Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:11 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97 ... 103  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Oczywiście, że bez względu na to co doprowadziło kogoś do wiary, nie ma pewności, że w którymś momencie nie zagubi się i nie upadnie. Każdy człowiek jest przecież grzeszny i każdy może ulec słabościom i pokusom.

Jeśli ta informacja może coś obrazować, to może to, że wbrew utyskiwaniom niektórym głosów krytycznych lub nieprzychylnych VOM - czy to wśród hierarchii czy wśród wiernych - jakoby stara Msza była skrojona pod wrażliwość i potrzeby ludzi z dawnych epok (choc były to różne epoki, a jakoś Msza trwała w tym kształcie przez stulecia i zmiany dziejące się wokół w tym nie przeszkadzały, ale to taka dygresja...), a nowa jest rzekomo skrojona pod nową epokę i ma niby lepiej odpowiadać na nowe potrzeby, potwierdza się, że stary ryt Mszy ma nadal wielką moc przyciągania do wiary i do Kościoła. Oczywiście to jest świadectwo i przykład jednego człowieka. To akurat znana, medialna postać. Ale takich jak on, młodych ludzi, którzy odnaleźli drogę do wiary, albo umocnili się w niej dzięki Mszy Trydenckiej jest dużo więcej.
To też przykład na to, że Msza tradycyjna nie jest domeną jakichś rozłamowców, radykałów i wewnątrzkościelnych wichrzycieli, którzy realizują się w tej niszy żeby folgować swojemu poczuciu elitarności - taką gębę próbuje się przypinać wiernym tradycji, bo jest to gębą wygodna do uzasadniania ataków i wycinania tradycji z Kościoła. Tu mamy przykład człowieka, którego przywiązanie do dawnej liturgii nie wyrasta z i nie wpisuje się w spory wewnątrz Kościoła, bo nawet nie miał przedtem z tym Kościołem nic do czynienia. To jest ciekawa perspektywa kogoś, kto odkrył piękno i walory Mszy Trydenckiej przychodząc "z zewnątrz". I jest w tym wywiadzie sporo trafnych spostrzeżeń na ten temat - na temat domniemanej elitarności Mszy łacinskiej, na temat rzekomo większego zaangażowania wiernych w nowym rycie itp. Co ciekawe, niektóre z argumentów LaBeoufa znalazły zrozumienie u rozmawiającego z nim bp Barrona, którego trudno posądzać o jakieś ciągoty w kierunku tradycjonalizmu.
Wrzuciłem to jako ciekawy, jak sądzę, głos w dyskusji toczącej się w ostatnim czasie. Na pewno nie jako dowód "lepszości" tej konwersji od innych.


Cz wrz 01, 2022 11:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
polexit napisał(a):
Ale takich jak on, młodych ludzi, którzy odnaleźli drogę do wiary, albo umocnili się w niej dzięki Mszy Trydenckiej jest dużo więcej.
A takich, co odeszli przez sztuczność i sztampowość formy (przecież wcale nieobecną pierwotnie w reformie po Soborze Trydenckim) jest jeszcze więcej, niestety. Porównują sobie szczerość u heretyków i wydaje im się (niesłusznie, ale nie z ich winy), że Msza Święta jest tylko formą, w dodatku sztuczną.
Cytuj:
To też przykład na to, że Msza tradycyjna nie jest domeną jakichś rozłamowców, radykałów i wewnątrzkościelnych wichrzycieli, którzy realizują się w tej niszy żeby folgować swojemu poczuciu elitarności - taką gębę próbuje się przypinać wiernym tradycji, bo jest to gębą wygodna do uzasadniania ataków i wycinania tradycji z Kościoła.
"Rozłamowcy, radykałowie i wewnątrzkościelni [choć tu często mam wątpliwości co do tego przymiotnika] wichrzyciele solidnie na taką gębę zapracowali. Z Tobą włącznie.


"Potrzebujemy, dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek, wysokiej wizji liturgii, takiej, która nie ogranicza się do dyskusji nad detalami w rubrykach: liturgii nie-światowej, ale takiej, która sprawia, że oczy podnoszą się ku niebu, aby odczuć, że świat i życie są zamieszkane przez Misterium Chrystusa. A w tym samym czasie [potrzebujemy] liturgii stojącej mocno na ziemi, propter homines, nieodległej od życia (…).
Te dwie rzeczy: zwrócić wzrok na Pana bez odwracania się plecami do świata – powiedział Papież Franciszek. – A rozwój w rozumieniu oraz w celebracji liturgii powinien zawsze być zakorzeniony w tradycji, która cię prowadzi wciąż do przodu w takim sensie, w jakim Pan tego chce. Istnieje duch, który nie jest duchem prawdziwej tradycji: światowy duch wstecznictwa, obecnie w modzie. To myślenie, że zwrócić się do korzeni znaczy iść wstecz (…). Nie: ty idź do przodu, zgodnie z linią wytyczoną ci przez tradycję.“/papież Franciszek/
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/ne ... taI9Wb4Ejo

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt wrz 02, 2022 9:26 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Tam gdzie widzisz "sztampowość" i "sztuczność" ja widzę dbałość o piękno, o szczegół i o godną celebrację. Wszystko jest kwestią perspektywy. Ja mógłbym napisać o "płytkości" i "niechlujstwie" Nowej Mszy. Notabene polecam syntezę tych całych synodalnych rozkmin w polskich diecezjach - można dojść do ciekawych wniosków.
W kwestii odchodzenia z Kościoła to coś pomieszałeś. Przyjrzyj się jak zaczęły lecieć statystyki odejść z Kościoła i zaniku uczestnictwa w sakramentach po SWII i reformie liturgii. A przecież Kościół dał wiernym taki fajny nowy produkt, taki dopasowany do współczesnych czasów, taki bardziej dla ludzi, bez sztuczności, taki na luzie. I co? Zatrzymało to odpływ wiernych? Ci co odeszli, wrócili?

Papież mówi wiele ładnych, okrągłych słów ale niestety nijak mają się one do rzeczywistości. W swym przemówieniu użył np. takiego porównania liturgii do żywej rośliny, którą trzeba się uważnie opiekować, by wzrastała. Tylko, że reforma liturgiczna była zaprzeczeniem takiej pielęgnacji i dbałości o rozwój. Przypominała raczej działania niewprawnego ogrodnika, który wpadł do ogrodu z tępymi nożycami i chcąc uzyskać upragniony efekt wyglądu rośliny uszkodził jej najważniejsze i najcenniejsze części. W związku z tym skarlała i zaczęła chorować.

Papież nie widzi też, albo udaje że nie widzi, że nie chodzi o żadne "wstecznictwo", czyli cofanie się, ale o zachowanie tego, co stanowiło sedno życia Kościoła przez stulecia.

Na koniec pytanie: czy do takiego bezeceństwa jakie miało miejsce w jednej ze szwajcarskich parafii
mogłoby dojść podczas Mszy trydenckiej? Oczywiście to jest tylko zwieńczenie całego szeregu nadużyć liturgicznych, które dzieją się każdego dnia - Mszy z klaunami, z tańcami, podczas których ksiądz robi z siebie durnia pląsając w rytm tamburynek, Mszy "rockowych", Mszy odprawianych na plaży, na dmuchanym materacu przez gołego księdza itp. Może papież, tak zatroskany o potrzebę "wysokiej wizji liturgii" oraz "celebracyjnej mądrości, której się nie improwizuje i która jest stale doskonalona", zatroszczyłby się o to, żeby tępić takie zjawiska, zamiast prześladować Mszę, która jest owocem pięknej, wielowiekowej tradycji.


So wrz 03, 2022 9:28 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 633
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Polexit,

Jakie działania oczekujesz od użytkowników i czytelników forum względem Papieża?
Masz jakieś konkretne plany względem Papieża?


So wrz 03, 2022 10:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Czy by mogło? Mogłoby i dochodziło.
Problemem nie są incydenty, ale fatalne praktyki przedsoborowe będące normą.
Brak komunikowania, wmawianie wiernym, że ksiądz jest ważny a zgromadzenie eucharystyczne - nieważne, słynne różańce i inne modlitwy indywidualne podczas "wysłuchiwanej" (a nie odprawianej) przez wiernych Mszy Świętych.

Do oklepanej propagandowej tradi-narracji jak to "statystyki zaczęły spadać" (tak jakby nie było innych czynników! Dzięki Bogu, że był Sobór, bo dziś byśmy mieli jeszcze mniej - nie mówiąc już o tym, że dziś nikt nie chodzi do kościoła, bo ludzie patrzą) nawet nie chce mi się po raz kolejny odnosić.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So wrz 03, 2022 10:24 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Oczywiście na jakiej podstawie Barney wysuwa wniosek że byłoby jeszcze gorzej nie wiadomo. Już pomijając fakt że na Msze może chodzić i jedna osoba, Mszy nie odprawia się po to by podbijać statystki jak za czasów ZSRR, kto więcej wyprodukował stali tym dostawał więcej benefitów. Msze się odprawia by złożyć ofiarę Bogu

I dlatego też (w porównaniu do postępowców w kwestii MT) nie jestem za tym by zakazywać NOM. Wielokrotnie było tłumaczone że NOM slabo przedstawia wiarę katolicką i zostala napisana na modłę protestancką. I tu jest problem


N wrz 04, 2022 1:02 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6807
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Suzuja napisał(a):
I dlatego też (w porównaniu do postępowców w kwestii MT) nie jestem za tym by zakazywać NOM. Wielokrotnie było tłumaczone że NOM slabo przedstawia wiarę katolicką i zostala napisana na modłę protestancką. I tu jest problem


W czasach gdy łacina w ogóle nie jest znana (kiedyś jeszcze jej uczono, z różnymi skutkami) jak niby "tradycyjna" Msza miałaby mocniej przedstawiać wiarę katolicką???? No liturgia słowa - OK - po polsku, ale reszta? Ta właściwa Eucharystia? Nie łapiesz że dla większości ludzi są to w tej chwili jakieś "czary-mary"? Kapłan wypowiada formuły po łacinie, lud odpowiada dla niego nie znaczące (bo nieznane) odpowiedzi.. To się robi z tego (może dla w sumie wielu) jakaś magia, jakieś zaklęcia.
Łacina w Cesarstwie Rzymskim była językiem potocznym - a ze względu na wielonarodowość całego państwa- urzędowym. Teraz stety, lub niestety takim językiem nie jest. Teraz jest język angielski (pod warunkiem że jest odpowiednio znany - a co też różnie z tym bywa).

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N wrz 04, 2022 2:33 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Chyba mówiłem że dla mnie język nie ma znaczenia. Już przytaczałem wypowiedź kogoś tam (nie pamiętam już kogo) "lepiej odmówić Mszę Trydencką w języku narodowym, niż NOM po łacinie"

I tak jak mówię, uznaje ważność NOM. Natomiast sprzeciwiam się prześladowaniu starej Mszy przez obecnego Biskupa Ryzmu


N wrz 04, 2022 3:15 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Jakie prześladowanie. Czy papież zakazując innych rytów niż trydencki to tez było prześladowanie innych rytów? Papież ma prawo zakazać innych rytów i ustanowić ten obowiązujący.
Druga sprawa to pewne obostrzenia nieważności przy odpowiednich gestach kapłana. Tam jest tyle różnych dziwnych i dla dzisiejszego człowieka absolutnie niezrozumiałych gestów ze nie dziwie się Soborowi.
Pytanie podstawowe po co jest liturgia. Czy tylko po to żeby była czy ma być czymś więcej dla Ludu Bożego? Bo jak ma po prostu tylko być to oczywiście Trydent może sobie być. Ale jak ma być jakimś znakiem jakimś duchowym przeżyciem jakimś doświadczeniem Boga to dobrze ze ryt został zmieniony.
Język nie ma znaczenia. Dla wielu ma znaczenie. Pytanie czy modlisz się w domu po łacinie czy jednak w języku ojczystym. Dla wielu msza łacińska to jak modlitwa w językach w odnowie. I na jednym i na drugim nic nie rozumieją. Wiem ostro pojechałem. Ale takie są fakty. Tak wiem wasz argument podstawowy to dać ludziom książeczki z tłumaczeniem. Tylko po co. Z rodzicami tez mamy rozmawiać po łacinie i prosić ich o coś po łacinie? W każdym razie moje dzieci mówią do mnie językiem zrozumiałym dla nich i dla mnie. No chyba ze uważasz ze Bóg nie zna polskiego i dlatego msza musi być po łacinie. Wtedy powstaje pytanie w jakiego Boga wierzysz.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N wrz 04, 2022 4:08 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Oczywiście że jest to prześladowanie. Zadne inne ryty nie zostały zakazane


N wrz 04, 2022 6:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
TS7 napisał(a):
Polexit,

Jakie działania oczekujesz od użytkowników i czytelników forum względem Papieża?
Masz jakieś konkretne plany względem Papieża?

A jakich działań mogę oczekiwać? :? Nie oczekuję niczego ponad to, by zrozumieli jakie dewastujące dla Kościoła skutki mają niektóre papieskie decyzje.

Pytania o moje plany względem papieża nie bardzo rozumiem... Nie planuję Go zdetronizować ani obwołać siebie nowym papieżem, jeśli o to pytasz :D

Barney napisał(a):
Czy by mogło? Mogłoby i dochodziło.

Serio? Znasz jakiś przypadek, gdy dopuszczono świecką kobietę do konsekracji podczas starej Mszy?

Cytuj:
Problemem nie są incydenty

Jeśli dochodzi do nich regularnie, to nie są "incydentami" i są problemem. Tak jak problemem jest brak właściwej reakcji władz kościelnych na te zjawiska.

Cytuj:
ale fatalne praktyki przedsoborowe będące normą.
Brak komunikowania

Już o tym była mowa. Zgadzam się, że wierni powinni jak najczęściej przystępować do Komunii, pod warunkiem wszakże, że nie jest ona traktowana jako "należy mi się", ale przyjmuje się ją spełniając określone warunki.

Cytuj:
wmawianie wiernym, że ksiądz jest ważny a zgromadzenie eucharystyczne - nieważne

Nie "nieważne", ale jego rola we Mszy jest inna niż rola kapłana. I to rozróżnienie powinno być jasne i powinno być zachowane. Wciąganie na siłę świeckich do sprawowania kolejnych czynności liturgicznych (i nie tylko - to samo dotyczy przejmowania przez świeckich funkcji kierowniczych w strukturach kościelnych) i pomniejszanie w ten sposób roli kapłaństwa sakramentalnego to prosta droga do takich bezeceństw, jak w zalinkowanym przeze mnie artykule.

Cytuj:
słynne różańce i inne modlitwy indywidualne podczas "wysłuchiwanej" (a nie odprawianej) przez wiernych Mszy Świętych.

No bo wierni Mszy wysłuchują, a nie odprawiają. Kapłan odprawia Mszę. Więc nie bardzo rozumiem o co Ci w tym punkcie chodzi... A co do odmawiania podczas Mszy różańca - no rzeczywiście, straszna rzecz...

Cytuj:
Do oklepanej propagandowej tradi-narracji jak to "statystyki zaczęły spadać"

No zaczęły i nie jest to żadna tradi-narracja, tylko gorzka rzeczywistość. Ale rozumiem, że trudno to zaakceptować komuś, kto próbuje udowadniać wbrew faktom, jaką to "wiosną Kościoła" był SWII.

Cytuj:
Dzięki Bogu, że był Sobór, bo dziś byśmy mieli jeszcze mniej

Wróżenie z fusów.

Cytuj:
nie mówiąc już o tym, że dziś nikt nie chodzi do kościoła, bo ludzie patrzą

No to w końcu jak - faktycznie nie chodzą? Bo przed chwilą była to "tradi-narracja"...


N wrz 04, 2022 7:57 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Suzuja napisał(a):
Oczywiście że jest to prześladowanie. Zadne inne ryty nie zostały zakazane

Czemu mnie nie dziwi ze tylko reakcja na prześladowanie. Ale już o celu liturgii to cichosza.
Bo wyszłoby ze bardziej NOM jest dzisiejszemu człowiekowi potrzebny niż Trydent którego nie rozumie.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N wrz 04, 2022 11:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Nie ma to jak przedstawić własne nieposłuszeństwo Kościołowi jako "prześladowanie" ;)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N wrz 04, 2022 11:42 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
PeterW napisał(a):
W czasach gdy łacina w ogóle nie jest znana (kiedyś jeszcze jej uczono, z różnymi skutkami) jak niby "tradycyjna" Msza miałaby mocniej przedstawiać wiarę katolicką???? No liturgia słowa - OK - po polsku, ale reszta? Ta właściwa Eucharystia? Nie łapiesz że dla większości ludzi są to w tej chwili jakieś "czary-mary"? Kapłan wypowiada formuły po łacinie, lud odpowiada dla niego nie znaczące (bo nieznane) odpowiedzi.. To się robi z tego (może dla w sumie wielu) jakaś magia, jakieś zaklęcia.

Zasady i prawdy wiary nie wyrażają się tylko przez słowa. Ale jeśli już o języku mowa, to łacina - czy się to komuś podoba, czy nie - jest językiem Kościoła katolickiego. Była nim od wieków i dlatego stanowi pomost pomiędzy pokoleniami wiernych. I de facto jest tym językiem nadal, bo choć Kościół wywalił ją z Mszy, to oficjalne dokumenty watykańskie są zawsze publikowane najpierw po łacinie. Łacina jest językiem martwym, co ma tę zaletę, że nie jest podatna na modyfikacje, nieścisłości w rozumieniu, na zmianę znaczenia słów pod wpływem potocznego ich użycia itp. Jeśli więc Msza jest też nośnikiem teologii katolickiej, to łacina jest właściwym narzędziem, by tą teologię wyrażać w sposób niezmienny i nienaruszony.

Natomiast w kwestii rozumienia i "czary-mary" - całe to rozumienie jest imho nieco przereklamowane. No bo przecież jeśli człowiek dobrze zna poszczególne części Mszy, jeśli wie, co dzieje się podczas każdej z nich, to przeżywa Mszę w pełni świadom doniosłości tego, czego jest świadkiem i rozumienie (czy nawet słyszenie) każdego słowa nie jest mu do tego niezbędne. Kazanie i liturgia słowa, jako ta część skierowana bezpośrednio do wiernych, jest przecież w języku narodowym, jak zauważyłeś. Fragmentów wymawianych czy śpiewanych przez wiernych można się szybko nauczyć. Zresztą są mszaliki, jeśli ktoś chce wszystko dokładnie śledzić. Naprawdę trzeba mocno się starać, by ta "bariera językowa" była jakimś problemem nie do pokonania.

A jeszcze w kwestii tego co pisał Jockey o "dziwnych" gestach, niezrozumiałych dla wiernych - konkrety jakieś może? Cóż takiego jest tam takie trudne do zrozumienia, czego katecheza nie jest w stanie objaśnić? A z drugiej strony - sądzicie że współczesny wierny jest tak absolutnie świadom znaczenia i symbolu obecnej Mszy jako takiej i poszczególnych jej części? Śmiem wątpić... Zresztą - to chyba nie to, co ludzie aktualnie rozumieją, a czego nie powinno dyktować formę Mszy, nieprawdaż?


Pn wrz 05, 2022 12:04 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Barney napisał(a):
Nie ma to jak przedstawić własne nieposłuszeństwo Kościołowi jako "prześladowanie" ;)

No przecież byliby posłuszni i Kościołowi i papieżowi gdyby tylko Kościół i papież mówili to co jest zgodne z ich zdaniem. To takie proste. Bo posłuszeństwo jest zawsze zgodne z wolą tego który ma być posłuszny. Jak jest inaczej to jest to prześladowanie. To takie oczywiste. Czego w tym nie rozumiesz?
Przecież w Ojcze nasz stoi napisane: bądź wola moja …

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn wrz 05, 2022 7:19 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97 ... 103  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL