Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:58 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Projekt Biblia - Czytaj Słowo 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Projekt Biblia - Czytaj Słowo
Odkryłem coś, czym chcę się podzielić :-D
To zbiór (ciągle jeszcze uzupełniany) krótkich nagrań wideo z serii Projekt Biblia - Czytaj Słowo, które objaśniają literacką strukturę oraz główne myśli poszczególnych Ksiąg Nowego Testamentu.
Dostępna Playlista tutaj:
https://youtu.be/Hzaury6Iwc4?list=PLcuChN70_lE_4miT0COe4uW0i26aYmPLX

Co myślicie o takim prezentowaniu treści Pisma Świętego?
To jest polska wersja anglojęzycznego projektu - The Bible Project:
Wiem, że w planach jest też opracowanie Starego Testamentu na język polski...
Ja czekam, a Ty? :-D

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Ostatnio edytowano Śr lut 13, 2019 7:01 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

wycięto link ,Reg. II/13



Śr lut 13, 2019 12:57 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lis 22, 2018 6:41 pm
Posty: 149
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Projekt Biblia - Czytaj Słowo
Bardzo dobra forma. Od oceny treści i interpretacji się wstrzymam.


Śr lut 13, 2019 1:02 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Projekt Biblia - Czytaj Słowo
Beobachter napisał(a):
Bardzo dobra forma. Od oceny treści i interpretacji się wstrzymam.

A mówisz tak bo znasz to, czy jeszcze nie, ale "rzut oka" wystarczył?...

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Śr lut 13, 2019 1:03 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lis 22, 2018 6:41 pm
Posty: 149
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Projekt Biblia - Czytaj Słowo
Eden napisał(a):
Beobachter napisał(a):
Bardzo dobra forma. Od oceny treści i interpretacji się wstrzymam.

A mówisz tak bo znasz to, czy jeszcze nie, ale "rzut oka" wystarczył?...


Teraz rzut oka, a kilka tygodni temu trafiłem na te filmiki szukając słuchowiska tysiąclatki.


Śr lut 13, 2019 1:59 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Projekt Biblia - Czytaj Słowo
Od tamtego czasu przybyły nowe odcinki... :-)

__________________________________________________________

Mnie te prezentacje (wszystkie po polsku widziałem) dały takie szerokie spojrzenie na każdą Księgę, a wtedy widać niesamowitą harmonię wewnętrzną, która wg mnie świadczy o natchnionym źródle tych Pism.

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Ostatnio edytowano Śr lut 13, 2019 3:25 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów



Śr lut 13, 2019 2:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Projekt Biblia - Czytaj Słowo
Myślałem że jesteś w ten projekt osobiście zaangażowany, więc kliknąłem na pierwszy film, no bo jakoś trzeba chłopakowi pomóc. Tak jakoś niefortunnie odczytałem twój wpis. Tylko to mnie skłoniło do otworzenia linku - chęć pomocy. Dlaczego tylko to ? Ze względu na wrodzoną ostrożność i niestety, chyba już uprzedzenia do nowinek z niewiadomego źródła. I to odczucie towarzyszyło przez pierwsze minuty. Byłem sceptyczny i oglądałem wbrew sobie, ale motywowany jw. więc jakoś dałem radę.

Jesteś najlepszym przykładem tego, że taka forma do ludzi dotrze. Nie do wszystkich, ale dla wielu taka forma egzegezy przemówi. Natomiast co bym poprawił w tym projekcie, to oparł bym go jednak na jakimś "autorytecie", najlepiej autorytecie Kościoła. Może być on dyskretny, ale być jednak powinien. Tak myślę.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Śr lut 13, 2019 6:50 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Projekt Biblia - Czytaj Słowo
To jest ewangelicki projekt. Ciekawa, atrakcyjna forma, owszem, ale mocno spłycona. Obawiam się, że za niedługo będziemy mieli wysyp apologetów z tego komiksowego źródła.. ;-)

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr lut 13, 2019 8:37 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Projekt Biblia - Czytaj Słowo
PeterW napisał(a):
To jest ewangelicki projekt. Ciekawa, atrakcyjna forma, owszem, ale mocno spłycona. Obawiam się, że za niedługo będziemy mieli wysyp apologetów z tego komiksowego źródła.. ;-)

OK, przyjmuję do wiadomości usunięcie linku do angielskiej strony; mam nadzieję, że link do polskiej strony już zostanie (wszak duch ekumenizmu obowiązuje i ewangelicki projekt to nie coś zdrożnego, z innej planety pochodzącego).

Moje zdanie jest takie, że jak się chcę w kilkanaście (kilka) minut ukazać główne myśli z danego dzieła (dowolnego rodzaju, tu: Księgi biblijne są akurat "na warsztacie"), to siłą rzeczy nie może to być DOGŁĘBNA analiza treści bo wtedy nie kilka minut, ale kilka godzin by takie nagranie trwało - a kto to obejrzy?!
Lepiej więc w kilka (kilkanaście) minut podać sedno, a kto wytrzyma do końca nagrania i zaciekawiony będzie, to już sam sobie potem może temat poszerzać...
I taki cel te nagrania na pewno osiągają!
Ja znam Biblię dobrze, ale z wielkim zainteresowaniem to oglądałem, ciesząc się, że można tak atrakcyjnie ukazać - słowem i obrazem - o co chodzi w danej Księdze z Bożego Słowa...

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Cz lut 14, 2019 7:00 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Projekt Biblia - Czytaj Słowo
Mnie na przykład zabrakło zaakcentowania ustanowienia Eucharystii - drobiazg bez znaczenia? Jest coś o łamaniu chleba, o pamiątce..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz lut 14, 2019 9:22 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Projekt Biblia - Czytaj Słowo
Jest już komplet nagrań dotyczących Nowego Testamentu: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 0i26aYmPLX
Należy oczekiwać Starego bo są ku temu plany; super! :-)

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Śr kwi 03, 2019 7:30 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Projekt Biblia - Czytaj Słowo
Witam po długiej przerwie :-)
Informuję, że są już dostępne pierwsze nagrania ze Starego Testamentu w cyklu Projekt Biblia: https://www.youtube.com/channel/UCUiBzN ... utA/videos

Cały Nowy Testament jest już gotowy!
Dobrego odbioru życzę :)

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


So maja 25, 2019 12:12 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 7:51 pm
Posty: 655
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Projekt Biblia - Czytaj Słowo
Eden napisał(a):
Ja znam Biblię dobrze, ale z wielkim zainteresowaniem to oglądałem, ciesząc się, że można tak atrakcyjnie ukazać - słowem i obrazem - o co chodzi w danej Księdze z Bożego Słowa...

Już tam protestanci nauczą katolików, "o co chodzi w danej Księdze z Bożego Słowa..." Poziom umysłowy katolików ocenili jako poziom komiksowy. Z karykaturą Jezusa w roli głównej.

O co w Biblii chodzi według protestantów? Protestanci klasyczni twierdzą, że zbawienie osiąga się przez samą wiarę, bez względu na uczynki - w sensie, że wiara luterska, niczym paliwo lotnicze, niesie protestantów prosto do nieba. Uczynki nie mają znaczenia, nawet takie grzechy jak cudzołóstwo. Śmierć w trakcie cudzołóstwa to start do nieba z gołej baby jak z lotniskowca.


Cz lip 25, 2019 8:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Projekt Biblia - Czytaj Słowo
jotef napisał(a):
Eden napisał(a):
Ja znam Biblię dobrze, ale z wielkim zainteresowaniem to oglądałem, ciesząc się, że można tak atrakcyjnie ukazać - słowem i obrazem - o co chodzi w danej Księdze z Bożego Słowa...

Już tam protestanci nauczą katolików, "o co chodzi w danej Księdze z Bożego Słowa..." Poziom umysłowy katolików ocenili jako poziom komiksowy. Z karykaturą Jezusa w roli głównej.

O co w Biblii chodzi według protestantów? Protestanci klasyczni twierdzą, że zbawienie osiąga się przez samą wiarę, bez względu na uczynki - w sensie, że wiara luterska, niczym paliwo lotnicze, niesie protestantów prosto do nieba. Uczynki nie mają znaczenia, nawet takie grzechy jak cudzołóstwo. Śmierć w trakcie cudzołóstwa to start do nieba z gołej baby jak z lotniskowca.


Jakbyśmy nie mieli własnych katolickich biblistów, zachwycajmy się, bo projekt po angielsku. Potem dojdziemy do wniosku,że Spowiedź indywidualna i Komunia św niepotrzebne, nic to!
Dalej się zachwycajmy. :no:

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Cz lip 25, 2019 10:10 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Projekt Biblia - Czytaj Słowo
mareta napisał(a):
Jakbyśmy nie mieli własnych katolickich biblistów, zachwycajmy się, bo projekt po angielsku. Potem dojdziemy do wniosku,że Spowiedź indywidualna i Komunia św niepotrzebne, nic to!
Dalej się zachwycajmy.

J 1:45-46 bt5
Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy - Jezusa, syna Józefa, z Nazaretu.
Rzekł do niego Natanael: Czy może być co dobrego z Nazaretu? Odpowiedział mu Filip: Chodź i zobacz.

---
Czy może być coś dobrego z nagrań, o jakich tu mowa?
Wg powyżej zacytowanego dialogu, można w przypadku wątpliwości po prostu sprawdzić - i albo odrzucić, albo przyjąć (najgorzej było by wtedy krytykować, gdyby się nawet nie znało tematu).

jotef napisał(a):
Już tam protestanci nauczą katolików, "o co chodzi w danej Księdze z Bożego Słowa..." Poziom umysłowy katolików ocenili jako poziom komiksowy. Z karykaturą Jezusa w roli głównej.

O czym piszesz? Gdzie jakaś mowa o umysłowym poziomie katolików?... Gdzie karykatura Jezusa?... O czym piszesz?!
jotef napisał(a):
O co w Biblii chodzi według protestantów? Protestanci klasyczni twierdzą, że zbawienie osiąga się przez samą wiarę, bez względu na uczynki - w sensie, że wiara luterska, niczym paliwo lotnicze, niesie protestantów prosto do nieba. Uczynki nie mają znaczenia, nawet takie grzechy jak cudzołóstwo. Śmierć w trakcie cudzołóstwa to start do nieba z gołej baby jak z lotniskowca.

Co za głupoty wypisujesz! Sorry, ale inaczej tego nie umiem nazwać...
Możesz to jakoś udowodnić, coś napisał w takim paszkwilowym tonie?! A jak nie możesz, że uważaj, bo przykazanie Boże zabrania składać fałszywego świadectwa, prawda?!...
Zastanów się co robisz!

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Pt lip 26, 2019 8:41 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 7:51 pm
Posty: 655
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Projekt Biblia - Czytaj Słowo
Eden napisał(a):
Co za głupoty wypisujesz! Sorry, ale inaczej tego nie umiem nazwać...
Możesz to jakoś udowodnić, coś napisał w takim paszkwilowym tonie?! A jak nie możesz, że uważaj, bo przykazanie Boże zabrania składać fałszywego świadectwa, prawda?!...
Zastanów się co robisz!

Marcin Luter:

"Nie można bowiem czcić Boga inaczej, tylko uznając, że On jest bezwzględnie prawdziwy i dobry, jakim też w istocie jest. Wyrazem tego przekonania są nie dobre uczynki, lecz jedynie tylko serdeczna wiara i dlatego też tylko ona jest źródłem usprawiedliwienia człowieka i wypełnieniem zakonu." (O wolności chrześcijanina 13)

"Żaden czyn, żadne przykazanie nie może być warunkiem zbawienia, chrześcijanin wolny jest od wszelkich przykazań, a co czyni, to czyni w zupełnej wolności, nie aby wyciągnąć z tego jaką korzyść, choćby nią było nawet zbawienie." (O wolności chrześcijanina 23)

"Osobę czyni dobrą jedynie wiara, a znowu jedynie niewiara czyni ją złą. Zapewne w oczach ludzkich rozstrzygają o naszej dobroci albo złości nasze uczynki, to znaczy, one są zewnętrznym wyrazem naszej nabożności albo złości, jako Chrystus powiada: Z uczynków ich poznacie je (Mat. 7, 20). Jest to jednakże tylko rzecz zewnętrzna, pozór." (O wolności chrześcijanina 24)

"Zależnie od wiary albo niewiary człowieka są jego uczynki dobre albo złe; ale nie można uczynkami przezeń wykonanymi mierzyć jego wiary i pobożności" (O wolności chrześcijanina 23)

"[Człowiekiem] złym i potępionym czynią go nie dopiero złe jego czyny, lecz niewiara" (O wolności chrześcijanina 24)

„Musimy usunąć Dekalog z oczu i z serca” (źródło: De Wette 4, 188).

„Jeśli dopuścimy, by on – Dekalog – miał jakikolwiek wpływ na nasze sumienie, stanie się on przykrywką całego zła, herezji i bluźnierstw” (źródło: Comm. ad Galat, s. 310).

„Ważniejsze jest strzec się przed dobrymi uczynkami niż przed grzechem” (źródło: Tischreden, wyd. wittenberdzkie, tom. VI, s. 160).

„Bądź grzesznikiem i niech twoje grzechy będą ogromne, ale niech twoja ufność w Chrystusa będzie silniejsza i raduj się w Chrystusie, który jest zwycięzcą nad grzechem, śmiercią i światem. Będziemy grzeszyć przebywając tutaj, gdyż to życie nie jest miejscem, gdzie mieszka sprawiedliwość. (...) Żaden grzech nie może nas od Niego odłączyć, nawet gdybyśmy mieli tysiące razy każdego dnia zabić czy popełnić cudzołóstwo (źródło: Let Your Sins Be Strong, [w:] The Wittenberg Project, The Wartburg Segment, tłum. Erika Flores, [w:] Dr. Martin Luther, Sämmtliche Schriften, list nr 99, 1 VIII 1521. – por. także Henri Denifle, Luther et Lutheranisme. Etude Faite d’apres les sources, tłum. J. Paquier, A. Picard, Paris 1912-13, t. II, s. 404).

Read more: http://www.pch24.pl/500-lat-protestantyzmu--35-absurdalnych-cytatow-z-marcina-lutra,55707,i.html


Pt lip 26, 2019 1:19 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL