Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:54 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 523 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35
 Spowiedź II 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
festus1 napisał(a):
Chciałem bardzo podziekowac za odpowiedź. Bardzo dużo mi pomogła. Mam straszne rozterki odnośnie gdzie leży prawda czy w KRK czy Protestantyzmie i rozum mówi pól na pół , ale serce czuje ze racje ma KRK. Pozdrawiam serdecznie.
P.S. Najwiekszy problem mam z tym , że KRK ma autorytet Papieża (na szcescie i to mnie przyciaga do KRK), a Protestantyzmie jeden pastor powie tak, a drugi pastor powie nie. Ostatecznie mam wtedy rozsadzac "w swoim sumieniu" które jest wg Protestanów Duchem Świetym, ale to wydaje mi sie podejrzane.
Słuszne spostrzeżenie, szatan nienawidzi Prawdy, dlatego uwielbia pomieszanie języków i relatywizm, tudzież twierdzenia, że każdy może mieć swoją prawdę. Taki chaos jest w protestantyzmie, ale i u żydów i muzułmanów, bo tam nie ma jednego źródła prawdy. Tam każdy imam, rabin, pastor może mieć swoją wizję Boga i ją sprzedawać.
Bóg jest Prawdą, Bóg jest jeden, to i prawda musi być jedna.

Słusznie Pan zauważył to oszustwo, że każdy wszystko sobie sam rozezna, ewentualnie powie, że to Duch Święty mu tak powiedział. To jest obrzydliwe wycieranie sobie twarzy Duchem Świętym. To jest zwykła pycha, która mówi "nie będę służył" i "sam wiem lepiej". Kościół Katolicki nakazuje pokorę i posłuszeństwo, dlatego w takich sprawach pytamy się kapłanów, spowiedników, kierowników duchowych, tudzież ojców Kościoła i Magisterium Kościoła.


N sty 09, 2022 2:29 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6807
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Następny z filmów o spowiedzi - o tym co, jak, kiedy i dlaczego. Z kanału Ksiądz z Osiedla

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N lut 06, 2022 12:37 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Fragment z HOMILII OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

"Powrócić do Boga to powrócić w ramiona Ojca"

Piątek, 20 marca 2020 r.

Cytuj:
Wielki Post zawsze ma na celu to nawrócenie serca, które w tradycji chrześcijańskiej przybiera formę sakramentu spowiedzi. To jest czas na... — nie wiem, czy powiedzieć: «wyrównanie rachunków», to mi się nie podoba — na to, by pozwolić, żeby Bóg nas «wybielił», żeby Bóg nas oczyścił, żeby Bóg nas przygarnął.

Wiem, że wielu z was na Wielkanoc idzie do spowiedzi, żeby na nowo spotkać się z Bogiem. A dziś wielu mi powie: «Ale, ojcze, gdzie znajdę kapłana, spowiednika, przecież nie można wychodzić z domu? A ja chcę się pojednać z Panem, chcę, żeby On mnie przygarnął, żeby mój Tato mnie objął... Co mogę zrobić, jeżeli nie znajduję kapłanów?». Zrób to, co mówi Katechizm. Jest bardzo jasny — jeżeli nie znajdujesz kapłana, żeby się wyspowiadać, porozmawiaj z Bogiem, jest twoim Ojcem, i powiedz Mu prawdę: «Panie, zrobiłem to, to i to… Przebacz mi». I z całego serca proś Go o przebaczenie, z aktem żalu, i obiecaj Mu: «Potem się wyspowiadam, ale teraz mi przebacz». I natychmiast wrócisz do łaski Bożej.

Ty sam możesz poprosić, jak nas poucza Katechizm, o Boże przebaczenie, gdy nie ma «pod ręką» kapłana. Pomyślcie — to jest ta chwila! I to jest chwila właściwa, chwila sposobna. Dobrze wzbudzony akt żalu, a nasza dusza stanie się biała jak śnieg.

Byłoby dobrze, gdyby dziś w naszych uszach zabrzmiało to «wróć», «wróć do twojego Taty, wróć do twojego Ojca». Czeka na ciebie i urządzi ci święto.
https://www.vatican.va/content/francesco/pl/cotidie/2020/documents/papa-francesco-cotidie_20200320_peri-medici-ele-autorita.html

Nie wiem jak było u Was, ale u mnie cały czas mówiono o Komunii Duchowej, ale nie przypominano o takiej możliwości oczyszczenia się z grzechów, o jakiej powiedział Papież.


N mar 27, 2022 4:40 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Ta wypowiedź jest płynna i wymaga doprecyzowania. Można ją rozmaicie rozumieć. Kiedy nie wiadomo o co chodzi to wraca się do dotychczasowego i ortodoksyjnego nauczania.
Mogło chodzić o jakąś osobę żyjącą na terenach misyjnych czy w krajach, gdzie nie ma katolicyzmu, itd. Tam pozostaje żal za grzechy. Jeśli dotyczyłoby to kraju katolickiego to mamy subiektywizm religijny lub błędne nauczanie. Nie można się ukryć za wygodną interpretacją.
Sam Franciszek pokazał 25.03. 2022 podczas nabożeństwa pokutnego, że spowiedź to podejście do konfesjonału, w tradycji jego kraju ojczystego to także spowiedź twarzą w twarz. Mówił o spowiedzi w konfesjonale, więc te wypowiedzi należy interpretować tak, by były spójne.
Wszędzie tam, gdzie kapłan odprawia msze mamy dostęp do kapłana.


N mar 27, 2022 9:04 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Wydaje mi się, że Papież nie mówił o żalu doskonałym, ale nie wiem, czy dobrze odczytuję jego zamysł.

Napisałam, że chodzi o czas przeszły, ale zapytam o przypadek w czasie obecnym. Spowiedź odbywa się w soboty przed wieczorną Mszą Świętą. Stoisz w kolejce do konfesjonału, który znajduje się w zamkniętym małym pokoiku. Osoba przed Tobą ma maskę, ale kaszle co chwilę. Jej spowiedź trwa ponad 20 minut. Jak się zachować w takiej sytuacji? Idziesz do spowiedzi, nie zastanawiając się nad całą sytuacją, decydujesz się odbyć spowiedź w innym czasie, czy może wyciągasz wnioski z wypowiedzi Papieża i odbywasz spowiedź w sercu przed Bogiem, i podczas Mszy przystępujesz do Komunii Świętej (i spowiadasz się w konfesjonale w innym najbliższym możliwym czasie)? Co, jeśli to Ty masz pozytywny test, ale nie masz objawów? Zostajesz w domu, spowiadasz się przed Bogiem i przystępujesz do Komunii Duchowej, czy czekasz, aż będziesz miała negatywny test?

Zaznaczam, że znam osoby, które były szczepione, nawet 3 razy, i nadal zarażały się, a niektóre nawet umarły po szczepieniu chorując na COVIDa. Znam też osoby, które pomimo objawów COVIDa nie testowały się, i zachowywały się tak, jakby COVIDa nie miały.


N mar 27, 2022 12:58 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
To są sprawy, które powinno rozsądzić sumienie penitenta. Gdyby to na mnie trafiło to zgłosiłabym sprawę proboszczowi klarując względy mikrobiologiczne. Pomieszczenie, gdzie odbywa się spowiedź powinno zostać przewietrzone po każdym wyjściu penitenta. Ksiądz nie musi mieć wiedzy mikrobiologicznej.
Nie sprawdza się też poziomu swego lęku w takich sytuacjach. Starasz się zapewnić sobie komfort zdrowotny a nie zajmować się prawdopodobieństwem zarażenia. Trudno popełnić grzech ciężki w sytuacji katolika żyjącego wiarą, więc nie ma musu z tą spowiedzią. Gdybym zauważyła niebezpieczeństwo to odwołałabym się do przykazania miłości do siebie i innych ludzi. Ono stoi wyżej niż spowiedź w tym akurat czasie.

Jeśli to kaplica spowiedzi bez możliwości wentylacji to już pozostaje zaufanie do swego systemu obronnego lub zmiana miejsca spowiedzi. I będzie to zawsze indywidualna decyzja.


N mar 27, 2022 3:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Dziś jest Pierwszy Piątek Miesiąca, byłem u spowiedzi, ale czuję się tak jak przed spowiedzią, rozumiem że w spowiedzi nie chodzi by coś czuć, ale są myśli że na długo też nie starczy ta spowiedź

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pt cze 03, 2022 7:11 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6807
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Wszystko zależy, jak mocne jest Twoje postanowienie poprawy...

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt cze 03, 2022 9:13 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt paź 27, 2020 6:47 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Argument przeciw spowiedzi?
Witam
Piszę ten post , gdyż jestem na rozdrożu poszukiwań prawdziwej wiary (KRK, Protestanci, Prawosławie). Jednym z problemów, które mnie trapi jest kwestia Sakramentu Spowiedzi, tego czy jest "biblijny". Pewien Protestant przytoczył mi bardzo mocny argument przeciw spowiedzi. Mianowicie stwierdza on, że jeśli rozgrzeszenie od kapłana gładzi grzech to jak pogodzić to ze słowami Pana Jezusa "Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień" (Mt 6,15). Wynika z tego, że może być sytuacja , że ktoś dostanie rozgrzeszenie, ale jeśli nie przebaczy z serca drugiemu wcale tego rozgrzeszenia nie ma. Zachodzi sprzeczność (kapłan udziela rozgrzeszenia w imię Boga, ale Bóg i tak nie wybacza jeśli ktos nie przebaczy 2 osobie). Jak z tego wybrnąć? Od razu chce zaznaczyć , że moim celem nie jest atakowanie Prawd Wiary, ale szczerze poszukiwanie prawdy. Po wtóre, chce powiedzieć, że w Wierze Protestanckiej widzę dużo wiecej "problemów" niż w KRK. Niemniej ta kwestia jest dla mnie bardzo istotna w poszukiwaniu prawdy. Pozdrawiam.


Pn wrz 19, 2022 6:12 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6807
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Argument przeciw spowiedzi?
festus1 napisał(a):
Pewien Protestant przytoczył mi bardzo mocny argument przeciw spowiedzi. Mianowicie stwierdza on, że jeśli rozgrzeszenie od kapłana gładzi grzech to jak pogodzić to ze słowami Pana Jezusa "Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień" (Mt 6,15). Wynika z tego, że może być sytuacja , że ktoś dostanie rozgrzeszenie, ale jeśli nie przebaczy z serca drugiemu wcale tego rozgrzeszenia nie ma. Zachodzi sprzeczność (kapłan udziela rozgrzeszenia w imię Boga, ale Bóg i tak nie wybacza jeśli ktos nie przebaczy 2 osobie). Jak z tego wybrnąć?

Jest pięć warunków dobrej spowiedzi (otrzymania rozgrzeszenia). Tego Twój niedouczony protestant nie wiedział, albo wiedział, ale nie powiedział..

1 - rachunek sumienia (przypomnieć sobie wszystkie grzechy i je nazwać)
2 - żal za grzechy (szczerze za nie żałować)
3 - mocne postanowienie poprawy (postanowienie ich odrzucenia, zaniechania ich czynienia itp)
4- wyznanie grzechów (szczere - wszystko co pamiętamy)
5 - zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu. (m. in. pogodzenie się z bliźnimi, zaniechanie urazy itp)

Wszystkie te warunki muszą być spełnione, by było odpuszczenie grzechów. Spowiedź przed księdzem, to tylko 1/5 z tej listy.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn wrz 19, 2022 7:52 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Może zacznij od zapoznania sie z sakramentem

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkII-2-2.htm

Przecież masz wypowiedz Jezusa:
Cytuj:
J20, 19-23
„Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane"


A to ze protestanci próbują być niebiblijni to doskonale wiemy.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn wrz 19, 2022 7:58 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt paź 27, 2020 6:47 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Bardzo dziekuje za odpowiedzi, troche wyjaśniły moje wątpliwości, ale nie do końca. Moje wątpliwości brzmią następująco: załóżmy, że ktoś otrzymał rozgrzeszenie za jakiś grzech. Wg nauki KRK ma wtedy "czyste konto" - grzechu został zmazany. Co jednak w sytuacji gdy ktoś naprawdę żałuje za grzechy, ale nie wybaczył z serca komuś (np: ktoś popełnił grzech nierządu, żałuje za to, ale nie wybaczył np swojemu ojcu, że ten go bił jak był mały). Zgodnie ze słowami "Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień". Wynika z tego, że mimo , że grzech ma w spowiedzi wybaczony to jednak tak naprawdę przez Boga nie jest to ważne -nie wybaczył swojemu ojcu - nie ma przebaczenia przez Boga. Druga sprawa to kwestia Szymona Maga i Sw Piotra. Sw Piotr gdy dowiaduje się o grzechu Szymona Maga odpowiada " Odwróć się więc od swego grzechu i proś Pana, a MOZE ci odpuści twój zamiar" Ap 8, 22. Dlaczego Apostoł nie udziela mu rozgrzeszenia? Po 2 czemu mówi "MOZE, Pan odpusci Twój grzech"? Czemu nie mówi "Ja udzielam Ci rozgrzeszenia przez Ducha Swietego", albo czegoś w stylu "czy żałujesz Szymonie Magu za swój grzech"? Nie, on Szymona po prostu oddala i nie kaze mu wracac "gdy sobie przemyslisz ze zrobiles grzech albo cos w tym stylu. Przepraszam za zagmatwanie, mam nadzieje ze jest zrozumiałe. Nie atakuje doktryny KRK z nienawiści, złości itd. Po prostu szukam prawdy, a powyzsze teksty "kłócą" w moim odczuciu z nauka KRK.


Pt wrz 23, 2022 4:18 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6807
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Festus1 - mam takie pytanie: czemu oszukujesz nas że jesteś katolikiem?
Przyznaj się, że ten Twój kumpel protestant to Ty..

festus1 napisał(a):
Moje wątpliwości brzmią następująco: załóżmy, że ktoś otrzymał rozgrzeszenie za jakiś grzech. Wg nauki KRK ma wtedy "czyste konto" - grzechu został zmazany. Co jednak w sytuacji gdy ktoś naprawdę żałuje za grzechy, ale nie wybaczył z serca komuś (np: ktoś popełnił grzech nierządu, żałuje za to, ale nie wybaczył np swojemu ojcu, że ten go bił jak był mały). Zgodnie ze słowami "Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień". Wynika z tego, że mimo , że grzech ma w spowiedzi wybaczony to jednak tak naprawdę przez Boga nie jest to ważne -nie wybaczył swojemu ojcu - nie ma przebaczenia przez Boga.

Niby czytasz, ale bez zrozumienia - nie podałem Ci pięć warunków dobrej spowiedzi? Mocne postanowienie poprawy i zadośćuczynienie. Musi być oprócz żalu. Dzielisz włos na czworo nie w tym miejscu co trzeba panie "katolik". Skoro masz żal do kogoś - to powinieneś starać się mocno jak to możliwe wybaczyć. Nie zawsze się to udaje, nie zawsze jest to proste, ale ważna jest intencja że się chce - czasem wybaczenie jest procesem rozwleczonym w czasie.

Cytuj:
Druga sprawa to kwestia Szymona Maga i Sw Piotra. Sw Piotr gdy dowiaduje się o grzechu Szymona Maga odpowiada " Odwróć się więc od swego grzechu i proś Pana, a MOZE ci odpuści twój zamiar" Ap 8, 22. Dlaczego Apostoł nie udziela mu rozgrzeszenia?


A czy Szymon Mag prosił o rozgrzeszenie? Jak widzę czytamy Biblię po łebkach.. Ów Szymon polazł do Św. Piotra by mu odsprzedał swoją moc apostolską... Chciał za pieniądze być jak Apostołowie. Nie wyznawał żadnych grzechów, nie kajał się, nie prosił o rozgrzeszenie, więc czemu św. Piotr miał mu odpuścić grzechy?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt paź 07, 2022 12:09 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 523 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL