Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 2:08 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 103  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 10:52 pm
Posty: 2432
Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Merss napisała:
Grzech musi być popełniony świadomie, inaczej nim nie jest.

*************************************************

Niemcy, którzy zabijali ludzi w obozach,
to nie uważali, że robią coś złego.
Grzech, to znaczy chybić celu, to znaczy:
zrobić coś co się nie podoba Panu Bogu.

_________________
Wygląda na to, że jestem prymitywnym katolikiem.
Od Rz 10,09 do Rz 10,11. Od Dz 15,07 do Dz 15,31


N cze 22, 2014 7:49 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... qC3q_sutqQ


N cze 22, 2014 9:01 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn wrz 10, 2012 10:51 pm
Posty: 27
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
jest taka sprawa że kiedyś w mojej poprzedniej pracy raz się spóźniłem do pracy a troche chyba byłem przeziębiony(nie pamiętam ) więc zadzwoniłem że się źle czuję ale byłem w wstanie pracowac i poszedłem do lekarza po zwolnienie dał mi 4 dni powiedziałem że potrzebuje zwolnienia i on mi dał czy to jest grzechem ? bo ciągle mnie to gryzie , tak jakby oszukałem lekarza i pracodawcę ?, wyspowiadałem się że oszukiwałem ale wciąż nie daje mi to spokoju ? nw co zrobić? :(


Śr paź 15, 2014 9:31 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 04, 2011 8:49 pm
Posty: 823
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
barca97 napisał(a):
jest taka sprawa że kiedyś w mojej poprzedniej pracy raz się spóźniłem do pracy a troche chyba byłem przeziębiony(nie pamiętam ) więc zadzwoniłem że się źle czuję ale byłem w wstanie pracowac i poszedłem do lekarza po zwolnienie dał mi 4 dni powiedziałem że potrzebuje zwolnienia i on mi dał czy to jest grzechem ? bo ciągle mnie to gryzie , tak jakby oszukałem lekarza i pracodawcę ?, wyspowiadałem się że oszukiwałem ale wciąż nie daje mi to spokoju ? nw co zrobić? :(


skrupulanctwo


Cz paź 16, 2014 12:39 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr paź 16, 2013 10:32 am
Posty: 487
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Barney napisał(a):
Dlatego nie ma nic złego w tym, jeżeli po stosunku (ale w bezpośredniej z nim łączności), w razie gdy kobieta nie została zaspokojona, zostanie zastymulowana przez niego pieszczotami.

Pogrubienie moje. Dlaczego PO stosunku, a nie może być przed? :D
Cytuj:
Może warto zaprzyjaźnić się najpierw z jakimś duchownym, najlepiej zakonnikiem i pogadać.

to żart? To ci dopiero jak taki duchowny się nasłucha, to potem nie dziwota, że w nocy spać nie może (w najlepszym wypadku). Niektórzy, a może i większość młodych księży po pierwszych wysłuchanych spowiedziach mają np. torsje i inne dolegliwości psychosomatyczne, także nie wszystko należy gadać ze szczegółami. chodzi o wyznanie grzechu, nazwanie go - a nie opisywanie go i to w szczegółach. Zgrzeszyłeś cudzołóstwem to mów, że cudzołożyłeś z kobietami /mężczyznami/, kradłeś? -też to powiedz, a nie gadaj co ukradłeś i po co. Grzech to grzech, choćby chodziło o kradzież batonika z supermarketu.
mindmonkey napisał(a):
A ja mam pytanie jeśli ktos sie niedawno spowiadal i strasznie go gryzie sumienie po spowiedzi czy taka reakcja jest normalna czy moze znaczy, ze spowiedz byla np.zla.

Grzech wyznany i odpuszczony. Żałowałaś? Może dodatkową pokutę sobie zadaj? Zadość uczyń?

_________________
Bo wiem, żeś Ty jest Bóg łagodny i miłosierny, cierpliwy i pełen łaskawości, litujący się nad niedolą (Ks. Jonasza 4:2)


Cz paź 16, 2014 1:09 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt paź 07, 2014 8:19 am
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
joannabw napisał(a):
Masz w domu książeczkę do nabożeństwa? Tam jest rachunek sumienia dla dzieci. W necie też masz


Korzystając z rachunków sumienia akurat dla dorosłych potrzebuję w ostatnim czasie niemal kartki z zeszytu żeby spisać wszystkie grzechy a później po prostu z taką listą przystępuję do spowiedzi ponieważ a] nie sposób wszystkiego zapamiętać b] boję się że jak coś pominę to później sumienie będzie się odzywać że było to zatajenie grzechu c] mam po prostu problemy z rozróżnieniem we własnym sumieniu co było grzechem ciężkim a co lekkim i strach przed świętokradztwem jako skutkiem zatajenia nakazuje mi traktować zdecydowaną większość albo i wszystko jako grzech z którego muszę się wyspowiadać.

Moglibyście coś doradzić w tej kwestii ? Chciałbym przygotować się do spowiedzi już po dłuższym czasie ale mam opory nie tylko z powodu trudności w rozeznaniu grzechów ale i właśnie z tego żeby po raz kolejny nie poczuć się jak ktoś kto czyta w konfesjonale wierszyk a później wyjść i nadal mieć w jakiś sposób poczucie obciążonego sumienia.


Cz paź 16, 2014 8:38 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr maja 04, 2011 8:49 pm
Posty: 823
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
vert napisał(a):
joannabw napisał(a):
Masz w domu książeczkę do nabożeństwa? Tam jest rachunek sumienia dla dzieci. W necie też masz



Moglibyście coś doradzić w tej kwestii ? Chciałbym przygotować się do spowiedzi już po dłuższym czasie ale mam opory nie tylko z powodu trudności w rozeznaniu grzechów ale i właśnie z tego żeby po raz kolejny nie poczuć się jak ktoś kto czyta w konfesjonale wierszyk a później wyjść i nadal mieć w jakiś sposób poczucie obciążonego sumienia.


Jeśli tak skwapliwie przygotowujesz się do spowiedzi, to może jeszcze nim podejdziesz do konfesjonalu, może jeszcze w domu stań przed Panem. Porozmawiaj swoimi słowami, powierz się MAryji, poproś o Ducha Świętego o ożywienie jego darów w twoim sercu. Pomódl sie za spowiednika, który cie będzie spowiadał. Przemódl każdy z grzechów jaki u siebie odnotowałeś. przedstaw jaki masz obawy, co cie wstrzymuje paraliżuje
Daj sobie czas, nie spiesz się. Po wypowiedzeniu grzechu i przypomnieniu kiedy w jakich okolicznościach zaistniał znajdziesz te, które najbardziej cię poruszają. Poproś łaskę uzdrowienia ze skłonności, które prowadza cie do tych grzechów.
Podziękuj za ten czas i pójdź do konfesjonału.
Przy konfesjonale wyznaj grzechy bez roztrząsania się i specjalnego rozwodzenia. Wsłuchaj się w spowiednika, skup sie nie na grzechach a na spotkniu i na procesie jaki zachodzi.

Po spowiedzi podziękuj za spowiednika jaki był czy szorski, czy techniczny czy wnikliwy - prosiłeś i takiego pan ci wskazał.

Przy takim podejściu innego wymiaru nabiera ten sakrament.
Osobiście nie jestem zwolennikiem spowiedzi w czasie Eucharystii, a zwłaszcz w czasie takiego spędu przedświątecznego. wtedy w tym tłumie pospiechu, zmęczeniu spowiedników, mnóstwie rozpraszaczy bardzo łatwo znaleźć po spowiedzi punkt deprymujący, podważający wzbudzając, że sakrament przebiegł nieprawidłowo.

Nie ma w tym zwykle grama prawdy, ale jednak zmysły przy tak wrażliwych i intymnych spotkaniach mogą wiele namieszać


Pt paź 17, 2014 8:57 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt paź 07, 2014 8:19 am
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
castorian napisał(a):
Pomódl sie za spowiednika, który cie będzie spowiadał. Przemódl każdy z grzechów jaki u siebie odnotowałeś. przedstaw jaki masz obawy, co cie wstrzymuje paraliżuje


Spróbuję zastosować te wskazówki ale nie bardzo wiem co to znaczy przemodlić każdy odnotowany grzech ?
I jeżeli jesteśmy jeszcze w temacie to mam wątpliwości co do tego czy grzechem ciężkim jest jakieś świadome zaniedbanie czegoś w pracy lub wręcz działanie w jakimś stopniu na szkodę z powodu jakiegoś wewnętrznego sprzeciwu wobec panującej atmosfery itd.


So paź 18, 2014 10:19 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
vert napisał(a):
castorian napisał(a):
Pomódl sie za spowiednika, który cie będzie spowiadał. Przemódl każdy z grzechów jaki u siebie odnotowałeś. przedstaw jaki masz obawy, co cie wstrzymuje paraliżuje


Spróbuję zastosować te wskazówki ale nie bardzo wiem co to znaczy przemodlić każdy odnotowany grzech ?


To taki "technicznie wojskowy" żargon.. Wróóóóóć.. "technicznie chrześcijański" ;-)

Chodzi o to by to bardzo mocno rozważyć swoje uczynki, biorąc niejako za świadka Boga

Cytuj:

I jeżeli jesteśmy jeszcze w temacie to mam wątpliwości co do tego czy grzechem ciężkim jest jakieś świadome zaniedbanie czegoś w pracy lub wręcz działanie w jakimś stopniu na szkodę z powodu jakiegoś wewnętrznego sprzeciwu wobec panującej atmosfery itd.


Każda ŚWIADOMA czynność implikuje grzech ciężki, bo popełniasz ją ŚWIADOMIE. Jeśli zaniedbałeś nieświadomie, z powodu rutyny, bocisiętakwydawałożejestdobrze, to trochę inna sprawa..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So paź 18, 2014 10:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
To ogólnie prawda - ale jesli mówisz to do skrupulanta, to nie powinieneś tak mówic. On nie jest w stanie ocenić "świadomości" tylko będzie się gryzł.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So paź 18, 2014 11:12 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 06, 2010 2:11 pm
Posty: 521
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Musi więc mieć stałego spowiednika, który będzie wymagał posłuszeństwa.


So paź 18, 2014 11:17 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn wrz 10, 2012 10:51 pm
Posty: 27
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
czy jeśli w nocy z 31 na 1 pójdę na filmy horror do kina to bd grzech?


Cz paź 30, 2014 8:58 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 6:41 pm
Posty: 751
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Po pierwsze nie polecam oglądać horrorów. Nic nie dają człowiekowi, poza bardzo wątpliwej jakości rozrywką.

Może jest parę wyjątków... Ale przypuszczam, że w kinie jutro nie będą tych wyjątków pokazywać.


Cz paź 30, 2014 9:35 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn paź 07, 2013 4:08 pm
Posty: 190
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
barca97 napisał(a):
czy jeśli w nocy z 31 na 1 pójdę na filmy horror do kina to bd grzech?
A czemu miałby to być grzech?

Jeśli jesteś zbyt młody lub wiesz, że negatywnie mogą wpłynąć na Ciebie, twoją psychikę, spędzając noc w kinie zaniedbałbyć ważniejsze sprawy itd., to patrz, co napisał Solny.
Zresztą sam też uważam, że bardzo trudno o horror na poziomie. Ale to już inna sprawa.


Cz paź 30, 2014 10:02 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn mar 25, 2013 6:01 pm
Posty: 155
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Czy słuchanie muzyki rozrywkowej w piątek to grzech ? W piątki kościół zaleca post ale czy zaleca też powstrzymywanie się od zabaw ? Ja słucham radia bo nie lubię siedzieć po cichu i wiadomo że leci czasem muzyka rozrywkowa ale czy celowe wyszukiwanie i słuchanie takiej muzyki w internecie w piątek to grzech ?


Pt paź 31, 2014 10:56 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 103  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL