Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:26 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona
 Krotkie pytanie dot. katolicyzmu 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
biznesinfo napisał(a):
Szczegóły zawiera książka K Emmerich o Maryi. https://www.tolle.pl/pozycja/zycie-maryi

Sugeruję, abyś podchodził z większą ostrożnością do takich źródeł. Ta książka nie wyszła spod pióra K. Emmerich, tylko spisał ją Clemens Brentano na podstawie tego, co mu opowiadała błogosławiona.


Pt gru 13, 2019 10:04 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
PeterW napisał(a):
biznesinfo napisał(a):
Joachim i Anna, rodzice Maryi, stali się zupełnie bez grzechu.

Eee.. Lekko przesadziłeś. Bez grzechu byli JEDYNIE Jezus i Maryja.

Joahim i Anna chyba mieli nieślubne dziecko.


Pt gru 13, 2019 11:56 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
sachol,
Proszę wyjaśnij, o czym piszesz. :?


Pt gru 13, 2019 12:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Brandeisbluesky napisał(a):
sachol,
Proszę wyjaśnij, o czym piszesz. :?

Gdzieś tak przeczytalam kiedyś. Ie jestem w stanie odnależć źrodła


Pt gru 13, 2019 2:27 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr sie 20, 2014 9:45 am
Posty: 246
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Według tej książki, Anna wiedziała że jej dziecko będzie Matką Boga. Wiedziała, ponieważ esseńczycy żyli w wielkiej zażyłości z Bogiem. Gdy urodziła jej się pierwsza córka (oczywiście jak najbardziej z prawego łoża) i okazało się, że nie jest tym Wybranym Dzieckiem, Anna zaczęła sobie wyrzucać, że tak się stało przez jej grzeszność. Stało się tak (chodzi o to jej poczucie winy) że otaczający ją ludzie, którzy nie mogli znieść jej (i jej męża) surowego i powściągliwego życia, bardzo ich atakowali. W książce jest to opisane.

Szczególnie zajadle Anna była atakowana przez służącą, której wypomniała dość frywolne (nie przychodzi my lepsze określenie) podejście do krewnego Joachima, oraz inną kobietę, która bardzo dokuczała Annie z powodu jej późniejszej niepłodności.

_________________
Zawiłe problemy wymagają gruntownego omówienia, a zasoby mam ograniczone. Polecam moje dzieło: https://melancholia.xyz


Pt gru 13, 2019 3:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Mam kolejne pytanie. Tym razem dotyczy ono treści modlitwy fatimskiej odmawianej podczas różańca:

"O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia."

Czy dobrze rozumiem, że 'wszystkie dusze' to dusze ludzi zmarłych przebywające w czyśćcu? Następnie pośród tych dusz są takie, które bardziej potrzebują miłosierdzia Boga niż inne dusze, i my prosimy, by Jezus im dopomógł przejść do Nieba. Czy dobrze rozumiem to, o co się modlimy w tej modlitwie? Czy jest jakaś oficjalna wykładnia tej modlitwy?


Pn gru 16, 2019 10:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Kościół nie daje "oficjalnych wykładni" modlitw pochodzących z objawień prywatnych.

Natomiast "dusze' w tej akurat modlitwie to po prostu ludzie. W Czyśćcu lub żyjący na ziemi.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn gru 16, 2019 11:35 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Tak wcześniej myślałam, ale ostatnio przeczytałam, że portugalska wersja tej modlitwy to:

O meu Jesus, perdoai-nos e livrai-nos do fogo do inferno, levai as alminhas todas para o Ceu, principalmente aquelas que mais precisarem.

i w niej 'alminhas' to dusze czyśćcowe w Portugalii. Jednak gdyby tak nawet było, to Kościół podaje nam, że to 'dusze', czyli nie muszę zawężać ich do dusz czyśćcowych, nawet jeśli tak przekazała siostra Łucja (?)


Pn gru 16, 2019 11:42 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Trudne pytania o sprawy wiary i Kościoła


Cz gru 19, 2019 10:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Brandeisbluesky napisał(a):
Tak wcześniej myślałam, ale ostatnio przeczytałam, że portugalska wersja tej modlitwy to:

O meu Jesus, perdoai-nos e livrai-nos do fogo do inferno, levai as alminhas todas para o Ceu, principalmente aquelas que mais precisarem.

i w niej 'alminhas' to dusze czyśćcowe w Portugalii. Jednak gdyby tak nawet było, to Kościół podaje nam, że to 'dusze', czyli nie muszę zawężać ich do dusz czyśćcowych, nawet jeśli tak przekazała siostra Łucja (?)


Wersja łacińska: «"O mi Iesu, dimitte nobis debita nostra, libera nos ab igne Inferni, perduc in Caelum omnes animas, praesertim illas quae maxime misericordiae tuae indigent. Amen"»
oraz wersja włoska: «Gesù mio, perdona le nostre colpe, preservaci dal fuoco dell'inferno, porta in cielo tutte le anime, specialmente le più bisognose della tua misericordia. Amen"»
mówią: zaprowadź wszystkie dusze (omnes animas, tutte le anime), tak jak po polsku. Wszystkie, bez wskazywania na czyściec.

Polska Wikipedia jest tu uboga, korzystam z włoskiej.
W tym samym miejscu (włoska Wikipedia, https://it.wikipedia.org/wiki/Preghiere_di_F%C3%A1tima)
jest ciekawa informacja: Secondo il libro "Nostra Signora di Fatima" di William Thomas Walsh, in un'intervista con l'autore Suor Lúcia afferma che "La forma corretta è quella che ho scritto nel mio conto dell'apparizione di 13 luglio: 'O mio Gesù, perdonaci, e salvaci dal fuoco dell'inferno; porta in cielo tutte le anime, specialmente le più bisognose.'" Da notare che questa versione non ha la comune aggiunta "della tua misericordia" alla fine di essa."
czyli (mój przekład):
"wg książki "Nasza Pani z Fatimy" Williama Thomasa Walsha, w wywiadzie z autorem s. Łucja potwierdza: "poprawna forma to ta, którą zapisałam w zw. z objawieniem 13 lipca: O mój Jezu, przebacz nam i wybaw nas od ognia piekielnego; zaprowadź do nieba wszystkie dusze, zwłaszcza te najbardziej potrzebujące// które najbardziej potrzebują". Warto zauważyć, że w tej wersji nie ma fragmentu powszechnie dodawanego na końcu: "Twojego milosierdzia".


Pt gru 20, 2019 12:12 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Terremoto,
Dziękuję za przywołanie innych wersji językowych. Portugalska wersja, którą podałam wcześniej, znajduje się w książce z nihil obstat i imprimatur "Our Lady of Fatima" (Autor - William T. Walsh, Wydawca - Image; (October 14, 1954)) w odnośniku 1. na dole str. 220. Angielskie tłumaczenie podane w książce to "O my Jesus, pardon us, and save us from the fire of hell; draw all souls to heaven, especially those in most need." czyli mamy tu 'wszystkie dusze'

Co prawda w słowniku
https://www.infopedia.pt/dicionarios/lingua-portuguesa/alminha
dla 'almhina' w liczbie mnogiej pod punktem 5. można znaleźć definicję, iż są to dusze czyśćcowe, jednak chyba nie ma to znaczenia, czy tłumaczenie jest dobre, czy nie, bo w danym kraju mamy się modlić tak jak podał Kościół lokalny. Trzeba zaufać, że w każdym kraju podał nam najbardziej odpowiednią wersję do modlenia się.
-------------------------
Książka źródłowa jest też w internecie wydanie z 1947 r., str. 225.


Pt gru 20, 2019 2:48 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Chciałam jeszcze dodać, że być może Matka Boża używała zdrobnienia "duszyczki" mówiąc do dzieci. W tym przypadku opierałabym się na definicji 1. z podanego słownika. Jeśli przerobić to na język dorosłych, wtedy oczywiście mowa o wszystkich duszach. Sama, będąc małym dzieckiem mówiłam 'Panie Boziu' a z wiekiem zmieniło się to na 'Panie Boże' :-) ;-)


Pt gru 20, 2019 3:01 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Co sądzicie, o funkcji - pozwólcie, że tak napiszę - "psa stróża" w Kościele, który zauważa różne nieprawidłowości i je obszczekuje, czyli nagłaśnia je?


So gru 21, 2019 2:51 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Dzisiaj nasunęło mi się pewne pytanie - może głupie, ale zaryzykuję...

Czy można powiedzieć, że choroby psychiczne są chorobami duszy a nie ciała? Napiszę skąd wysnułem taki wniosek.

Jeżeli osoba poczytalna kogoś zamorduje, to ma grzech. O tym, że to zrobił zdecydowała jego dusza, natomiast ciało posłużyło jako narzędzie zbrodni, którego "przedłużeniem" jest np. nóż.

A co jeżeli taką samą zbrodnię popełni osoba niepoczytalna? Ciało w pełni zdrowe, ale duch chory. Czy można w ogóle powiedzieć, że nieśmiertelna dusza jest chora? Czy taki sam czyn popełniony przez osobę zdrową i chorą psychicznie będzie tak samo oceniany przez Boga?

Mówi się, że każdy na swój sposób jest chory psychicznie, tylko większość nie jest zdiagnozowana. Bo jeżeli zdrowy na umyśle człowiek morduje człowieka, to czy można tak naprawdę powiedzieć, że jest zdrowy psychicznie? Normalny człowiek nie morduje drugiej osoby. Ten czyn sam w sobie jest dyskwalifikujący.


Cz sty 02, 2020 3:59 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krotkie pytanie dot. katolicyzmu
Brandeisbluesky napisał(a):
Co sądzicie, o funkcji - pozwólcie, że tak napiszę - "psa stróża" w Kościele, który zauważa różne nieprawidłowości i je obszczekuje, czyli nagłaśnia je?

No cóż psy szczekają, a karawana jedzie dalej. Pyska nie zawiążesz. Trzeba nauczyć się tego że, od tego też psy mają pysk. A szczekanie czasem ostrzeże, czasem przestraszy, a czasem nawet nie jesteśmy jego świadomi że jest.


Cz sty 02, 2020 4:11 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL