Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:15 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101 ... 103  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Yarpen Zirgin napisał(a):
Przeczytałem Twój post, a nie merss.

To moze czytaj caly watek. Bo moj post byl w odpowiedzi na merss.


Pn sty 18, 2021 10:30 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
To jak cytujesz wypowiedzi merss, to je odpowiednio zaznaczaj. :)


Pn sty 18, 2021 11:13 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
sachol napisał(a):
Nic takiego nie napislam. To raczej merrs w swoich postach tsugeruje ze nie jest to wporzadku jak ktos korzysta. Ale jej sie nie czepiasz bo to na mnienjestes przewrażliwiony :P

Nic takiego nie napisałam. Wskazałam na powinność a nie automat dyspensy. Jeśli korzysta się z dyspensy to oznacza, że źle. Nic takiego nie napisałam, podałam przykłady temu przeczące.
Powinność to indywidualne pole odpowiedzialności. Rozumiesz, że jednostka to nie wszyscy a katolicyzm to nie prawo ST? Jeśli ktoś nie idzie do kościoła, bo zimno w kościele to dyspensa jest tanim usprawiedliwieniem lenistwa. Może iść, ale mu się nie chce, bo za zimno. Czuje, że powinien a nie idzie. I jeszcze się tym chwali na forum.

Dwa razy chyba prosiłam o dyspensę proboszcza miejsca, bo organizowaliśmy sobie spotkania firmowe w piątek. Było wygodniej niż w sobotę, bo prosto z pracy. Nie było problemów, ale za drugim razem mnie zapytał czy nie możemy tego organizować nie w piątki. Dostałabym dyspensę dla wszystkich i za n-tym razem, ale to zapytanie mi wystarczyło.
Każda dyspensa poza tym wiąże się z zamianą mszy/wstrzemięźliwości od mięsa na czyn pokutny. Konia z rzędem temu kto o tym wie i się zastosuje. Mówiono o tym przy okazji dyspens.

Postaraj się poza tym czytać uważniej. Nie po to opisuję podając inne widzenie sprawy, byś namalowała; merss napisała każdy. Każdy to znajduje się w sytuacjach etycznych, ponieważ doświadcza odpowiedzialności. Można jednak wypełniać swe obowiązki z lęku przed karą lub opinią innych czy z powodu osobistych korzyści. Nie jest to dobro moralne. Wspólnym rysem czynów, w których powstaje dobro jest bezinteresowność i szlachetność postępowania. Wypełniamy swe powinności, bo tak trzeba.
Teraz sobie to przyłóż do dyspensy i pójścia do kościoła (brak przeciwskazań praktycznych), gdy kieruje tobą szlachetność. Równo wyjdzie, bo jest papier o dyspensie?
Jeśli ktoś z powodu zimna nie idzie do kościoła to też niech w siebie wejrzy. Co nim kieruje? Narusza to relację z Bogiem czy nie? Może ten grzech ukrył się głębiej?


Pn sty 18, 2021 2:09 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt gru 14, 2018 7:09 pm
Posty: 56
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Kiedyś zmagałam się z myślami bluźnierczymi/nieczystymi, które były natrętne, ale teraz już nie mam tego problemu. Jednak ostatnio jechałam do Kościoła i popłakałam się myśląc o moim obecnym życiu i ile się modliłam w ważnej dla mnie sprawie. Wtedy przyszła mi do głowy myśl, która brzmiała mniej więcej „nawet chodziłam na te zasrane roraty”. Jak to pomyślałam, to od razu zaprzeczyłam, powiedziałam chyba nawet na głos „nie” i przepraszać Boga, że pomyślałam coś takiego. Wydaje mi się, ze natręctwo to nie było, ale tez nie chciałam zbluźnić i jak zdałam sobie sprawę z tej myśli to od razu zaprzeczyłam. Czy to ciężki grzech?


Cz sty 28, 2021 8:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
oliwiakkk napisał(a):
Kiedyś zmagałam się z myślami bluźnierczymi/nieczystymi, które były natrętne, ale teraz już nie mam tego problemu. Jednak ostatnio jechałam do Kościoła i popłakałam się myśląc o moim obecnym życiu i ile się modliłam w ważnej dla mnie sprawie. Wtedy przyszła mi do głowy myśl, która brzmiała mniej więcej „nawet chodziłam na te zasrane roraty”. Jak to pomyślałam, to od razu zaprzeczyłam, powiedziałam chyba nawet na głos „nie” i przepraszać Boga, że pomyślałam coś takiego. Wydaje mi się, ze natręctwo to nie było, ale tez nie chciałam zbluźnić i jak zdałam sobie sprawę z tej myśli to od razu zaprzeczyłam. Czy to ciężki grzech?

Nie


Cz sty 28, 2021 9:07 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt gru 14, 2018 7:09 pm
Posty: 56
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Nieposłuszeństwo rodzicom to ciężki czy lekki grzech?


Cz lut 25, 2021 2:23 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Zależy od wieku grzesznika i czego to nieposłuszeństwo dotyczyło.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz lut 25, 2021 3:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
oliwiakkk napisał(a):
Nieposłuszeństwo rodzicom to ciężki czy lekki grzech?

Najlepiej zapytać spowiednika, który oceni daną sytuację.


Cz lut 25, 2021 3:31 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt gru 14, 2018 7:09 pm
Posty: 56
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Nie poszłam na jedną lekcję, bo się nie nauczyłam. Mój tata denerwuje się, kiedy opuszczam. Mogłam zrobić inaczej, to moja wina. Mam 17 lat. Nie mam pojęcia jaką wagę ma ten grzech. Z jednej strony 4 Przykazanie, z drugiej strony to co zrobiłam nie jest chyba ogromnym wykroczeniem.


Ostatnio edytowano Cz lut 25, 2021 3:36 pm przez oliwiakkk, łącznie edytowano 1 raz



Cz lut 25, 2021 3:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Idź do spowiedzi, to ci spowiednik sprawę odpowiednio naświetli i oceni wagę grzechu.


Cz lut 25, 2021 3:34 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt gru 14, 2018 7:09 pm
Posty: 56
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
A jeśli chodzi o kłamstwo, wiem, że jeśli jest w mało ważnej to jest grzechem lekkim, ale jeśli w mało ważnej sprawie okłamię swoich rodziców? To ciężki grzech?


Wt mar 02, 2021 9:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
oliwiakkk napisał(a):
A jeśli chodzi o kłamstwo, wiem, że jeśli jest w mało ważnej to jest grzechem lekkim, ale jeśli w mało ważnej sprawie okłamię swoich rodziców? To ciężki grzech?

Nie należy kłamać. Ucz sie mówić prawdę, lub nie mów nic.


Wt mar 02, 2021 9:17 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt gru 14, 2018 7:09 pm
Posty: 56
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Wiem, żałuję tego, dlatego też zaraz przyznałam się mamie i wyznałaś prawdę, ale nie wiem czy to był grzech lekki, czy ciężki, a gdybym z każda wątpliwością chodziła do spowiedzi chyba byłoby za często...


Wt mar 02, 2021 9:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Odpowiedź spowiednika będzie na dany moment wiążąca. Na forum zaś nie sposób brać odpowiedzialność za Twoje sumienie.

Poza tym nie wiesz, kto Ci radzi, jakie ma kompetencje, jakie doświadczenie życia z Panem Bogiem, czy jest dzieciakiem, czy emerytką na progu demencji. Niestety, taka prawda. Forum nie ma mocy wiążącej. Powierzasz się anonimom.
Poza tym to dość wygodne i dla Ciebie, pisać na forach. Anonimowo, bezkarnie, pozornie bez odpowiedzialności :) Pytanie o każdą wątpliwość na forum nie zawsze pomaga Ci w odważnych porządkowaniu siebie w realu.
Jeśli będą dwie sprzeczne odpowiedzi, to co zrobisz?

A może przydałby Ci się stały spowiednik?


Wt mar 02, 2021 9:55 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt gru 14, 2018 7:09 pm
Posty: 56
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Przypomniała mi się sprawa z przed kilku miesięcy. Nie wydawała mi się ona grzechem ciężkim, ale gdy myślę o tym teraz, myślę, że materia była jednak poważna. Od tego czasu byłam już kilka razu u spowiedzi, ale nie wyspowiadałam się z tego, no bo nie uznałam tego czynu za ciężki grzech, ale jeśli teraz zobaczyłam to jednak inaczej, to mogę nadal chodzić do Komunii i wyznać np. przy kolejnej spowiedzi, czy muszę iść do spowiedzi od razu?


N kwi 18, 2021 2:54 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101 ... 103  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL