Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:31 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 103  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt maja 05, 2015 8:49 am
Posty: 1
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Witam jestem tu nowy i chciałbym dowiedzieć się jakie poglądy w tej sprawie mają moi bracia w wierze. Co sądzicie o jeszcze większe upowszechnianie mszy wszechczasów ? Ja starałem się o wprowadzenie mszy w swojej parafii i spotkałem się z ogromnym sprzeciwem księży, mało tego patrzyli na mnie z politowaniem i kazali zejść na ziemię. Chciałem wziąć ślub w rycie łacińskim i ksiądz powiedział żeby wziąć "normalny" ślub i nie wymyślać. Jak można zamieść pod dywan dwa tysiące lat tradycji katolickiej która jest jedyną i właściwą drogą. Tłumaczyłem mu że kościół w tej chwili upada i zatraca się przez ruchy charyzamtyczne i wszelkie inne odnowy to jest nowotwór kościoła katolickiego. Do tego rozmawialiśmy o ekumenizmie skoro jesteśmy przekonani że nasza wiara jest jedyna i prawdziwa i tylko wiara katolicka to droga do zbawienia jak mówimy w wyznaniu wiary że wierzymy w jeden święty i powszechny kościół to innego nie ma. Dlaczego księża tak bardzo boją się tradycji ? W moim mieście na dodatek jeden z księży stara się o wycofanie mszy trydenckiej nie mamy oparcia w biskupie, to skandal ! Jak można wspierać coś co nie ma związku z katolickością a wypierać prawdziwy katolicyzm ? To absurd!
Nasz kościół zatracił SACRUM, nie mamy szacunku do swojej wiary. Grupy tradycjonalistyczne dbają o duchowość katolicką m.in Btractwo Kapłańskie Świętego Piotra które jest w łączności z papieżem, Instytut Chrystusa Króla i Dobrego Pasterza i w końcu tak nielubiane Bractwo Kapłańskie Św.Piusa X (FSSPX) Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego z Panem Bogiem !


Wt maja 05, 2015 9:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
maximus1989 napisał(a):
Jak można zamieść pod dywan dwa tysiące lat tradycji katolickiej która jest jedyną i właściwą drogą.

Msza Trydencka istnieje od niecałych pięciuset lat, a nie dwóch tysięcy.


Wt maja 05, 2015 10:27 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Msza Trydencka istnieje od niecałych pięciuset lat, a nie dwóch tysięcy.

Yarpen, przyjacielu. Msza Trydencka nie powstała na Soborze Trydenckim:) "Potoczne nazywanie nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego „Mszą trydencką” niestety błędnie wskazuje na genezę powstania tego rytu. Przed reformą Mszę nazywano po prostu Mszą rzymską i tyle. Po wprowadzeniu reformy liturgicznej, a wraz z nią nowego rytu Mszy św. pojawiła się nazwa "msza trydencka" na określenie rytu Mszy św. sprzed reformy. Niestety wraz z tym terminem pojawił się pewien nieszczęśliwy schemat myślowy.

Często wręcz mówi się to tym, że tak jak nowa Msza została zaprojektowana jako owoc Soboru Watykańskiego II, tak samo Msza trydencka była projektem Soboru Trydenckiego. Jest to jednak głębokie nieporozumienie.
Główna część Mszy „trydenckiej” czyli Kanon powstał na pewno przed IV wiekiem. Za czasów papieża Gelazego I (492 – 496) znamy już jego postać, którą zachował w zasadzie do dzisiaj. Papieże od V wieku kładli nacisk, aby jak najszerzej używano Kanon rzymski, argumentując to jego pochodzeniem od św. Piotra. W XVI wieku Sobór trydencki musiał rozwiązać problem licznych herezji jakie w wyniku reformacji przenikały do liturgii Kościoła. Uchwalono dekret o tym, co trzeba zachować, a czego unikać w sprawowaniu Mszy, który zarządzał m.in. ujednolicenie obrzędu Mszy dla całego Kościoła. Na ostatnim posiedzeniu Soboru powierzono to dzieło papieżowi. Czy jednak ułożono wtedy nowy ryt Mszy św.?

Kardynał Ratzinger tak opisuje co zrobił ówczesny papież: „Pius V kazał przerobić istniejący mszał rzymski, tak jak to odbywało się już w długowiekowej historii. Wielu jego następców ponownie przerabiało ten mszał, nigdy nie przeciwstawiając jednego mszału drugiemu. Zawsze chodziło o pewien nieustannie kontynuowany proces zakładający rozwój i oczyszczanie, w którym jednak sama ciągłość nigdy nie została przerwana. Mszał Piusa V, jako stworzony przez niego, w rzeczywistości nie istnieje. Istnieje jedynie przeróbka nakazana przez Piusa V jako jedna z faz długiego procesu historycznego rozwoju. Nowość po Soborze w Trydencie była innej natury. Wtargnięcie reformacji odbiło się przede wszystkim na sposobach «reform» liturgicznych. Na początku nie istniał jeden Kościół katolicki i jeden Kościół protestancki obok siebie. Podział Kościoła zachodził prawie niedostrzegalnie i znalazł swoje najbardziej wyraziste z historycznego punktu widzenia najbardziej wpływowe odbicie w zmianach liturgii, która lokalnie wyglądała różnorako, tak że bardzo trudne było często wyznaczenie granicy między liturgią katolicką a już nie katolicką. W sytuacji tego zamieszania, z powodu braku zwięzłego liturgicznego ustawodawstwa i istniejącego liturgicznego pluralizmu odziedziczonego po średniowieczu, papież zdecydował, że Missale Romanum, czyli mszał miasta Rzymu, jako z pewnością katolicki, będzie obowiązywał wszędzie tam, gdzie używane formy liturgiczne nie mogły wykazać się przynajmniej dwustuletnią tradycją” (Moje życie, Częstochowa 1998, s. 131-132).

Gdy się porówna Mszał rzymski sprzed Soboru Trydenckiego i ten który nakazał wprowadzić św. Pius V, to zmiany były tak niewielkie, że laik mógł ich nie dostrzec. Obrzędy praktycznie się nie zmieniły. Uporządkowano teksty, ale największą nowością był fakt, że od tej pory Mszały drukowane w Rzymie miały być przyjęte na całym świecie."
http://mityomszytrydenckiej.blogspot.com

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Wt maja 05, 2015 10:39 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
maximus1989 napisał(a):
Tłumaczyłem mu że kościół w tej chwili upada i zatraca się przez ruchy charyzamtyczne i wszelkie inne odnowy to jest nowotwór kościoła katolickiego.

Kościół ma swój wymiar hierarchiczny:
-subdiakoni, diakoni.
-prezbiterzy
-biskupi

A także charyzmatyczny:
-akolici
-egzorcyści

To właśnie z porządku charyzmatycznego wynikają święcenia egzorcystatu i akolitatu. Już św. Paweł w 1 Liście do Koryntian pisze,że są ludzie którzy mają dar proroctwa, dar języków, dar uzdrawiania. Kościół więc ma swój wymiar hierarchiczny oraz charyzmatyczny. Charyzmatycy istnieli od początku istnienia Kościoła. Polecam obejrzeć Ojca Świętego Franciszka:

https://www.youtube.com/watch?v=H1vqCwU4I

Pozdrawiam:) !

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Wt maja 05, 2015 10:51 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Przepraszam Cię Yarpen. Nie chciałem Cię pouczać czy się wymądrzać. Jesteś o wiele gorliwszym apologetą i do pięt Ci nie dorastam. Podziwiam Cię Yarpen w pozytywnym znaczeniu twojego słowa. Pomodlę się za Ciebie.

:(


Wt maja 05, 2015 4:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Tradycją (a nie "tradycją" - jak język liturgii) Kościoła jest posłuszeństwo papieżowi, a nie mędrkowanie.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt maja 05, 2015 9:04 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt sty 02, 2015 10:51 pm
Posty: 128
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Oba ryty mają swoje plusy i minusy.

Cieszy mnie, że BXVI pozwolił odprawiać starą mszę. Jestem młody i dopóki nie poszedłem parę razy na trydencką, nie doceniałem nowej.

Jeżeli jednak przyczyną przeprowadzenia dzisiaj starej mszy ma być jakieś przeczucie, że jest lepsza od nowej mszy, to uważam, że nie powinno się jej przeprowadzać. Należy być posłusznym papieżowi.

Mimo wszystko, wierni powinni mieć jednak możliwość wyboru rytu.
Maximusie, musisz jednak pamiętać, że gdybyś brał ślub po trydencku, połowa z gości nie miałaby szacunku do tej mszy. Nic by nie rozumieli, a przez łacinę myśleliby że to jakieś hokus- pokus.


Pt maja 08, 2015 10:54 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr gru 03, 2014 8:21 pm
Posty: 155
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
marcopolo napisał(a):
Oba ryty mają swoje plusy i minusy.

Jakie plusy ma nowa msza? Język ojczysty do mnie niestety nie przemawia, bo w dobie globalizacji jest zdecydowanym utrudnieniem i poglębianiem podziału. Wielu wymienia za plus również "protestantyzację" mszy. Nie widzę jednak w tym żadnego plusu. Kościól staje się fajnym miejscem do grania na gitarce i trąbce, kołysania się w rytm niezbyt wzniosłych piosnek wymachując przy tym dziko rękami. Takie są konsekwencje, gdy w centrum stawia się człowieka, a nie Boga, a klęczenie przed nim zamienia na bardziej postępowe "nie wiadomo co". Nie jestem odrealniony - żyje, jak pewnie wielu z Was, w okól ludzi, którym nie zawsze z Kościołem po drodze. Patrzą na nas jak na klaunów, klaunów w cyrku. Powinienem się tym nie przejmować? Problem w tym, że ja w ogóle się im nie dziwię.

Żeby nie było, nie jest to mityczna zepsuta Ameryka za dalekim oceanym tylko środek "konserwatywnej Polski". Wystarczy sobie pooglądać na youtubie msze o uzdrowienie w Łodzi. Nie dziwi nawet, że takie msze cieszą się dużym powodzeniem. Problem w tym, że są jałowe, tak jak cała nowa msza, a skutki tego będą opłakane

marcopolo napisał(a):
Cieszy mnie, że BXVI pozwolił odprawiać starą mszę. Jestem młody i dopóki nie poszedłem parę razy na trydencką, nie doceniałem nowej.

A jakiś papież kiedyś zabronił ją odprawiać?

marcopolo napisał(a):
Jeżeli jednak przyczyną przeprowadzenia dzisiaj starej mszy ma być jakieś przeczucie, że jest lepsza od nowej mszy, to uważam, że nie powinno się jej przeprowadzać. Należy być posłusznym papieżowi.

Co to ma znaczyć?

marcopolo napisał(a):
Mimo wszystko, wierni powinni mieć jednak możliwość wyboru rytu.
Maximusie, musisz jednak pamiętać, że gdybyś brał ślub po trydencku, połowa z gości nie miałaby szacunku do tej mszy. Nic by nie rozumieli, a przez łacinę myśleliby że to jakieś hokus- pokus.

Słuchajmy tylko disco polo, jedzmy samym widelcem, chodźmy wyłącznie w dresach... bo może kogoś urazimy jego proletaryzmem. Ślub to uroczystość nowożeńców.


So maja 09, 2015 1:09 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6807
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
bezradny5 napisał(a):
marcopolo napisał(a):
Oba ryty mają swoje plusy i minusy.

Jakie plusy ma nowa msza? Język ojczysty do mnie niestety nie przemawia, bo w dobie globalizacji jest zdecydowanym utrudnieniem i poglębianiem podziału. Wielu wymienia za plus również "protestantyzację" mszy. Nie widzę jednak w tym żadnego plusu.


Ba.. Jakby się dało przemieszczać w czasie to pewnie zwróciłbyś uwagę ap. Piotrowi że w Jerozolimie odprawia Eucharystię w swoim OJCZYSTYM języku, ap. Pawłowi że po hebrajsku, albo po grecku.. Hm.. Sądzisz że Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy łamał Chleb przemawiając do swoich uczniów po łacinie??

Cytuj:
Kościól staje się fajnym miejscem do grania na gitarce i trąbce, kołysania się w rytm niezbyt wzniosłych piosnek wymachując przy tym dziko rękami. Takie są konsekwencje, gdy w centrum stawia się człowieka, a nie Boga, a klęczenie przed nim zamienia na bardziej postępowe "nie wiadomo co". Nie jestem odrealniony - żyje, jak pewnie wielu z Was, w okól ludzi, którym nie zawsze z Kościołem po drodze. Patrzą na nas jak na klaunów, klaunów w cyrku. Powinienem się tym nie przejmować? Problem w tym, że ja w ogóle się im nie dziwię.


No nie wiem.. Wymachiwanie rękami i gra na gitarze i trąbce.. No jakoś mam luksus że wokół mnie są 4 kościoły (5 minut spacerkiem) i w żadnym nie pląsa się i nie gra na gitarze.. W moim mieście jakoś rzadko się pląsa w kościele.

Ustalmy coś.. Co w Mszy jest najważniejsze?

marcopolo napisał(a):
Mimo wszystko, wierni powinni mieć jednak możliwość wyboru rytu.
Maximusie, musisz jednak pamiętać, że gdybyś brał ślub po trydencku, połowa z gości nie miałaby szacunku do tej mszy. Nic by nie rozumieli, a przez łacinę myśleliby że to jakieś hokus- pokus.

Słuchajmy tylko disco polo, jedzmy samym widelcem, chodźmy wyłącznie w dresach... bo może kogoś urazimy jego proletaryzmem. Ślub to uroczystość nowożeńców.[/quote]

Co jest istotne w całej uroczystości ślubnej?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So maja 09, 2015 2:00 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr gru 03, 2014 8:21 pm
Posty: 155
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
PeterW napisał(a):
Ba.. Jakby się dało przemieszczać w czasie to pewnie zwróciłbyś uwagę ap. Piotrowi że w Jerozolimie odprawia Eucharystię w swoim OJCZYSTYM języku, ap. Pawłowi że po hebrajsku, albo po grecku.. Hm.. Sądzisz że Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy łamał Chleb przemawiając do swoich uczniów po łacinie??

Możemy tak bez końca przerzucać się co było za czasów Jezusa, a co jest dzisiaj. Za czasów Jezusa katolicyzm się kształtował, nie był największą grupą wyznaniową na świecie zajmującą wszystkie kontynenty. Odejście od łaciny to krok wstecz, który wywołuje niepotrzebny podział. Dawniej człowiek w kościele na całym świecie mógłb się czuć jak u siebie. Dzisiaj musi szukać Polonii. Nie wpominając już o księżach, którzy wyjeżdżając na misje mają duży problem, bo co kraj to "inna" msza (inny język).

PeterW napisał(a):
No nie wiem.. Wymachiwanie rękami i gra na gitarze i trąbce.. No jakoś mam luksus że wokół mnie są 4 kościoły (5 minut spacerkiem) i w żadnym nie pląsa się i nie gra na gitarze.. W moim mieście jakoś rzadko się pląsa w kościele.

Również do takich nie chodzę, ale to nie wiele zmienia. To pokazuje jedynie, że w każdej chwili Twój albo mój Kościół może stać się szopką i cyrkiem, bo nowa msza do tego dopuszcza. W trydenckiej nie ma takich dylematów.

PeterW napisał(a):
Ustalmy coś.. Co w Mszy jest najważniejsze?

W starej mszy kluczowym elementem był charakter ofiarny mszy. W centrum jest Bóg, a wszyscy zwróceni do niego. W nowej mamy "ucztę". Czyli ołtarz, księdza w centrum, a to dobitnie pokazuje jak blisko jest do róznego rodzaju "biesiad" i jarmarkowego nastroju co widać na wielu mszach np. tych które wymieniłem.

PeterW napisał(a):
Co jest istotne w całej uroczystości ślubnej?

Z pewnością nie to, żeby goście czuli się komfortowo. Gdyby to było priorytetem to moglibyśmy brać śluby na łące jak protestanci.


So maja 09, 2015 2:01 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6807
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
bezradny5 napisał(a):
PeterW napisał(a):
Ba.. Jakby się dało przemieszczać w czasie to pewnie zwróciłbyś uwagę ap. Piotrowi że w Jerozolimie odprawia Eucharystię w swoim OJCZYSTYM języku, ap. Pawłowi że po hebrajsku, albo po grecku.. Hm.. Sądzisz że Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy łamał Chleb przemawiając do swoich uczniów po łacinie??

Możemy tak bez końca przerzucać się co było za czasów Jezusa, a co jest dzisiaj. Za czasów Jezusa katolicyzm się kształtował, nie był największą grupą wyznaniową na świecie zajmującą wszystkie kontynenty. Odejście od łaciny to krok wstecz, który wywołuje niepotrzebny podział. Dawniej człowiek w kościele na całym świecie mógłb się czuć jak u siebie. Dzisiaj musi szukać Polonii. Nie wpominając już o księżach, którzy wyjeżdżając na misje mają duży problem, bo co kraj to "inna" msza (inny język).


Chyba oczywistym jest że misjonarz powinien znać język tambylców, mylisz że dogada się ze swoimi owieczkami po łacinie??
Ja słuchając Mszy po łacinie, w zasadzie niewiele rozumiem. Dla kogoś kto się w ogóle nie uczył łaciny, to przeżywanie Mszy bardziej przypomina odprawianie czarów - też są wypowiadane jakieś obce formułki. O to Ci chodzi żeby nie rozumieć? Wtedy jest tak bardziej uroczyście?

Cytuj:
PeterW napisał(a):
Ustalmy coś.. Co w Mszy jest najważniejsze?

W starej mszy kluczowym elementem był charakter ofiarny mszy. W centrum jest Bóg, a wszyscy zwróceni do niego.


No to sobie poużywam jako Advocatus Diaboli.. Gdzie wg Ciebie
jest Bóg na Mszy Trydenckiej? Żeby skomplikować nieco - załóżmy że skończyły się komunikanty i dopiero trzeba nowe "przygotować" (na tej właśnie Mszy).
I czemu wg Ciebie nie ma Boga na ołtarzu który otacza lud? Zwłaszcza tuż po Przeistoczeniu?

Cytuj:
W nowej mamy "ucztę". Czyli ołtarz, księdza w centrum, a to dobitnie pokazuje jak blisko jest do róznego rodzaju "biesiad" i jarmarkowego nastroju co widać na wielu mszach np. tych które wymieniłem.


Acha.. No to Advocatus Diaboli ma używanie na całego.. Przepraszam bardzo ale czym jest wg Ciebie Msza, z jej GŁÓWNĄ CZĘŚCIĄ - Eucharystią? Czy aby nie .. ups.. UCZTĄ OFIARNĄ (UCZTĄ PASCHALNĄ), w jakimś sensie kontynuacją żydowskiego sederu?
Cytuj:
PeterW napisał(a):
Co jest istotne w całej uroczystości ślubnej?

Z pewnością nie to, żeby goście czuli się komfortowo. Gdyby to było priorytetem to moglibyśmy brać śluby na łące jak protestanci.


No jasne. Im mniej komfortowo, bardziej cierpiętniczo, z większą ilością rytuałów to lepiej.. Skądś się ty urwałeś? Poczytaj lepiej Ewangelie ze zrozumieniem.
A co do ślubu. Najważniejszym punktem uroczystości ślubnej, zaraz po Eucharystii jest.. Tadam! Przysięga małżeńska. Nie śpiewy, deklamacje itp, ale - przysięga. Tak jak centrum Mszy św. nie są śpiewy i deklamacje, ale.. EUCHARYSTIA.
Jeśli uważasz, że lepiej przeżywasz Eucharystię na Mszy Trydenckiej, to oczywiście, proszę bardzo - uczestnicz w takim rycie. Ale mimo wszystko nie skupiaj się na rzeczach w gruncie rzeczy pobocznych.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So maja 09, 2015 3:02 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt sty 02, 2015 10:51 pm
Posty: 128
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
bezradny:
plusem nom jest większe zaangażowanie wiernych. (w moim odczuciu) i nie chodzi mi wcale o obecność języka ojczystego. i wcale nie uważam, że msza się sprotestantyzowała, pod względem przebiegu liturgii. chociaż te trąbki i gitary mogłyby zniknąć.

a cyrk w łodzi nie jest winą nomu, tylko tego, że tamtejszy proboszcz i biskup nie potrafią zdyscyplinować wiernych.

nie łap mnie za słówka. Dobrze wiesz, że chodziło mi o to, że BXVI pozwolił odprawiać starą mszę wszystkim, bez ubiegania się o specjalne pozwolenia.

może użyłem zbyt daleko idącego skrótu myślowego, ale w następnym akapicie chodziło mi o to, że należy wierzyć, że na soborze watykańskim 2 krążył Duch Święty, i że wiedział, co robi, kiedy tworzono nom. tak więc wybieranie starej mszy, przy jednoczesnym znieważaniu nom jest herezją.

jeżeli ślub jest uroczystością nowożeńców, to co, nie zaprosisz nikogo na swój ślub? Nie odpowiadaj mi na to pytanie.

Zgodzę się natomiast, że nom powinien odbywać się w jednym języku na całym świecie. nawet niekoniecznie po łacinie, chociaż dobrze by było, ale nawet, żeby na całym świecie używano anglika albo włoskiego. Jak wyjadę np. do Francji, to praktycznie nie mam szans się wyspowiadać.

tak samo nom mógłby się odbywać w stronę tabernakulum, tak jak np. na Jasnej Górze.

ale powtarzam: należy ufać Panu Bogu, że nom jest okej. fajnie, że trydencka się odradza, ale wychwalanie jej, przy jednoczesnym znieważaniu nomu (cyrk, jarmark, protestantyzm) to pewna herezja.


So maja 09, 2015 9:04 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr gru 03, 2014 8:21 pm
Posty: 155
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
@PeterW

Miałem w życiu okazję uczestniczyć we mszy św. gdzie ksiądz był obcokrajowcem i nie wyglądało to najciekawiej. Chodzi o to, że dla księży na całym świecie msza byłaby taka sama i dla wiernych z resztą też. Nie byłoby problemu z aklikmatyzacją, poznawaniem języka itd. Dzisiaj ksiądz z Polski nie jest w stanie odprawić mszy w kościele we Francji. Dla mnie to zły znak.

Zarzucasz mi, że chcę mszy niezrozumiałej, cierpiętniczej. Wręcz przeciwnie. To ja uważam, że Ty i nie tylko Ty tutaj, próbujecie zrobić z łaciny totalną egzotykę. Nasi pradziadowie i dalsi przodkowie uczestniczyli w takich mszach. I na prawdę uważacie, że na mszach działy się "czary" i "hokus pokus"? Przyprowadź do kościoła na nową mszę osobę, która do niego w ogóle nie chodzi. To Ci też powie, że też tworzycie jakieś hokus pokus, bo przecież zamiana chleba w ciało, jakieś kadzidła, baranki... Co to ma być? Jak już gdzieś pisałem najlepiej iść z księdzem do restauracji albo zwyczajnie na polu rozpalić ognisko, upiec kiełbaski, przeczytać jakiś fragment Biblii, najlepiej nietrudny, niewymagający myślenia i będziemy mieli to samo, prawda? No właśnie... Pytanie, gdzie jest ta granica. Potrafisz ją wyznaczyć? Ja nie. Wiem jednak, że to co sprawdzone jest dobre. Powinienem ufać w tej kwestii Kościołowi? Być może, tylko jakieś silne wewnętrzne przekonanie do końca mi na to nie pozwala, a ono nie bierze się z kosmosu tylko z moich obserwacji. Wiem, że nikt nie ma tyle siły aby zniszczyć to co dobre w Kościele jednym ruchem ręki, jednak jest wystarczająco dużo ludzi na świecie, którzy chcą to zrobić stopniowo, niepostrzeżenie, systematycznie, bo dobrze wiedzą, że tylko tak się da.

@marcopolo
Nie chciałem Cie łapać za słówka.

Może nie powinienem, ale odbije piłęczkę. Bardziej tradycjonaliści są traktowani jak trendowaci niż oni sami ktytykują nom. Przynajmniej ja odnosze takie wrażenie być może mylne.

Cyrk, jarmark, protestantyzm to określenie na to co widzę, a nie znieważanie. Wiem, że nom może być celebrowana godnie, bardzo ładnie i dostojnie, bo sam w takich mszach uczestniczyłem. To jednak nie zmienia mojej opini w postrzeganiu obu.


So maja 09, 2015 9:47 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr gru 03, 2014 8:21 pm
Posty: 155
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
W innym temacie pisałem, że niedługo kobiety będą wyświęcane. Próbowaliście wybić mi to z głowy, bo to przecież niemożliwe. Jednak już dzisiaj kobiety głoszą kazania, odprawiają mszę i nie w "podziemnych" kościołach katolickich pod groźbą kary tylko w największych świątyniach katolickich przy aprobacie katolickich kardynałów jak np. pastorka pani Annette Kurschus w katedrze Kolońskiej na mszy ekumenicznej po ostatniej katastrofie lotniczej w Alpach. Wystarczyło wprwoadzić nom i zacząć głosić heretyczne ekumeniczne bzdury. Wyświęcanie kobiet to tylko kwestia czasu, tym bardziej, że z powołaniami bardzo kiepsko.


N maja 10, 2015 3:45 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
bezradny5 napisał(a):
W innym temacie pisałem, że niedługo kobiety będą wyświęcane. Próbowaliście wybić mi to z głowy, bo to przecież niemożliwe. Jednak już dzisiaj kobiety głoszą kazania, odprawiają mszę i nie w "podziemnych" kościołach katolickich pod groźbą kary tylko w największych świątyniach katolickich przy aprobacie katolickich kardynałów jak np. pastorka pani Annette Kurschus w katedrze Kolońskiej na mszy ekumenicznej po ostatniej katastrofie lotniczej w Alpach. Wystarczyło wprwoadzić nom i zacząć głosić heretyczne ekumeniczne bzdury. Wyświęcanie kobiet to tylko kwestia czasu, tym bardziej, że z powołaniami bardzo kiepsko.

Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie. A jeśli stanie się tak jak piszesz tzn. że to już nie jest KK. Ten będzie w katakumbach.


N maja 10, 2015 10:39 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 103  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL