Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 4:08 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Udział w imprezach w Wielkim Poście 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt lis 25, 2016 11:04 pm
Posty: 23
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Udział w imprezach w Wielkim Poście
Ostatnimi czasy zastanawiałem się co znaczy udział w imprezie w Wielkim Poście - czy jest to przykładowo uczestnictwo w koncertach organizowanych dla szerokiej widowni na stadionach, które odbywają się też w Wielkim Poście np. ostatnio u mnie w regionie np. Sanah czy Mrozu czy też koncert w filharmonii z tematyką niezwiązaną z tematyką wielkopostną czy też koncerty związane nawet z tematyką uwielbienia realizowaną dla szerszego grona odbiorców, ale niezwiązaną bezpośrednio z tematyką wielkopostną (ostatnio u mnie w regionie zespół NiemaGotu, skądinąd bardzo oczywiście cenię ten zespół, nawiasem mówiąc, były też zespoły z Wielkiej Brytanii zajmujące się tematyką uwielbienia)?
W przypadku imprez tanecznych sprawa wydaje się oczywista...


N mar 17, 2024 1:53 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udział w imprezach w Wielkim Poście
mariuszGw napisał(a):
W przypadku imprez tanecznych sprawa wydaje się oczywista...

No nie wiem czy tak oczywista..

Dzielisz włos na czworo, to i ja podzielę. Czym się różni pójście na dyskotekę by sobie potańczyć, od pójścia na dyskotekę by posłuchać muzyki dyskotekowej (mniejsza o nurty i gatunki) z solennym zamiarem niepodrygiwania? Czy w pierwszym przypadku to grzech, a w drugim nie?
A co jeśli to będzie impreza tematyczna - dyskoteka z jednym wykonawcą? To grzech, czy niegrzech?

A co jak będzie taka dyskoteka w większym pomieszczeniu (np. hali sportowej, na stadionie)? Dyskoteka tematyczna, ale w hali, do tego z żywym wykonawcą? Czym taka "dyskoteka" będzie się różnić od koncertu?
W zaleceniach Wielkopostnych jest mowa o hucznych zabawach, a huczność związana jest z rozmachem, ilością uczestników.. Twoja nie do końca wyrażona teza (sam ją wyłuskałem - jeśli błędnie, to przepraszam i proszę o sprostowanie) mówi że zabawy taneczne to huczna zabawa, w relatywnie niewielkim pomieszczeniu (zwykle, gdzieś w na wsiach, w przeciętnych miastach) i takowe są zabronione. I Ty zastanawiasz się nad imprezami organizowanymi na powierzchniach kilkaset większymi niż owe dyskoteki. Czyli bardziej huczna jest zabawa w remizie strażackiej od takiej na stadionie?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N mar 17, 2024 9:26 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt lis 25, 2016 11:04 pm
Posty: 23
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udział w imprezach w Wielkim Poście
Bardzo dziękuję za odpowiedź w temacie. W gruncie rzeczy moje spostrzeżenia miały zwrócić uwagę na bardzo cienką granicę w zakresie "imprezy hucznej" i co stanowi o jej charakterze. Być może moje ostatnie zdanie było trochę niefortunne, oczywiście nie stwierdziłem iż przykładowo dyskoteka w remizie jest bardziej huczna niż koncert na stadionie, bardziej chodziło o wymienienie przykładów w tym zakresie, wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste jak się wydaje, ponieważ pierwsze co się rzuca w oczy i chyba najczęściej wymienianym przykładem jest właśnie potańcówka w dyskotece, która zakłóca charakter Wielkiego Postu


N mar 17, 2024 10:53 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Udział w imprezach w Wielkim Poście
Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie nie o to czy taka czy siaka impreza jest już zabronioną w Poście huczną zabawą, czy jeszcze nie, tylko o sens zakazu/nakazu. Oddawanie się zabawie to poszukiwanie lub wyrażanie beztroskiej radości - samo w sobie nic złego (zakładając że nie połączone z rozpustą, obżarstwem czy pijaństwem) ale... Wielki Post to specjalny okres po części na pamiątkę postu na pustyni jaki przeżywał Chrystus, po części przygotowanie do Triduum Paschalnego (czyli pamiątki męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa). Mamy w tym czasie się zastanowić nad własną kondycją duchową. Żaden człowiek nie jest święty, idealny. Każdy powinien się nad sobą zadumać, wyciszyć. Imprezowanie w tym nie pomaga, wręcz przeciwnie. Powinno się szukać w tym czasie tego co pomoże nam w wyciszeniu, w modlitwie, w rozważaniach, a nie tego co zagłuszy, czy ogłupi wręcz.
Kiedyś ludzie przez cały Wielki Post niedojadali, jak jedli to (specjalnie) byle co i starali się rzeczywiście umartwiać. Ten ich post był bardzo niewygodny, upierdliwy i męczący.
Obecnie, w nowoczesnych czasach tego już nie musimy robić, za to mamy problemy czy koncert to zabawa, czy jeszcze nie, bo formalnie się nie tańczy, ale kiwa i podskakuje...
Trochę to dziwne, nie?

Popatrz na to z tej strony.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn mar 18, 2024 1:06 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL