Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:53 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 98, 99, 100, 101, 102, 103  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Taką neurotyczną religijność prawdopodobnie przedstawiono papieżowi. Tradycjonaliści, którzy występowali na forum prezentowali nam taki obraz. Nie rozumieli zasad ich karania, uważali, że za ortodoksję. Ludzie z zewnątrz nie róznicują neurotycznej duchowości od zdrowej, więc wrzucają ich wszystkich do jednego wora. Wygląda, że ton nadawały tradycjonalistom środowiska chorej religijności i taki obraz spływał też do papieża. Podjął decyzję, która ma zapobiec karłowaceniu człowieka, bo do tego ostatecznie prowadzi neurotyczna religijność oparta o lęk.
Zasady są tu jasne, wszystko ujęte w zasady czarno - białe. Myślenie wykluczające, agresywne, ośmieszające inaczej myślących. Przykłada się tutaj kalkę psychologiczną. To samo myślenie biało - czarne widać w tematach politycznych czy polityki historycznej. Dyplomatyczne zabiegi też wymagają tego samego sztywnego schematu. Nie ma czasu na żmudne posuwanie się małymi kroczkami. Coś zostało zabrane i jaka reakcja? A innym nie zabrali! Pomagamy Ukraińcom, więc mają obowiązek zapłacić w walucie wdzięczności. Tymczasem powszechnie wiadomo, że ta waluta nisko stoi lub jest bezwartościowa w rozliczeniach nie tylko na poziomie jednostkowym, ale też państw. Dyplomacja nie powinna działać za zasadzie walki psów i wykluczania.
Wierzę w to, że były i są zdrowe grupy katolików, którym bliska była msza w rycie nadzwyczajnym. Wygląda na to jednak, że pozostały w skali ogólnej zbyt słabe w przebiciu się że tradycjonalizm powinien być praktykowany przez tych, którym jest bliski.
Nie ma też symetrii między tym co prezentuje polexit (neurotyczna duchowość wykluczająca, różnicująca, ośmieszająca inaczej prakrykujących) i Robura (religijność otwarta na innych, dająca innym wolność).

Papież korzysta z opinii doradców. Spłynęły opinie, że tradycjonaliści to rodzaj sekty i prezentują stanowiska negatywnie oceniające papieża (co powie/uczyni będzie krytykowane) a ich duchowość jest chora. Tu duchowość idzie w kierunku karłowacenia człowieka. Nie podjęto bowiem walki z przyczyną, czyli lękiem. W przypadku bieguna modernistycznego niekoniecznie - przejdą szybko do protestantów lub nawrócą się. Zmiany są możliwe w przypadku zdrowej duchowości, czyli zbudowanej na zdrowej psychice.


N maja 21, 2023 4:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
A wiesz jakie i ile opinii spłynęło do papieża? Wiesz jakie były wyniki tych sławetnych ankiet, rozsyłanych przez Kongregację Nauki Wiary? Bo ich wyniki ilościowe i jakościowe nigdy nie zostały podane do wglądu ogółowi wiernych, a z przecieków tego, co wysłały poszczególne diecezje i episkopaty nie wynikało wcale, że wśród przywiązanych do NFRR dominują jakieś grupy "neurotyczne" czy prezentujące "chorą duchowość". Cała ankieta i jej wyniki były najwyraźniej pretekstem, dorobionym post factum do powziętego odgórnie zamiaru utrącenia Mszy Trydenckiej.

To jedno, a drugie to moje rzekome wykluczanie i ośmieszanie inaczej praktykujących (w domyśle - uczęszczających na NOM?). Nie wiem skąd powzięłaś domniemanie, że tak robię, bo raczej nie z moich postów. Nigdy w tym temacie nie kwestionowałem tego, że Nowa Msza jest ważna, ani że jest godna (wtedy oczywiście, gdy jest odprawiana z zachowaniem wszystkich reguł, co się tyczy zresztą KAŻDEGO rytu). Owszem, wskazywałem na punkty, w których moim zdaniem stara Msza wykazuje pewną wyższość w stosunku do nowej i krytykowałem niektóre założenia przyświecające twórcom tak daleko idącej reformy liturgicznej. Ale też wielokrotnie pisałem, że uczęszczam na obie formy. Ostatnio nawet częściej na Nową. Mój syn przyjmował I Komunię 2 lata temu w naszej "novusowej" parafii, podczas Nowej Mszy i było to piękne wydarzenie, któremu niczego nie brakowało. Mam szczęście, że moja parafia jest wolna od poddawania się wszelkim nowinkom jeśli chodzi o sprawowanie liturgii i jest tam kładziony nacisk na właściwą formację wiernych odnośnie tego co jest istotą Mszy. Nie wiem, jak wobec tego miałbym "ośmieszać inaczej praktykujących".

Sprzeciwiałem się tylko i sprzeciwiam próbom ograniczania czy wręcz kasowania z Kościoła Mszy Trydenckiej, która powinna zajmować w Nim poczesne miejsce, bo jest ważnym punktem odniesienia i pomostem łączącym nas z dorobkiem wielowiekowej Tradycji Kościoła. A pobudki, które takiemu kasowaniu przyświecają uważam za niskie i kuriozalne.


Pn maja 29, 2023 2:35 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Krytyka to także wartościowanie: lepszy, gorszy. Ktoś kto wartościuje uznane ryty mszy (odstępstwa od nich to coś innego) ten nie ma pojęcia czym jest msza święta. Zatrzymuje się na formie jej sprawowania. Można ujmować to w pierwszej osobie i twierdzić, że ja lepiej przeżywam (dlaczego tak się dzieje?) msze w takim a nie innym rycie. Pisałam kiedyś o sobie: ryt nadzwyczajny i zwyczajny były sobie równolegle a ja nie wiedziałam, że to jakieś ryty. Wybierałam nowy, bo na starym się nudziłam. Pamiętam babcie odmawiające rózaniec i dziś wiem, że one w tej mszy nie uczestniczyły. One na niej były. Nikt mi ciemnoty nie wciśnie, że było inaczej.
Ryt nazwyczajny bywa połączony z tworzeniem wspólnoty i należy to zbadać. O co tym ludziom chodzi? Ryt czy wspólnota? A może poczucia wyższości jak to czytałam na forum.

Obserwowałam działania biskupów w Polsce. Podejścia do rytu nadzwyczajnego były skrajnie różne. Nie wiem też czy biskupi tak chętnie wychodzili przed szereg i wskazywali na swój tradycjonalizm. To jest passe. Na pewno głośni byli moderniści. Jaki mamy ogólnie Kościół? Nie wiem jak wyglądały badania, ale potrafię się domyślać. Co wiem? Europa to agonia chrześcijaństwa, więc się nie liczy. Ameryka Łacińska to chrześcijaństwo liczne, ale wymieszane z marksizmem i mamy teologię, która jest luźno związana z doktryną chrześcijańską. To marksizm ubrany w szaty religijne, czyli teologia wyzwolenia. Afryka to żywe chrześcijaństwo, ale bez tradycji mszy Trydenckiej. I co nam z rachunków wyjdzie, bez odwoływania się do badań ankietowych? A badania ankietowe mogą mieć charakter poglądowy i są wówczas mało rzetelne lub pogłębione.
Wystarczy więc ogólne rozeznanie w świecie, by wiedzieć jakie wnioski się pojawią. Zdrowa i tradycyjna religijność europejska to relikt na dziś. Papież nie myśli w kategoriach Europejczyka, widzi natomiast statystyki w ramach kontynentów.


Pn maja 29, 2023 3:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
polexit napisał(a):
Sprzeciwiałem się tylko i sprzeciwiam próbom ograniczania czy wręcz kasowania z Kościoła Mszy Trydenckiej, która powinna zajmować w Nim poczesne miejsce
A kim Ty jesteś, by ferować oceny co być powinno, a co nie w Kościele?
Cytuj:
A pobudki, które takiemu kasowaniu przyświecają uważam za niskie i kuriozalne.
A co Ty wiesz o tych pobudkach i skąd?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn maja 29, 2023 9:20 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn maja 23, 2011 11:28 am
Posty: 79
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
polexit napisał(a):
Cóż się dziwić Roburze postawie takich Barneyów, skoro przykład idzie z góry, a ryba psuje się od głowy? I to dosłownie - od głowy całego Kościoła, która znowu w kontekście VOM opowiada jakieś farmazony o "zacofaniu" i "nostalgicznej chorobie" i rzekomej sprzeczności z SWII, który to SWII akurat potwierdził "stary" ryt Mszy, a dokładnie w sprzeczności z postanowieniami Soboru Paweł VI wprowadził Novus Ordo...
https://m.pch24.pl/franciszek-o-przywia ... a-choroba/

Dokladnie tak. Wazny Sobor Watykanski nie mial nic wspolnego z nowym Rytem, ktory oczywiscie jest wazny, bo gdyby nie byl to mozemy wszyscy sobie szukac nowego Kosciola, ale to byla praktycznie indywidualna inicjatywa Pawla VI.

Nowy Ryt jest jak najbardziej wazny, ale jesli ktos nie widzi zadnej roznicy (nie mowie teraz o jezyku liturgii, ale o calej otoczce) w tym z jakim nastawieniem ludzie oddaja czesc Panu Bogu na jednym i drugim, to jest po prostu zaslepiony. W czesci stan Kosciola tez jest idealnym przykladem "owocu" tej reformy. Tego ilu katolikow nie wierzy w doslownosc Pisma Swietego, ilu katolikow nie wierzy w Eucharystie, ilu katolikow uwaza ze spowiadac sie nie trzeba, ze piekla nie ma, ze antykoncepcja jest spoko, ze mozna kontrolowac ile sie dzieci ma, ze aborcja to wybor itd. itd.

Szkoda ze nie przeszla wersja reformy soborowej czyli glownie dotyczaca zamiany laciny na jezyki narodowe. No ale coz. Bog widzial co sie dzieje i wiedzial na pewno jakie beda tego efekty, no ale skoro "chca nowoczesnie i isc z duchem czasu, to dostana". To samo co sie stalo z narodem wybranym jak sobie wymyslili, ze to tak bedzie z duchem czasu jak to oni krolow beda mieli. Nie chcieli miec Krola w Bogu, to mieli krolow ludzi. Za dobrze na tym nie wyszli.

I my takze.


N cze 18, 2023 1:22 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Barney napisał(a):
polexit napisał(a):
Sprzeciwiałem się tylko i sprzeciwiam próbom ograniczania czy wręcz kasowania z Kościoła Mszy Trydenckiej, która powinna zajmować w Nim poczesne miejsce
A kim Ty jesteś, by ferować oceny co być powinno, a co nie w Kościele?

Zwykłym wiernym, o których Kościół - zresztą na najlepszym z Soborów - powiedział, że mają "możność, a niekiedy nawet obowiązek, ujawniania swego zdania w sprawach, które dotyczą dobra Kościoła". Co niniejszym czynię.

Cytuj:
Cytuj:
A pobudki, które takiemu kasowaniu przyświecają uważam za niskie i kuriozalne.
A co Ty wiesz o tych pobudkach i skąd?

Z wypowiedzi samego papieża i innych hierarchów z jego otoczenia odpowiedzianych za prześladowania Mszy trydenckiej.

RobertoG napisał(a):
Dokladnie tak. Wazny Sobor Watykanski nie mial nic wspolnego z nowym Rytem, ktory oczywiscie jest wazny, bo gdyby nie byl to mozemy wszyscy sobie szukac nowego Kosciola, ale to byla praktycznie indywidualna inicjatywa Pawla VI.

Jest jak najbardziej ważny. Mało tego, uważam - wbrew temu, co twierdzą najbardziej zapalczywi krytycy reformy liturgicznej - że Msze w NOM również mogą być odprawione w sposób godny i pełen czci (a można się spotkać z takim podejściem, że NOM jest "ważny ale niegodny").
Natomiast na pewno reforma poszła dalej niż postulował SWII i niekoniecznie w każdym aspekcie Mszy ma to dobre konsekwencje. I na pewno przy okazji wkradło się do praktyki liturgicznej sporo swobody, która doprowadziła w wielu miejscach do banalizacji Mszy (i nie mówię tu nawet o jawnych profanacjach, jak konsekrowanie coca-coli itp.)

Cytuj:
W czesci stan Kosciola tez jest idealnym przykladem "owocu" tej reformy. Tego ilu katolikow nie wierzy w doslownosc Pisma Swietego, ilu katolikow nie wierzy w Eucharystie, ilu katolikow uwaza ze spowiadac sie nie trzeba, ze piekla nie ma, ze antykoncepcja jest spoko, ze mozna kontrolowac ile sie dzieci ma, ze aborcja to wybor itd. itd.

Zaklinanie rzeczywistości i udawanie, że te dwie rzeczy (tzn. ogólne "poluzowanie", także w aspekcie liturgii i zanik pobożności) nie mają związku jest specjalnością niektórych na tym forum...

Cytuj:
Szkoda ze nie przeszla wersja reformy soborowej czyli glownie dotyczaca zamiany laciny na jezyki narodowe. No ale coz. Bog widzial co sie dzieje i wiedzial na pewno jakie beda tego efekty, no ale skoro "chca nowoczesnie i isc z duchem czasu, to dostana".

Poprzestanie na szerszym użyciu języków narodowych, czy nawet całkowitym zastąpieniu nimi łaciny byłoby pewnie do obrony jako element "wyjścia naprzeciw wiernym" (choć osobiście uważam, że przykładanie nadmiernej wagi do czysto użytkowej funkcji języka jest błędem). Łacina też kiedyś zastąpiła grekę, więc tu jest na pewno pole do dyskusji, ale pod warunkiem gdyby pozostawiono całą resztą, a nie zmieniano przy okazji wielu rzeczy, które zupełnie inaczej rozkładają akcenty i w których gubi się klarowny i jasny przekaz, jaki dawała stara Msza.


Pn cze 19, 2023 3:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Jest akurat odwrotnie: to NOM daje jasny i klarowny przekaz, w przeciwieństwie do przerytualizowanego rytu "trydenckiego" który gubi zasadnicze znaczenie Mszy Świętej.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn cze 19, 2023 9:34 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn maja 23, 2011 11:28 am
Posty: 79
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
polexit napisał(a):
Zaklinanie rzeczywistości i udawanie, że te dwie rzeczy (tzn. ogólne "poluzowanie", także w aspekcie liturgii i zanik pobożności) nie mają związku jest specjalnością niektórych na tym forum...

Co gorsza, specjalnoscia wielu w swiecie realnym.


Pt cze 23, 2023 1:25 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
RobertoG napisał(a):
polexit napisał(a):
Zaklinanie rzeczywistości i udawanie, że te dwie rzeczy (tzn. ogólne "poluzowanie", także w aspekcie liturgii i zanik pobożności) nie mają związku jest specjalnością niektórych na tym forum...

Co gorsza, specjalnoscia wielu w swiecie realnym.
Na jakiej podstawie twierdzicie, że mają związek?
KONKRETNIE.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn cze 26, 2023 1:01 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn maja 23, 2011 11:28 am
Posty: 79
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Na podstawie owocow.

Jakos nie widze w listach Pawla, Ewangelisty Narodow, gloszenia tego co mile i proba nie urazenia uczuc kogokolwiek. To sie dzieje dzis. Wtedy wiara rosla, bo Prawda jest tym czym ludzi Bog przyciaga, a dzis wiara zanika, bo dzis juz piekla nie ma, aborcja jest sprawa personalna, a antykoncepcja jest spoko, ale tylko wsrod zwierzat jak musimy wykastrowac naszego czworonoga zeby sie "nie meczyl".

"13 tak też jawne się stanie dzieło każdego: odsłoni je dzień [Pański]; okaże się bowiem w ogniu, który je wypróbuje, jakie jest. 14 Ten, którego dzieło wzniesione na fundamencie przetrwa, otrzyma zapłatę; 15 ten zaś, którego dzieło spłonie, poniesie szkodę: sam wprawdzie ocaleje, lecz tak jakby przez ogień1. 16 Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? 17 Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście.

TEGO ZNISZCZY BOG. Nie ma chyba straszniejszych slow w Biblii od tych. Moze poza tymi:

"30 Znamy przecież Tego, który powiedział: Do Mnie [należy] pomsta i Ja odpłacę. I znowu: Sam Pan będzie sądził lud swój. 31 Straszną jest rzeczą wpaść w ręce Boga żyjącego.

Ktory z ostatnich Papiezy mowil tak jak sw Pawel do Koryntian? Dzisiaj wazny jest ekumenizm, kumbaja i ze wszyscy wierzymy w zasadzie w tego samego Boga. James Martin po raz kolejny napisze jak to kazdy ma prawo do milosci, Papiez Franciszek po raz kolejny napisze jakim cudownym ksiedzem jest James Martin i szafa gra.

A Bog to wszystko oglada z gory, ktory nie mial zadnego problemu zeby prawie caly swiat zanuzyc pod woda z dziecmi, kobietami w ciazy, staruszkami itd., bo skala grzechu juz dobila do jego poziomu sprawiedliwosci. W ten sam punkt zmierzamy. Zegar tak tyka, a czas umyka...


Pn cze 26, 2023 8:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
RobertoG napisał(a):
Na podstawie owocow.
Prosiłem: KONKRETNIE.

Reszta Twojego postu nie na temat.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn cze 26, 2023 10:13 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Barney napisał(a):
RobertoG napisał(a):
Na podstawie owocow.
Prosiłem: KONKRETNIE.

A co może być bardziej konkretne niż owoce? To jest namacalne i mierzalne. Ponadto - dzisiejszy "przewrót bergogliański", który obecnie rozwala Kościół nie byłby możliwy gdyby nie podwaliny położone pod niego przez zmiany lat 1962-1970.


Wt cze 27, 2023 7:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
KONKRETNIE - jakie "owoce"?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr cze 28, 2023 2:15 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Spadek powołań, zanik praktyk religijnych, udziału w sakramentach, otwarte popieranie przez rzesze zdeklarowanych katolików (a nawet, o zgrozo! - duchownych) ideologii sprzecznych z nauczaniem Kościoła, rozkład moralny, chaos doktrynalny. To mało konkretne?


Cz cze 29, 2023 9:39 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
polexit napisał(a):
Spadek powołań, zanik praktyk religijnych, udziału w sakramentach, otwarte popieranie przez rzesze zdeklarowanych katolików (a nawet, o zgrozo! - duchownych) ideologii sprzecznych z nauczaniem Kościoła, rozkład moralny, chaos doktrynalny. To mało konkretne?


Ale co to ma wspólnego ze stosowanym/popularnym rytem Mszy Św.????
Rewolucja kulturalna, której owoce coraz bardziej widać rozpoczęła się w czasach gdy obowiązywała/była powszechna Msza Trydencka...

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt cze 30, 2023 12:12 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 98, 99, 100, 101, 102, 103  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL