Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 8:14 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Czy trzeba zrobić bierzmowanie? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2017 10:52 pm
Posty: 800
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy trzeba zrobić bierzmowanie?
Nie mam bierzmowania.

Nie zostanę ani księdzem ani raczej się żenić nie będę, więc czy jest konieczne bym robił bierzmowanie?

Probowałem zrobić 2 lata temu, ale nie dość, żeprzyszło dużo ładnych kobiet i nie mogłem usiedzieć na przeciwko takich piękności to jeszcze przyszła do tej samej grupy moja znajoma ze studiów i zrezygnowałem.


So maja 20, 2017 8:23 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6816
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy trzeba zrobić bierzmowanie?
Ludzik napisał(a):
Nie mam bierzmowania.

Nie zostanę ani księdzem ani raczej się żenić nie będę, więc czy jest konieczne bym robił bierzmowanie?

Probowałem zrobić 2 lata temu, ale nie dość, żeprzyszło dużo ładnych kobiet i nie mogłem usiedzieć na przeciwko takich piękności to jeszcze przyszła do tej samej grupy moja znajoma ze studiów i zrezygnowałem.


Ja powiem - nic nie trzeba. Jesteśmy wolnymi ludźmi (jeśli jesteśmy wolni) i mamy wybór. Pytanie - czego chcemy?

O bierzmowaniu tekst na Deonie

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So maja 20, 2017 9:11 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 28, 2017 10:52 pm
Posty: 800
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy trzeba zrobić bierzmowanie?
no wiadomo, ale chodzi mi o to czy Pan Bóg mi to wypomni, że nie zrobiłem bierzmowania z wygody? I czy nie robiąc bierzmowania dużo tracę?


So maja 20, 2017 9:21 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6816
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy trzeba zrobić bierzmowanie?
Ludzik napisał(a):
no wiadomo, ale chodzi mi o to czy Pan Bóg mi to wypomni, że nie zrobiłem bierzmowania z wygody? I czy nie robiąc bierzmowania dużo tracę?


To tylko Pan Bóg może odpowiedzieć - czy wypomni. Myślę jednak że być może tak - "miałeś możliwość umacniania się - nie skorzystałeś". Sakramenty są dla nas, nie dla Pana Boga. Dzięki nim mamy wzrastać, a w każdym razie powinny nam w tym wzroście pomóc.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So maja 20, 2017 9:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy trzeba zrobić bierzmowanie?
Ludzik,
Przecież to oczywistość, że powinieneś przystąpić do sakramentu bierzmowania. Czy to nie Ty miałeś problem z tym, że źle Cię potraktowanao przy wynajmie pokoju? Najwidoczniej jeszcze brakuje Ci mocy z nieba.

Na wykładzie o Duchu Świętym, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski stwierdził, że "Pan Jezus uczył dorosłych a błogosławił dzieci, a my uczymy dzieci a błogosławimy dorosłych. W związku z tym wiedza religijna, rozeznanie, wiedza teologiczna dorosłych pozostają na poziomie dzieci, co najwyżej na poziomie młodzieży." Ludzik, poprzez przyjęcie sakramentu bierzmowania w wieku bardziej dojrzałym masz szansę przeciwstawić się wymienionej wyżej praktyce i stać się świadectwem (to bardzo duże osiągnięcie) dla innych ludzi, którzy podobnie jak Ty zaniedbali uzyskanie łaski napełnienia mocą z nieba. Ponadto poszerzysz wiedzę o religii. Postaraj zaprzyjaźnić się z Duchem Świętym, który jest Osobą. Jeśli zwrócisz się do Niego o pomoc, na pewno zajmie się Tobą. Cały wspomniany wykład jest tutaj: https://youtu.be/yMSmeFiiToc?t=161

Ze str. ks. Kaszowskiego

http://www.teologia.pl/m_k/zag06-2.htm#2

Cytuj:
Przez sakrament bierzmowania natomiast Chrystus obdarza nas licznymi łaskami i powołuje do aktywnego budowania Kościoła. (...)

2. Jakie znaczenie dla naszego zaangażowania się w życie Kościoła ma Duch Święty udzielany w sakramencie bierzmowania? Dz 4,1-22

Udzielany nam przez zmartwychwstałego Chrystusa w sakramencie bierzmowania Duch Święty, nie tylko uświęca nas wewnętrznie, ale ponadto napełnia mocą, abyśmy - jak pierwsi uczniowie Jezusa - działali apostolsko w świecie, przyczyniając się do rozszerzania Kościoła. Apostołowie Chrystusa, napełnieni Jego Duchem, z wielką odwagą głosili Ewangelię, nie zważając na grożące im niebezpieczeństwa, więzienie, kary, chłostę, a nawet śmierć. Duch Święty pomaga przezwyciężyć uczucie strachu i szerzyć z odwagą naukę Chrystusa. Swej mocy udziela On nam w sakramencie chrztu, a przede wszystkim - w sakramencie bierzmowania. Otrzymanej od Ducha Chrystusowego mocy nikt nie powinien w sobie tłumić. Kiedy mamy wypełnić jakieś ważne zadanie, powinniśmy prosić Ducha Świętego o pomoc, o siłę i odwagę.


Z Katechizmu http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkII-2-1.htm
Cytuj:
1285 Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do "sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego", którego jedność powinna być zachowywana. Należy zatem wyjaśniać wiernym, że przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu 78 . Istotnie, "przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej" 79 .


Wt maja 30, 2017 3:42 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N sie 05, 2012 12:01 pm
Posty: 47
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy trzeba zrobić bierzmowanie?
Ludzik napisał(a):
Nie mam bierzmowania.
Nie zostanę ani księdzem ani raczej się żenić nie będę, więc czy jest konieczne bym robił bierzmowanie? (...)

No właśnie:
---nie będę jeździć samochodem, bo mam wadę wzroku, więc po co mi robić prawo jazdy ...
---nie mam nóg, więc zbędne będzie zdobycie karty pływackiej ...

Ale niemowlaka trzeba nauczyć jeść, bo bez jedzenia zginie, choć z początku karmienie oseska kosztuje opiekunów dużo wysiłku ..

I tak należy spojrzeć na "bierzmowanie" czyli sakrament bierzmowania, który jest wzmocnieniem duchowym Bożą łaską.
A przyjęcia sakramentu bierzmowania traktowane jest przez młodzież jako zdobycie pewnego rodzaju świadectwa, a raczej laurki, która może się przyda.

I z życia wzięte:
W naszym dekanacie nadszedł czas I Komunii i bierzmowań. Po wieczornej Mszy św. było nabożeństwo majowe. W tym czasie zbierała się "na szkolenie i próby przed uroczystością" ta kandydacka młodzież i wytrwale "męczyła" się przed kościołem, by przypadkiem za wcześnie nie zasiąść w kościelnych ławkach.
A wejść i uczestniczyć w modlitwie ... a po co?

Tak przy okazji wspomnę, ze jeszcze gorzej wygląda przygotowanie do tzw. rocznicy Komunii św. - przed kościołem na tzw. próbę przyszli w innym dniu młodzi z 4 i 5 klasy podstawówki, tu razem z mamusiami (przeważnie). I podobnie się nudzili - w tym rodzinnym gronie.
Czy nie należałoby pomyśleć, by nie tylko młodzież katechizować, ale równolegle również ich rodziców, którym w pamięci pozostała tradycja religijna, czyli wigilijny karp i wielkanocna święconka?


Wt maja 30, 2017 8:20 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 85 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL