Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 3:04 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Krotkie pytanie dot. katolicyzmu 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Yarpen Zirgin napisał(a):
Jak obejrzysz całą Mszę Świętą, to Ci korona z głowy nie spadnie.

Jak odpowiesz na pytanie zgodnie prosba, a w innym przypadku sobie darujesz, to Ci korona z glowy nie spadnie.


Pn lut 01, 2021 1:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Skoro nie uczestniczysz osobiście w Mszy Świętej w niedzielę, to chociaż transmisję obejrzyj. Na pewno Ci nie zaszkodzi, a skoro jesteś w stanie poświęcić godzinę na wyjście do kościoła, to możesz również poświęcić taką samą ilość czasu na obejrzenie transmisji.


Pn lut 01, 2021 1:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Yarpen Zirgin napisał(a):
Skoro nie uczestniczysz osobiście w Mszy Świętej w niedzielę, to chociaż transmisję obejrzyj. Na pewno Ci nie zaszkodzi.

A ktos Cie prosił jakieś rady lub pouczenia?


Pn lut 01, 2021 1:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Ks. Artur Sepioło rekolekcje i kazania
https://www.youtube.com/channel/UCW-N05TF3vVs8qJDzuAw7qA/videos


Pn lut 01, 2021 1:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
sachol napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Skoro nie uczestniczysz osobiście w Mszy Świętej w niedzielę, to chociaż transmisję obejrzyj. Na pewno Ci nie zaszkodzi.

A ktos Cie prosił jakieś rady lub pouczenia?

Twoje bronienie się rękami i nogami przed obejrzeniem transmisji Mszy Świętej jest bardzo intrygujące.


Pn lut 01, 2021 1:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Yarpen Zirgin napisał(a):
sachol napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Skoro nie uczestniczysz osobiście w Mszy Świętej w niedzielę, to chociaż transmisję obejrzyj. Na pewno Ci nie zaszkodzi.

A ktos Cie prosił jakieś rady lub pouczenia?

Twoje bronienie się rękami i nogami przed obejrzeniem transmisji Mszy Świętej jest bardzo intrygujące.

Wskaż miejsce w ktorym przed tym sie bronilam. To tylko Twoja projekcja:) proponuje wrocic do rzeczywistości i faktów:)
Zadalam konkretne pytanie na ktore zamiast odpowiedziec poprostu zaczoles pouczac z gory przyjmujac zalozenia.
Pytalam o kazania dales mi link do transmisji, wiec sprecyzowalam ze nie o to pytam bo w domysle (transmisje sama potrafie znalezc), dalej zamiast odpowiedziec na pytanie zaczoles pouczac o ogladaniu transmisji mimo ze w ogole nie o to pytalam.


Pn lut 01, 2021 6:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
No wybacz, ale telepatą nie jestem. Odpisuję na to, co jest zapisane, a nie co poeta miał na myśli. Zaś to, że jako zastępstwa dla uczestnictwa w Eucharystii w kościele szukasz nagrania samej Ewangelii z homilią, a nie transmisji z Mszy Świętej, daje jednak podstawę do bardzo konkretnych wniosków.
Pretensje skieruj do siebie.


Pn lut 01, 2021 6:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Yarpen Zirgin napisał(a):
No wybacz, ale telepatą nie jestem. Odpisuję na to, co jest zapisane, a nie co poeta miał na myśli.


Nie, odpisujesz na to co Ci sie wydaje a nie na to co
napisałam.

Cytuj:
Zaś to, że jako zastępstwa dla uczestnictwa w Eucharystii w kościele szukasz nagrania samej Ewangelii z homilią, a nie transmisji z Mszy Świętej, daje jednak podstawę do bardzo konkretnych wniosków.

Gdzie to wyczytales ze szukam takiego zastepstwa?
Cytuj:
Pretensje skieruj do siebie.

Pretensje kieruje do Ciebie bo wyciagasz wnioski nie majac żadnych podstaw do tego.


Pn lut 01, 2021 8:10 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
na forum wyciąga się wnioski z tego co piszesz. Z twoich postów wynikało dokładnie to co Yarpen ci zarzucił. Zamiast ataku wystarczyło coś normalnie odpowiedzieć i temat byłby zamknięty a tak wyszło że masz alergię na msze świętą.
I proponuję zamknąć temat chęci czy niechęci do mszy świętych

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn lut 01, 2021 8:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
sachol pisała jakiś czas temu, że jest w szpitalu. Miała tam być przez dłuższy czas. Czy bierzecie to pod uwagę?


Pn lut 01, 2021 8:18 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Ja prosiłem zakończyć dyskusję personalną o sachol.
Napisała co napisała, można było zrozumieć jak napisał Yarpen. Nie potrzebny był atak na Yarpena i nakręcanie ale można powiedzieć, że czynny udział był obu stron.
A teraz koniec rozważań o udziale we mszy św.
Jak coś Yarpen z sachol chcą sobie wyjaśnić to na priv

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn lut 01, 2021 8:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Brandeisbluesky napisał(a):
Jak mogłabym wytłumaczyć nastolatce, że Abraham mógł być wystawiony przez Boga na próbę wiary w związku z poleceniem, by złożył swego syna w ofierze? Dlaczego Abraham nie rozważał, że mogła to być to pokusa diabelska? Dlaczego Abraham uznał polecenie za normalne? Siłą rzeczy, gdyby sprawa wydarzyła się w obecnych czasach, i by wyszła na jaw, raczej nikt by nie uznał, że to próba wiary, tylko raczej choroba psychiczna lub zwiedzenie demoniczne. Bóg na pewno wiedział, że przyszłe pokolenia (np. nasze) potencjalnie mogłyby się gorszyć z powodu takiej próby wiary. Chodzi mi o to, by trafić dobrze z wytłumaczeniem do nastolatki.

Nie wiem czy twoje pytanie jest aktualne, ale może komuś innemu się przyda. To co dalej napiszę to pewna synteza, tego co przeczytałam, lub usłyszałam, bo poza homilią św. Cezarego z Arles o Abrahamie i Izaaku, nie jestem teraz wskazać ani autorów ani tytułów. Generalnie to dość powszechna interpretacja, że Abraham zaczynał zawłaszczać Izaaka, tak że jego miłość do syna zaczęła być dla niego niebezpieczna - "Nie będziesz miał cudzych Bogów przede mną". Dzięki temu jednak, że oddał go Bogu - godząc się na tą ofiarę - mógł go zachować, czy też może odzyskał. Z drugiej strony Abraham jest ujmowany jako figura Boga Ojca, który nieco później złoży ofiarę ze swojego Syna, a Izaaka, Figura Chrystusa Pana. W wielkim skrócie i uproszczeniu, niejako żądając takiej ofiary od Abrahama, który zgadza się poświęcić swojego syna, Pan Bóg stawia się w sytuacji że później sam nie jako nie będzie mógł odmówić ofiary ze swojego Syna.
To fascynujący temat - interpretacja całej tej historii w kluczu Ofiary krzyżowej, naprawdę warto poszukać i poczytać.
Abraham był poganinem, gdy powołał go Bóg, a w Mezopotamii składano ofiary z ludzi. Tym miał się zresztą zajmować ojciec Abrahama. Jakby nie było, myślę że w głowie Abrahama mieściło się po prostu że Bóg może zażądać ofiary ludzkiej, ofiary z dziecka - to robiły wszak bóstwa pogańskie, a Bóg w Trójcy Przenajświętszej, dopiero zaczyna objawiać się człowiekowi, właśnie Abrahamowi. Zresztą to nie było niezwykłe też w innych kulturach w tamtym czasie. Nawet w psalmach są ślady tego że bywało, iż Izraelici przyjmowali takie praktyki od sąsiadujących ludów. To że Abraham przyjął to polecenie jako normalne pokazuje kondycję ludzką, kondycję człowieka, który jest w stanie złożyć ofiarę ze swojego dziecka. To że może nas to teraz gorszyć zawdzięczamy Panu Bogu, który wyprowadził ludzi z tego stanu w jakim się znajdowali i wychował do przyjęcia Jego przykazań.


Śr lut 03, 2021 3:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Dzięki, bergamotko :)

Mam kolejne pytanie, tym razem dotyczące interpretacji symbolu w sztuce sakralnej, które prześladuje mnie już dość długo. Mam na myśli symbol Trójcy Przenajświętszej - oka Opatrzności Bożej umieszczonego w trójkącie, z ramion którego rozchodzą się promienie. Czy w tym trójkącie zakłada się, że poszczególne ramiona reprezentują poszczególne Osoby Trójcy Przenajświętszej? Jeśli tak, to jakie jest to przypisanie?


So mar 20, 2021 1:53 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Nie spotkałem się nigdy z przypisaniem konkretnego boku trójkąta konkretnej Osobie Trójcy. Inaczej niż w najbardziej chyba znanym przedstawieniu:
Obrazek

Święty Zenon z Werony pisze, że w pierwszych wiekach chrześcijaństwa neofici byli obdarzani medalem lub enkolpionem (relikwiarzem noszonym na piersiach) z wyrytym trójkątem.

Najzabawniejszym przedstawieniem jest chyba przedstawienie, którego przykład w katedrze w Paderborn (Niemcy):
Obrazek

Jest to tzw. "Okno trzech zająców". Zwroćcie uwagę, że, wpisane w koło i tworzące trójkąt zające są połączone uszami (uszy są tylko 3 - każdy z zająców ma jedno ucho wspólne z każdym z pozostałych).

Pewnego rodzaju przedstawieniem "trójkątowym" był też fiołek trójbarwny, zwany "kwiate, Trójcy Świętej":
Obrazek

Jeszcze inny trójkąt związany z Trójcą, to Trianguł zapalany podczas Wigilii Paschalnej:
Obrazek

Kolejny symbol to triguetra - figury tworzące trójkąt mają wspólne pola i boki:
Obrazek

Kolejnym symbolem jest triskelion, używany jako symbol Trójcy w Irlandii:
Obrazek


Wcześniej przedstawiano niekiedy Trójcę jako osobę o trzech twarzach:
Obrazek
Takie przedstawienie zostało jednak zakazane (przez papieża) , gdyż jest błędne teologicznie.

Symbole niestety to grząski grunt - we współczesnej kulturze bywają wieloznaczne. Oko opatrzności "zaimportowali" sobie masoni, triquetra bywa używana jako symbol celtów lub wicca, triskelion używany jest przez neopogan, a także przez neonazistów.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So mar 20, 2021 12:12 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Barney napisał(a):
Nie spotkałem się nigdy z przypisaniem konkretnego boku trójkąta konkretnej Osobie Trójcy. Inaczej niż w najbardziej chyba znanym przedstawieniu:
Obrazek


Ten symbol nazywa się chyba Tarczą Trójcy Świętej lub Tarczą Wiary (Scutum Fidei). Zastanowiło mnie, dlaczego wydaje się, że w symbolu Syn jest po lewej stornie Ojca, jednak, jeśli przyjąć, że symbol to prawdziwa tarcza i trzyma się ją przed sobą, to wtedy my osłaniając się tarczą tak jakby stoimy za "plecami" Trójcy Świętej. W takim zrozumieniu Syn znajduje już po prawicy Ojca.

Wszystkie symbole są bardzo interesujące. W kościołach zwykle widziałam właśnie oko w trójkącie, zazwyczaj nad ołtarzami, i jestem do tego symbolu mentalnie przywiązana.

Wracając do Tarczy Trójcy Świętej nigdy nie widziałam jej w formie medalika. Czy istnieje jakiś medalik symbolizujący Trójcę Świętą i jest on zatwierdzony przez Kościół?


N mar 21, 2021 4:13 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL