Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 5:03 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 400 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Następna strona
 Gry komputerowe... 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
Recenzja najnowszej gry z rekinami w "roli głównej". Ponoć film Spielberga "Szczęki" przy tej grze to "bajka dla grzecznych dzieci" ;)

Maneater


https://gry.interia.pl/recenzje/news-maneater-recenzja,nId,4521796#iwa_source=worthsee

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


So maja 30, 2020 9:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
Ja mam teraz znowu fazę na FIFE - jak byłem u siostrzeńców, to sobie przypomniałem mundial 2018 na playstation i w sumie od początku można sobie było zmienić taktykę, skład i ustawienie i Urugwajem na zawodowcu zająłem czwarte miejsce, ale potem Argentyną mistrzostwo ^^ a Polską poniosłem sromotną porażkę w 1/8 z Belgią (1:5)

- najlepsza zabawa na świecie, sam muszę playa kupić - będę miał już zaplanowane wieczory na 100%. Nie ma nic fajniejszego jak "zabawa w trenera", te emocje. No i może sezony sobie rozegram Atletico Madryt i Interem Mediolan. To jest to<3 FIFA 2020 ^^

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


N lip 19, 2020 8:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
equuleuss napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Wydaje mi się, że to strona byłego głównego developera Minecraft. Pisze on:


Ten facet pisze o tym że modele postaci w tej grze są jakby wszystkie męskie poprzez to charakterystyczne chociażby wrażenie wyciosania, a sugeruje że w tej grze jakby nie ma podziału na płeć bo postaci reprezentują model człowieka jako istoty ludzkiej po prostu. A ten jego przypisek o homo jest jakby w sensie żartobliwym, że skoro w tej grze jest jedna płeć, to wszystkie tam postaci są homoseksualne bo mają tylko jedną płeć do wyboru. Tak to rozumiem, tę jego wypowiedź.


Tutaj rozmnażanie Villagers: https://youtu.be/wDl7lRG_uCE?t=210
Jak byś to odebrała?


Pn lip 20, 2020 1:29 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
mniszek_pospolity napisał(a):
- najlepsza zabawa na świecie, sam muszę playa kupić -


Wciąga w te światy gier:) Też lubię pograć. FIFA również:)

Brandeisbluesky napisał(a):
Tutaj rozmnażanie Villagers: https://youtu.be/wDl7lRG_uCE?t=210
Jak byś to odebrała?


Te postaci są takie ciosane z bryły, nie mają w sumie płci, ale w samym zobrazowaniu ich rozmnażania nie ma niestosownych akcentów, pojawiają się jakieś serduszka, love, love, a potem hop i baby.

Można by ''przyczepić'' się do tego że nie ma podziału na płeć, jakieś zaznaczenie że jeden z nich to babka a drugi facet, i to wygląda na to że dwóch osobników płci nieokreślonej lub nawet nieistniejącej może mieć ze sobą dziecko, ale czy to jest w stanie namieszać dzieciakom w głowach to już pozostaje pytaniem na ile i czy ogólnie jest to możliwe że dziecko zatraci obraz rzeczywistości realnego świata.


Wt lip 21, 2020 1:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
equuleuss napisał(a):
mniszek_pospolity napisał(a):
- najlepsza zabawa na świecie, sam muszę playa kupić -


Wciąga w te światy gier:) Też lubię pograć. FIFA

Ja kiedyś też lubiłam grać i grało się dużo. Ale jak czlowiek pracować zaczał to jakoś przestało się chcieć. Jakoś to już nie cieszyło jak koedyś i czasu było szkoda na granie. Coś tu się pozmieniało


Wt lip 21, 2020 8:02 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz paź 07, 2021 10:30 am
Posty: 6
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
Witajcie.

Ja tu przyszedłem z bardzo konkretnym pytaniem dotyczącym pewnej gry. Przeczytałem całą dyskusję od deski do deski. Gra o którą chciałem spytać to Path of Exile, a to czemu chciałem zadać pytanie czy można w nią grać,
jest fakt.. że w grze zostaje się przeklętym w piątym akcie. Bardzo mnie to zniechęca do gry w nią, ale sama gra bardzo mi się podoba. Uwielbiam tworzyć postacie, a ta gra, pewnie część z Was o niej słyszało,
ma świetną możliwość rozwoju postaci.

Lubię gry hack and slash, ale kupiłem Grim Dawn i w nią nie gram, bo są tam pentagramy.. i w ogóle przyciężki klimat.

Natomiast nie wiem, czy w Path of Exile są jakieś symbole satanistyczne, wiem że są klątwy i czary, grałem w nią parę godzin łuczniczką (zanim się dowiedziałem o przekleństwie).

Co myślicie o tej grze? Ja sobie ją odpuszczę, coś mnie w niej przeraża, sam już nie wiem. Chyba, że mi jakiś ksiądz powie, że mogę w nią grać. A jakie jest wasze zdanie?

Za to gram Palladynem w Lost Epoch.

Jeśli chodzi o samą magię w grach, to widziałem wypowiedź księdza o nicku Langusta na Palmie, która jasno twierdził w niej, że rzucanie czarów w grze żeby wyeliminować jakąś postać to nie uprawianie magii, tylko bardziej zręcznościowy element gry i sam w sobie nie jest zły. Ten sam ksiądz grał w grę w której się "zabija" jakieś postacie, i też wspominał że nie ma w tym złych intencji, nienawiści. Na końcu filmu dodał, że raz na miesiąc grali w braćmi zakonnymi w jakąś strzelankę raz na miesiąc ;) Postaram się
znaleźć link do filmu. Oglądałem go jakiś czas temu i mam nadzieję że nic nie przekręciłem, załączam link do filmu :

https://youtu.be/G1yrjt2JOGU

Ja bym osobiście nie zagrał w Diablo, bo ma.. diabła w tytule. Czasem gram w gry w których są elementy magii, jak byłem młodszy nie
zwracałem na to uwagi, potem się nawróciłem, i zacząłem się temu przyglądać dokładniej :)

W moim życiu jest dużo gier, gram codziennie i jestem weteranem, ale też dużo się modlę.

Nawiązując do tematu, myślę, że niektóre gry są złe, ale nie względu na same czary. W takim GTA ich nie ma, a jednak jest sama, czysta przemoc. Jeśli są znaki okultystyczne, grę odpuszczam.

Kiedyś rozmawiałem z księdzem w konfesjonale o Heroes III, odpowiedział że zna tą grę, że rzeczywiście mogą płynąć z niej zagrożenia, ale w sensie że ktoś zainteresuje się magią/okultyzmem, bo są tam nawiązania do tego. Wszystko zależy od tego, kto będzie w nią grał i jak do niej podejdzie. Odpowiedziałem mu, że jestem głęboko wierzący i mam ugruntowany światopogląd. Z rozmowy zrozumiałem, że granie w nią nie jest więc chyba grzechem. Nie muszę dodawać że ksiądz był młody :))

Tak więc, z tego, co ja rozumiem z przekazu, który płynie od księży, magia w grach nie jest jednoznacznie zła, wszystko zależy od intencji.
Zachęcam do zapoznania się z filmem który dołączyłem.

Pozdrawiam serdecznie ;)


Cz paź 07, 2021 4:59 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
MacS,

Cytuj:
w grze zostaje się przeklętym w piątym akcie. Bardzo mnie to zniechęca do gry w nią, ale sama gra bardzo mi się podoba.


Tzn. jak to na Ciebie wpływa?

Cytuj:
Ja sobie ją odpuszczę, coś mnie w niej przeraża, sam już nie wiem. Chyba, że mi jakiś ksiądz powie, że mogę w nią grać. A jakie jest wasze zdanie?


Warto nie ignorować tego co odczuwasz negatywnego i rozstrzygnąć o co chodzi zanim zdecydujesz czy kontynuować.

Szukanie księdza dotąd, aż któryś przytaknie, może być ryzykowne. Tym bardziej, że wielu może nie mieć świadomości o co chodzi i mówić z pozycji małej wiedzy.

Czasami lepiej sobie odpuścić jak czujesz niepokój.
Jest masa gier. "Ciekawa opcja" może być pokusą wciągającą w bagno.

Stwierdzenia typu "Coś mnie w niej przeraża" mogą być świadectwem, że nie masz wystarczająco samoświadomości by oszacować jak to na Ciebie wpłynie, ani możliwe co Cię do Niej przyciąga. (nie zawsze coś dobrego).

Alternatywa łagodniejsza to np. Torchlight 2.

Byłbym też ostrożny co do tego co mówi o. Szustak.

Cytuj:
Ja bym osobiście nie zagrał w Diablo, bo ma.. diabła w tytule.


On jest tam akurat wrogiem.
Aczkolwiek demo Końcowe wskazuje, że postać bohatera po pokonaniu go, wyjmuje mu z głowy kryształ i wbija sobie w głowę, aby "samemu się nim stać"...

Do tego różne makabryczne zwłoki się walają.
Zbędne.
Jeżeli ciągnie Cię makabra, to bym się zastanowił jakie jest tego źródło.

Cytuj:
W takim GTA ich nie ma, a jednak jest sama, czysta przemoc.


Jakąś łagodniejszą alternatywą może być Watch Dogs 2.

Do tego w różnych grach możesz wybierać "styl gry zły" bądź "dobry". Przez cały czas możesz mieć świadomość szczegółową, które elementy są nie takie jak powinny być (i jak są niekonieczne to pomijać).

Czy ciągnie Cię do robienia "złych rzeczy" czy "dobrych"?

Cytuj:
Wszystko zależy od tego, kto będzie w nią grał i jak do niej podejdzie.


To jest baza raczej.
Ale są takie gry, zwłaszcza współcześnie, że nawet bym ludziom tytułu nie podawał i nie polecam nikomu.
Świadectwo czasu, że to jest dozwalane.

Warto uszczegółowić jakie cele masz jawne i ukryte by chcieć w daną grę grać.

1 Koryntian 10
31 Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie

Jak się przysłuża Bogu granie w tą grę?

Czy warto dawać pieniądze ludziom, którzy pewne rzeczy robią aby mogli robić więcej?

Oraz kolejne zasadnicze pytanie, czy jest możliwe, że osoba młodsza czy słaba psychicznie ma dostęp (jawnie bądź podkradać może) tą grę od Ciebie? Bo wtedy nawet jak sam nie poniesiesz szkody, możesz nieświadomie wyrządzić krzywdę komuś słabemu.


So paź 09, 2021 10:43 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz paź 07, 2021 10:30 am
Posty: 6
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
Witaj TS7,

Pytasz jak wpływa na mnie to, że postać zostaje przeklęta. Czuję się
z tym nieswojo i nie podoba mi się to ot tak zwyczajnie.
Chciałem wiedzieć, jakie jest wasze zdanie na ten temat.

Oczywiście nie będę szukał księdza aż do skutku :) Nie tak chcę działać.
Zdaję sobie też sprawę, że ksiądz może nie być zorientowany w temacie,
albo zrozumieć coś powierzchowniej od mojej intencji.

Przyznam, że trochę nad tym myślałem i po prostu sobie odpuszczę wszystkie hack'n'slash.

Tak, to prawda, że coś mnie do tej gry ciągnie, ale i coś przeraża, więc
dam sobie spokój.

Torchlight2 mam, ale średnio mi się podoba ;-) Za proste trochę to jest.

A czemu byłbyś ostrożny odnośnie słów Ojca Szustaka? Ja, przyznam, że się nimi kierowałem w dużym stopniu.

Makabra mnie nie ciągnie ;-) Ciągnie mnie rozwój postaci, drzewka umiejętności. Niestety, wszystkie gry z tym związane które znam zawierają jakieś elementy magii..

Natomiast takie gry jak GTA czy Watch Dogs jakoś mnie nie kręcą.

Jeśli ktoś z Was zna grę z rozwoje postaci bez magii to super proszę o podanie tytułu :)
Ja znam chyba tylko serię Crusader King, ale tam to są tylko 4 parametry i bardzo to okrojone, choć gra świetna.

oczywiście ciągnie mnie do robienia dobrych rzeczy, tak w grach, jak i w życiu.

Moim celem jest znalezienie gry na długie godziny, bo tak się składa, mam trochę czasu. Oczywiście modlitwę stawiam na pierwszym miejscu.

"Jak się przysługuje Bogu granie w tą grę?"
Wiesz, to jest dobre pytanie, bo jaką chwałę Bogu oddajesz jedząc lody albo oglądając TV?

Tych gier ode mnie nie może podkraść żadna młodsza osoba.



Pozdrawiam, dzięki za odpowiedź.


N paź 10, 2021 12:03 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
MacS napisał(a):
Jeśli ktoś z Was zna grę z rozwoje postaci bez magii to super proszę o podanie tytułu :)

Wszystkie z serii The Elders Scroll: Wybór drogi "życiowej" zależy wyłącznie od gracza.


N paź 10, 2021 7:50 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz paź 07, 2021 10:30 am
Posty: 6
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
Yarpen Zirgin napisał(a):
MacS napisał(a):
Jeśli ktoś z Was zna grę z rozwoje postaci bez magii to super proszę o podanie tytułu :)

Wszystkie z serii The Elders Scroll: Wybór drogi "życiowej" zależy wyłącznie od gracza.


Rzuciłem teraz na nią okiem, i to jest przecież RPG, ale rozumiem że można wybrać drogę bez magii, no i katolik może w tę grę grać? Przyjrzę się jej, dzięki.


N paź 10, 2021 9:38 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
MacS,

Cytuj:
Pytasz jak wpływa na mnie to, że postać zostaje przeklęta. Czuję się
z tym nieswojo i nie podoba mi się to ot tak zwyczajnie.
Chciałem wiedzieć, jakie jest wasze zdanie na ten temat.


Problem z tym jest taki:

Rzymian 14
1 A tego, który jest słaby w wierze, przygarniajcie życzliwie, bez spierania się o poglądy.
2 Jeden jest zdania, że można jeść wszystko, drugi, słaby, jada tylko jarzyny.
3 Ten, kto jada [wszystko], niech nie pogardza tym, który nie [wszystko] jada, a ten, który nie jada, niech nie potępia tego, który jada; bo Bóg go łaskawie przygarnął.
4 Kim jesteś ty, co się odważasz sądzić cudzego sługę? To, czy on stoi, czy upada, jest rzeczą jego Pana. Ostoi się zresztą, bo jego Pan ma moc utrzymać go na nogach.
5 Jeden czyni różnicę między poszczególnymi dniami, drugi zaś uważa wszystkie za równe: niech się każdy trzyma swego przekonania!
6 Kto przestrzega pewnych dni, przestrzega ich dla Pana, a kto jada wszystko - jada dla Pana. Bogu przecież składa dzięki. A kto nie jada wszystkiego - nie jada ze względu na Pana, i on również dzięki składa Bogu.
7 Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie:
8 jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana.
9 Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi.
10 Dlaczego więc ty potępiasz swego brata? Albo dlaczego gardzisz swoim bratem? Wszyscy przecież staniemy przed trybunałem Boga.
11 Napisane jest bowiem:
Na moje życie - mówi Pan - przede Mną klęknie wszelkie kolano.
a każdy język wielbić będzie Boga.
12 Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu.

Unikanie zgorszenia

13 Przestańmy więc wyrokować jedni o drugich. A raczej to zawyrokujcie, by nie dawać bratu sposobności do upadku lub zgorszenia.
14 Wiem i przekonany jestem w Panu Jezusie, że nie ma niczego, co by samo przez się było nieczyste, a jest nieczyste tylko dla tego, kto je uważa za nieczyste.

15 Gdy więc stanowiskiem w sprawie pokarmów zasmucasz swego brata, nie postępujesz już zgodnie z miłością. Tym swoim [stanowiskiem w sprawie] pokarmów nie narażaj na zgubę tego, za którego umarł Chrystus.
16 Niech więc posiadane przez was dobro nie stanie się sposobnością do bluźnierstwa!
17 Bo królestwo Boże to nie sprawa tego, co się je i pije, ale to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym.
18 A kto w taki sposób służy Chrystusowi, ten podoba się Bogu i ma uznanie u ludzi.
19 Starajmy się więc o to, co służy sprawie pokoju i wzajemnemu zbudowaniu. 20 Nie burz dzieła Bożego ze względu na pokarmy! Wprawdzie każda rzecz jest czysta, stałaby się jednak zła, jeśliby człowiek spożywając ją, dawał przez to zgorszenie.

21 Dobrą jest rzeczą nie jeść mięsa i nie pić wina, i nie czynić niczego, co twego brata razi.
22 A swoje własne przekonanie zachowaj dla siebie przed Bogiem. Szczęśliwy ten, kto w postanowieniach siebie samego nie potępia.
23 Kto bowiem spożywa pokarmy, mając przy tym wątpliwości, ten potępia samego siebie, bo nie postępuje zgodnie z przekonaniem. Wszystko bowiem, co się czyni niezgodnie z przekonaniem, jest grzechem.


Dlatego to co dla jednej osoby może być potencjalnie nieszkodliwe, dla drugiej może być szkodliwe. Nie jest takie proste stwierdzić co drugiej osobie zaszkodzi a co nie. Dlatego wydawanie sądów czy jest właściwe robienie tego czy tamtego (gdy nie jest to jednoznacznie złe lub dobre) może ponosić dla doradcy konsekwencje w postaci zgorszenia kogoś, za co może być rozliczony przed Bogiem. Są to "sidła" zastawiane na ewentualnego doradcę.

Mateusz 18
6 Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza.
7 Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie.

Mateusz 12
36 A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu.
37 Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony».

Raczej bardziej jest to badanie dla spowiednika, który bierze na Siebie potencjalną odpowiedzialność przed Bogiem jak źle doradzi.

Ja mogę prędzej próbować rozmawiać, żeby dojść wspólnie do głębszego zrozumienia o co chodzi, spróbować dorzucić jakichś "narzędzi badawczych". Nie do podejmowania decyzji moralnych za kogoś.

Cytuj:
A czemu byłbyś ostrożny odnośnie słów Ojca Szustaka? Ja, przyznam, że się nimi kierowałem w dużym stopniu.


Nie znam dobrze Jego wypowiedzi i nie jest moim celem sądzić. Ale zdarzało mu się mówić różne rzeczy, które mogły nie być do końca przemyślane, budząc w ten sposób być może zgorszenie u niektórych. Dlatego powstaje pytanie czy czasami nie zdarza mu się być "zbyt luźnym" w swoich wypowiedziach.

Miał nawet jakieś "starcia" z Episkopatem Polski chyba. Nie bardzo jestem w temacie. Może inni na forum Ci powiedzą o co chodzi. Coś tam już w tym temacie gdzieś na forum było mówione.

Lepiej "mieć różnorodne źródła".

Jeremiasz 17
5 To mówi Pan:
«Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku
i który w ciele upatruje swą siłę,
a od Pana odwraca swe serce.

Cytuj:
Makabra mnie nie ciągnie ;)

oczywiście ciągnie mnie do robienia dobrych rzeczy, tak w grach, jak i w życiu.

Oczywiście modlitwę stawiam na pierwszym miejscu.

Tych gier ode mnie nie może podkraść żadna młodsza osoba.


To już dużo.

Cytuj:
Ciągnie mnie rozwój postaci, drzewka umiejętności. Niestety, wszystkie gry z tym związane które znam zawierają jakieś elementy magii..


Problem taki, że patrząc takimi różnymi kryteriami, to niewiele może zostać wyboru. Magia tu, magia tam, "magia technologiczna", "magia Star Wars".

A jak nie magia to mogą być "gorsze rzeczy".

Można by podjąć dyskusję ogólną, ale nie do konkretnej osoby.
Zastanowić się np. DLACZEGO Bóg zabrania magii, itp.?
Niektórzy sugerują, że np. dlatego, że to się wiąże z poszukiwaniem "mocy" od kogoś innego (w tym demonów) niż Boga. Jeżeliby Bóg chciał dać komuś moc (przez prośbę) nad magią czy innymi podobnymi rzeczami, to pewnie by ją dał:

Wyjścia 4
1 Na to powiedział Mojżesz: «A jeśli nie uwierzą i nie usłuchają słów moich, mówiąc, że Pan nie ukazał mi się wcale?»
2 Wówczas Pan zapytał go: «Co masz w ręku?» Odpowiedział: «Laskę».
3 Wtedy rozkazał: «Rzuć ją na ziemię». A on rzucił ją na ziemię, i zamieniła się w węża. Mojżesz zaś uciekał przed nim.
4 Pan powiedział wtedy do Mojżesza: «Wyciągnij rękę i chwyć go za ogon». I wyciągnął rękę i uchwycił go, i stał się znów laską w jego ręku.
5 «Tak uczyń, aby uwierzyli, że ukazał tobie Pan, Bóg ojców ich, Bóg Abrahama Bóg Izaaka i Bóg Jakuba».
6 Ponownie rzekł do niego Pan: «Włóż rękę w zanadrze!» I włożył rękę w zanadrze, a gdy ją wyjął, była pokryta trądem białym jak śnieg.
7 I rzekł znów: «Włóż rękę w zanadrze!» I włożył ją ponownie w zanadrze, a gdy ją po chwili wyciągnął, była taka jak reszta ciała.
8 «Tak więc, jeśli nie uwierzą i nie przyjmą świadectwa pierwszego znaku, uwierzą świadectwu drugiego znaku.
9 A gdyby nawet nie uwierzyli tym dwom znakom i nie zważali na mowę twoją, wówczas zaczerpniesz wody z Nilu i wylejesz na suchą ziemię; a woda zaczerpnięta z Nilu stanie się krwią na ziemi».

2 Królewska 1
6 Odpowiedzieli mu: «Jakiś człowiek wyszedł naprzeciw nas i rzekł do nas: "Idźcie, wróćcie do króla, który was wysłał, i powiedzcie mu: Tak mówi Pan: Czyż nie ma Boga w Izraelu, że ty polecasz wywiadywać się u Beelzebuba, boga Ekronu? Dlatego z łoża, do którego wszedłeś, już nie zejdziesz, ponieważ umrzesz na pewno!"»
7 On zaś rzekł do nich: «Jak wyglądał ten człowiek, który wyszedł naprzeciw was i wypowiedział do was te słowa?»
8 Odpowiedzieli mu: «Był to człowiek w płaszczu z sierści i pasem skórzanym przepasany dokoła bioder». Wtedy zawołał: «To Eliasz z Tiszbe!»
9 Posłał zatem po niego pięćdziesiątnika wraz z jego pięćdziesiątką. Przyszedł więc on do Eliasza, gdy właśnie przebywał na szczycie góry, i powiedział do niego: «Mężu Boży! Na rozkaz króla, zejdź!»
10 Odpowiadając Eliasz rzekł do pięćdziesiątnika: «Jeżeli ja jestem mężem Bożym, niech spadnie ogień z nieba i pochłonie ciebie wraz z twoją pięćdziesiątką!» I spadł ogień z nieba i pochłonął go wraz z jego pięćdziesiątką.
11 Wtedy król powtórnie wysłał po niego innego pięćdziesiątnika wraz z jego pięćdziesiątką. Ten odezwał się i rzekł do niego: «Mężu Boży! Tak rozkazuje król: Zejdź natychmiast!»
12 Odpowiadając Eliasz rzekł do nich: «Jeżeli ja jestem mężem Bożym, niech spadnie ogień z nieba i pochłonie ciebie wraz z twoją pięćdziesiątką!» A ogień Boży spadł z nieba i pochłonął go wraz z jego pięćdziesiątką.
13 Wtedy król znowu wysłał trzeciego pięćdziesiątnika wraz z jego pięćdziesiątką. Gdy trzeci pięćdziesiątnik przyszedł, upadł na kolana przed Eliaszem i błagał go o miłosierdzie w tych słowach: «Mężu Boży! Niechże życie moje oraz życie tych sług twoich pięćdziesięciu drogie będzie w oczach twoich!
14 Oto ogień spadł z nieba i pochłonął obydwóch poprzednich pięćdziesiątników wraz z ich pięćdziesiątkami. Lecz teraz niech życie moje drogie będzie w oczach twoich!»
15 Wtedy Anioł Pański powiedział do Eliasza: «Zejdź z nim razem, nie bój się go!» Eliasz podniósł się i zszedł z nim razem do króla,
16 i powiedział do niego: «Tak mówi Pan: Ponieważ wysłałeś posłańców, by wywiadywać się u Beelzebuba, boga Ekronu - czyż nie ma Boga w Izraelu, by szukać Jego wyroku? - przeto z łoża, do którego wszedłeś, już nie zejdziesz, ponieważ umrzesz na pewno!»
17 Umarł więc król według wyroku Pańskiego, który Eliasz oznajmił.

Poszukując czegoś z innego źródła niż od Boga, możesz tym samym mówić Bogu np. "Nie ufam Ci, że to życie, które dla mnie wybrałeś jest tym właściwym, że te środki, które mi dałeś do osiągnięcia Twoich celów są wystarczające, dlatego poszukam kogoś/czegoś innego niż Ty Boże, co pomoże mi robić rzeczy, tak jak moja wola stanowi, a nie Twoja."

Jeżeli masz coś otrzymać... to od Boga.
Gdzie indziej nie radzę szukać.

JEŻELI by tak było, że próba ("daremna") ominięcia władzy Boskiej aby zrobić coś wbrew woli Bożej i tym samym próbować ("daremnie") utrudniać Bogu Jego plan, to jest przynajmniej element tego zakazu, WTEDY należałoby się zastanowić, jak się to odnosi do "rzucania czarów" w grze.

Dla jednego to może być głównie:
"ruch elektronów w miedzi i innych pierwiastkach komputera, światło pikseli monitora, który objawia się tym, że postać bez duszy (martwa symulacja istoty żywej) coś mówi, macha łapkami, potem wylatują jakieś efekty świetlne, leci animacja, wpływa jakoś na dane pamięcia komputera, co się objawia wizualnie na monitorze np. obniżeniem punktów życia, itd.".

Ale jednocześnie jest to obraz symulujący rzeczywistość. Człowiek ma tendencję się "wczuwać". To może mieć różne (czasem poważne) konsekwencje, zależnie od konkretnej osoby.

Tutaj jest przykładowy artykuł, który mówi o pewnych rozróżnieniach z Catholic Answers:
https://www-catholic-com.translate.goog ... tr_pto=nui

Cytuj:
"Jak się przysługuje Bogu granie w tą grę?"
Wiesz, to jest dobre pytanie, bo jaką chwałę Bogu oddajesz jedząc lody albo oglądając TV?


Jest bo co do ogólności:
Łukasz 9
23 Potem mówił do wszystkich: «Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!
24 Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa.
25 Bo cóż za korzyść ma człowiek, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?

Co nie znaczy, żeby iść w drugą skrajność i stawać się "skrupulantem".
To również może być od Złego, aby sparaliżować Twoje działania, a w skrajności stać się "surowym sędzią innych".
Wszystko to wymaga rozeznania.

Można też popaść w nałogi.
Poczucie "przymusu robienia czegoś" nie jest "dobrym znakiem".
I na to trzeba zwracać uwagę też.

Może zainspirują takie fragmenty?

Mądrości 13
1 Głupi [już] z natury są wszyscy ludzie,
którzy nie poznali Boga:
z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest,
patrząc na dzieła nie poznali Twórcy,
2 lecz ogień, wiatr, powietrze chyże,
gwiazdy dokoła, wodę burzliwą
lub światła niebieskie uznali za bóstwa, które rządzą światem.
3 Jeśli urzeczeni ich pięknem wzięli je za bóstwa -
winni byli poznać, o ile wspanialszy jest ich Władca,
stworzył je bowiem Twórca piękności;
4 a jeśli ich moc i działanie wprawiły ich w podziw -
winni byli z nich poznać, o ile jest potężniejszy Ten, kto je uczynił.
5 Bo z wielkości i piękna stworzeń
poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę.

6 Ci jednak na mniejszą zasługują naganę,
bo wprawdzie błądzą,
ale Boga szukają i pragną Go znaleźć.
7 Obracają się wśród Jego dzieł, badają,
i ulegają pozorom, bo piękne to, na co patrzą.
8 Ale i oni nie są bez winy:
9 jeśli się bowiem zdobyli na tyle wiedzy,
by móc ogarnąć wszechświat -
jakże nie mogli rychlej znaleźć jego Pana?

Jakub 1
17 Każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępują z góry, od Ojca świateł, u którego nie ma przemiany ani cienia zmienności.

Jeżeli coś jest dobre, może warto chwalić Boga, że pozwolił Ci z tego korzystać i się tym cieszyć?

Kohelet 3
1 Wszystko ma swój czas,
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem:
(...)

Dodatkowo, JEŻELI gra nie powoduje grzechu, a np.:
1) Daje Ci pewne umiejętności czy wiedzę, które są przydatne w życiu, a milej się je zdobywa w ładną formę ubrane
2) Rozwija moralność poprzez stawianie w sytuacjach decyzji moralnych gdzie wybierasz dobro a odrzucasz zło
TO może być to pożyteczne i potencjalnie miłe Bogu.

Gry się tym mogą m.in. różnić od np. filmów czy książek, że uczysz się m.in. "sprawczości", "aktywnego działania, a nie biernego czekania aż się coś stanie samo". To może się z czasem przenosić na rzeczywistość.
A Bóg potrzebuje osób, które chcą coś robić, w odpowiednim czasie, a nie obserwować tylko co się dzieje.

itd.

Cytuj:
Jeśli ktoś z Was zna grę z rozwoje postaci bez magii to super proszę o podanie tytułu :)

Moim celem jest znalezienie gry na długie godziny, bo tak się składa, mam trochę czasu.


Może:
Gothic 3
Do tego ogólnie klimat jest dość łagodny.

Obrazek

====

Cytuj:
Ciągnie mnie rozwój postaci, drzewka umiejętności.


Mam też takie dodatkowe pytanie, do głębszych przemyśleń.
Domyślam się, że może ono być trudne do odpowiedzi.

Dlaczego ciągnie Cię rozwój postaci i drzewka umiejętności?

====

Wyborem gry, który może być również neutralny moralnie, jest Minecraft.
Która jest dużo lepsza z odpowiednimi modami/modpackami.
A modów są "tysiące".
Także to nie jest jak jedna gra, tylko jak "tysiąc gier".
Są np. modpacki czysto technologiczne (żadnej magii).

Interesuje Cię to?


N paź 10, 2021 8:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 1:40 am
Posty: 1828
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
Chłopaki. Wy na serio mieszacie rozrywkę z ewangelią? Może przerzućcie się na tetris, spadające klocki nie powinny budzić obaw o wasze dusze :lol:

_________________
Polska to jest Polska. Tam wyroki boskie stają się niezbadane... nawet dla tego , który je wydał.


N paź 10, 2021 9:36 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
Inczuczuna,

Cytuj:
Chłopaki. Wy na serio mieszacie rozrywkę z ewangelią?
Może przerzućcie się na tetris, spadające klocki nie powinny budzić obaw o wasze dusze :lol:


Chłopaku, a jaką Ty masz wiedzę w tym temacie?
Jakbyś miał świadomość jak wygląda część z tej "rozrywki" i jak może ona wpływać na ludzi (szczególnie tych, których wiara jest słaba albo żadna), to byś sobie darował kpiny.
Ale ja nie mam w planach gorszyć ludzi (szczególnie młodszych) w celu udowadniania Ci braku świadomości tego co się dzieje na Świecie.

Nie masz też chyba świadomości jak może wpływać na ludzi lekceważenie i obśmiewanie ich dylematów moralnych. Choćby i Tobie się wydawały niedorzeczne.

Może powiesz jak przysłużasz się Bogu tą Twoją wypowiedzią?


N paź 10, 2021 10:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 1:40 am
Posty: 1828
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
TS7 napisał(a):
Inczuczuna, Chłopaku, a jaką Ty masz wiedzę w tym temacie?
Jakbyś miał świadomość jak wygląda część z tej "rozrywki" i jak może ona wpływać na ludzi (szczególnie tych, których wiara jest słaba albo żadna), to byś sobie darował kpiny.

Mam wystarczającą wiedzę w tym temacie by zauważyć kiedy ktoś przesadza i ma ewidentny kłopot z odróżnieniem świata wirtualnego od rzeczywistości.

_________________
Polska to jest Polska. Tam wyroki boskie stają się niezbadane... nawet dla tego , który je wydał.


Pn paź 11, 2021 12:07 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe...
Inczuczuna,

Cytuj:
Mam wystarczającą wiedzę w tym temacie


A ja mam zdanie, że gdybyś miał wystarczającą wiedzę w tym temacie to inaczej byś rozmawiał.

1 Koryntian 8
2 Gdyby ktoś mniemał, że coś "wie", to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy.

Alternatywnie sumienie Ci się wypaczyło, jak tak lekko mówisz o tym co się dzieje w "przemyśle gier komputerowych".

Cytuj:
by zauważyć kiedy ktoś przesadza


przesadzać
1. z jedzeniem
nie zachowywać umiaru w czymś

umiar
cecha osoby, jej zachowania czy wytworu, która świadczy o tym, że dana osoba działa w sposób uznawany przez dane społeczeństwo za najwłaściwszy, mieszczący się w pewnej normie i nieprzekraczający jej ani tak, że czegoś jest za dużo, ani tak, że jest tego za mało

O którym społeczeństwie mówisz? Normami którego społeczeństwa się kierujesz?
Społeczeństwa Świętych czy też kierujesz się normami pogańskiego Świata?

Cytuj:
i ma ewidentny kłopot z odróżnieniem świata wirtualnego od rzeczywistości.


Na potrzeby dyskusji wyjdźmy z założenia, że tak jest i jakaś osoba realnie ma problem np. z "odróżnieniem świata wirtualnego od rzeczywistości". Jest to osoba z zaburzeniami psychicznymi/duchowymi, atakowana przez Zło w sposób zakamuflowany, małej wiary lub bez wiary.

I Twoim genialnym rozwiązaniem jest kpić i wyśmiewać?

Powiem Ci jaki może być jeden ze skutków tej metody:

Krok 1) pokazujesz "słabym" jaki to nie jesteś "mocny", poniżasz drugą osobę za Jej wrażliwość na Zło, która być może w Tobie została uśpiona, bo poddałeś się Światu i jego standardom, masz tendencje do szpanu, może w Twoim środowisku to norma, że kompleksiarze pokazują sobie różne Złe rzeczy aby udowodnić swoją "moc"

Krok 2) osoba, która z jakichś przyczyn uznaje Twoją opinię za wartościową (choćby bo się nosisz z Twoim opiniami z "pewnością siebie", na wielu to działa) czuje się upokorzona, ponieważ ufa naiwnie w to, że możesz mieć rację i jest "zbyt wrażliwa na Zło"

Krok 3) postanawia sobie, że nie chce więcej czuć się upokarzana chodząc do ludzi ze swoimi problemami, więc może np.
A) zamknąć się w Sobie i bać się dalej wypowiadać między ludźmi szukając u nich pomocy, żeby znowu nie trafić na takiego jak Ty (budowanie fobii społecznej)
B) aby udowodnić Sobie czy innym, że nie jest "słaba" zacznie poszukiwać coraz ostrzejszych materiałów

Krok 4) aż w końcu trafia na takie rzeczy, których nie "odzobaczysz" (chyba, że Bóg będzie miał taką wolę), kończy się pogłębieniem znacznym problemów psychicznych/duchowych

(opcjonalnie) Krok 5) osoba ta, żeby zaleczyć poniżenie jakie otrzymała, teraz sama wtrąca się w rozmowy osób "wrażliwych", aby z poniżenia, którego doznała, próbować się uleczyć, poniżając kolejnego człowieka "wrażliwego"

Krok 6) Witamy w Szatańskim łańcuszku

Krok 7) Staniesz przed Tronem Boga i będziesz pytany, dlaczego takie zdania wypowiadałeś

Mateusz 12
36 A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. 37 Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony».

A może to wcale nie chodzi o to, że próbujesz pomóc komukolwiek, tylko może próbujesz po prostu egoistycznie pokazywać jaki to jesteś "mocny" względem osób "wrażliwych"?

1 Koryntian 4
i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego. 7 Któż będzie cię wyróżniał? Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał

Filipian 4
4 Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się!
5 Niech będzie znana wszystkim ludziom wasza wyrozumiała łagodność: Pan jest blisko!
6 O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem!
7 A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie.
8 W końcu, bracia, wszystko, co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie: jeśli jest jakąś cnotą i czynem chwalebnym - to miejcie na myśli!
9 Czyńcie to, czego się nauczyliście, co przejęliście, co usłyszeliście i co zobaczyliście u mnie, a Bóg pokoju będzie z wami.

Jaką dobrą wartość tu wnosisz?


Pn paź 11, 2021 12:32 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 400 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL