Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 11:26 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Świętokradztwo 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz mar 21, 2013 10:04 pm
Posty: 19
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Świętokradztwo
Witam. Od dłuższego czasu nachodzą mnie myśli, że może popełniłam kiedyś świętokradztwo przystępując do Komunii z grzechem. Czasami po prostu miałam wątpliwości czy dany czyn jest grzechem i nie byłam pewna czy iść do Komunii. Czasami w takiej sytuacji przystępowałam do Komunii. Gdzieś czytałam, że jeśli ma się wątpliwości co do wagi grzechu, nie jest się pewnym że to grzech ciężki to tak naprawdę grzechu ciężkiego nie mamy skoro nie jesteśmy go pewni. Nie wiem czy to dobre podejście. Nie wiem czy powinnam się wyspowiadać z tego. Tak jak mówię, nachodzą mnie takie myśli odnośnie świętokradztwa ale pewna co do tego nie jestem.

Tak w ogóle to kiedyś w spowiedzi ksiądz powiedział cos takiego: "Z tymi grzechami trafiłabyś do czyśćca". No coś w tym stylu. Czyli wynikałoby z tego, że te moje grzechy które w tej spowiedzi wyznałam były lekkie a nie ciężkie, a zawsze spowiadam się prawie z tego samego, więc co? nie miałam grzechów ciężkich? myślałam że mam ciężkie, dlatego poszłam do spowiedzi.

Proszę Was o jakieś odpowiedzi odnośnie moich wątpliwości co do świętokradztwa. Zdarzyło wam się kiedyś coś podobnego?


Cz mar 13, 2014 11:37 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 16, 2013 11:45 pm
Posty: 825
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świętokradztwo
Też się z tym borykam. Może w takiej sytuacji powinno się przystąpić do spowiedzi generalnej i wyznać, co nam wyrzuca sumienie?

Czy takie myśli pochodzą od Boga, który nakłania nas do spowiedzi i oczyszczenia sumienia, czy może od szatana, który próbuje wykrzywić w nas obraz Boga i przedstawia Go jako bezwzględnego skrupulatnego księgowego?

Ciekawe, co inni sądzą na ten temat.


Pt mar 14, 2014 1:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt lip 26, 2013 4:24 pm
Posty: 4214
Lokalizacja: Szwecja
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świętokradztwo
Ja sadze iz jesli kiedys wczesniej moglo sie zdazyc ze, jak rozumiem, przystapilismy do Komunii po tym jak przez przeoczenie nie wyznalismy jakiegos grzechu na poprzedzajacej spowiedzi (w momencie spowiedzi nie pamietalismy akurat o tym grzechu), czyli nie bylo to celowe zatajenie, i potem sie z tego grzechu spowiadalismy to nie powinno byc to swietokradztwem.
W razie watpliwosci zawsze mozna pojsc do spowiedzi ponownie.

_________________
'Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać
Ale miłość moja nigdy nie odstąpi od Ciebie
Mówi Pan'


Pt mar 14, 2014 1:43 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 08, 2014 3:30 pm
Posty: 444
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świętokradztwo
Derayes napisał(a):
Ja sadze iz jesli kiedys wczesniej moglo sie zdazyc ze, jak rozumiem, przystapilismy do Komunii po tym jak przez przeoczenie nie wyznalismy jakiegos grzechu na poprzedzajacej spowiedzi (w momencie spowiedzi nie pamietalismy akurat o tym grzechu), czyli nie bylo to celowe zatajenie, i potem sie z tego grzechu spowiadalismy to nie powinno byc to swietokradztwem.
W razie watpliwosci zawsze mozna pojsc do spowiedzi ponownie.

Skoro nie było świadomego zatajenia grzechu, a mówisz szczerze w konfesjonale podczas spowiedzi "...więcej grzechów nie pamiętam..." nie widzę powodów mówienia o świętokradztwie.

_________________
Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.


Pt mar 14, 2014 2:19 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 56 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL