Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 1:15 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 lepszy system czy oblężona twierdza? 

używasz:
wyłącznie windows 25%  25%  [ 12 ]
wyłącznie linux 29%  29%  [ 14 ]
wyłącznie inny system 2%  2%  [ 1 ]
2 systemy 25%  25%  [ 12 ]
ponad 2 systemy 19%  19%  [ 9 ]
Liczba głosów : 48

 lepszy system czy oblężona twierdza? 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post lepszy system czy oblężona twierdza?
Nie, nie wskażę tu który system jest absolutnie najlepszy. Zamiast tego polecam art. http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_85329.html
Pan Meszczyński opisuje ciekawy mechanizm psychologiczny (który na nie-komputerowym forum niejednokrotnie można zaobserwować).


Pn gru 06, 2004 10:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post 
Przeczytałem. NIe zgodziłem się. Nie potrzebuję Windows do żadnego z celów, do których używam komputera. Z własnego zaś porównania obu systemów wyciągnąłem wnioski o zarzuceniu produktu MS.
Ze zjawiskiem oblężonej twierdzy jak najbardziej do czynienia mamy. Ogólnie w tym świecie jest bogate pole do popisu dla psychologów. Nie zmienia to faktu, że linux jest systemem realnie lepszym. Fakt, że użytkownicy tego systemu czasem zachowują się infantylnie nie jest żadnym argumentem.
Osobiście kiedyś miałem do czynienia z przypadkiem beznadziejnym. Zadawszy jednemu pseudohackerowi pytanie, czy udało mu się zainstalować pewną kartę pod linuxem, zamiast odpowiedzi uzyskałem 2-godzinne kazania, że dystrybucja której używam nie zasługuje na miano linuxa. Finał był taki, że dowiedziałem się od jego znajomych, że 90% czasu i tak spędza pod windami.
Podobnie jednak jak spotykanie debilnych katolików nie odstręcza mnie od Kościoła, tak i debilnych linuxowców, którzy nauczywszy się pisać ./configure make make install stwierdzili, że moga już patrzeć z wyższością na resztę społeczeństwa nie odstręcza od linuxa jako takiego.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Pn gru 06, 2004 11:30 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 21, 2004 7:26 pm
Posty: 14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Odpowiedz z cytatem
Post 
czemu w ankiiecie nie ma DOSa ;) - w nim naprawiam wiekszosc bledow powstajacych w czasie pracy z winda....

_________________
Kto zdradził jednego człowieka ten zdradzi cały świat.
Każdy socjalista to wróg ludzkości...


Wt gru 07, 2004 2:23 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post 
Kulfon napisał(a):
czemu w ankiiecie nie ma DOSa ;) - w nim naprawiam wiekszosc bledow powstajacych w czasie pracy z winda....

Zgodnie z terminologią mikrosoftowską takie coś jak DOS przestało być rozwijane w 1995 roku. Teraz to jest wiersz poleceń windows.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Wt gru 07, 2004 10:45 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
linux jest świetnym systemem sieciowym i wszystko działa znakomicie dopóki nie masz potrzeby uzywania skanera lub zgrywania zdjęć z aparatu cyfrowego... wtedy okazuje się że do niektórych modeli skanerów nie ma sterowników i zaczyna się zabawa...
standartowo skanery i cyfrówki zaopatrzone są w drivers do Windowsa
oprócz tego firmy produkujące cyfrówki dołąćzają programy do obróbki zdjęć i chodzą one w środowisku windows...
jesli tego się nie używa to nie ma problemu i lepszy jest linux

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt gru 07, 2004 11:44 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post 
Jockey napisał(a):
linux jest świetnym systemem sieciowym i wszystko działa znakomicie dopóki nie masz potrzeby uzywania skanera lub zgrywania zdjęć z aparatu cyfrowego... wtedy okazuje się że do niektórych modeli skanerów nie ma sterowników i zaczyna się zabawa...
standartowo skanery i cyfrówki zaopatrzone są w drivers do Windowsa
oprócz tego firmy produkujące cyfrówki dołąćzają programy do obróbki zdjęć i chodzą one w środowisku windows...
jesli tego się nie używa to nie ma problemu i lepszy jest linux

To jest akurat argument nie przeciw linuxowi, tylko za "ewangelizmem technicznym". Coraz mniej producentów hardware'u ignoruje linuxowców. To zaś działa na zasadzie dodatniego sprzężenia zwrotnego: więcej linuxowców -> więcej producentów robi sterowniki pod linuxa; więcej rzeczy chodzi pod linuxem -> więcej linuxowców.
Ja osobiście byłem przywiązany do windowsów bardzo długo, musząc korzystać z bezprzewodowej karty sieciowej, którą jak wyczytałem z forów kilku osobom udało się na pół godzny pod linuxem odpalić. Po okablowaniu mojego bloku przerzuciłem się na lepszy system.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Wt gru 07, 2004 12:27 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt lut 20, 2004 4:18 pm
Posty: 2
Lokalizacja: Nowy Sącz/Warszawa
Odpowiedz z cytatem
Post 
No cóż bawiąc się trochę różnymi Unixo-podobnymi okienkowymi systemami zauważyłem tylko, że wsysypują się równie często jak windy. Dlatego jeśli chodzi o okienka to nie wiem o co się można spierać. :twisted:


Wt gru 07, 2004 1:25 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
jednak z daramowymi technologiami prędzej czy później będziesz miał problemy więc uważam że jesli stać nas na to to lepiej używać wersji platnych
wszystko zależy od kasy
co do linuxa to te najprostsze dystrybucje takie jak red hat, aurox, mandrake czy fedora itp. to są one jak windows tak samo mają problemy np. z chipsetami nVidia na płycie głównej i wtedy jest problem z poprawnym działaniem sieci... bo z jednej strony sieć jest widoczna ale nie możnaz niej korzystać w sposób poprawny...
to samo jest z odpowiedzialnością
np. PLD mialo parę mocnych wpadek
któraś z wersji miała dość dużo błędów i czasami doprowadzała do duzych problemów w działaniu sprzetu...

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt gru 07, 2004 5:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post 
Jeśli chodzi o fedzię, albo mandrake, to rzeczywiście sprawiają one problemy. Mimo najszczerszych chęci nie udało mi się np postawić karty nVidii pod tym ostatnim nie wysypując systemu. Dystrybucje, na które ludzie raczej nie narzekają to przede wszystkim: Debian (a tu łatwość obsługi pod sam sufit), Slack, Gentoo (choć to trudna zabawka, nie ma poważnych luk).

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Wt gru 07, 2004 6:34 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
tylko że debiana trzeba umieć zainstalować... to samo wszystkich rozsądnych dystrybucji
to nie jest tak jak z windą że na pewno w każdej dystrybucji będziesz coś tam miał w takim katalogu... każda dystrybucja ma gdzieś indziej zapisane.. oprócz tego jest jeszcze dostępność do programów zazwyczaj trzeba podawać hasło root'a przy niektórych aplikacjach a jesli nie zostalo to udostepnione grupie w której jesteśmy to raczej nie da się odpalic danej aplikacji... przecież nie każdy musi być linuxowym specem

oprócz tego trzeba umieć jeszcze skonfigurować serwer X inaczej nici z okienek a będzie rewelacyjny system ale w wersji bezokienkowej

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr gru 08, 2004 10:12 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post 
Debian sarge, który obecnie jest w wersji testowej, ale już na skraju uznania za stabilnego (używam go i nie dostrzegam żadnych luk) ma instalator prosty jak konstrukcja cepa. Do tego dochodzą dostępne w necie dokumentacje (tak tak, głupi argument, większość społeczeństwa to analfabeci funkcjonalni) oraz znajome świry komputerowe (z tego co wiem, to i tak multum osób do instalacji windows zatrudnia kogoś). LInux jako system tylko dla speców to już przeszłość.
Obrazek

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Śr gru 08, 2004 1:10 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post 
Drogi zefciu - niezależnie jakbyś się starał i silił mówiąc o tym jak wspaniały jest linux i że nie potrzebujesz windowsa wogóle - to linux pozostaje nadal problemowym marginesem.

Może w pewnych specyficznych zadaniach jest on "lepszy" od windowsa - lecz dla 90% ludzi używających komputerów Windows (mimo swoich ograniczeń) jest lepszym rozwiązaniem.

Linux potrafi sprawić niemałe i przykre niespodzianki komuś kto się na nim nie zna. Może już postawiona dystrybucja chodzi fajnie - jednak jak laik coś dogra i okaże się to niekompatybilne np z nową wersją Xów, to XWindows mu się wywala i ... ? za każdym razem ma dzwonić do kolegi ?

Piszesz o jakichś ideologizmach ... a problemy z linuxem próbujesz ubrać w jakieś kolokwializmy typu "to nie jest problem linuxa, lecz ewangelizmu". A fakty są takie: że jeszcze dłuuuugo wielu producentów sprzętu nie będzie wspierało linuxa. Co ma począć użytkownik który ma właśnie taki sprzęt niekoniecznie dobrze działający pod linuxem ? ano jedyne co mu pozostaje to cieszyć się satysfakcją że ma linuxa, który co prawda nie działa, ale za to może ewangelizować swoich kolegów misją licencji GNU ;)

Może tobie linux nie sprawia problemów - może w twoim wypadku całkowicie spełnia twoje wymagania ... jakkolwiek takich ludzi jak ty jest relatywnie mało.

Sam używam linuxa od ładnych kilku lat, używam też windowsa - znam oba systemy i potrafię je obsługiwać. W odróznieniu od ciebie daleki jestem od ideologicznego podejścia zarówno do produktu monopolistycznego Microsofta, jak też do oprogramowania GNU (które jest tworzone w godzinach pracy przez pracowników, którym nie za to płacą pracodawcy).

Linux ? tak - w specyficznych zastosowaniach jest ok.
Windows ? też tak - w reszcie zastosowań


Śr gru 08, 2004 4:24 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
wojowar wyprzedziłeś mnie...
i dokładnie jest tak jak mówisz
linux jest świetny ale jako system sieciowy
jako workstation już nie dla wszystkich
chociażby grafika juz nie taka
oprócz tego darmowe oprogramowanie zawsze jest gorsze wlasnie dlatego że jest darmowe po prostu nie ma wsparcia technicznego
kiedyś szukalem drivers do mojego skanera Microtek 4800 i nigdzie nie mogłem znaleźć więc napisalem na grupę aby pomogli mi rozwiązać problem i uslyszałem: "to napisz sobie.." tak wygląda wsparcie dla otwartych kodów i darmowych technologii.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr gru 08, 2004 5:25 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 04, 2004 1:42 am
Posty: 535
Lokalizacja: Kran
Odpowiedz z cytatem
Post Re: lepszy system czy oblężona twierdza?
xponok napisał(a):
Nie, nie wskażę tu który system jest absolutnie najlepszy. Zamiast tego polecam art. http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_85329.html
Pan Meszczyński opisuje ciekawy mechanizm psychologiczny (który na nie-komputerowym forum niejednokrotnie można zaobserwować).

Byłem niedawno na "Nocy reklamożerców". Widzowie na tej imprezie mają przy sobie trąbki, którymi moga sygnalizować, czy im się reklama podoba, czy nie. Puszczali tam między spot (moim zdaniem świetny) promujący Windowsa. Cała sala siedziała z rozdziawionymi gębami, do momentu, aż jasne stało się, że w reklamie chodzi o produkt Microsoftu - wtedy rozległo się głosne trąbienie na znak powszechnej dezaprobaty. Trudno o lepszy przejaw "linuksiarstwa" ;)

_________________
O Lord, bless this thy hand grenade, that with it thou mayest blow thy enemies to tiny bits in thy mercy.


Śr gru 08, 2004 6:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post 
No jak ktoś chce wsparcie techniczne, to może kupić jakiegoś linuxa komercyjnego. Są tańsze od windy, a wsparcie takie samo.
Ludzi, którym wystarczy linux jest relatywnie dużo. Większość ludzi korzysta z komputerów przede wszystkim do przeglądania netu. Windows potrzebny jest przede wszystkim graczom oraz użytkownikom zaawansowanych programów nie mających jeszcze odpowiedników pod linuxa. Tak więc to raczej windows moim zdaniem jest lepszy w specyficznych zastosowaniach.
Niespodzianki windows sprawia jeszcze większe od linuxa. W dodatku są one trudniejsze do poprawienia, bo windows nie został przeznaczony do "grzebania mu we flakach".
Określenie zaś "To nie problem linuxa tylko ewangelizmu" to nie kolokwializm. Skoro niezależna firma nie robi sterowników pod jakiś system, to nie jest to wina tego systemu, ale firmy.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Śr gru 08, 2004 6:04 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 56 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL