Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 2:55 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy są przejawy modernizmu w Kościele 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy są przejawy modernizmu w Kościele
mniszek_pospolity napisał(a):
Poseł Dobromir Sośnierz zaatakowany przez protestujących pod sejmem obrońców TVN, którzy pięknie mówią o tolerancji, empatii itd.

https://wpolityce.pl/polityka/562196-ni ... -sosnierza

A pewien dziennikarz jeszcze akt przemocy usprawiedliwia. Moralny upadek...
Wszystko się "zgadza", to jest tolerancja represywna (tolerancja represywna - szersze omówienie). To jest typowa rewolucyjna podmianka pojęć: to samo słowo, uważamy je za cnotę, ale totalnie podmieniamy treść i "zaorywujemy" ludzi... Gangrena relatywizmu jest wszechogarniająca, to jest narzędzie modernizmu, a że modernizm wlał się do Kościoła, to i w Kościele powinniśmy być wyczuleni na podobne "zabiegi".


Cz sie 12, 2021 1:22 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polityka.
Modernizm wlał się chyba w twojej głowie a nie do Kościoła. Zazwyczaj o modernizmie w Kościele mówią ludzie którzy nie maja pojęcia czy był modernizm.
To może najpierw encyklopedia PWN
Cytuj:
modernizm [fr. modernisme < moderne ‘nowoczesny’], modernizm katolicki, szeroki nurt myślowy w katolicyzmie na przełomie XIX i XX w., wskazujący na konieczność wprowadzenia zmian w systemie nauk głoszonych przez Kościół, aby zniwelować przepaść dzielącą Tradycję kościelną od wyników współczesnej nauki i filozofii oraz od świadomości współczesnych społeczeństw.
Pojawił się w wielu krajach zachodniej Europy, szczególne znaczenie miał jednak we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Ukształtował się głównie dzięki publikacjom A. Loisy’ego, E. le Roya, M. Blondela, L. Laberthonnière’a, A. Fogazzara, F. von Hügela i G. Tyrrella. Modernizm katolicki negował możliwość poznania Boga naturalnym rozumem (agnostycyzm), kwestionował prawdziwość proroctw i cudów jako dowodów Objawienia, przeczył założeniu Kościoła bezpośrednio przez Jezusa Chrystusa, prymatowi Piotra oraz boskiemu pochodzeniu Tradycji. Twierdził, że wiara jest irracjonalnym uczuciem religijnym wyłonionym z podświadomości (fideizm), natomiast dogmaty zmieniają swe znaczenie wraz z rozwojem świadomości ludzkiej w historii. Według modernizmu katolickiego występuje sprzeczność między współcześnie wykładaną przez Kościół doktryną wiary a jej historycznymi początkami. Idee modernizmu katolickiego wiązały się też z radykalną krytyką biblijną. Został potępiony przez Piusa X w dekrecie Lamentabili i encyklice Pascendi (1907). Modernizm katolicki w swej oryginalnej postaci załamał się na skutek odejścia (apostazji) jego przywódców z Kościoła katolickiego, wywarł jednak znaczny wpływ na inteligencję wielu krajów europejskich.

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/moder ... 42540.html

Proszę znaleźć w Kościele to co jest modernizmem a nie co się Iustusowi wydaje ze jest modernizmem.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz sie 12, 2021 2:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polityka.
Można powiedzieć, że modernizm w tezach opisał i potępił papież Pius IX w Syllabusie Błędów. Czytając go z ubolewaniem należy stwierdzić, jak obecnie te potępione tezy są powszechne w "dzisiejszym" Kościele. Dziękuję za propozycję nowego tematu. Spokojnie, mam to z tyłu głowy, jak znajdę odrobinę czasu to go utworzę. Wolałbym, aby to było przemyślane, a nie coś wyciętego z kontekstu.


Cz sie 12, 2021 2:36 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polityka.
Np to wydzielam i porozmawiamy o tych tezach modernizmu w dzisiejszym Kościele.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz sie 12, 2021 2:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Polityka.
Iustus napisał(a):
Można powiedzieć, że modernizm w tezach opisał i potępił papież Pius IX w Syllabusie Błędów. Czytając go z ubolewaniem należy stwierdzić, jak obecnie te potępione tezy są powszechne w "dzisiejszym" Kościele.

Wobec tego poprosimy waszą ekscelencję o wskazanie tych potępionych tez w nauczaniu Kościoła. Konkretnie, czyli ze wskazaniem stosownych dokumentów katolickich, w których one się znalazły i są nauczane.


Cz sie 12, 2021 2:44 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy są przejawy modernizmu w Kościele
Wasza Wyniosłość i konkretnie. Teza papieża i przejaw w dzisiejszym Kościele. A i żeby nie było powtórki z poprzedniego tematu. Zapewne wie Wasza Wyniosłość o czym mówię.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz sie 12, 2021 2:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy są przejawy modernizmu w Kościele
Wyraźnie pisałem, że stworzę taki wątek jak znajdę na to czas, żeby to było przemyślane, a nie bez sensu powycinane bez kontekstu i nieprzemyślane - nie ma sensu w to brnąć. Nie potrzeba kolejnego powodu do kolejnej bezsensownej awantury. To, co na obecną chwilę było do napisania jest w Syllabusie Błędów. Jak powiedziałem stworzę nowy wątek, bo obecny się nie nadaje do tego, co chciałem opisać.


Cz sie 12, 2021 2:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy są przejawy modernizmu w Kościele
I mamy ucieczkę od tematu. Wychodzi na to, że wasza ekscelencja nie jest w stanie udowodnić swoich oskarżeń pod adresem Kościoła.

Aha... Ten dokument, na który się wasza ekscelencja powołuje, nie dotyczy modernizmu. O modernizmie jest encyklika Pascendi Dominici Gregis Piusa X.


Cz sie 12, 2021 2:51 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy są przejawy modernizmu w Kościele
Iustus napisał(a):
Wyraźnie pisałem, że stworzę taki wątek jak znajdę na to czas, żeby to było przemyślane, a nie bez sensu powycinane bez kontekstu i nieprzemyślane - nie ma sensu w to brnąć. Nie potrzeba kolejnego powodu do kolejnej bezsensownej awantury. To, co na obecną chwilę było do napisania jest w Syllabusie Błędów. Jak powiedziałem stworzę nowy wątek, bo obecny się nie nadaje do tego, co chciałem opisać.

Coś mam za dużo szczęścia. Gdziekolwiek wypowiada się Wasza Wyniosłość o kościele a ja powiem sprawdzam to okazuje się ze mam trafienie bo Wasza Wynioslosc nie potrafi udowodnić swojej tezy. Czyli mamy standard. Proszę się przyzwyczajać. Bo ilekroć będzie Wasza Wyniosłość atakował Kościół to ja będę sprawdzał czy aby ma WW dowody. To się nazywa sprawdzanie źródeł informacji.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz sie 12, 2021 2:57 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy są przejawy modernizmu w Kościele
Podejrzewam że Jego Wysokość teraz będzie cały czas machać Sylabusem i to uznawać za dowód.. No ale może się mylę..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz sie 12, 2021 3:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy są przejawy modernizmu w Kościele
O ile w ogóle się odezwie, bo może uznać, że ta deklaracja wyczerpuje ten temat, a założenie własnego dotyczącego kwestii modernizmu odłoży na św. Nigdy.


Cz sie 12, 2021 3:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy są przejawy modernizmu w Kościele
Syllabus Błędów jest dodatkiem do encykliki Quanta cura: Quanta cura & Syllabus errorum. O błędach modernizmu.
Gdyby ktoś chciał na uczciwe przeczytać encykliki i dokumenty Kościoła, to by wiedział, że temat modernizmu jest poruszony w szeregu z nich. Syllabus Błedów jest o tyle dobry, że przedstawia współczesne błędy - błędy modernizmu w postaci krótkich punktów. Zwięzłość tej lektury powinna zachęcić każdego do czytania, co też czynię z tego miejsca. Katolicy powinni się dowiedzieć, co rozkłada Kościół od środka.

Wyraźnie napisałem, że nie planowałem na teraz rozwijać tego wątku, mimo wszystko ta jedna pozycja wystarczy, aby mieć sensowny pogląd na ten problem. Kto ma uszy niechaj słucha, tzn. czyta Syllabus Błędów. Ta krótka i treściwa pozycja wiele wyjaśnia. Gdyby ktoś na poważnie się zainteresował tematem, to mimo wszystko zapraszam do dyskusji. Jeśli ktoś poszukuje bezsensownej nawalanki, to niech poszukuje dalej...


Cz sie 12, 2021 3:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy są przejawy modernizmu w Kościele
Iustus:
Iustus napisał(a):
Syllabus Błędów jest dodatkiem do encykliki Quanta cura: Quanta cura & Syllabus errorum. O błędach modernizmu.

Pechowo dla waszej ekscelencji, ale nie. Modernizm to zupełnie inne sprawy niż to, co Pius IX omówił w tej encyklice. Zapraszam do zapoznania się z jej treścią, a nie jedynie z błędnymi opisami. Wskazane by było również to, aby wasza ekscelencja zapoznała się z tym, czym był i czego dotyczył modernizm, bo znowu wypowiada się na temat, o którym nie ma zielonego pojęcia.




PeterW:
Masz może jakieś typy co do tego, jakie liczby padną w najbliższym losowaniu Eurojackpota? Przewidziałeś zachowanie Iustusa, to i może trafisz z właściwą kombinacją do wygranej... :D


Cz sie 12, 2021 3:24 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy są przejawy modernizmu w Kościele
Cytuj:
PeterW:
Masz może jakieś typy co do tego, jakie liczby padną w najbliższym losowaniu Eurojackpota? Przewidziałeś zachowanie Iustusa, to i może trafisz z właściwą kombinacją do wygranej... :D

:lol: Mam ale nie powiem :D

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz sie 12, 2021 4:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18243
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy są przejawy modernizmu w Kościele
Odpowiadając na pytanie wątku - tak, są przejawy modernizmu w Kościele. Tak jak i były w czasach Piusa X.
Są też objawy co najmniej kilkunastu innych herezji. I bywały na każdym etapie historii Kościoła.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz sie 12, 2021 9:31 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL