Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:50 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 A co jeżeli Go nie ma? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post A co jeżeli Go nie ma?
Wiecie kogo mam na myśli... Choć może nawet być, ale On wcale nie chce i nie wymaga od nas tych przykazań, nakazów, zakazów itd. Może nie jest w ogóle związany z żadną religią czy świętą księgą?

Jeżeli po śmierci nic nie ma, to czy życie pełne zakazów i nakazów nie będzie zmarnowane? Jeżeli nic nie ma, to i tak nam będzie obojętne, że zmarnowaliśmy swoje życie, bo nie będziemy świadomi.

Czy człowiek, który przestrzega zasad bo musi, a nie dlatego że chce, może być szczęśliwy?

Nie chodzi tutaj o łamanie prawa państwowego, czyli np. zabijania czy kradzieży. Chodzi o takie sytuacje, za które Państwo nie karze, ale Kościół zabrania.

Przykładowo jest sobie dwóch młodych kawalerów. Jeden jest wierzący, przestrzega wszystkich zasad, żyje zgodnie z naukami wiary.
Drugi nie wierzy w Boga lub uważa, że Bóg jest, ale nie zwraca uwagi na nasze wybryki i nie widzi nic złego w naszym postępowaniu, podobnie jak nie widzi w naszym postępowaniu nic złego Państwo i dlatego go za to nie skazuje. Ten kawaler np. korzysta z usług prostytutek, co nie jest zabronione prawnie.

Jeżeli po śmierci nic nie ma, to pierwszy kawaler marnuje swoje życie na przestrzeganiu zasad, a drugi żyje w pełni życia, jak to się mówi "chwyta dzień".

Myślę, że pierwszy kawaler ma przechlapane, jeżeli żyje według zasad nie dlatego, że chce, tylko dlatego że musi, bo np. boi się kary po śmierci. Lepiej, jeżeli człowiek lubi przestrzegać tych zasad. Takiemu jest zdecydowanie łatwiej.

Nasuwa się pytanie, dlaczego np. kradzież jest karana, a cudzołóstwo nie? Wszak oba te przykazania są w kanonie dziesięciu. Czy kradzież jest zabroniona z tego powodu, że mówi o tym Biblia czy z jakiegoś innego? Jeżeli jest zabroniona, bo zakazuje jej Biblia, to dlaczego cudzołóstwo też nie jest zabronione, skoro jego też zakazuje Biblia?


So sie 24, 2019 5:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: A co jeżeli Go nie ma?
Po pierwsze: życie zgodne z Bogiem uważasz za ..zmarnowane?
po drugie: kopuację z prostytutką uważasz za.. rarytas?
po trzecie : niemożliwe, aby po śmierci niczego nie było,
a poza tym gdyby niczego nie było to nikt nie miałby i tak żałować swego życia.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So sie 24, 2019 5:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: A co jeżeli Go nie ma?
Dociekliwy, uważaj co napiszesz w następnym poście, bo będzie to post 666.


So sie 24, 2019 5:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: A co jeżeli Go nie ma?
Dociekliwy napisał(a):
Jeżeli po śmierci nic nie ma, to pierwszy kawaler marnuje swoje życie na przestrzeganiu zasad, a drugi żyje w pełni życia, jak to się mówi "chwyta dzień".

To "żyje w pełni życia" mnie rozbroiło.
Jeden działa energicznie, chodzi po górach, pływa kajakiem, prowadzi dyskusje a drugi "żyje w pełni życia" i w "koncie wali proncie" :P Jakies pomieszanie z poplątaniem,

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So sie 24, 2019 5:25 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: A co jeżeli Go nie ma?
Kłania się tu klasyczny zakład Paskala. Jeśli Boga nie ma to Twoje cnotliwe życie idzie na marne.. Tyle że jak sam zauważyłeś nawet tego nie ocenisz. Jeśli żyjesz cnotliwie zgodnie z przykazaniami, a Bóg jest - to wygrałeś wszystko.
Żyjąc wbrew przykazaniom gdy Boga nie ma - sytuacja jest taka sama jak byś je przestrzegał - po śmierci nie ocenisz tego bo Ciebie nie będzie.
Natomiast w przypadku gdy Bóg jest - okaże się że dałeś nieskończonej plamy.

Jeśli jesteś wątpiący - bardziej się opłaca żyć z założeniem że Bóg istnieje, niż zakładać coś przeciwnego.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So sie 24, 2019 5:26 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: A co jeżeli Go nie ma?
1. Nie uważam za zmarnowane, ale są tacy, którzy nie wierzą w Boga, lub wierzą, że On ma wszystko w nosie. Jeżeli przestrzegasz zasad, a później okazuje się, że to było bez sensu, to jest to zmarnowane życie. Tylko chodzi o to, że jeżeli nic nie ma, to nawet nie dowiemy się czy zmarnowaliśmy swoje życie.
2. Ja nie, ale wielu facetów uważa że tak, że nie ma sensu rezygnować z takich przyjemności, jeżeli nic nie ma po śmierci. Wielu uważa się za katolików i też to robi. Sami decydują co jest dla nich dobre a co złe.
3. Też uważam, że śmierć nie jest końcem. Moje pytanie było hipotetyczne. Poza tym nawet jeżeli po śmierci coś jest, ale Bóg ma gdzieś nasze postępowanie tu na Ziemi, to w dalszym ciągu przestrzeganie nauki wiary będzie zmarnowanym życiem. Mogliśmy robić więcej, bo Bogu wszystko jedno, ale woleliśmy przestrzegać zasad. Taki ktoś może mieć tam na Górze żal do Boga o to, że kazano mu przestrzegać zasad, co nie było koniecznością dostąpienia Nieba.


So sie 24, 2019 5:26 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: A co jeżeli Go nie ma?
Nic nie wiesz o chrześcijaństwie. Najlepiej zacznij od lektury podstaw w katechizmie.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So sie 24, 2019 5:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: A co jeżeli Go nie ma?
To chyba Platon pisał że cnotliwe życie samo w sobie jest nagrodą.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So sie 24, 2019 5:30 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: A co jeżeli Go nie ma?
Pascal się mylił. Jeżeli wierzy się w Boga na wszelki wypadek, to Bóg raczej ma w nosie taką wiarę. A tak w ogóle to można w coś wierzyć na wszelki wypadek?

Jestem wierzący, tylko po prostu lubię się zastanawiać nad różnymi rzeczami.


So sie 24, 2019 5:32 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: A co jeżeli Go nie ma?
A w co wierzysz bo jakoś nie składa mi się na wiarę chrześcijańska.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So sie 24, 2019 5:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: A co jeżeli Go nie ma?
Dlaczego? w poście z godziny 17:26 odpowiedział poprawnie

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So sie 24, 2019 5:43 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt paź 13, 2015 12:03 pm
Posty: 42
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: A co jeżeli Go nie ma?
Dociekliwy ja to myślę,że nawet sam papież nie wie co go czeka po śmierci bo niby jak, a co do tych wierzących zgodnie z kk to widocznie taka ich psychika umysł jak się raz do czegoś przyzwyczai i nie dostanie prądem to powtarza ten schemat idąc na skróty np przynależę do kościoła to jestem wierzącym katolikiem i na pewno będę zbawiony to zestawienie daje spokojny umysł który działa bo/bo ale czy faktycznie spełnia w 100%ducha to już każdy musi sam sobie odpowiedziec i bynajmniej nie na forum publicznie heh.

_________________
-Kogo mam wam uwolnić:Jezusa z Nazaretu zwanego Mesjaszem czy Barabasza-mordercę.
-Uwolnij Barabasza.


So sie 24, 2019 5:46 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: A co jeżeli Go nie ma?
Jockey napisał(a):
A w co wierzysz bo jakoś nie składa mi się na wiarę chrześcijańska.


Jestem rzymskim katolikiem, tylko bez doskonałej wiedzy na temat wiary. Być może wiele rzeczy czytałem, tylko ich nie zrozumiałem.


So sie 24, 2019 5:53 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: A co jeżeli Go nie ma?
I na forum chcesz się douczyć?
Lepiej na jakieś katechezy dla dorosłych, lub jakaś formacje przejdź, jakieś grupy parafialne rozwijające wiarę i przy okazji wiedzę. Tak będzie dla ciebie lepiej.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So sie 24, 2019 5:56 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: A co jeżeli Go nie ma?
michajło napisał(a):
np przynależę do kościoła to jestem wierzącym katolikiem i na pewno będę zbawiony

To jest raczej bardzo zły pogląd - taki ewangelikalny. Przynależność daje nadzieję, a nie pewność. To że się komuś wydaje że spełnia wszystkie wymagania i się mu należy Niebo - błądzi. Przede wszystkim - najważniejszym (podwójnym) przykazaniem jest przykazanie MIŁOWANIA Boga CAŁYM SERCEM i CAŁĄ DUSZĄ, a bliźniego swego jak siebie samego. Czyli nie popełniam grzechu nie dlatego że "Bozia się pogniewa i skaże mnie na piekło", ale chcę nie popełniać grzechu, bo Panu się tak podoba i JA CHCĘ sprawić Mu (jakby to tak można powiedzieć) przyjemność. Pomagam bliźniemu nie dlatego że oczekuję nagrody, ale że uważam że bliźniemu należy się wszelakie dobro, tak jak i mnie z resztą, przez co także i dbam o siebie (o swoje zdrowie, swój prawidłowy rozwój i nie szkodzę sobie)

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So sie 24, 2019 6:08 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL