Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 10:46 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 984 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 66  Następna strona
 Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpośred- 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6820
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Leszcz napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Czy Komunię można gryźć? Uważałem że nie można, jednak oglądając ostatnio w TV mszę i księdza z bliska, wydawało mi się że gryzł?


Jak żyję czegoś takiego nie słyszałem.

Cytuj:
Trochę mam lęków: czy nie upadnie na podłogę itd. czyli mam prawą ręką wziąć palcami z lewej i włożyć do ust?


Jak prawą włożysz to do piekła pójdziesz... Ty tak na serio? Ja leworęczny jestem... z natury to mi łatwiej...

Tydzień temu (w sobotę wieczorem) ksiądz tłumaczył - jak jesteś praworęczny to prawą ręką podtrzymujesz lewą dłoń i z niej prawą dłonią bierzesz Ciało Chrystusa do ust. Nie mówił o leworęcznych, sądzę że jest jakaś analogia :-)

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt mar 20, 2020 6:28 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 04, 2014 1:33 pm
Posty: 841
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Ja jakoś rzadko gryzę Komunię, zresztą tak samo jak opłatek, lubię jak się rozpuści.
W parafii na Zadębiu (Skierniewice, tak, tak to ta parafia), proboszcz wyprosił wikarego przy udzielaniu Komunii Św., bo udzielał do ust - o i tak też bywa.

_________________
Chwalę Boga każdym przebiegniętym metrem - JarStary
I watched the small free birds fly.
ישוע


Pt mar 20, 2020 6:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Mądre słowa Cejrowskiego:

https://www.youtube.com/watch?v=XTLX14f ... e=youtu.be


Pt mar 20, 2020 6:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
koziels napisał(a):


To "wszystko" racja, ale Kościół dal możliwość przyjmowania Eucharystii na rękę.

Ja osobiście, wybrałem na język i do ust (z tych i innych powodów o których Cejrowski mówi), ALE MOŻNA przyjmować na rękę i NIE MA PROFANACJI.

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


Pt mar 20, 2020 7:06 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 24, 2014 4:34 pm
Posty: 421
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Generalnie lubię Cejrowskiego, ale czemu stara się być mądrzejszy od Kościoła. :? :? Czyli co, Kościół profanuje i namawia do profanacji wiernych. Oj, Panie Wojtku...


Pt mar 20, 2020 7:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
ANDPOL napisał(a):
Generalnie lubię Cejrowskiego, ale czemu stara się być mądrzejszy od Kościoła. :dokitu:


Tak już każdy ma, każdy, bez wyjątków :).

Ja to patrze w ten sposób, wyznawca kierunek, chce ukazać wartość Eucharystii i swój szacunek do Jezusa. I widzę w tym DOBRO.

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


Pt mar 20, 2020 7:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7279
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Co robić gdy w kościele każą na rękę a jest obawa o cząstki?
Poza tym, czy Hostię brać brudnymi paluchami po klamce od kościoła oraz ofierze na tacę? :(
Może według Faustyny ważniejsze jest posłuszeństwo i grzech będzie miał co najwyżej proboszcz ?

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pt mar 20, 2020 10:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8095
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Możesz odkazić ręce przed przystąpieniem do Komunii. Zabierz ze sobą płyn odkażający w buteleczce i użyj przed przystąpieniem do Stołu Pańskiego. Wielu ludzi postępuje tak od lat.


Pt mar 20, 2020 10:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
A ja tak trochę offtopicznie, korzystając z okazji że temat zboczył na cząstki Komunii Świętej na rękach. Zdarzało mi się chodzić do kościoła w którym były m.in. dość charakterystyczne praktyki przyjmowania Komunii Świętej. Jako ze od dłuższego już czasu w tym zakresie przystosowuje się do praktyk miejscowych przyjmowałam Komunie jak wszyscy inni. A polegało to na tym że wierni ustawiali się w kręgu wokół prezbiterium, ksiądz wraz z szafarzami rozdawali Komunię, którą wierni na słowa księdza w jednym momencie spożywali. Czas oczekiwania z Panem Jezusem w ręku - w zależności od miejsca gdzie się stało i liczby szafarzy - wynosił do kilku minut. Komunikanty były bezglutenowe, grube.
Raz była udzielana Komunia pod dwoma Postaciami którą rozdawali szafarze w parach - po wzięciu Hostii maczało się ją w Krwi Pańskiej i trzymając w prawej dłoń z podstawiona lewą, tak jak zawsze czekało na całą resztę. Myślę że spowodowane to było struktura Hostii, która była twarda i przez toi mało chłonna, ale maleńka kropelka Krwi Pańskiej spłynęła po Hostii i spadłą na moja dłoń. I w ciągu paru chwil wyschła, czy wyparowała. Z jednej strony to było duże doświadczenie mieć Krew Pańską dosłownie na rekach ale też i duża obawa przed profanacją. Nie miałam pojęcia co się robi w takiej sytuacji. Po Komunii przyjmowanej na dłoń zawsze ją oglądam i zbieram ustami widzialne cząstki jeśli takie dostrzegę. Ale co się robi z ręka na która spadła Krew Pańska i na dodatek wyschła?
Czy w ogóle Krew Pańska która wyschła jest nadal traktowana jako sakramentalna postać? Wiadomo powszechnie że konsekrowany Chleb przestaje być sakramentem kiedy się rozpuści w wodzie. Ale kiedy konsekrowane Wino traci swą sakramentalną postać? Szczerze mówiąc ja nie dostrzegając innej możliwości wylizałam to miejsce na skórze, ale uważam że stawianie wiernych wobec takich problemów jest dużą bezmyślnością ze strony księdza który takie praktyki wprowadził. Mogę się tylko domyślać że chodziło o zaznaczenie, że oto my wszyscy bracia i siostry w Chrystusie razem w jednym momencie spożywamy Ciało i Krew Pańską - ale czemu to było takie istotne by się zsynchronizować w czasie nie rozumiałam i nie rozumiem - ale coś takiego powodowało realne problemy. Bo nie sądzę że byłam jedyną która miewała Krew Pańską na ręku - inni wierni nigdy zresztą nie wykazywali w ogóle zainteresowania czy na dłoni coś pozostało - a mnie jedynie brak formacji w tym zakresie.


So mar 21, 2020 12:08 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8095
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
https://www.vatican.va/roman_curia/congregations/ccdds/documents/rc_con_ccdds_doc_20040423_redemptionis-sacramentum_en.html

Paragrafy 103 i 104
---------
https://en.wikipedia.org/wiki/Intinction

Ja też bym zrobiła, tak jak Ty, ale nie wiem jak jest poprawnie. Czy sama zanurzyłaś Ciało Pańskie w Krwi?


So mar 21, 2020 1:01 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Ale dlaczego na polskim forum teksty nie po polsku? Szkoda.
Te dokumenty zapewne są i po polsku, dlaczego wrzucasz wersję angielską.

PS Czytam po włosku i po niemiecku.


So mar 21, 2020 2:43 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8095
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Przepraszam Ciebie i innych, ale nie wiem jak znaleźć po polsku, a wiem, że bergamotka czyta w języku angielskim, tzn. takie odniosłam wrażenie.

Z tego co się orientuję, jeśli już mowa o umoczeniu/zanurzeniu, to wierni sami nie powinni sobie zanurzać Ciała Pańskiego we Krwi Pańskiej. Robi to kapłan i podaje do ust, a nie na rękę. Taki sposób można było zobaczyć na transmisjach Mszy Świętej z Watykanu.


So mar 21, 2020 2:54 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Ale nie wiem jak wyglada pewnie Komunia pod 2 postaciami. Wiem ze różne grupy charyzmatyczne w rożny sposób to robiły. Oczywiście mówię o księżach opiekujących sie tymi grupami. Na pewno są odpowiednie przepisy regulujące te kwestie.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So mar 21, 2020 8:22 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Brandeisbluesky napisał(a):
ttps://www.vatican.va/roman_curia/congregations/ccdds/documents/rc_con_ccdds_doc_20040423_redemptionis-sacramentum_en.html

Dziękuję, nie czytałam tego dokumentu, albo dawno. Kiedyś tu na forum była już dyskusja o przyjmowaniu Komunii św. I wtedy mając na uwadze katechezy św. Cyryla niewłaściwym wydawało mi się przyjmowanie Krwi Pańskiej w ten sposób że wierny sam zanurza Hostię w Krwi Pańskiej - z uwagi na wątpliwość czy coś takiego wyraża dostatecznie zrozumiale, albo w ogóle, prawdę że Komunia jest darem który człowiek przyjmuje a nie Ją sobie bierze. Ale własna intuicja to jedno, a konkretny dokument to drugie.
Brandeisbluesky napisał(a):
Czy sama zanurzyłaś Ciało Pańskie w Krwi?

Tak, i sama też wzięłam Ciało Pańskie. Chyba tego dostatecznie zrozumiale nie napisałam ale szafarze w parach podchodzili kolejno do następnej osoby, trzymali tylko naczynia a wierni brali Ciało Pańskie z jednego kielicha, zanurzali je w Krwi Pańskiej znajdującej się w drugim kielichu. Nie zauważyłam by ktoś odkładał Ciało Pańskie na dłoń - chociaż z tyle - wszyscy raczej trzymali je w palcach czekając na pozostałych. Jak teraz się nad tym zastanawiam to było to rażące niewłaściwe. Ale tam zwykły sposób sprawowania Mszy świętej był taki że nabrałam wątpliwości czy właściwym jest bym brała w udział nawet jeśli nie mam wyboru w postaci udziału w innej Mszy. Spowiednik któremu przedstawiłam swoje wątpliwości wyjaśnił mi że - upraszczając - jestem niejako pokrzywdzona takim sposobem celebracji a nie ponoszę za niego odpowiedzialności ale przykazał mi upominać księży - także i nawet w tym kontekście przyda mi się zapoznać z tą instrukcją. Jednakowoż czym innym jest gdy ktoś inny dopuszcza się nadużyć a czym innym własnym działaniem się ich dopuszczać - spowiednik też na to zwrócił uwagę. I teraz bogatsza w to całe doświadczenie uważam że kolejny raz nie przyjęłabym świadomie Komunii świętej w ten sposób.


So mar 21, 2020 11:52 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8095
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Bardzo dobrze zrobiłaś przedstawiając problem spowiednikowi.


So mar 21, 2020 12:09 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 984 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 66  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 172 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL