Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 3:29 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Rosyjskie strony z tanią muzyką - legalne ale czy etyczne? 

Czy uważasz, że korzystanie z legalnych rosyjskich sklepów z tanią muzyką jest etyczne?
tak 50%  50%  [ 4 ]
nie 13%  13%  [ 1 ]
nie wiem 38%  38%  [ 3 ]
Liczba głosów : 8

 Rosyjskie strony z tanią muzyką - legalne ale czy etyczne? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 5:39 pm
Posty: 2
Odpowiedz z cytatem
Post Rosyjskie strony z tanią muzyką - legalne ale czy etyczne?
Jak w temacie, wygląda na to że korzystanie ze stron takich jak:
http://www.gomusicnow.com/
http://mp3panda.com/
http://www.legalsounds.com/
http://www.mp3sparks.com/
jest legalne w Polsce.

Opinia prawnika którego słyszałem też na żywo i uważam, że zna się na rzeczy.
Co ciekawe do strony do której najbardziej się "czepiano" pod względem prawnym, w 2008 Recording Industry Association of America (RIAA) wycofało wszelkie zarzuty prawne

Ale zanim ktokolwiek zacznie z tego korzystać (ja też się wstrzymuję) należy zadać podstawowe pytanie:
Czy korzystanie z takich serwisów jest etyczne?

Na pewno jest o rząd wielkości bardziej etyczne niż korzystanie z nielegalnie udostępnionej muzyki (w systemach P2P i podobnych, którą zgodnie z polskim prawem można jednak legalnie sciągać bez jednoczesnego dalszego rozpowszechniania nieznajomym), gdzie żadne wynagrodzenie nie trafia do artysty. A widziałem, że na tym forum niektórzy nie uważają czegoś takiego za złe.

Powyższe rosyjskie serwisy działają na zasadzie płacenia części swoich przychodów rosyjskiemu odpowiednikowi naszego ZAIKS-u. Problem w tym, że to nie właściciele praw autorskich ustalają ceny obwiązujące w tych rosyjskich serwisach a właściciele tych serwisów. I ta rzecz sprawia mi najwięcej wątpliwości natury moralnej. Widać w tym nieposzanowanie woli firm (właścicieli praw autorskich) sprzedających twórczość muzyczną - a przecież (jak to ładnie ujął kiedyś ks. Pawlukiewicz) nikt nas nie zmusza do tego żeby słuchać muzyki niezgodnie z wolą twórcy.

PS: Najfajniej by było, gdyby to artysta ustalał ile chce aby płacono za jego muzykę i gdyby 95% a nie 5% wartości sprzedawanej muzyki trafiało do artysty (a niestety w sprzedaży internetowej artysta zwykle dostaje jeszcze mniej niż w tradycyjnej).


Pt lip 03, 2009 2:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rosyjskie strony z tanią muzyką - legalne ale czy etyczn
gumer napisał(a):
PS: Najfajniej by było, gdyby to artysta ustalał ile chce aby płacono za jego muzykę i gdyby 95% a nie 5% wartości sprzedawanej muzyki trafiało do artysty
Najfajniej by było, jakby nie było potrzeby żadnego sztucznego ograniczania rozpowszechniania muzyki. Artyści w większości zarabiają na koncertach. Płyty, czy mp3, to tych koncertów reklama.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


So sie 08, 2009 6:32 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 07, 2008 9:10 pm
Posty: 32
Odpowiedz z cytatem
Post 
Jest jeszcze stron producenta.
Ale z mojej strony część filmów i płyt muzycznych, które miałem przyjemność obejrzeć poprzez DvX czy mp3 a spodobały mi się, to z czasem nabyłem je w formie legalnej.
Problem nowych technologii, praw autorskich, a nie nadążającym za tym prawem i powolna reakcja zainteresowanych stron to kopalnie wielu nierozwiązanych problemów.


So sie 08, 2009 7:57 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 15, 2010 7:44 pm
Posty: 28
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rosyjskie strony z tanią muzyką - legalne ale czy etyczne?
Etycznie to one mogą być. Jeżeli nie stać Cię na kupno płyty to jej nie kupisz. Jak ściągniesz muzykę z neta i Ci się spodoba to może jak będziesz przy kasie nabędziesz płytę wykonawcy. Jeśli nie poznasz danego zespołu w ogóle i nie będziesz wiedzieć co grają to na pewno nie kupisz ich płyty ani tym bardziej nie pójdziesz na koncert, bo skąd możesz wiedzieć czy warto?

Inna sprawa, że muzy legalnej, darmowej jest pod dostatkiem i to nie koniecznie na ruskich stronkach. Polscy niszowi wykonawcy rozpowszechniają muzykę za darmo. Tu jest muzy od zawalenia a jest na pewno o wiele bardziej wartościowa niż syf, który leci w większości rozgłośni radiowych.

_________________
http://wojnygitarowe.pl
Coś dla GITARZYSTÓW i miłośników dobrej muzyki!!!

Wolnej myśli nie da się zbanować!!!


Wt lut 16, 2010 12:16 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL