Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 01, 2024 10:01 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Sobór Watykański II 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt mar 12, 2013 6:55 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Mały Książę napisał(a):
Ekumenizm polega na dążeniu chrześcijan do zjednoczenia w jednym Kościele Chrystusowym przy zachowaniu odrębności doktrynalnych i tradycji, w myśl modlitwy Jezusa "aby wszyscy byli jedno" (Ew. Jana 17, 21) :)


"Przy zachowaniu odrębności doktrynalnych"?!

Przepraszam bardzo, ale to jest definicja sprzeczna z nauczaniem Kościoła. Bez jedności wiary nie ma jedności chrześcijan.


Wt sie 13, 2013 1:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Małgosia, i w imię tego byśmy stanowili jedno oraz w imię tego, by odnaleźć zagubione owce, zgadzamy się jednocześnie, by ewentualnie poginęły owce z prawdziwej owczarni?

Później postaram się rozwinąć temat wskazując na zagrożenia.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Wt sie 13, 2013 1:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Bartek12 napisał(a):
Przepraszam bardzo, ale to jest definicja sprzeczna z nauczaniem Kościoła. Bez jedności wiary nie ma jedności chrześcijan.


Jest to definicja ekumenizmu którą przytoczyłem z książki ks. Czesława Bartnika, "Dogmatyka katolicka, tom 2.". Rzeczywiście, na mój gust również konieczna jest jedność wiary, jedność w doktrynie... Pozdrawiam


Wt sie 13, 2013 1:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Ewa Agnieszka napisał(a):
Wydaje się, że istnieje pewna dowolność interpretacji SWII i spore zamieszanie w tej kwestii. Jak widać z rozmów w wątku o małżeństwach homoseksualnych, ludzie pokroju mugena czy też thowarda, bardzo chętnie powołują się na zmiany wynikłe w Kościele po SWII.
Powstał podział na liberałów katolickich oraz konserwatystów. Przynajmniej pośród tych zorientowanych.

Czy dałoby się z waszą pomocą uporządkować jakoś ten temat?


Problem tkwi między innymi u "ekspertów soboru". Otóż, po IISV kiedy ukazały się dokumenty pytano ekspertów soborowych, uczestników jak rozumieć te dokumenty.

Dokumenty soborowe były pewną wypadkową różnych propozycji przestawianych przez uczestników. Po powrocie pytano się w Kościele ekspertów i uczestnik jak je rozumieć ?
Wówczas każdy interpretował je według własnych zapatrywań przedstawianych jako propozycje do dokumentów, twierdząc, że końcowy zapis należy rozumieć tak jak on rozumiał.

To bardzo prozaiczne i życiowe zachowanie, legło u podstaw powstania bliżej nie znanego "ducha posoborowego", mającego niewiele wspólnego z soborem.


Wt sie 13, 2013 2:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Robur, no to wytłumacz mi na przykładzie listu pasterskiego bp Marka A. Pivarunasa , który zamieściłam na trzeciej stronie czy sam zapis jest prawidłowy.

Generalnie cenię sobie Twój głos, bo potrafisz wypośrodkować :)

Bartek

Na czym więc wg Ciebie powinna polegać jedność wiary wszystkich chrześcijan?

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Wt sie 13, 2013 3:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Ekumenizm ekumenizmem, a tu mamy jeszcze takie kwiatki: http://www.pch24.pl/biskup-zakazuje-pro ... 753,i.html

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Wt sie 13, 2013 3:47 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt mar 12, 2013 6:55 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Mały Książę napisał(a):
Jest to definicja ekumenizmu którą przytoczyłem z książki ks. Czesława Bartnika, "Dogmatyka katolicka, tom 2.". Rzeczywiście, na mój gust również konieczna jest jedność wiary, jedność w doktrynie... Pozdrawiam

Wielce ryzykowne jest wyrywanie tej niefortunnej definicji z kontekstu całego rozdziału podręcznika (którego skądinąd nie czytałem). Próbuję teraz dojść, co autor mógł mieć na myśli. Moim zdaniem nie chciał przeczyć potrzebie jedności wiary, ale dopuszczał różnice doktrynalne wynikające z różnego rozumienia tych samych prawd wiary (doktryna = sposób rozumienia i definiowania prawd wiary). Skądinąd pozostaję sceptyczny wobec takiego pojmowania ekumenizmu. O ile zachowanie odrębności tradycji (głównie liturgicznych) wspólnot jednoczących się z Kościołem ma swoją długą historię, o tyle rezygnacja z ingerencji w sformułowania doktrynalne innych wspólnot (w jakim zakresie? czy za wszelką cenę?) jest pomysłem nowym, i przede wszystkim nie znam głosu Kościoła, który by do tego wprost zachęcał.

Ewa Agnieszka napisał(a):
Bartek

Na czym więc wg Ciebie powinna polegać jedność wiary wszystkich chrześcijan?

Jedność wiary to termin elementarny, oznacza po prostu wyznawanie tej samej wiary. Może chciałaś zapytać o jedność chrześcijan? Wówczas za Benedyktem XVI odpowiedziałbym: jedność chrześcijan to jedność wiary, sakramentów i posług.


Wt sie 13, 2013 7:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Bartek

Czyli rozumiem, że ta jedność oznacza powrót na łono Kościoła Katolickiego, który zachowa przy tym pełnię objawionej Prawdy?

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Wt sie 13, 2013 7:55 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt mar 12, 2013 6:55 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Wiele na to wskazuje, trzech ostatnich prefektów Kongregacji Nauki Wiary było tego zdania. Weźmy choćby inicjatywę Benedykta XVI utworzenia ordynariatów dla powracających do Kościoła anglikanów. Konwertujący na katolicyzm biskup musiał uznać nieważność swoich (anglikańskich) święceń biskupich (ponieważ ich rozumienie kapłaństwa i biskupstwa nie jest zgodne z katolicką nauką), konwertująca z anglikanizmu kapłanka została zakonnicą.

Warto też posłuchać, co sami konwertyci sądzą na temat ekumenizmu:

„Można strawić całe życie na mówieniu o ekumenizmie, na prowadzeniu dialogu, a nie zrobić ani kroku naprzód w kierunku jedności. Ordynariat dla byłych anglikanów jest natomiast przykładem ekumenizmu otwartego, który polega na uczeniu się od siebie nawzajem. Jest to jeden z owoców, na pewno nie jedyny, dialogu między katolikami i anglikanami. Nie doszłoby do tego, gdyby nie długie lata dialogu teologicznego. Sądzę, że Papież po prostu uznał, iż niezbędny jest dziś pewien profetyczny znak, aby pokazać, do czego dążymy. Jesteśmy świadectwem, że można być w jedności, mając zarazem różne tradycje. Myślę, że dziś problemem są ekumeniści, którzy wychodzą z założenia, że wszystkie wyznania chrześcijańskie są równe i że z ich połączenia musi powstać jakiś nowy Kościół, do którego wszyscy będą należeć. Ale nie tego chciał przecież Sobór Watykański II”.

Tyle ks. Keith Newton, były biskup Kościoła Anglii.

http://gosc.pl/doc/1474344.Byli-anglika ... z-papiezem


Wt sie 13, 2013 8:29 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt mar 12, 2013 6:55 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Bartek12 napisał(a):
Konwertujący na katolicyzm biskup musiał uznać nieważność swoich (anglikańskich) święceń biskupich (ponieważ ich rozumienie kapłaństwa i biskupstwa nie jest zgodne z katolicką nauką)

Uzupełnienie: ... i pokornie przyjął katolickie święcenia, od diakonatu począwszy.

A tu zdjęcie, które niedawno obiegło świat - ze święceń diakonatu innego anglikanina:
http://www.postandcourier.com/article/2 ... /130729998


Wt sie 13, 2013 8:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
To my nawet do końca nie wiemy w jakim obszarze się poruszamy, skoro piszesz: wiele na to wskazuje?

A orientuje się ktoś jakie są faktyczne owoce ekumenizmy jeśli chodzi o konwersje (w liczbach), ale konwersje w obie strony, ze stratą dla Kościoła.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Wt sie 13, 2013 10:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Ewa Agnieszka napisał(a):
A orientuje się ktoś jakie są faktyczne owoce ekumenizmy jeśli chodzi o konwersje (w liczbach), ale konwersje w obie strony, ze stratą dla Kościoła.

Myślę, że nikt tego nie policzył, jeśli chodzi o cały Kościół, ale można sobie stworzyć jakiś obraz z poszczególnych informacji:
http://news.fsspx.pl/2012/05/anglia-i-w ... olickiego/
http://www.prawyprosty.net/index.php/re ... i-dla-boga

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Śr sie 14, 2013 12:31 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Ciężko mi się poruszać w tych obszarach, ponieważ nie są jednoznaczne.

Przeglądając internet, trafiłam na ten argument : cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi będzie rozwiązane w niebie (Mt 16:19)

Czy słowa te mogą przekreślać inne pouczenia czy polecenia?

W zasadzie powyższy werset mógłby przecież stać się wersetem wytrychem służącym do wprowadzenia np. ślubów par homoseksualnych, to tylko jeden z przykładów, za to dość wyrazisty.

Ten werset mógłby służyć jako argument stwierdzający, że Jezus już do zbawienia potrzebny nie jest.

18 I ja ci oświadczam, że ty jesteś Piotrem, [Skałą], i na tej skale będę budował mój Kościół, a oddziały piekła go nie przemogą. 19 Dam ci klucze królestwa niebieskiego i jeśli coś zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a jeśli coś rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie(Mt)

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Śr sie 14, 2013 8:16 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Ewa Agnieszka napisał(a):
W zasadzie powyższy werset mógłby przecież stać się wersetem wytrychem służącym do wprowadzenia np. ślubów par homoseksualnych, to tylko jeden z przykładów, za to dość wyrazisty.

Nie o Soborze, a o wytrychu :). Podany przez Ciebie werset jest wytrychem, ale nie w KK, do udzielania rozwodów.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Śr sie 14, 2013 9:06 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Sobór Watykański II
Ewa Agnieszka napisał(a):
Robur, no to wytłumacz mi na przykładzie listu pasterskiego bp Marka A. Pivarunasa , który zamieściłam na trzeciej stronie czy sam zapis jest prawidłowy.

Generalnie cenię sobie Twój głos, bo potrafisz wypośrodkować :)

Bartek

Na czym więc wg Ciebie powinna polegać jedność wiary wszystkich chrześcijan?

Wyżej wymieniony jest sedewakantystą. Na forum ściśle katolickim nie prezentujemy sedewakantystycznych, ani pochodzących z tego źródła. Tytuł biskupa w tym przypadku nie jest uznawany.

Problemy podnoszone w cytowanym liście są też poruszane przez tradycje i nie są niczym nowym. Nie ma też żadnej potrzeby powoływania się na sedewakantystę. Ze względów technicznych nie mogę się obecnie zagłębić w temat, powrócę później.


Śr sie 14, 2013 11:50 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL