Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:20 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 523 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35  Następna strona
 Spowiedź II 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Dlatego właśnie powinieneś udać się w tej sprawie do psychologa.


Śr mar 17, 2021 12:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Czy mam o problemie ze spowiedzią powiedzieć na spowiedzi? to znaczy że znowu by mnie czekała.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So mar 20, 2021 5:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Jak najbardziej. Spowiedź jest dla nas, a nie przeciwko nam. Nie trzeba się jej bać.


So mar 20, 2021 6:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Jego ekscelencja Iustus:
Iustus napisał(a):
Jak najbardziej. Spowiedź jest dla nas, a nie przeciwko nam. Nie trzeba się jej bać.

Niech się wasza ekscelencja nie wtrąca w rozmowę, w której ewidentnie nie wie o co chodzi.





Andy72:
Andy72 napisał(a):
Czy mam o problemie ze spowiedzią powiedzieć na spowiedzi? to znaczy że znowu by mnie czekała.

Powinieneś o nim powiedzieć psychologowi.


So mar 20, 2021 6:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Mam lęk, czy nowy grzech od ostatniej spowiedzi jest lekki czy ciężki.Jest pomysł by jutro powiedzieć na spowiedzi o problemie skrupulatyzmu oraz tym grzechu. Tylko że to będzie następna spowiedź, za często.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So mar 20, 2021 9:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Bez stałego spowiednika i uczciwej z nim współpracy z tego nie wybrniesz.
Jeśli Cie pośle do psychologa, posluchaj.
Jeśli do psychiatry, posłuchaj.


So mar 20, 2021 11:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Nigdy wcześniej nie byłem skrupulantem. Myślę że to są ataki szatana, gdy zacząłem częściej chodzić do spowiedzi. Powinienem dość często teraz, nie przesadzając, chodzić. Bo najważniejsza jest praca nad unikaniem żądzy. Na razie trochę ponad miesiąc trzeźwości.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


N mar 21, 2021 12:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Wydaje mi się, że to dobry systematyczny zestaw sześciu katechez dotyczących sakramentu pokuty i pojednania, które prowadzi br. Paweł Teperski OFMCap: https://www.youtube.com/watch?v=XgldfoTZpN0&list=PL5ohP8jqexAVfTNgvbekYt-uahT_GTH-d


Cz wrz 09, 2021 9:41 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz lut 13, 2020 1:43 pm
Posty: 7
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Ja sie własnie zastanawiam czy sie dobrze wypsowiadałem hmm raz miałem spowiedz generalna pozniej przypomiały mi sie grzechy spowiadałem sie drugi raz tylko tak zachodze w głowe bo grzechy dotyczyły szostego przykazania i nie mowiłem ksiedzu bardzo szczegółowo ile razy wpsołzyłem, itp tylko ze wspołzyłem z dziewczyna a pozniej gdzies tam z kolezanka ale tych wybryków było wiecej .. oczywiscie w tamtym czasie byłem daleko od koscioła i nie miałem swiadomosci ze to grzech ..?


Ostatnio edytowano Cz gru 23, 2021 10:16 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Wielka litera na początku zdania



Śr gru 22, 2021 11:45 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6807
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Przystępując do spowiedzi należy robić wszystko by być starannym. Niemniej zdarza się że się czegoś zapomni, przeoczy, w chwili spowiedzi uzna za mniej istotne itp. Takie przypadki pominięcia, zapomnienia - ale niecelowe, nieświadome - nie są grzechem. Nie trzeba specjalnie powtarzać spowiedzi. Wystarczy o tym wspomnieć przy następnej.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz gru 23, 2021 10:22 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz lut 13, 2020 1:43 pm
Posty: 7
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Własnie jak sie spowiadam wale szczerze wszystko mimo wstydu mowie wszystko nic nie ukrywam :x ale pozniej to mi sie cos przypomina co jakis czas 8O


Cz gru 23, 2021 11:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Piotrekk8392 napisał(a):
Ja sie własnie zastanawiam czy sie dobrze wypsowiadałem hmm raz miałem spowiedz generalna pozniej przypomiały mi sie grzechy spowiadałem sie drugi raz tylko tak zachodze w głowe bo grzechy dotyczyły szostego przykazania i nie mowiłem ksiedzu bardzo szczegółowo ile razy wpsołzyłem, itp tylko ze wspołzyłem z dziewczyna a pozniej gdzies tam z kolezanka ale tych wybryków było wiecej .. oczywiscie w tamtym czasie byłem daleko od koscioła i nie miałem swiadomosci ze to grzech ..?
Jeśli ktoś twierdzi, że nie był świadomy, że współżycie z koleżanką to grzech, to się praktycznie wyklucza z Kościoła, bo taki człowiek chyba nie wie kim jest i gdzie jest. Jeśli to jest niewiedza, to zawiniona i nie można się nią tłumaczyć.

Chyba, że chodzi o to, że nie wiedział Pan, że należy podać także liczbę grzechów, kiedy spowiadamy się z grzechów ciężkich. Jeśli tak, a intencją nie było ukrycie grzechów, czy przedstawienie ich jako lżejszych to nie jest to grzechem. Na spowiedzi generalnej po latach poza Kościołem, kapłan może się domyślić, że nie chodziło o pojedynczy grzech, ale o grzech w którym się trwało latami. Nawet jeśli przypomnimy sobie grzechy po spowiedzi to jesteśmy rozgrzeszeni, a przypomniane grzechy powinniśmy wyspowiadać na następnej spowiedzi. O takim przypadku rozmawiałem z księdzem. Warto wyznać to na spowiedzi. Ksiądz powinien dać pouczenie, aby od tej pory liczbę i okoliczność wyznawać. Warto grzechy spisywać na kartce, szczególnie na spowiedzi generalnej, zdarz się ją dokonywać na raty, bo często coś przypomni. Na spowiedzi mówimy grzechy od ostatniej spowiedzi, ale jak coś mi się przypomni sprzed tego okresu, to zaznaczam to.

Przy spowiadaniu się z grzechów ciężkich - a cudzołóstwa są ciężkie - należy przedstawiać okoliczności grzechu. Różnicę robi, czy to my prowokowaliśmy sytuację, czy spowodowaliśmy czyjeś złamanie ślubu, np. z mężatką/zakonnicą, czy nie odebraliśmy komuś dziewictwa i nie sprowadziliśmy na złą drogę. Przy spowiedzi generalnej nie ma wielkiej różnicy czy grzeszymy z koleżanką czy dziewczyną - cudzołóstwo jest w zasadzie takie samo (jeśli ich stan jest taki sam).


Wt gru 28, 2021 9:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Piotrekk8392 napisał(a):
Ja sie własnie zastanawiam czy sie dobrze wypsowiadałem hmm raz miałem spowiedz generalna pozniej przypomiały mi sie grzechy spowiadałem sie drugi raz tylko tak zachodze w głowe bo grzechy dotyczyły szostego przykazania i nie mowiłem ksiedzu bardzo szczegółowo ile razy wpsołzyłem, itp tylko ze wspołzyłem z dziewczyna a pozniej gdzies tam z kolezanka ale tych wybryków było wiecej .. oczywiscie w tamtym czasie byłem daleko od koscioła i nie miałem swiadomosci ze to grzech ..?
Nie jestem pewien o co pytasz.
Czy powiedziałeś że współżyłeś dwa razy (z dziewczyną i potem z koleżanką) a współżyłeś wiele razy?
Czy też powiedziałeś że uprawiałeś seks ale nie powiedziałeś ile razy?
W tym pierwszym wypadku warto byłoby (rozumiem że to nie świadome zatajenie?) powiedzieć o tym spowiednikowi, ale w drugim (jeśli spowiednik wie że współżyłeś wielokrotnie) to jeśli by uznał za ważne ile konkretnie to by spytał - więc nie ma chyba sprawy.

A o co chodzi z tym, że nie miałeś świadomości że współżycie to grzech?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt gru 28, 2021 11:56 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt paź 27, 2020 6:47 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post spowiedz u fałszywego księdza
Jestem w pewnym sensie rozdarty religijnie, ale wydaje mi się , że prawda jest KRK (dlatego tu pisze). Mam jednak wielki problem, może wydumany, ale sprawia mi olbrzymią trudność w uwierzeniu w pełni KRK. Oto on:

Załóżmy , że pewien czlowiek wyspowiadał się u fałszywego księdza (były takie przypadki naprawde, mozna poszukac). Załóżmy , że zrobił jakiś naprawdę powazny grzech (aborcja, zabojtwo, gwałt itd) i od fałszywego ksiedza dostał rozgrzeszenie i pokutę absurdalną w stosunku do wagi grzechu np "1 x ojcze nasz". Po spowiedzi człowiek ten uwierzył , że dostał rozgrzeszenie (nie wiedział , żę ksiadz jest fałszywy) i umarł. Czy ma on odpuszczony grzech?


So sty 08, 2022 9:37 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Bóg przyjął spowiedź, bo On był adresatem. Kapłan to tylko pośrednik. Gdyby jednak penitent dowiedział się po czasie, że trafił na fałszywego księdza, ma możliwość odkręcenia sprawy. Wyznaje na kolejnej spowiedzi, że trafił na oszusta i powtarza spowiedź.


So sty 08, 2022 10:23 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 523 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL