Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 08, 2024 10:21 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Przysięga 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N lut 12, 2017 12:51 pm
Posty: 3
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Przysięga
Witam mam problem, kilka miesięcy temu przysięgnąłem Bogu, że nie bedę pił przy niej alkoholu, a jeśli to zrobie żeby Bóg zesłał mnie do piekła, działałem pod wpływem emocji bo chcieliśmy się rozstać, zrobiłem to ponieważ dziwnie sie zachowuje po alkoholu, wmawiam sobie różne rzeczy, robie problemy, jestem agresywny (nie w stosunku do mojej dziewczyny) itd. teraz bardzo tego żałuje, chciałbym to tylko ograniczyć do pewnego stopnia, wypić okazyjnie do towarzystwa, nie wiem co mam zrobić prosze was o rady, nie wiem jak Bóg spojrzy na to wszystko, macie może jakieś przykłady z Pisma Świetego. Czekam na odpowiedzi :(


N lut 12, 2017 12:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przysięga
"O słowie

Nie przysięgać ani na Stwórcę, ani na stworzenie, chyba tylko w wypadku prawdy, konieczności i z uszanowaniem. Konieczność wedle mego rozumienia zachodzi nie wtedy, gdy pod przysięgą stwierdza się jaką bądź prawdę, lecz wtedy, gdy chodzi o rzecz większej wagi, dotycząca duszy lub ciała albo też dóbr materialnych. Uszanowanie zaś pojmuję w, taki sposób, że wzywając imienia Stwórcy i Pana swego zwraca się baczną uwagę na zachowanie należnej mu czci i uszanowania. "-św.Ignacy Loyola.
http://www.madel.jezuici.pl/inigo/ignacy_cd.htm

Picie alkoholu nie jest grzechem,ale jego nadużywanie jest nim. Św.Maksymilian Maria Kolbe jest patronem ruchu trzeźwości w Polsce.Z Bogiem.Pozdrawiam

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


N lut 12, 2017 2:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 03, 2011 5:20 am
Posty: 1909
Lokalizacja: EU
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przysięga
[ciach.. dział katolicki (PW)]

_________________
The illiterate of the 21c. will not be those who cant read and write, but those who cant learn, unlearn, and relearn


N lut 12, 2017 2:09 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt sie 12, 2016 9:19 pm
Posty: 126
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przysięga
Z tego co się orientuję to takie coś to jest "ślub prywatny". Z takich zobowiązań może zwolnić spowiednik.


N lut 12, 2017 2:34 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N lut 12, 2017 12:51 pm
Posty: 3
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przysięga
W takim razie jeśli chce się od tego odwołac musze iśc do spowiednika? Nie wiedziałem że przysięganie to grzech, tak samo zrobiłem głupio bo byłem pod wpływem emocji, myślicie że Bóg wziął to do siebie?


N lut 12, 2017 4:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przysięga
Kartofel napisał(a):
W takim razie jeśli chce się od tego odwołac musze iśc do spowiednika? Nie wiedziałem że przysięganie to grzech, tak samo zrobiłem głupio bo byłem pod wpływem emocji, myślicie że Bóg wziął to do siebie?

Samo przysięganie nie jest grzechem. Mamy przecież przykłady przysięgi małżeńskiej czy w sądzie. Grzechem jest przysięganie na Boga w błahych, mało ważnych sprawach.Bóg jest Miłosierny,ale jest też sprawiedliwy.Z Bogiem.Pozdrawiam

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Pn lut 13, 2017 12:10 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przysięga
Mały Książę napisał(a):
Kartofel napisał(a):
W takim razie jeśli chce się od tego odwołac musze iśc do spowiednika? Nie wiedziałem że przysięganie to grzech, tak samo zrobiłem głupio bo byłem pod wpływem emocji, myślicie że Bóg wziął to do siebie?

Samo przysięganie nie jest grzechem. Mamy przecież przykłady przysięgi małżeńskiej czy w sądzie. Grzechem jest przysięganie na Boga w błahych, mało ważnych sprawach.Bóg jest Miłosierny,ale jest też sprawiedliwy.Z Bogiem.Pozdrawiam


Od razu podpytam, czy jest różnica między ślubowaniem a przysięgą w kontekście religijnym? W przysiędzie małżeńskiej padają słowa 'ślubuję' a nie 'przysięgam', a jednak raczej nie używa się słów 'ślubowanie małżeńskie'.


Pn lut 13, 2017 12:27 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przysięga
Brandeisbluesky napisał(a):
Od razu podpytam, czy jest różnica między ślubowaniem a przysięgą w kontekście religijnym? W przysiędzie małżeńskiej padają słowa 'ślubuję' a nie 'przysięgam', a jednak raczej nie używa się słów 'ślubowanie małżeńskie'.

Od razu tłumaczę,że ja tutaj nie przemawiam w imieniu Kościoła katolickiego - lecz swoim własnym. Przysięga nie musi być tożsama z ślubowaniem. Moim zdaniem przysięga jest częścią ślubowania. Najlepiej to pytanie zadać na stronie: http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/.Z Panem Bogiem!

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Pn lut 13, 2017 2:04 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N lut 12, 2017 12:51 pm
Posty: 3
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przysięga
Piszą Państwo dużo odpowiedzi, ale dalej nie wiem czy mogę wypić czy nie, wiem, że to dziwnie brzmi,chciałbym podkreślić że nie jestem alkoholikiem, nie pije często, ale okazyjnie chciałbym coś wypić. Nie znam dalej odpowiedzi czy Bóg jeśli wypije ześle mnie do tego piekła tak jak mu przysięgałem, wczoraj podczas modlitwy(modlitwa to nie tylko dla mnie mówienie regułek ale także rozmowa z samym Bogiem) mówiłem, że żałuje tego co zrobiłem, że nie będę już do przysięgi wymieniał Jego imienia, i że chciałbym się wycofać z tego co powiedziałem, chciałbym to tylko ograniczyć, żeby nie przesadzać, boję się i nie wiem czy mogę bo to jednak waga wieczności.


Pn lut 13, 2017 10:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przysięga
Na Twoim miejscu nie piłabym do czasu spowiedzi i uzyskania zwolnienia z przysięgi, o której napisałeś. Może nie wiedziałeś, że nie powinieneś przysięgać, ale chyba nie mówiłeś 'sobie a muzom', tylko była we wszystko zaangażowana Twoja wola, i chciałeś też zaangażować Boga. W Twoim przypadku mogło dojść do złamania przykazania "Nie będziesz wymawiał imienia Pana Boga twego nadaremno". Akurat do tego zalicza się niepotrzebne przysięganie. To, co zrobi Bóg, tylko sam Bóg wie.

http://www.teologia.pl/m_k/prz-03.htm#aa

Cytuj:
2) Niepotrzebne przysięganie

Nadużywa się imion świętych przez niepotrzebne przysięganie. „Jezus przypomniał drugie przykazanie w Kazaniu na Górze: "Słyszeliście... że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie... Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi" (Mt 5,33-34.37; Por. Jk 5,12). Jezus uczy, że każda przysięga zawiera odniesienie do Boga i że obecność Boga oraz Jego prawdy powinna być czczona w każdym słowie. Powściągliwość w powoływaniu się na Boga w mowie jest znakiem wielkiego szacunku dla Jego obecności, zaświadczanej lub podważanej w każdym naszym stwierdzeniu.” (KKK 2153)

„Powołując się na św. Pawła (Por. 2 Kor 1,23; Ga 1,20), tradycja Kościoła przejęła rozumienie słów Jezusa jako nie sprzeciwiających się przysiędze, jeśli składa się ją z ważnego i słusznego powodu (np. w sądzie). "Przysięga, to jest wezwanie imienia Bożego na świadka prawdy, może być składana tylko zgodnie z prawdą, rozwagą i sprawiedliwością" (KPK, kan. 1199, § 1). (KKK 2154)

„Świętość imienia Bożego wymaga, by nie używać go do błahych spraw i nie składać przysięgi w sytuacjach, w których mogłoby to być interpretowane jako aprobowanie władzy, która by się tego niesłusznie domagała. Można odmówić złożenia przysięgi, jeżeli domaga się jej nielegalna władza świecka. Należy odmówić, gdy żąda się jej w celach przeciwnych godności osób lub komunii Kościoła.” (KKK 2155)


Pn lut 13, 2017 11:00 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6814
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przysięga
Brandeisbluesky napisał(a):
Na Twoim miejscu nie piłabym do czasu spowiedzi i uzyskania zwolnienia z przysięgi, o której napisałeś. Może nie wiedziałeś, że nie powinieneś przysięgać, ale chyba nie mówiłeś 'sobie a muzom', tylko była we wszystko zaangażowana Twoja wola, i chciałeś też zaangażować Boga. W Twoim przypadku mogło dojść do złamania przykazania "Nie będziesz wymawiał imienia Pana Boga twego nadaremno". Akurat do tego zalicza się niepotrzebne przysięganie. To, co zrobi Bóg, tylko sam Bóg wie.


Nie mogę się powstrzymać od małej złośliwości.. Ciekawe co pocznie biedny Kartofel (chłopie, ale sobie nicka wynalazłeś :roll: ) jak mu ksiądz w ramach pokuty zabroni picia jeszcze przez następne 2 miesiące (tak do Wielkanocy).. ;-)

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn lut 13, 2017 11:35 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 103 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL