Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 5:50 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 375 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25  Następna strona
 Sny z życia, które pamiętamy mimo upływu czasu 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania młodego katolika.
Bartek12 napisał(a):
O ile dobrze pamiętam, św. Teresa od Jezusa gdzieś w swoich pismach ostrzegała siostry, że hostie, które przyjmują, mogą nie być Ciałem Pańskim. Działo się to w burzliwych czasach reformacji, część kapłanów mniej lub bardziej otwarcie odstępowała od wiary.
To ciekawy fragment historii, jednak tam sprawa nie zamykała się wyłącznie w sferze intencji.
Luter sugerował swoim zwolennikom wśród księży fundamentalne co do znaczenia, jednak trudne do wychwycenia dla zwykłego uczestnika Eucharystii zmiany w liturgii jaką odprawiali.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So maja 21, 2016 12:04 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt mar 12, 2013 6:55 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania młodego katolika.
Zgadza się. W Formula Missae et Communionis z 1523 r. Luter wyciął z Mszy cały Kanon z wyjątkiem słów ustanowienia, które przerobił. Przy czym pozostawiał woli kapłana decyzję, czy i kiedy wprowadzić głośne ich odmawianie (quamquam in his omnibus libertas sit piis mentibus, vel silenter vel palam ea verba recitare), więc nawet wierni znający łacinę mogli tych niuansów nie wyłapać.

http://www.projectwittenberg.org/etext/ ... ORMULA.txt


So maja 21, 2016 1:17 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 04, 2011 8:49 pm
Posty: 823
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tworzenie...
Ksylomides napisał(a):
castorian napisał(a):
Można jedynie próbować walczyć o zakrez ingerencji, roli w we współstwarzniu, przechylaniu szali w stronę Boga czy stworzenia współtwórcy i tyle.



Cytuj:
Niby tak, ale Katechizm wyraźnie głosi, że Pan Bóg bezpośrednio stwarza duszę człowieka, która jest tchnieniem życia w białko. Ciało jest tylko ciałem, a najważniejsza jest dusza, bo dusza pochodzi od Boga.


Nie jestem tu w stanie się zgodzić.
wierzymy w zmartwychwstanie. To jest w ponowne ucieleśnienie duszy. mniejsza oto czy to będzie dokładnie takie samo ciało czy zupełnie inne, ale jednak jeśli było by to uzupełnienie ważne to niepotrzebne się wydaje taka abstrakcja. Ciało potem dusza w ciele śmierć dusza. Wierzymy, że to jednak nie koniec będzie coś jeszcze.

Druga sprawa. Mimo kilku fajnych i trzymających się kupy hipotez o tym, że ciało żywe mogło powstać na drodze procesów fizycznych, to jakość do tej pory doświadczalnie nie doprowadzono do takiego stanu. Potrzebny jest zatem byt żywy cielesny aby otrzymać kolejny byt cielesny żywy. Czyli ciało nie jest tylko ciałem, zlepkiem białek (większość z nich łatwo się rozpada przy mikroskopijnej dawce energii fizycznej na czynniki prostsze).

Ciało ma kluczowe jedna znacznie w histori zbawienia. Zauważ -Syn Boży wciela się, pozostawia Swoje Ciało i Krew. Tworzymy jako Kościół Ciało.
Jezus na karach Pisma nie jest tylko bytem duchowym widzialnym, podobnym do człowieka, ale również bardzo cielesnym i człowieczym - je, śpi, cierpi, płacze, krwawi, odczuwa ból, radość, trud.
Po zmartwychwstaniu, dalej jest innym ale cielesnym bytem jedzącym, pozwlajacym się dotknąć Tomaszowi- czyli nie tylko duchowym.

Jakoś nie mogę się doszukać też stwierdzenia o stwarzaniu pośrednim i bezpośrednim przez Boga. Mógłbyś wskazać jakieś rozgraniczenie?


Śr maja 25, 2016 11:19 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Modlitwy - imprimatur
Witam, zakupiłem ostatnio taką małą "książeczkę" na kilka-kilkanaście stron w formacie wielkości ulotki. Są to modlitwy z prośbą o wstawiennictwo św. ojca Pio. Nie ma ona imprimatur. Wydawnictwo "Święty Paweł", a więc znane. Czy można z niej korzystać, przekazać komuś w prezencie ( taki był cel przy kupnie ) ? Ogólnie chciałbym poruszyć temat imprimatur. Czytałem w Internecie że niekiedy jest ono wymagane przy publikacji i chciałbym się więcej dowiedzieć w temacie. Proszę aby nie pisały osoby "zielone" w tym temacie. Posty typu "Nie przesadzaj" czy "Jesteś skrupulantem" bez uzasadnienia proszę nie pisać.


So cze 04, 2016 12:22 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwy - imprimatur
Imprimatur jest istotne ale nie zawsze. W przypadku książek zajmujących się teologią jak najbardziej. To samo dotyczy tłumaczeń Pisma Świętego czy drukowanych katechizmów. W przypadku modlitewników nie wszystkie mają imprimatur.
Dość ciekawe zdanie jest tutaj:
http://www.ebib.pl/2007/91/a.php?wrobel

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So cze 04, 2016 4:06 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania młodego katolika.
Mam pytanie odnośnie życzeń. Wiele lat życzyłem "wszystkiego najlepszego" z okazji urodzin itp. Czy nie mamy co dnia brać swojego krzyża ? Czy uzasadnione jest życzyć "wszystkiego najlepszego" ?


Pt cze 24, 2016 9:33 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16900
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania młodego katolika.
Mamy brać krzyż jak go dostaniemy, nikogo nie ominie, ale czas wybierze Bóg. Chrześcijanin to nie ponurak, to człowiek radosny. Nawet mistyków należy, jak powiadał Filip Neri, ściągać za nogi na ziemię, by żyli sprawami powołania a nie izolowali się od spraw świata.
Na wszystko przychodzi czas: jest czas zabawy i radości, narodzin i śmierci, zabawy i żałoby. A po deszczu przychodzi słońce.

Życie w tonacji minorowej prowadzi do depresji a nie świętości.


Pt cze 24, 2016 9:41 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania młodego katolika.
Ja się o życzenia pytałem :-D Merss lubię Cię :-D


Pt cze 24, 2016 11:33 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16900
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania młodego katolika.
Pewnie, że to dobre życzenia. Można w to wpisać wszystko. Życzę więc najlepszego życia, mądrego. To dobrze ukształtowane sumienie (dzięki słowu Bożemu), które pozwala rozeznawać rozważnie. Widzisz jak to może wyjść? Tak ogólne życzenia?

Zwykle proszę solenizanta, by pomyślał sobie życzenie a ja obiecuję modlitwę o spełnienie. Lubię ten moment zawahania i skupienia myśli, zawsze tak samo- myśli o tym co najlepsze. A ja sobie w duchu dodaję: jeśli to zgodne z wolą Twoją Panie, daj mu i Ty prezent.


So cze 25, 2016 1:32 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania młodego katolika.
A śpiewanie sto lat ? Czemu życzyć komuś długiego życia ?


So cze 25, 2016 9:48 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16900
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania młodego katolika.
Kochaj i rób co chcesz! To św. Augustyn. Pan Bóg to nie księgowy poszukujący grosików i lokujący je na kontach: winien i ma.
O Panu Jezusie napisano, że był radosny. W Kanie Galilejksiej chyba się nie modlił, ale dobrze bawił. Nie zajmowal się też 'kuchnią'. A widząc małego człowieka na syrokomli chyba nie składał rąk do paciorka, ale serdecznie Go bawiła ta sytuacja pomysłowego Zacheusza. Cieszyć więc się trzeba obecnością innych ludzi, pozwalać sobie na wygłupy, nie zabijać w sobie radości dziecka. Dopóki widzisz w sobie to radosne i niezdyscyplinowane dziecko- naprawdę żyjesz. :)

Życz każdemu co chcesz, byle szczerze. Tylko depresant nie chce żyć, więc życzenia długiego życia są właściwe. Chcemy długo cieszyć się obecnością solenizanta, jest dla nas ważny. :-D


So cze 25, 2016 10:28 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): N mar 13, 2016 9:45 pm
Posty: 63
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy można
"Kto z nas wytrzyma przy trawiącym ogniu?
Kto z nas wytrwa wobec wieczystych płomieni?"
15 Ten, kto postępuje sprawiedliwie
i kto mówi uczciwie,
kto odrzuca zyski bezprawne,
kto się wzbrania dłońmi przed wzięciem podarku,
kto zatyka uszy, by o krwi nie słuchać,
kto zamyka oczy, by na zło nie patrzeć.Izajasza 33 15-16

Czy w świetle tego fragmentu czytanie książki gdzie główny bohater cudzołoży z zamężnymi kobietami jest grzechem ? Bohater ten jest trochę w stylu Jamsa Bonda
też jest agentem i wgl...


Wt lip 05, 2016 1:57 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7279
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy można
Taki 07 zgłoś się?

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Wt lip 05, 2016 6:06 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 04, 2011 8:49 pm
Posty: 823
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy można
Tak jest w ramach którego pokuty trzeba ową pozycje spalić publicznie. :P
na serio może być, może nie być. Kwestia sumienia i kontekstu jaki ma to wpływ na życie czytelnika.


Wt lip 05, 2016 10:55 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy można
Andy72 napisał(a):
Taki 07 zgłoś się?

Trafne porównanie :lol: Wszystko można. Pytanie tylko: w jakim celu, po co? Ten, kto zamyka uszy i oczy - nie zwalcza zła. On go tylko nie widzi,
udaję, że go nie ma, ale zło pozostaje.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Wt lip 05, 2016 5:46 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 375 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 195 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL