Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 2:14 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 5 warunków DOBREJ spowiedzi = WAŻNEJ spowiedzi? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 11, 2012 10:24 pm
Posty: 278
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 5 warunków DOBREJ spowiedzi = WAŻNEJ spowiedzi?
Chodzi mi konkretnie o 5 warunek - zadośćuczynienie.
Jeżeli nie zadoścuczynię np. nie odwołam oszczerstwa to moje otrzymane rozgrzeszenie stanie się po kilku miesiącach od spowiedzi nieważne?

Czy 5 warunków dobrej spowiedzi znaczy to samo co 5 warunków WAŻNEJ spowiedzi?
Znalazłem 2 sprzeczne informacje (wypowiedzi księży):

1. http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/47/n/2875
Katechizmowa formuła pięciu warunków dobrej spowiedzi, jak sama jej nazwa wskazuje, mówi o warunkach dobrej spowiedzi, a nie o warunkach ważności spowiedzi. Do ważności konieczne jest, by penitent był ochrzczony, spowiednik ważnie wyświęcony, by był żal za grzechy (lub w szczególnych okolicznościach przynajmniej domniemanie owego żalu) oraz wypowiedziana formuła rozgrzeszenia.

Bez wątpienia zadośćuczynienie w takiej, czy innej formie jest owocem pogłębiającym spowiedź, praktycznym wyrazem wewnętrznego odwrócenia się od grzechu. Ale jego niedopełnienie nie czyni spowiedzi nieważną. Wszystkie grzechy zostają odpuszczone, o ile zachowane zostały wymogi ważności. Pięć warunków dobrej spowiedzi jest duszpasterską pomocą do dobrego jej przeżycia, a nie kanonicznym wyrazem warunków ważności. To zupełnie inne sprawy.

Pozdrawiam,
Marek Rosłoń SJ


2. http://pietrasdawid.pl/katecheza-dla-do ... cheza-nr-7
Każdy katolik obudzony w środku nocy winien wyrecytować PIĘĆ WARUNKÓW DOBREJ SPOWIEDZI: Rachunek sumienia, żal za grzechy, postanowienie poprawy, szczera spowiedź, zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu. Spełnienie tych warunków jest konieczne do ważności spowiedzi.

Jak to jest, że księża są sprzeczni w tak ważnej kwestii? Czym oni się zajmują w seminarium, skoro jeden mówi co innego i drugi co innego?


N lis 15, 2015 12:44 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 94 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL