Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 7:33 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Parę pytań do bardziej doświadczonych 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Parę pytań do bardziej doświadczonych
Po prostu nie należy się tym zajmować. Skupić się na swoim nawróceniu a nie rozpraszać myśli na sprawy, które dla życia duchowego nie są istotne. To raczej wrzuca się do braku ładu wewnętrznego.
Pierwszy stopień w budowaniu duchowości to uporządkowanie myśli, by nie latały jak szalone i nie donosiły kolejnych sensacji. Bez tego nie ma mowy o budowaniu pokory i trwanie w ciszy. Bóg mówi szeptem, więc żadne anioły śmierci nie powinny nas rozpraszać.
Ja jestem trochę specyficzna, więc nie musisz tego traktować śmiertelnie poważnie.


N mar 07, 2021 4:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Parę pytań do bardziej doświadczonych
Szczerze mówiąc to ja też uważam takie spekulacje za jałowe. A tematyka demonów i ich wpływów mnie po prostu nie interesuje. Co zmieni w twoim życiu poznanie opinii takich czy innych osób, poza zaspokojeniem ciekawości?
Np. co pkt 2 - niezaprzeczalnie istnieje cierpienie niezawinione a życie w stanie łaski uświęcającej nie gwarantuje że się go nie doświadczy. Czy nasze takie jest - to już każdy powinien sam sobie odpowiedzieć. W własnej praktyki widzę że rzadko mi się to zdarza, jeśli w ogóle. Czy ma związek z naszymi modlitwami - tu można jedynie spekulować. Czy jest to jakaś "odpłata" szatana - tu można jedynie spekulować. I zasadniczo należy pamiętać że szatan tyle jedynie może ile Pan Bóg dopuści. Jeśli doświadczamy rozmaitych trudności to musimy sobie z nimi poradzić. Tyle i aż tyle bo "Samo cierpienie nie daje zbawienia, ponieważ doświadczają go również źli ludzie. Musi ono być połączone z podążaniem za Chrystusem" jak napisał św. Jan Chryzostom.
Może być też tak że nie chodzi o ciekawość jedynie ale ocenę ryzyka - "modlić się za nich czy nie modlić". I tu wydaje mi się że wracamy do tego ile warte są nasze modlitw, ile warta jest w ogóle nasza miłość do tych bliźnich za których chcemy się modlić ale się "obawiamy" że to może kosztować jednak trochę więcej.
Żeby nie było - to nie jest jakaś forma wyrzutu, nie jest tak że ja się modlę za nie wiadomo ilu ludzi i ponoszę w ich intencji nie wiadomo ile ofiar. Nie, ja się modlę za "swoich" bliźnich - osobę wobec której mam zobowiązanie modlitewne, osoby wobec których mam jakieś obowiązki czy powinności i za tych co noszę w swoim sercu. Mało osób prosi mnie o modlitwę bo ja funkcjonuję w takim a nie innym środowisku, ale oczywiście jeśli coś takiego ma miejsce to też. Czasem gdy mi ktoś przyjdzie akurat do głowy w czasie modlitwy to i za niego. Robię zatem tylko to do czego się zobowiązałam, uważam, że powinnam zrobić i co chcę. I powiem szczerze że uważam że uważam że to wystarczająco.


N mar 07, 2021 4:48 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lut 25, 2021 6:59 pm
Posty: 55
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Parę pytań do bardziej doświadczonych
Dziękuję za kolejne przemyślenia i opinie, bardzo fajne wnioski, przefiltruję je w swoim sercu :wink:

merss, trafiłaś w sedno, bo ja właśnie jestem takim rozproszonym, lekko rozedrganym wewnętrznie i nie do końca uporządkowanym tworem ludzkim. Mam tę świadomość i walczę z tym, tęsknię za takim pełnym, wewnętrznym spokojem, aby moje myśli i wnętrze były jak lekko dryfujący ocean, a nie tajfun. Ale jeszcze sporo pracy przede mną :oops:


N mar 07, 2021 4:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Parę pytań do bardziej doświadczonych
Przede wszystkim nie wolno mam się bać zagrożeń zewnętrznych. W tym zakresie jesteśmy pod najlepszą opieką: "Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą... U was zaś policzone są nawet wszystkie włosy na głowie. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli."
Prawdziwe zagrożenie czycha od wewnątrz: "Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle."


N mar 07, 2021 5:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Parę pytań do bardziej doświadczonych
joasia.majka napisał(a):
Ale jeszcze sporo pracy przede mną

Wspominasz o swoim nawróceniu i wyczuleniu na zło - myślę że jest to normalne a nawet pożądane na tym etapie bo wiąże się z uwrażliwieniem sumienia. Niemniej jednak zło i grzech nie jest, nie może i nie powinien być w centrum naszych zainteresowań. Nie wiem jak kwestia spowiedzi u ciebie wygląda ale przy właściwej formacji sumienia bardzo ważne jest by spowiadać się regularnie. Mnie naprawdę bardzo dużo to dało.


N mar 07, 2021 6:59 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lut 25, 2021 6:59 pm
Posty: 55
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Parę pytań do bardziej doświadczonych
bergamotka napisał(a):
Nie wiem jak kwestia spowiedzi u ciebie wygląda ale przy właściwej formacji sumienia bardzo ważne jest by spowiadać się regularnie. Mnie naprawdę bardzo dużo to dało.


Obecnie dwa razy w miesiącu. Czasami idę do spowiedzi, ponieważ chcę coś omówić, nie zawsze przyczyną jest jakiś konkretny grzech, ale np. wątpliwość, chęć wyjaśnienia. I zgadzam się, że to bardzo pomaga zachować kontrolę nad sobą i wzrastać :wink:


N mar 07, 2021 9:24 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn mar 09, 2020 3:19 pm
Posty: 62
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Parę pytań do bardziej doświadczonych
joasia.majka napisał(a):
Czy warto modlić się za konkretnych złych ludzi

Zawsze warto jeśli czujesz taką potrzebę. Ale uważaj, bo łatwo tu o fałszywe poczucie wyższości biorące się z osądów.
Cytuj:
Czy Szatan może się na nas "odgryźć" za próbę zabrania mu "pacjenta".
Zawsze będzie próbował, choć może nie w taki sposób w jaki ty to opisujesz. Ze swojego doświadczenia wiem, że dotyczy to raczej pokus które zaczynają mnie dotykać, pojawiać się nie wiadomo skąd, a nie jakiś konkretnych przykrości. Ale jeśli czujesz potrzebę modlitwy o takiego człowieka, to nie powinnaś tego roztrząsać w kategoriach "warto, nie warto", "bezpiecznie czy nie". Po prostu to rób.
Cytuj:
Czy jeżeli żyjemy w łasce uświęcającej, w takiej sytuacji Szatan może nam poważnie zagrozić w odwecie, np. spowodować problemy w życiu czy inne trudności? Czy żyjąc w łasce jesteśmy chronieni od tego typu "odwetu" zła?
Złu nie wolno ulegać i nie wolno okazywać lęku, bo zło karmi się strachem i podsyca go. Jeżeli jesteś w Łasce Uświęcającej, to nie masz się czego obawiać, choć to nie znaczy że zło Cię nie dotknie. Pan Jezus nigdy nie obiecywał życia łatwego i przyjemnego. Wręcz przeciwnie. Sam powiedział ze jeśli kto chce Go naśladować, niech weźmie swój krzyż...
Cytuj:
Czy słudzy Szatana/upadłe anioły również mogą tymczasowo przyjąć ciało ludzkie i możemy spotkać ich w naszym życiu, nie będąc świadomymi, że są upadłymi aniołami?
Szatan jest doskonałym imitatorem dobra. Może cię nawet skłonić do chodzenia do kościoła, jeśli w ten sposób uśpi twoją czujność. Od tego masz Pismo Święte, żeby się uczyć rozeznania dobra i zła. Po owocach ich poznacie.
Generalnie, nie koncentruj się tak bardzo na tym wszystkim, co jest związane ze złem. Jemu na tym zależy żebyś podchodziła do tego intelektualnie, żebyś rozmyślała, analizowała, bo w ten sposób wciągnie cię w dyskusję, takie właśnie rozważania typu: opłaca się czy nie, bezpiecznie czy niebezpiecznie.


Śr mar 17, 2021 10:28 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 161 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL