Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 8:50 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Następna strona
 Krotkie pytanie dot. katolicyzmu 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Brandeisbluesky napisał(a):
Jockey napisał(a):
(...) Każdy grzech otwiera nas na ingerencję złych mocy. I to chyba tyle w temacie.


Wiesz, ale akurat jeśli chodzi o życie niewinnej, bezbronnej osoby, która nie ma wyboru, to takiego grzechu nie popełni się o tak sobie, w parę minut. Aborcja to czyn, nad którym wiele osób ma czas się zastanowić, zebrać argumenty za i przeciw i podjąć świadomą, dobrowolną decyzję.

Ale co to jest wplyw demoniczny?
Zawsze kiedy grzeszymy jestesmy pod wplywem diabla a Boga sie wyrzekamy.
Warto przypomnieć ze za grzech aborcji jest ekskomunika.


So paź 31, 2020 5:11 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Brandeisbluesky napisał(a):
Jockey napisał(a):
(...) Każdy grzech otwiera nas na ingerencję złych mocy. I to chyba tyle w temacie.


Wiesz, ale akurat jeśli chodzi o życie niewinnej, bezbronnej osoby, która nie ma wyboru, to takiego grzechu nie popełni się o tak sobie, w parę minut. Aborcja to czyn, nad którym wiele osób ma czas się zastanowić, zebrać argumenty za i przeciw i podjąć świadomą, dobrowolną decyzję.

A czy ja twierdziłem coś przeciwnego?

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So paź 31, 2020 7:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
sachol napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Jockey napisał(a):
(...) Każdy grzech otwiera nas na ingerencję złych mocy. I to chyba tyle w temacie.


Wiesz, ale akurat jeśli chodzi o życie niewinnej, bezbronnej osoby, która nie ma wyboru, to takiego grzechu nie popełni się o tak sobie, w parę minut. Aborcja to czyn, nad którym wiele osób ma czas się zastanowić, zebrać argumenty za i przeciw i podjąć świadomą, dobrowolną decyzję.

Ale co to jest wplyw demoniczny?
Zawsze kiedy grzeszymy jestesmy pod wplywem diabla a Boga sie wyrzekamy.
Warto przypomnieć ze za grzech aborcji jest ekskomunika.


Wpływ demoniczny to chyba taki, który powoduje do szczególnego zgnębienia człowieka, takiego, że wydaje mu się, że nie ma dla niego ratunku, powrotu do Boga i go już nie szuka. Może to też być dręczenie. Nie jestem jednak pewna. W przytoczonych przypadkach uderzyło mnie to, że śmierć niewinnego dziecka, czy nawet tylko oczekiwanie jej wiązało się ze śmiercią, czy ciężką chorobą kogoś w rodzinie tego dziecka (ale pokrewieństwo było bardzo bliskie). Może to tylko przypadek. Niby jest ekskomunika za grzech aborcji, ale można wyspowiadać się u każdego księdza. Nie słyszałam, by były jeszcze jakiś dodatkowe warunki powrotu do Kościoła. Wydaje mi się, że w obecnej sytuacji, gdy relatywnie dużo osób popiera wolny wybór kobiety, zaciera się ogromny ciężar tego grzechu.


So paź 31, 2020 8:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Cytuj:

Wpływ demoniczny to chyba taki, który powoduje do szczególnego zgnębienia człowieka, takiego, że wydaje mu się, że nie ma dla niego ratunku, powrotu do Boga i go już nie szuka. Może to też być dręczenie. Nie jestem jednak pewna. W przytoczonych przypadkach uderzyło mnie to, że śmierć niewinnego dziecka, czy nawet tylko oczekiwanie jej wiązało się ze śmiercią, czy ciężką chorobą kogoś w rodzinie tego dziecka (ale pokrewieństwo było bardzo bliskie). Może to tylko przypadek. Niby jest ekskomunika za grzech aborcji, ale można wyspowiadać się u każdego księdza. Nie słyszałam, by były jeszcze jakiś dodatkowe warunki powrotu do Kościoła. Wydaje mi się, że w obecnej sytuacji, gdy relatywnie dużo osób popiera wolny wybór kobiety, zaciera się ogromny ciężar tego grzechu.

Obecnie mozna u kazdego ale wczesniej tak nie było.
A wplywy demoniczne to religijnosc, ktora jest mi obca bo kojarzy mi sie z mysleniem typu "to nie ja to szatan".
Warto tez dodac ze Ci ludzie nie wierza w wiekszosci wogole w Boga ani szatana a co dopiero zeby go szukac.


So paź 31, 2020 10:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Jak to jest z imieniem zakonnym "Maria" św. Maksymilian Maria Kolbe? Rozumiem, że jest to imię żeńskie, takie jak nosiła Matka Boża? Dlaczego nie jest to np. męska forma Marian? Czy zdarza się, że zakonnice przyjmują imię męskie? Chyba właściwie wybór imienia, to raczej wybór patrona i najlepiej wybrać kogoś, kto w szczególny sposób wydaje się nam polecony przez Boga. Czy dobrze myślę?


Wt gru 15, 2020 9:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Maria jako drugie imię to niekoniecznie musi być zakonne, Jak np. Jan Maria Rokita.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Wt gru 15, 2020 10:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Dowiedziałam się od katechetki moich dzieci, że coraz więcej kandydatek do bierzmowania wybiera imię męskie, a raczej nie zdarza się to w sytuacji kandydatów, by wybierali oni imię żeńskie. Zastanawia mnie, dlaczego tak się dzieje :idea: Czy można przypisać płeć do imienia w sensie wiary?


Wt gru 15, 2020 10:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Rezczywiście imię Maria wg tradycji można nadawać także chłopcom (nie jako pierwsze), i chyba jednak nie w USC, ale pewnosci nie mam - zdaje się, że nadal obowiązuje tam przepis, że imię musi sygnalizować płeć. I dobrze.
Nie miałam pojęcia, że na bierzmowaniu wolno wybierac imie płci przeciwnej (dziewczęta mogą wybrać imię męskie). Rozumiem, ze ktos chce patrona płci przeciwnej, ale bez adaptacji imienia do płci? Takiej jak w zakonach - typ Nikodema? Dziwi mnie to jednak.
Ja bym przypisywała imię do płci, płeć do imienia.


Wt gru 15, 2020 11:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Gdy się czyta Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotyczące przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania dotyczące wyboru patrona, nie ma tam wskazania, że imię patrona należy przekształcić tak, by pasowało ono do płci kandydata do bierzmowania. Nie ma też zalecenia, by wybierać patrona zgodnie ze swoją płcią. Byłoby to zgodne z tym, co mówiła nasza katechetka, że należy utrzymać formę imienia dokładanie tak, jak nazywa się patron.

https://episkopat.pl/wskazania-konferencji-episkopatu-polski-dotyczace-przygotowania-do-przyjecia-sakramentu-bierzmowania/

Cytuj:
16. Dla wyraźniejszego zaznaczenia ścisłego związku bierzmowania z sakramentem chrztu świętego należy zachęcać kandydatów, aby zachowali imię chrzcielne. Zmiana byłaby uzasadniona, gdyby imię chrzcielne nie było związane z patronem chrześcijańskim lub przemawiały za tym określone racje duszpasterskie. W takim przypadku kandydat może wybrać imię świętego, który będzie dla niego wzorem życia chrześcijańskiego. Kryterium wyboru imienia nie powinno być związane z jego atrakcyjnością, ale pięknem życia tego, kogo wybiera się za patrona. Przystępujący do sakramentu bierzmowania pozostawiając imię chrzcielne lub przyjmując nowe, powinni zapoznać się z życiorysem swojego patrona, uświadamiając sobie przymioty, które chcieliby naśladować w życiu.


Wt gru 15, 2020 11:57 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 12, 2015 5:45 pm
Posty: 646
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Jest tylko jedno imię żeńskie, które można nadać (w Polsce – jako drugie) chłopcom. To właśnie Maria. Zwyczaj ten zapoczątkowali Włosi w XV wieku.
Nie jest możliwe nadanie chłopcu innego żeńskiego imienia.


https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Maria ... 16883.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_(imi%C4%99_m%C4%99skie)


Śr gru 16, 2020 8:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Brandeisbluesky napisał(a):
Gdy się czyta Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotyczące przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania dotyczące wyboru patrona, nie ma tam wskazania, że imię patrona należy przekształcić tak, by pasowało ono do płci kandydata do bierzmowania. Nie ma też zalecenia, by wybierać patrona zgodnie ze swoją płcią. Byłoby to zgodne z tym, co mówiła nasza katechetka, że należy utrzymać formę imienia dokładanie tak, jak nazywa się patron.

https://episkopat.pl/wskazania-konferencji-episkopatu-polski-dotyczace-przygotowania-do-przyjecia-sakramentu-bierzmowania/

Cytuj:
16. Dla wyraźniejszego zaznaczenia ścisłego związku bierzmowania z sakramentem chrztu świętego należy zachęcać kandydatów, aby zachowali imię chrzcielne. Zmiana byłaby uzasadniona, gdyby imię chrzcielne nie było związane z patronem chrześcijańskim lub przemawiały za tym określone racje duszpasterskie. W takim przypadku kandydat może wybrać imię świętego, który będzie dla niego wzorem życia chrześcijańskiego. Kryterium wyboru imienia nie powinno być związane z jego atrakcyjnością, ale pięknem życia tego, kogo wybiera się za patrona. Przystępujący do sakramentu bierzmowania pozostawiając imię chrzcielne lub przyjmując nowe, powinni zapoznać się z życiorysem swojego patrona, uświadamiając sobie przymioty, które chcieliby naśladować w życiu.


To ciekawa sytuacja. Ciekawi mnie, czy prawodawca świadomie przewidział wybór imienia "innej płci", czy po prostu ktoś dojrzał furtkę: niezabronione jest dozwolone.
I ciekawe, co jest przy chrzcie, czy jest zapis o zgodności obranego imienia z płcią. Jeśli zapisu tam nie ma, to można chyba przypuszczać, że ktoś uznał taką zgodność za tak oczywistą, ze nie zapisał. No bo nie wydaje mi się, żeby było można ochrzcić chłopca imieniem Zofia.


Cz gru 17, 2020 2:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Stary Kiemlicz,
Dziękuję za odnośniki. :)

Są takie imiona złożone jak Maria Jose (żeńskie) i Jose Maria (męskie) w Hiszpanii (i repliki w innych krajach) , chyba głównie dlatego by oddać chwałę rodzicom Jezusa. I to by chyba wyczerpywało formalne używanie imienia niezgodnego z płcią w katolicyzmie?

Terremoto,
Nawet nie wiem co myśleć w obecnej sytuacji (atmosferze).


Cz gru 17, 2020 2:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Nie udało mi się na razie odszukać.
mam tylko tyle:
"Kan. 855 - Rodzice, chrzestni i proboszcz powinni troszczyć się, by nie nadawać imienia obcego duchowi chrześcijańskiemu".

Jeśli do chrztu jest potrzebna metryka urodzenia z USC (a ponoć jest), to w tej metryce jest już imię oficjalne, "państwowe". Więc zgodne z płcią.

Pytanie: czy imię ze chrztu musi być zgodne z imieniem na metryce urodzin z USC?
Nie mam jasności. Ktoś wie?
Słyszałam, że w prawosławiu nie. Szukają podobnie brzmiącego imienia akceptowanego przez Cerkiew ze wzgl. na wskazanie patrona.

Brandeisbluesky, tak, obecna sytuacja obyczajowa dodaje podteksty.


Cz gru 17, 2020 3:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu

Łk 1, 46-47

46 Wtedy Maryja rzekła:
«Wielbi dusza moja Pana,
47 i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.


Maryja nazywa Boga swoim Zbawcą. Maryja była bez grzechu poczęta, zatem w jakim sensie Bóg jest Zbawcą Maryi? Czy te słowa to dowód na to, że Maryja ma świadomość, że nie grzeszy, że Bóg ją zachowuje od grzechu? A może mowa tutaj o czymś innym, niż zbawienie od grzechu?


Pn gru 21, 2020 10:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Bóg jest zbawicielem Maryi, ponieważ to On obdarzył ją łaskami (w tym Niepokalanego Poczęcia), a nie ona sama się taką uczyniła.


Pn gru 21, 2020 10:48 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 137 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL