Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 12:27 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 99, 100, 101, 102, 103
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Można cudzołożyć z własną żoną. Patrzy mąż na nią przedmiotowo jak na obiekt seksualny, ale jednocześnie wyrzuca mu to sumienie, że patrzy pożądliwie. Seks może odbierać jako coś brudnego, niskiego. Czasem to sprawa rygorystycznego wychowania w tym obszarze człowieczeństwa. To sfera emocji. Jest bezbronny wobec tego dylematu. Musiałby ją kochać, ale na to nie pozwala niedojrzałość. nie różnicuje bowiem poczucia bezpieczeństwa od miłości. To problem natury psychologicznej.
Odpowiedziałam na pytanie, ale nie znam realiów sprawy, bo nie czytałam. Tu żadne wyjaśnienia teologiczne nie pomogą, one służą racjonalizacji ukrytego problemu psychicznego.


Wt sty 04, 2022 11:47 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Ale to nie będzie cudzołóstwo.
https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... udzolostwo

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr sty 05, 2022 12:29 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Będzie, bo takiego rozumienia 6. przykazania to nawet ja nie znałam. Ono jest tłumaczone katechetycznie w kategorii cudzego łoża. Nie masz prawa do seksu pięć minut przed ślubem i nie ma żadnej przyszłej żony. Jest żoną lub nie. Podaje się też w psychologii sytuacje, gdy ktoś tkwi w błędnym kole pożądania i grzechu. Podniecenie jest reakcją biologiczną. Nie ma wagi moralnej a taka osoba jej przypisuje. Do osoby z problemami psychicznymi na tym tle nie dotrze informacja racjonalna. Ślubuję ci miłość...należy mi się mamusia. Ślubuję ci wierność: jesteś moja. To tego typu myślenie. Mało masz tego odwracenia pojęć na forum? Mało masz opisywania sytuacji na podstawie czucia a nie chronologii wydarzeń? Nie przeskoczysz owego odczuwania zarzucanego komuś chamstwa. Tak czuje i kropka. Nie lubi kogoś i przypisuje mu zawsze niecne zamiary. Nie lubi oznacza, że to złe. Zamienia biologię na etykę. Tu czuje, że to złe, seks małżeński. Musi tylko zracjonalizować i uczynić z tego grzech. Jedności małżeństwa mu to nie zaburzy, bo ktoś musi być mamusią.


Śr sty 05, 2022 1:34 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): N kwi 10, 2011 11:49 pm
Posty: 110
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
W sumie to co tu piszecie jeśli chodzi o grzech to raczej prawda. Na pewno nie biorąc sobie do głowy tej całej nauki Kościoła żyje się lżej i przyjemniej, a na te rachunki sumienia zalecane przez księży najlepiej patrzeć przez palce.
Może tego dobrym przykładem są losy znajomych mi osób . Jedna żyła czysto i pobożnie zostając starym kawalerem , druga przez długi okres czasu była singlem mając jednak swoje ,,bliskie (nawet bardzo) znajome" w końcu jednak mimo ,,swych lat" wstąpiła w związek małżeński .Pomimo że z Kościołem była związana ,,odświątecznie" tworzy już wzorcową rodzinę.
W samym KKK o osobach samotnych są ze dwa zdanie zalecające jeszcze zachowanie czystości i wstrzemiężliwości , natomiast rodzinie poświęconych jest kilka rozdziałów. Z resztą duszpasterstwo samotnych to w polskim Kościele bodaj jedna grupa ,podczas gdy duszpasterstwo rodzin to cała reszta . Zresztą takowe mają nawet osoby rozwiedzione.
I widzę tu że branie dosłownie do serca nauk Kościoła o wielu sprawach rozmija się z sensem bo ,,blokuje to" życie człowieka. Widzę również że chyba i sam Kościół patrzy na swoje nauki niejako przez palce.


Śr sty 05, 2022 3:09 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Żyjemy po to, by wypełnić wolę Boga w naszym życiu. Widzenie świata poprzez nieczystość jest widzeniem zaburzonym. Zawsze chodzi bowiem o pierwsze przykazanie: zły obraz Boga a to już defekt człowieka. Wypełnianie przykazań Bożych, jeśli człowiek ma dobrze ustawione wartości to żadne cierpienie. Dokonuje bowiem dobrych i często trudnych wyborów życiowych uważając, że tak trzeba. Cierpiętnictwo to problem psychiki.

Ks, prof. R. Skrzypczak przywołał ciekawą interpretację...Księga Rodzaju mówi, że Bóg podarował mężczyźnie kobietę, która będzie pomocą dla niego. Jak zauważają mistrzowie wyjaśniania Biblii w Izraelu ten fragment PŚ, biorąc pod uwagę język hebrajski można przetłumaczyć w dwojaki sposób. Mężczyzna dostaje kobietę:
- by była pomocą dla niego
- by była pomocą przeciwko niemu
Rabini żydowscy wyjaśniają, że jest mężczyzna godzien to dostanie kobietę, która będzie pomocą dla niego. Jeśli nie jest godzien to też dostanie kobietę, ale będzie pomocą przeciw niemu -> będzie go kontrolować, nie zgadzać się i ograniczać w sprawach priorytetowych, przejmie nad nim kontrolę i uczyni w ten sposób nieszczęśliwym. Dlaczego? By miał powód do nawracania się.


Śr sty 05, 2022 3:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
No, cudzołożyć dosłownie to nie, ale w szerokim sensie (grzechów przeciw VI przykazaniu) owszem można.
Tyle że to dyskusja akademicka - to, co proponuje @pawelv z nauką Kościoła na niewiele wspólnego, raczej wynika z nerwicy na punkcie grzechów nieczystości niż dobrze ukształtowanego sumienia. Dokładnie tak, jak o tym zaburzeniu napisała @merss:
merss napisał(a):
Żyjemy po to, by wypełnić wolę Boga w naszym życiu. Widzenie świata poprzez nieczystość jest widzeniem zaburzonym. Zawsze chodzi bowiem o pierwsze przykazanie: zły obraz Boga a to już defekt człowieka.

Polecam wszystkim osobom, które się zmagają z podobnymi problemami, książki z zakresu sformułowanej przez św. Jana Pawła II "teologii ciała".

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr sty 05, 2022 3:42 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn sie 27, 2018 5:05 pm
Posty: 1
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Masturbacja po menopauzie.
Jesteśmy z żoną wierzącymi osobami w wieku 71 lat po menopauzie, udarach i operacji serca. Współżycie małżeńskie seksualne nie udaje się ponieważ z branych leków i zmian pooperacyjnych nie mam wzwodu. Czy w tym wieku i takich przyczynach nieudanego współżycia jakim jest grzechem masturbacja małżeńska i osobista. Proszę o informację w tym temacie!Zibimag


Pt lip 01, 2022 12:02 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt gru 14, 2018 7:09 pm
Posty: 56
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Mama kupiła mi ostatnio kurtkę w sieciówce, znalazłam ją w tym samym sklepie w innym mieście i cena na metce była o 100 zł niższa, dlatego kupiłyśmy ją jeszcze raz. Różnica w cenie na pewno wynikła z pomyłki, gdyż na stronie internetowej i na innych sztukach widniała ta wyższa cena, z resztą gdy ekspedient ją kasował, sam przyznał, ze powinna kosztować więcej, ale jednak sprzedał nam ją w tej niższej cenie. Czy wykorzystanie takiej sytuacji to jest grzech?


N paź 02, 2022 1:03 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
(ciach brak uprawnień do pisania w tym dziale -J)


N paź 02, 2022 9:57 am
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2011 12:52 pm
Posty: 36
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
oliwiakkk napisał(a):
Mama kupiła mi ostatnio kurtkę w sieciówce, znalazłam ją w tym samym sklepie w innym mieście i cena na metce była o 100 zł niższa, dlatego kupiłyśmy ją jeszcze raz. Różnica w cenie na pewno wynikła z pomyłki, gdyż na stronie internetowej i na innych sztukach widniała ta wyższa cena, z resztą gdy ekspedient ją kasował, sam przyznał, ze powinna kosztować więcej, ale jednak sprzedał nam ją w tej niższej cenie. Czy wykorzystanie takiej sytuacji to jest grzech?


Nie ukradłaś, nie ma grzechu. To, że sklep ma bałagan z metkami i kodami to już ich sprawa.

_________________
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo


Wt paź 04, 2022 9:47 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt maja 28, 2019 5:20 pm
Posty: 124
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
[ciach.. masz zakaz pisania w tym wątku i w ogóle w dziale katolickim już od długiego czasu.

Tak między nami to o co pytasz, ma taki sam sens jak pytanie, czy jak się głośno kichnie i głośno wytrze nos to jest grzech ciężki... (PW)]


Wt gru 06, 2022 5:25 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn gru 06, 2021 1:00 am
Posty: 2
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o grzech
Hej, mam do Was takie pytanie. Ostatnio czuje się trochę samotny, i nie mam z kim pogadać. Szukałem jakiś znajomości, związków na portalach randkowych. Pisałem do tych dziewczyn tak o żeby pogadać itp. moze byłem czasem trochę namolny. Czy taka sytuacja to grzech?

Podobnie mam jeszcze jedno pytanie. Na tych portalach czasem rózne dziewczyny pokazują zdj takie powiedziałbym z podtekstem erotycznym. Nigdy sie nad takimi zdj dłuzej nie zatrzymuje, ale wtedy nachodza mnie mysli zeby wrocic i podniecac sie tym zdj specjalnie itp. Nie wiem moze i jakies napiecie/wzwód/ podniecenie w moim ciele wystepuje, ale nigdy nie wracam tylko zwykle wychodze z takiej strony. I czasem mowie "Boże zabierz te myśli ode mnie"

Czy te opisane sytuacje są grzechem(ciężkim)?


Ostatnio edytowano N mar 26, 2023 1:09 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

zmiana topiku



So mar 25, 2023 6:24 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6807
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Rozmowy z dziewczynami jako takie nie są grzechem. Nie jest grzechem szukanie sobie dziewczyny - to naturalne jak się jest młodym człowiekiem (a pewnie takim młodymk człowiekiem jesteś). Reakcja typu podniecenie, wzwód na widok roznegliżowanej panny także jest czymś naturalnym u młodego chłopaka (mężczyzny) - to fizjologia. Jeśli takich fotek nie oglądasz celowo, zdarza się przypadkiem, niechcący zobaczyć... Przypomnij sobie co to jest grzech, grzech ciężki - definicja katechizmowa.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N mar 26, 2023 1:24 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt gru 14, 2018 7:09 pm
Posty: 56
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Czy jeśli zrezygnowałam ze studiów mniej więcej w połowie drugiego semestru, to dalsze korzystanie z podbitej legitymacji studenckiej (zniżki w autobusach, pociągach) to grzech ciężki? Jeśli tak, to jak mam zadośćuczynić za to, że przez jakiś czas kupowałam te tańsze bilety?


Pn maja 22, 2023 10:29 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6807
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Legitymacja studencka jest ważna, gdy posiadacz jest studentem. Jak nim nie jest - korzystanie z niej jest nielegalne. Jako chrześcijanka - korzystając świadomie (wiedząc że jest to nielegalne) z takiej legitymacji - owszem grzeszysz. Nie wiem jaka jest waga tego grzechu (jak długo używałaś tej legitymacji). Co do zadośćuczynienia... Najlepiej się spytaj w konfesjonale. Może po prostu oddaj ją do dziekanatu, albo jak nie masz takiej możliwości, albo się wstydzisz - zniszcz ją.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn maja 22, 2023 12:26 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 99, 100, 101, 102, 103


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL