Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:54 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Krotkie pytanie dot. katolicyzmu 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Pomyslalam, ze moze warto otworzyc taki watek, w ktorym mozna byloby zadac krotkie pytanie i uzyskac na nie odpowiedz, jednak forum jest dyskusyjne, wiec nie wiem, czy to przejdzie i sie przyjmie.

Na poczatek mam pytanie dotyczace butow papieskich. Pare dni temu przysnily mi sie ni z gruszki, ni z pietruszki czerwone buty papieskie. Taki kolor ma swoje znaczenie symbolicze. Przeczytalam, ze Papiez Franciszek takich butow nie nosi. Czy to prawda, a jesli tak, to dlaczego?


Wt gru 10, 2019 11:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Brandeisbluesky napisał(a):
Pomyslalam, ze moze warto otworzyc taki watek, w ktorym mozna byloby zadac krotkie pytanie i uzyskac na nie odpowiedz, jednak forum jest dyskusyjne, wiec nie wiem, czy to przejdzie i sie przyjmie.

Na poczatek mam pytanie dotyczace butow papieskich. Pare dni temu przysnily mi sie ni z gruszki, ni z pietruszki czerwone buty papieskie. Taki kolor ma swoje znaczenie symbolicze. Przeczytalam, ze Papiez Franciszek takich butow nie nosi. Czy to prawda, a jesli tak, to dlaczego?

https://www.google.com/amp/s/deon.pl/ko ... 489189/amp

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt gru 10, 2019 11:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Dziękuję. :)

Czy jest teologicznie niepoprawne, by powiedzieć, że Matka Boża urodziła się święta i bardziej poprawne jest powiedzieć, że stała się święta w ciągu swojego życia?

Pytanie wynika z fragmentu przemówienia Papieża Franciszka z 21 grudnia 2018 r. :
http://www.vatican.va/content/francesco/en/speeches/2018/december/documents/papa-francesco_20181221_dipendenti-vaticani.html
Cytuj:
So who is happy in the Nativity scene? Our Lady and Saint Joseph are full of joy: they look at the Child Jesus and they are happy because, after a thousand worries, they have accepted this gift of God, with so much faith and so much love. They are “overflowing” with holiness and therefore with joy. And you will tell me: of course! They are Our Lady and Saint Joseph! Yes, but let us not think it was easy for them: saints are not born, they become thus, and this is true for them too.


Co tłumaczę tak:
"Zatem kto jest szczęśliwy w scenie Narodzenia? Matka Boża i Święty Józef są pełni radości: patrzą na Dzieciątko Jezus i są szczęśliwi, ponieważ po tysiącu zmartwień przyjęli ten dar Boga z tak wielką wiarą i tak wielką miłością. Są „przepełnieni” świętością, a zatem i radością. I powiesz mi: ależ oczywiście! Są Oni naszą Matką Boża i świętym Józefem! Tak, ale nie myślmy, że było to dla nich łatwe: święci nie rodzą się, oni takimi się stają, i to też jest prawda w ich przypadku."

Jak mam to rozumieć?


Śr gru 11, 2019 1:59 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Wg mnie teokogicznie niepoprawne

Wg mnie teologicznie niepoprawne

"Papież Pius IX bullą „Ineffabilis Deus” z 8 grudnia 1854 roku ogłosił dogmat: „że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć”. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu dotyczy zatem poczęcia Maryi i nie należy go mylić, co niekiedy się zdarza, z dziewiczym poczęciem Jezusa lub w ogóle z tajemnicą dziewictwa Maryi.


Śr gru 11, 2019 9:45 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Wypowiedź Papieża Franciszka zamieszała mi w głowie. Przypadek Maryi jest wyjątkowy, mam w głowie zakodowane, że jest święta od momentu poczęcia, a zatem i od urodzenia. Dlatego świętujemy Jej poczęcie i narodzenie. W przypadku innych świętych uwagę kierujemy na dzień śmierci, t.j. narodzin dla Nieba. Może Papież Franciszek ma tutaj na myśli coś bardzo specyficznego, czego nie uchwyciłam (?)


Śr gru 11, 2019 4:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
sachol napisał(a):
Wg mnie teokogicznie niepoprawne

Mieszasz dwie kwestie: Niepokalane poczęcie i świętość NMP. To nie to samo.


Śr gru 11, 2019 4:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Yarpen Zirgin napisał(a):
sachol napisał(a):
Wg mnie teokogicznie niepoprawne

Mieszasz dwie kwestie: Niepokalane poczęcie i świętość NMP. To nie to samo.

Jak zwykle poza negacja nic nie wnosisz do dyskusji.
Maryja «łaski pełna» jest dla Kościoła «cała święta i wolna od wszelkiej zmazy grzechowej», «ubogacona od pierwszej chwili poczęcia blaskami szczególnej zaiste świętości» (Lumen gentium, 56).
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/ja ... 51996.html


Śr gru 11, 2019 4:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Jak zwykle nie podoba Ci się, że wskazuję błąd, który popełniasz. Nie moja w tym wina. :D


Śr gru 11, 2019 4:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Z Katechizmu


Cytuj:
492 Maryja została "ubogacona od pierwszej chwili poczęcia blaskami szczególnej zaiste świętości" 128 ; świętość ta pochodzi w całości od Chrystusa; jest Ona "odkupiona w sposób wznioślejszy ze względu na zasługi swego Syna" 129 . Bardziej niż wszystkie inne osoby stworzone Ojciec napełnił Ją "wszelkim błogosławieństwem... na wyżynach niebieskich - w Chrystusie" (Ef 1, 3). Wybrał Ją "z miłości przed założeniem świata, aby była święta i nieskalana przed Jego obliczem" 130 .

493 Ojcowie Tradycji wschodniej nazywają Maryję "Całą Świętą" (Panaghia), czczą Ją jako "wolną od wszelkiej zmazy grzechowej, jakby utworzoną przez Ducha Świętego i ukształtowaną jako nowe stworzenie" 131 . Dzięki łasce Bożej Maryja przez całe życie pozostała wolna od wszelkiego grzechu osobistego.
http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-2.htm

Jak to pogodzić z wypowiedzią, że Matka Boża stawała się świętą?


Śr gru 11, 2019 5:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Yarpen Zirgin napisał(a):
Jak zwykle nie podoba Ci się, że wskazuję błąd, który popełniasz. Nie moja w tym wina. :D


Yarpen Zirgin,
Rozumiem, że co innego "niepokalane poczęcie", a co innego "świętość." Jednak, czy świetle obecnego nauczania Kościoła jest poprawne, aby powiedzieć o Matce Bożej że nie urodziła się święta, tylko stawała się świętą?


Śr gru 11, 2019 5:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Znalazłam jeszcze taki fragment w Katechezie Środowej wygłoszonej 22 października 1997 przez św. Papieża Jana Pawła II

NATURA KULTU MARYJNEGO


Cytuj:
Zupełnie wyjątkowe są bowiem dary udzielone Maryi przez Bożą miłość, takie jak niepokalana świętość, Boże macierzyństwo, współudział w dziele odkupienia, a zwłaszcza w ofierze krzyża.


Dostępne tutaj: https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=232560&t=232522 (wpis na Forum Pomocy 2009-03-09 22:55)

i tutaj: http://www.vatican.va/content/john-paul-ii/en/audiences/1997/documents/hf_jp-ii_aud_22101997.html

Wydaje mi się, że dar niepokalanej świętości to dar świętości od niepokalanego poczęcia Maryi (?).


Śr gru 11, 2019 7:31 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Niepokalane poczęcie to jedna sprawa, a świętość to druga. Oczywiście Maryja była/jest najczystsza i najświętsza, ale świętość swą udowodniła swoim życiem. Jak każdy inny człowiek miała/ma wolną wolę, a co za tym idzie możliwość także i nieposłuszeństwa Bogu - wybrała posłuszeństwo i dlatego jest świętą. Nie z automatu, ale ze swej niczym nieograniczonej, wolnej woli.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr gru 11, 2019 8:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Myślę, że i jedno i drugie. Dziecko po Chrzcie Świętym jest święte. Maryja była święta od urodzenia, bo została uprzedzająco uwolniona od grzechu pierworodnego.
Ale, oczywiście, miała wolną wolę i zrobiła z niej właściwy użytek, pozostając świętą.
Myślę, ze może nam pomóc św.Augustyn (Św. Augustyn, kazanie 25, 7-8 za https://brewiarz.pl/xi_14.php3/2111/godzczyt.php3 ):
Święty Augustyn napisał(a):
"Zastanówcie się, proszę, nad słowami, które powiedział Chrystus Pan, wyciągając rękę ku swoim uczniom: "Oto moja matka i moi bracia", oraz: "Kto pełni wolę Ojca mego, który Mnie posłał, ten Mi jest bratem, siostrą i matką". Czyż więc Maryja Dziewica nie pełniła woli Ojca? Czyż nie pełniła woli Ojca Ta, która w wierze zaufała, w wierze poczęła, która została wybrana, aby z Niej się narodziło dla nas, ludzi, zbawienie, która została stworzona przez Chrystusa pierwej, zanim Chrystus w Niej został stworzony? Ależ tak! Najświętsza Maryja w doskonały sposób wypełniała wolę Ojca. Dlatego ważniejszą sprawą było dla Maryi, że się stała uczennicą Chrystusa, niż to, że była matką Chrystusa. Szczęśliwszym było, że stała się uczennicą Chrystusa, niż to, że była Jego matką. A zatem Maryja była błogosławioną, ponieważ zanim zrodziła Nauczyciela, wcześniej nosiła Go w swoim łonie.

Zobacz, czy nie jest tak, jak mówię. Kiedy Pan otoczony rzeszą ludzi przechodził czyniąc niezwykłe cuda, pewna niewiasta wykrzyknęła: "Szczęśliwe, błogosławione łono, które Cię nosiło". Pan zaś pouczając, aby nikt nie upatrywał szczęścia w ciele, cóż wtedy odpowiedział? "Raczej ci są błogosławieni, którzy słuchają słowa Bożego i strzegą go". A zatem Maryja jest błogosławiona, ponieważ słuchała słowa Bożego i strzegła go. Bardziej strzegła prawdy w sercu niż ciała w łonie. Chrystus jest Prawdą, Chrystus jest Ciałem. Chrystus Prawda jest w sercu Maryi, Chrystus Ciało jest w Jej łonie. Być w sercu znaczy więcej niż być w łonie.
Maryja jest święta, jest błogosławiona. Ale Kościół bardziej. Dlaczego? Bo Maryja jest cząstką Kościoła, jest członkiem świętym, najwspanialszym, najwznioślejszym, ale jednak członkiem całego Ciała. Jeśli zaś cząstką całego ciała, to oczywiście czymś więcej jest całe ciało niż jego cząstka. Pan jest Głową, cały zaś Chrystus, to zarazem Głowa i Ciało. Krótko mówiąc: Mamy Bożą Głowę, mamy Boga jako Głowę."

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr gru 11, 2019 11:05 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
PeterW napisał(a):
Niepokalane poczęcie to jedna sprawa, a świętość to druga. Oczywiście Maryja była/jest najczystsza i najświętsza, ale świętość swą udowodniła swoim życiem. Jak każdy inny człowiek miała/ma wolną wolę, a co za tym idzie możliwość także i nieposłuszeństwa Bogu - wybrała posłuszeństwo i dlatego jest świętą. Nie z automatu, ale ze swej niczym nieograniczonej, wolnej woli.
Wola ludzka jest jak najbardziej ograniczona ludzkimi mozliwościami, wynikającymi chocby z psychiki=mózgu. Dla mnie niezwykłe/niepojęte jest to, że Matka Boża nigdy nie zgrzeszyła, mimo, że ponosiła skutki grzechu pierworodnego. Wolna była od grzechów lekkich, ciężkich, głównych. 8O
Czy jednak to, że była wolna od wszelkich grzechów oznacza, że była wolna od grzesznych skłonności, wad charakteru, zaburzeń osobowości?


Cz gru 12, 2019 1:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Cytuj:
Dla mnie niezwykłe/niepojęte jest to, że Matka Boża nigdy nie zgrzeszyła, mimo, że ponosiła skutki grzechu pierworodnego. ?

Przecież Maria była wolna od grzechu pierworodnego.


Cz gru 12, 2019 6:04 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL