyście ex cathedra stwierdza: Kościół wierzy, wyznaje i głosi, że "nikt żyjący poza Kościołem katolickim, nie tylko poganie, lecz także Żydzi, heretycy i schizmatycy, nie mogą stać się uczestnikiem życia wiecznego, lecz pójdą w ogień wieczny, "który jest przygotowany dla diabła i jego aniołów" jeżeli przed końcem życia nie przyłączą się do Kościoła; tak wielkie znaczenie ma jedność ciała Kościoła, że tylko tym, którzy w tej jedności pozostają, pomagają do zbawienia sakramenty kościelne oraz wysługują wieczną nagrodę posty, jałmużny i pozostałe pobożne uczynki oraz praktyki życia chrześcijańskiego. "Nikt nie może być zbawiony, choćby jego jałmużny były wielkie i choćby przelał krew dla imienia Chrystusa, jeśli nie pozostawał w łonie Kościoła katolickiego i w jedności z nim".


Śr kwi 22, 2020 10:14 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wespecjan ewidentnie chce takiego rozumienia dogmatu, które pozbawi szansy na zbawienie każdego, kto nie jest katolikiem.

Nie "ja", tylko Kościół katolicki:

Kościół katolicki wyłożył jak należy rozumieć ten dogmat w konstytucji dogmatycznej Lumen Gentium II Soboru Watykańskiego. Przytoczyłem Ci stosowny fragment w poprzednim postcie.


Śr kwi 22, 2020 10:31 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wespecjan ewidentnie chce takiego rozumienia dogmatu, które pozbawi szansy na zbawienie każdego, kto nie jest katolikiem.

Nie "ja", tylko Kościół katolicki:

Kościół katolicki wyłożył jak należy rozumieć ten dogmat w konstytucji dogmatycznej Lumen Gentium II Soboru Watykańskiego. Przytoczyłem Ci stosowny fragment w poprzednim postcie.

Kościół nie może zaprzeczać swojemu poprzedniemu nauczaniu ex cathedra.


Śr kwi 22, 2020 10:47 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
I to jest główny problem Wespecjana. On jest mądrzejszy od Kościoła. Coś kiedyś było i on wymaga żeby było tak samo. Bo on tak chce i koniec dyskusji

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr kwi 22, 2020 10:49 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Jockey napisał(a):
I to jest główny problem Wespecjana. On jest mądrzejszy od Kościoła. Coś kiedyś było i on wymaga żeby było tak samo. Bo on tak chce i koniec dyskusji

Chyba Pan nie rozumie co to znaczy nieomylne nauczanie ex cathedra. To znaczy nie może być zmienione.

Jeśli Pan uważą, że dogmaty i nauczanie ex cathedra można zmieniać, to taka postawa to herezja i wyłączenie się ze społeczności Kościoła katolickiego.


Śr kwi 22, 2020 10:53 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
I znowu jesteś mądrzejszy od papieża, biskupów i Soboru Powszechnego... :(


Śr kwi 22, 2020 11:04 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
I znowu jesteś mądrzejszy od papieża, biskupów i Soboru Powszechnego... :(

Jak to mądrzejszy? Ja tylko powtarzam za Kościołem: dogmaty i nauczanie ex cathedra są nieomylne i nie można ich zmienić.

Pan za to najwyraźniej odrzuca nauczanie ex cathedra Eugeniusza IV z Soboru Florenckiego, a każdy kto tak czyni -jest wyłączony z Kościoła jako heretyk.
Więc pytam: czy odrzuca Pan nauczanie nauczanie ex cathedra Eugeniusza IV z Soboru Florenckiego co do rozumienia dogmatu "Poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia"?
Tak czy nie?


Śr kwi 22, 2020 11:11 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Przykro mi nie bardzo, bo mnie na tą manipulację nie złapiesz.
Obowiązująca wykładnia nauczania na temat konieczności Kościoła do zbawienia została podana podczas II Soboru Watykańskiego Konstytucji dogmatycznej o Kościele "Lumen Gentium" i żadne Twoje wygibasy tego faktu nie zmienią (włącznie z odwoływaniem się do wcześniejszych soborów). Odrzucając nauczanie XXI Soboru Powszechnego stawiasz się poza Kościołem.


Śr kwi 22, 2020 11:36 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Przykro mi nie bardzo, bo mnie na tą manipulację nie złapiesz.
Obowiązująca wykładnia nauczania na temat konieczności Kościoła do zbawienia została podana podczas II Soboru Watykańskiego w konstytucji dogmatycznej Lumen Gentium i żadne Twoje wygibasy tego faktu nie zmienią (włącznie z odwoływaniem się do wcześniejszych soborów). Odrzucając nauczanie XXI Soboru Powszechnego stawiasz się poza Kościołem.

Czy odrzuca Pan nauczanie Eugeniusza IV, które nie może być zniesione ani zmienione, bo jest nauczaniem ex cathedra i wyjaśnieniem jasnego dogmatu KK?
Odrzuca Pan to nauczanie czy nie?

Jeśli dalej nie będzie Pan odpowiadał "tak lub nie" uznam, że odrzuca Pan dogmaty i nauczanie ex cathedra papieża na Soborze Florenckim.


Śr kwi 22, 2020 11:41 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Guzik mnie obchodzi, co sobie uznasz. Ja przyjmuję całe nauczanie Kościoła, a nie jedynie to, co Ty sobie wybrałeś, bo Ci pasuje do poglądów.


Śr kwi 22, 2020 12:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Guzik mnie obchodzi, co sobie uznasz. Ja przyjmuję całe nauczanie Kościoła, a nie jedynie to, co Ty sobie wybrałeś, bo Ci pasuje do poglądów.

Kościół nie może nauczać herezji ex cathedra ani nie może zaprzeczać swojemu poprzedniemu, nieomylnemu nauczaniu, więc ja nic nie muszę wybierać "co mi psuje".
Ale Pan, jest to teraz już dla mnie jasne, odrzuca uroczyste nauczanie papieża Eugeniusza IV z Soboru Florenckiego na temat dogmatu Poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia. Bo nie można przyjąć tego nauczania EIV ex cathedra, jednocześnie wierząc w herezje zaprzeczające temu nauczaniu.
Nie da się ukwadratowić koła ani jednocześnie stać i siedzieć.


Śr kwi 22, 2020 1:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
O tym, co jest, a co nie jest herezją, decyduje papież samodzielnie lub z kolegium biskupów, a nie Ty. Wykładnię dogmatu, że poza Kościołem nie ma zbawienia, podał II Sobór Watykański i jest to nauczanie, które obowiązuje każdego katolika, włącznie z Tobą.
Nie przeskoczysz, Wespecjanie: Odrzucając nauczanie XXI Soboru Powszechnego postawiłeś się poza Kościołem.


Śr kwi 22, 2020 1:36 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Przykro mi nie bardzo, bo mnie na tą manipulację nie złapiesz.
Obowiązująca wykładnia nauczania na temat konieczności Kościoła do zbawienia została podana podczas II Soboru Watykańskiego w konstytucji dogmatycznej Lumen Gentium i żadne Twoje wygibasy tego faktu nie zmienią (włącznie z odwoływaniem się do wcześniejszych soborów). Odrzucając nauczanie XXI Soboru Powszechnego stawiasz się poza Kościołem.

Czy odrzuca Pan nauczanie Eugeniusza IV, które nie może być zniesione ani zmienione, bo jest nauczaniem ex cathedra i wyjaśnieniem jasnego dogmatu KK?
Odrzuca Pan to nauczanie czy nie?

Jeśli dalej nie będzie Pan odpowiadał "tak lub nie" uznam, że odrzuca Pan dogmaty i nauczanie ex cathedra papieża na Soborze Florenckim.

Czy wiesz Wespacjanie, że dogmat się nie zmienil, ale jego rozumienie/interpretacja - może podlegać zzmianom. Bo Kościół to żywy Organizm i rozwija się Jego rozumienie prawd wiary.
Dogmat nie jest „suchym” twierdzeniem, formułą, która nawet
i „straszy”, lecz jest wyrazem żywej wiary Kościoła, która w swej
istocie jest niezmienna. Jednak wyraz tej wiary w przepowiadaniu
i przyjmowaniu (w dogmatach) dotyczy danej epoki historycznej
i jej aktualnego ducha rozumienia, stąd konieczna jest ciągle nowa
interpretacja tej samej i niezmiennej prawdy wiary w języku teologicznym.
Taka interpretacja jest wyrazem żywej Tradycji, przy
zachowaniu zasady ciągłości i niesprzeczności wypowiedzi. Podstawą
reinterpretacji jest nie tylko podstawowa relacja Tradycji do
Objawienia, do Pisma Świętego, ale także sama historyczność wiary
i historyczność dogmatów.
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/b ... 6-3062.pdf
Polecam świetny artykuł „Extra Ecclesiam salus nulla”? http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Stu ... s57-74.pdf


Śr kwi 22, 2020 2:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Orfeusz napisał(a):
Czy wiesz Wespacjanie, że dogmat się nie zmienil, ale jego rozumienie/interpretacja - może podlegać zzmianom. Bo Kościół to żywy Organizm i rozwija się Jego rozumienie prawd wiary.

Papież Leon XIII, Tametsi futura – O Jezusie Chrystusie Odkupicielu: "Nie uznawać dogmatów – to nie uznać religii chrześcijańskiej."

Papież Pius IX, Konstutucja Dei Filius, Sobór Watykański I: "Stąd należy też zachować zawsze to znaczenie dogmatów św., które Kościół św., Matka, określił, a nie wolno kiedykolwiek pod pozorem albo płaszczykiem głębszego zrozumienia od niego odstępować".

Papież Pius X: Encyklika Pascendi dominici gregis, o zasadach modernistów:
"Że dogmat nie tylko rozwijać i zmieniać się może, ale i musi, twierdzą stanowczo moderniści sami i jawnie to z ich poglądów wynika. (...) ganią nieraz Kościół otwarcie, że z wielkim uporem nie chce dogmatów swoich poddać i zastosować do poglądów filozoficznych: sami zaś, znosząc w tym celu teologię starą, usiłują wprowadzić nową, która schlebia bredniom filozofów.(...)Na podstawie tej zasady dochodzą do najgłówniejszego prawie rozdziału swoich teorii, do ewolucji. Dogmat więc, Kościół, obrządki św., księgi, które jako święte czcimy, nawet wiara sama, poddać się winna prawom rozwoju, jeśli nie ma skrzepnąć. I dziwnym się to wydawać nie może, jeśli sobie uprzytomnimy, co moderniści o poszczególnych tych prawdach nauczają. Przypuszczając więc, że istnieje prawo takiego rozwoju, określają moderniści sami sposób tegoż rozwoju."


Śr kwi 22, 2020 3:54 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 23  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL