Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 01, 2024 2:57 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Sobór Watykański II 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Robur, dopiero teraz sprawdziłam, postaram się lepiej sprawdzać źródła. Zresztą, nie o osobę rzecz się rozbija, w każdym razie nie było moim zamiarem promowanie kogokolwiek.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Śr sie 14, 2013 3:43 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt mar 12, 2013 6:55 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Ewa Agnieszka napisał(a):
To my nawet do końca nie wiemy w jakim obszarze się poruszamy, skoro piszesz: wiele na to wskazuje?

Ewo, ja jestem tylko szarym człowieczkiem bez wykształcenia teologicznego. Dokumenty soborowe o ekumenizmie to nie katechizm - to są zawiłe zapisy, do których interpretacji klucza nie posiadam. Powszechne dziś wizje ekumenizmu są skażone czytaniem Soboru wg jego "ducha", a nie litery (sygnalizował to wczoraj Robur). Przecież dopiero w 50 lat od rozpoczęcia Soboru ktoś w Polsce (i to "niszowe" czasopismo!) wziął się za opracowywanie edycji krytycznych kolejnych dokumentów soborowych!


Śr sie 14, 2013 4:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
„Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie”

Już samo to, że niektóre dokumenty soborowe można interpretować "na dwoje" pokazuje że głosy podnoszone przez tradycjonalistów są uzasadnione. Klarowne, jednoznaczne zapisy nie pozwalałyby na heretyckie interpretacje.


Cz sie 15, 2013 12:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Pojawiają się cały czas pytania o interpretacje tekstów soborowych, klucz do jego odczytania. Co jakiś czas przeciwstawia się tekstom soborowym wypowiedzi papieży, świętych, czy ojców Kościoła.
Klucz istnieje, jak wspomniał Bartek12 pewne niszowe czasopismo (Christianitas ) opracowało IISV rzucając zupełnie inny obraz Soboru......

Tak sie składa, że wygrzebałem z pewnej komórki u zacnych sióstr pierwsze wydanie dokumentów II SV z 1966 roku, które zawiera ten klucz.

Tu Deklaracja o Wolności Religijnej, dokument często krytykowany.
http://archidiecezja.lodz.pl/pliki/sobor/dwr.html

A tu pierwsze dwie strona tejże Deklaracji różnica sama rzuci się w oczy.....

(mocno powiększyć obraz)





Obrazek

Otóż wydanie z 1966 roku zawiera przypisy według których należy interpretować zapis litery. W sumie jest ich 39. Znaczy to, że znajomości między innymi Pace intermis Jan XXIII, wystąpienia radiowego Piusa XII z 1944 roku, encykliki Piusa XI mit brennender sorge, orędzia radiowego Pawła VI z 1964 roku encykliki Leona XIII , dalej św Tomasza i kilku ojców kościoła , synodu w Toledo etcet, nie można zinterpretować Deklaracji zgodnie z wolą ojców Soboru.
Przywołana przez Ewę Agnieszkę Deklaracja o Stosunku Koscioła do Religii Niechrześcijańskich zawiera np. 15 odniesień do Pisma Świętego i jedno do Listu Grzegorza VII do Anazira (AL.-Nasr).

Tu trzeba być nie tylko teologiem, lecz umieć rozumować w pewnej duchowości, dodajmy dla przecietnego wiernego może być to czystą abstrakcją. Tzw „Duch posoborowy” zrobił swoje, nastapiła też pokoleniowa zmiana mentalnościowa utrudniająca rozumienia.
Teraz łatwiej zrozumieć czego podjął się Benedykt XVI i dlaczego z takim oporem się spotkał.


Cz sie 15, 2013 5:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Mógłbyś napisać więcej o Benedyktcie XVI, bo ja nie śledziłam na bieżąco sytuacji?

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Cz sie 15, 2013 5:41 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 18, 2011 11:22 am
Posty: 295
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
"Źródła współczesnego ekumenizmu i Trybalizm"ks. prof. M. Poradowski

PRZEDSŁOWIE

Po Drugim Soborze Watykańskim pojawił się w Kościele Katolickim tzw. "współczesny ekumenizm", całkowicie różny od ekumenizmu tradycyjnego". Różnica między tym "współczesnym ekumenizmem" i "ekumenizmem tradycyjnym " jest zasadnicza, gdyż "ekumenizm tradycyjny", zalecany nam przez Chrystusa Pana w czasie Ostatniej Wieczerzy - o czym świadczą Ewangelie - odnosił się tylko i wyłącznie do zachowania jedności wśród wszystkich chrześcijan, czyli do ochrzczonych wyznawców głoszonej przez Apostołów nauki Chrystusa Pana, a więc Kościoła Katolickiego. Natomiast, "współczesny ekumenizm" posoborowy usiłuje zjednoczyć wszystkich ludzi wierzących w istnienie Boga, a więc nie tylko wyznawców nauki Chrystusa Pana, czyli wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego, lecz także i wierzących w najrozmaitszych bożków pogańskich, które to wierzenia pogańskie Kościół Katolicki zawsze uważał za diabelskie, zgodnie z psalmem 95, który to psalm wyraźnie mówi : "quoniain omnes dii genitium daemonia " (gdyż wszyscy bożkowie pogańscy są demonami ), a więc każda religia pogańska jest demoniczna, bo jest kultem szatana. Święty Augustyn napisał o tym ogromne dzieło "De Civittate Dei" (O Państwie Bożym ), w którym usiłuje przekonać ówczesnych pogan - do których sam przez wiele lat należał - że wszystkie kulty pogańskie czczą diabłów, a nie Boga. Niestety po Drugim Soborze Watykańskim, w niektórych środowiskach Kościoła Katolickiego, przyjął się ów "ekumenizm współczesny", który szuka zjednoczenia wszystkich religii, w celu utworzenia jednej powszechnej religii światowej, a więc synkretycznej, która wyparłaby religię chrześcijańską i inne, a to w celu jako podstawy współżycia wszystkich ludów w Jednym Państwie Światowym, zaprojektowanym przez NOWY ŚWIATOWY ŁAD, czyli przez masonerię Otóż, ten "współczesny ekumenizm" nie ma nic wspólnego z religią chrześcijańską, gdyż narodził się wśród rabinów amerykańskich pod koniec XIX wieku, co w niniejszej broszurze zostaje przypomniane i udowodnione. W drugiej części tej broszury dodaje się także informacje o trybaliźmie, który stał się wielkim nieszczęściem Kościoła w Ameryce Południowej i w Afryce, a to na wskutek nieroztropnego stosowania w duszpasterstwie misyjnym tzw. "inkulturacji."


i dużo więcej o pochodzeniu ,,ekumenizmu" którego głównym i najważniejszym źródłem ekumenizmu europejskiego, a później światowego jest ów żydowsko-protestancki Ruch Międzywyznaniowy(the Interfaith Movement).



http://pl.gloria.tv/?media=220396

_________________
http://www.viviflaminis-deogracias.pl.tl/


Cz sie 15, 2013 5:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Robur, obrazki Ci się nie wkleiły, trzeba chyba poprawić.
Ciekawi mnie też dlaczego Deklaracja o Wolności Religijnej jest krytykowana.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Pt sie 16, 2013 12:07 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt lut 16, 2010 10:10 pm
Posty: 125
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Trzeba mieć tupet aby wchodzić w kompetencje soboru .
Pokory i posłuszeństwa życzę sobie i innym.

Pozdrawiam.


Pt sie 16, 2013 1:02 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
To jeszcze mi powiedz jak w ramach pokory i posłuszeństwa interpretować postanowienia Soboru, a w pełni się z Tobą zgodzę.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Pt sie 16, 2013 8:26 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt mar 12, 2013 6:55 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Ewa Agnieszka napisał(a):
Robur, obrazki Ci się nie wkleiły, trzeba chyba poprawić.

Rzuć okiem na stronę Stolicy Apostolskiej.

http://www.vatican.va/archive/hist_coun ... ae_en.html

Angielski przekład "Deklaracji o wolności religijnej" ma te przypisy, o których wspomniał Robur, w polskim internecie niestety nieobecne.


Pt sie 16, 2013 12:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Już chyba rozumiem głosy krytyki co do tej Deklaracji, exeter nieco się wygadał, tak ochoczo powołując się na tę Deklarację.

Państwo, które nie ma konkretnej podwaliny jest jak dom zbudowany na piasku.
Oczywiście nikogo nie można zmusić do świętości życia, nawet gdyby państwo było wyznaniowe, człowiek zachowuje wolną wolę.
Wymieszanie ideologiczne może być wizją kuszącą, bo daje pozory wolności (choć czy można nazwać wolnością trwanie w kłamstwie?), za to w dłuższej perspektywie może być katastrofalne dla społeczeństwa jako ogółu, czego mamy przykład w czasach obecnych.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Pt sie 16, 2013 11:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Łacińska liturgia zawiera antysemicki fragment?

http://www.kosciol.pl/article.php/20070427105133736

Czy w ramach poprawności politycznej zaczniemy drukować Biblię, z której usuniemy antysemickie fragmenty?

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Cz sie 22, 2013 11:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Polityczna poprawność zatacza coraz szersze kręgi, jednak szczerze wątpię, aby do tego doszło.


Pt sie 23, 2013 8:54 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Ewa Agnieszka napisał(a):
Łacińska liturgia zawiera antysemicki fragment?

http://www.kosciol.pl/article.php/20070427105133736

Czy w ramach poprawności politycznej zaczniemy drukować Biblię, z której usuniemy antysemickie fragmenty?

To z przed sześciu lat. załatwiono za czasów Benedykta XVI, ciut zmieniono, oczywiście i tak było źle i na szczęście zostało.


Pt sie 23, 2013 12:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Dialog chrześcijańsko żydowski, jak daleko możemy się posunąć?

Znalazłam w sieci: Konsekwencją odrzucenia lub umniejszenia znaczenia Ofiary Krzyżowej Jezusa Chrystusa jest negacja Jego panowania nad narodami i społecznościami. Bezpośrednio stwierdza to rabin Dawid Novak:

Do niczego nie dojdziemy, jeśli będziemy rozmawiać o Jezusie Chrystusie. Nasz dialog będzie natomiast twórczy, gdy będziemy dyskutować o etyce, moralności, zastanawiać się nad przyczynami sekularyzacji nowoczesnych społeczeństw, podejmować wspólne inicjatywy na rzecz pokoju. Wierzę, że doktrynalne twierdzenia judaizmu i chrześcijaństwa są jedynie tymczasowe.

Jeszcze ostrzej wyraża te intencje rabin Irving Greenberg, odwołując się do tradycyjnych pojęć judaizmu:

Jezus nie jest fałszywym mesjaszem – należy wszakże do tych żydowskich mesjaszów, których misja się nie powiodła, nie zaprowadził bowiem królestwa Bożego na ziemi.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Pt sie 23, 2013 1:37 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL