Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 6:28 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Gry komputerowe - fałszywa pomoc intelektualna 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Gry komputerowe - fałszywa pomoc intelektualna
Dzień dobry.

Chciałem złożyć świadectwo o tym, jak gry uczyniły mnie pyszałkiem. Nie grałem już dłuższy czas, jednak od pewnego okresu myślałem o grach. Jestem uzależniony. Byłem na przerwanej przeze mnie terapii parę lat temu. Tam zobowiązałem się nie grać. Wytrzymałem kilka lat. Jednak niezadowolenie z życia i obiecujące wyniki badań, dostępnych w internecie, o tym jak to gry zwiększają inteligencję i ilość szarych komórek, to spowodowało, że uległem pokusie. Pierwszego dnia zawaliłem całą noc grając przez przeglądarkę, na wirtualne pieniądze, w pokera. Kolejnego dnia grałem w brydża. Potem kilka razy w gry 3d. I faktycznie odczuwałem poprawę myślenia. Jednak do czasu. To była pułapka. W pewnym momencie nastąpiło tąpnięcie w mojej psychice. Jak wcześniej studiując umiałem się skupić, tak teraz, po tygodniu od odstawienia gier, nie potrafię sobie wyobrazić i kojarzyć tego, czego się uczę i co czytam. Mam świadomość, nie wiem czy słusznie, że to pewnie wróci w jakimś fragmencie, ale nie wiem kiedy i jak. Proszę o modlitwę.


So lip 09, 2016 6:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe - fałszywa pomoc intelektualna
Będę modliła się za Ciebie, ale proszę Cię zmień nick na bardziej optymistyczny !


So lip 09, 2016 8:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe - fałszywa pomoc intelektualna
Tylko nie wciągnij się w gry w prawdziwe pieniądze, bo to nie tylko gdy ale i hazard. Jeśli masz grać w hazard, to pomysł, dlaczego Bóg ma Ci pomagać zarobić na hazardzie. Hazardem opiekuje się szatan i znane jest "szczęście początkującego" gdy początkujący zarobi na ruletce a potem się zapożycza i wszystko przegrywa.
A Twój nick - jesteś sobą, człowiekiem, nawet jak masz chorobę, to choroba nie jest Tobą.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So lip 09, 2016 8:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 29, 2015 1:30 am
Posty: 1492
Lokalizacja: Syracuse
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe - fałszywa pomoc intelektualna
Miej zawsze na uwadze że jakakolwiek gra to zaplanowany przez człowieka lub ich grupę wirtualny świat który wygląda tak jak sobie go zaplanowali.
To gra - stworzona dla rozrywki nie rozwoju!!!!
Bzdurą jest że uczyni cię mądrzejszym czy rozwinie twoją inteligencję.
W gruncie rzeczy jesteś zamknięty w wirtualnym świecie - ograniczonym z każdej strony. Potraktuj to jak zabawę w klocki raczej niż edukację.
Odejmuje masę czasu który mógłbyś przeznaczyć na rozrywki zdrowsze - np sport. A tu siedząc nie tylko tracisz czas ale i wzrok i zdrowie.
Wszystko jest dla ludzi do momentu jak człowiek zaczyna tracic kontakt z rzeczywistością.

_________________
Świat jest mostem. Przechodźcie przez niego, ale nie zatrzymujcie się na nim, aby zamieszkać.


So lip 09, 2016 8:36 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lis 09, 2014 12:54 am
Posty: 209
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe - fałszywa pomoc intelektualna
Gry komputerowe nie ćwiczą inteligencji ani zdolności myślenia. Uzależniają bo wciągają w światy inne niż znasz z codziennej rutyny i szarości dni, jest to podróż w nieco inny świat, a gdy się złapie bakcyla trudno jest później się od tego oderwać. Pochłaniają jakąś ilość czasu a co za tym idzie wyrzuty sumienia że nie zrobiło się czegoś pożyteczniejszego. Nie odradzam jednak tego ani nie polecam, bo jeśli ktoś gra w gry komputerowe z umiarem nie zatracając się w tym to może nic strasznego się nie dzieje, gorzej jest jeśli granie w gry odbiera komuś poczucie rzeczywistości, zaniedbuje przez to relacje z bliskimi i przyjaciółmi, rozbudza w człowieku agresję i pożera ogromne ilości czasu. Niedobre są gry strzelanki typu im więcej zabije się wrogów tym więcej zebranych punktów, lub gry zawierające misje z wątkami np. kradzieży, nie kształtuje to poprawnie psychiki ani rozwoju, w szczególności u najmłodszych graczy. Rzecz ma się nieco inaczej jeśli unicestwia się potwory w grach, można sobie utożsamiać to z powstrzymywaniem zła (ale niestety sztucznym powstrzymywaniem i tylko w wyobraźni) bo graniem w gry zła nie można powstrzymać.

_________________
Chrystus jest światłością świata. Kto na Niego patrzy, widzi jak rozjaśniają się ścieżki życia.(Paweł VI)


Wt lip 26, 2016 11:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe - fałszywa pomoc intelektualna
Jedyna gra komputerowa, którą obecnie jeszcze akceptuję, to gra do nauki pisania na klawiaturze. Po dzieciach widzę, że gry wciągają je momentalnie (skąd w nich taka moc?) i trzeba walczyć, by je od tego oderwać. Niestety, gry są często dostępne na internecie, więc bawimy się w kotka i w myszkę. One coś wynajdą, a ja to potem blokuję. Ostatnio zorientowały się, że użytkownicy nagrywają gry przy pomocy 'screen capture software' i wrzucają to na youtube. Mam plany, żeby youtube też im zablokować. ?? :| :mrgreen:


Śr lip 27, 2016 1:14 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe - fałszywa pomoc intelektualna
Dziś jest sporo dostępnych gier planszowych - to dużo lepsze rozwiązanie
Można ćwiczyć myślenie a jednocześnie współpracę / konkurencję / interakcję z innymi realnymi osobami.

polecam zwłaszcza Wsiąść do pociągu (Ticket to ride i inne odmiany)

albo tzw gry kooperacyjne - ciekawa odmiana bo w tych grach zadaniem graczy jest nie walczyć ze sobą nawzajem - ale współdziałać. Bo wygrać można tylko dzięki współpracy i wygrywa się razem i przegrywa się razem.
To niezła rozrywka zwłaszcza z dziećmi które jeszcze nie potrafią przegrywać :)
u nas dużym powodzeniem w domu cieszy się gra "Zakazana wyspa"

no i nie zapominajmy to takich hitach jak szachy, czy warcaby !! :) to jest prawdziwa nauka myślenia

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Śr lip 27, 2016 2:35 am
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe - fałszywa pomoc intelektualna
Minęło już trochę czasu od napisania pierwszego posta, w tym temacie. Doświadczam coraz gorszych stanów psychicznych. Nie gram od kilku miesięcy, po przerwie 2 letniej. Jestem wrakiem człowieka.

Myślałem, że Bóg mnie karze za to, że uległem swojej głupocie i naiwności. Sprawdziłem w sieci, że jest coraz więcej publikacji, które informują o zwodniczym wpływie gier na psychikę, szczególnie, jeżeli jest się uzależnionym (np. tu). Być może to nie kara Boska, tylko rzeczywiste konsekwencje zdrowotne. Ja jednak obwiniam się. Moje relacje z mamą bardzo się pogorszyły. Zacząłem zwracać uwagę na szczegóły i denerwuje mnie jej zachowanie. Czuję się też dużo gorzej. Nie mam żadnych znajomych (poza jedną koleżanką, która nie ma czasu), z którymi mógłbym porozmawiać, zwierzyć się, uzyskać wsparcie. Nie mam też perspektyw na dalsze życie. Jestem na rencie, studiuję. Z powodu choroby poszedłem na urlop w zeszłym semestrze. Czekam na psychoterapię. Miałem świetnego terapeutę kilka lat temu, ale kontaktowaliśmy się przez Skype, a dodatkowo pokłóciłem się z nim, i on nie chce mieć ze mną więcej nic wspólnego (twierdzi, że się nie gniewa, ale mówi, że nie może mnie wziąć na terapię, chciałem dojeżdżać i spotkać się z nim na żywo).

Przepraszam za ten stek bzdur, który napisałem wyżej. Pewnie mam to, na co zasłużyłem, nie powinienem oczekiwać zdrowia, ani dobrego nastroju, jak sam sobie piwa naważyłem.

W każdym razie, dzięki. Cześć.


Pn paź 03, 2016 5:42 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe - fałszywa pomoc intelektualna
Chory - nie poddawaj się! Módl się i miej ufność, że Dobry Bóg pomoże Ci w taki czy inny sposób!

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt paź 04, 2016 9:14 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt lip 26, 2013 4:24 pm
Posty: 4214
Lokalizacja: Szwecja
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Gry komputerowe - fałszywa pomoc intelektualna
chory napisał(a):
Minęło już trochę czasu od napisania pierwszego posta, w tym temacie. Doświadczam coraz gorszych stanów psychicznych. Nie gram od kilku miesięcy, po przerwie 2 letniej. Jestem wrakiem człowieka.

Myślałem, że Bóg mnie karze za to, że uległem swojej głupocie i naiwności. Sprawdziłem w sieci, że jest coraz więcej publikacji, które informują o zwodniczym wpływie gier na psychikę, szczególnie, jeżeli jest się uzależnionym (np. tu). Być może to nie kara Boska, tylko rzeczywiste konsekwencje zdrowotne. Ja jednak obwiniam się. Moje relacje z mamą bardzo się pogorszyły. Zacząłem zwracać uwagę na szczegóły i denerwuje mnie jej zachowanie. Czuję się też dużo gorzej. Nie mam żadnych znajomych (poza jedną koleżanką, która nie ma czasu), z którymi mógłbym porozmawiać, zwierzyć się, uzyskać wsparcie. Nie mam też perspektyw na dalsze życie. Jestem na rencie, studiuję. Z powodu choroby poszedłem na urlop w zeszłym semestrze. Czekam na psychoterapię. Miałem świetnego terapeutę kilka lat temu, ale kontaktowaliśmy się przez Skype, a dodatkowo pokłóciłem się z nim, i on nie chce mieć ze mną więcej nic wspólnego (twierdzi, że się nie gniewa, ale mówi, że nie może mnie wziąć na terapię, chciałem dojeżdżać i spotkać się z nim na żywo).

Przepraszam za ten stek bzdur, który napisałem wyżej. Pewnie mam to, na co zasłużyłem, nie powinienem oczekiwać zdrowia, ani dobrego nastroju, jak sam sobie piwa naważyłem.

W każdym razie, dzięki. Cześć.


To nie tak.

Każdy człowiek upada, jeden mniej drugi bardziej.
Ja upadłem w alkoholizm z którego wyszedłem, z Bożą i Maryi pomocą.
To że nie grasz to bardzo ważny i słuszny krok, tak trzymaj i bądź dumny z siebie!
Ja nie wierzę że Bóg zaplanował karę dla Ciebie.
To może byc skutek Twojej choroby.
Pomódl się do Boga i Maryi i powiedz po prostu że prosisz Ich o pomoc, żeby przyszli do Twojego życia, domu.

Znajomych masz tutaj, pisz smiało, my jestesmy żywymi ludźmi a nie automatami ;)

Każdy zanim napisze wysłucha Cię i zastanowi jak może pomóc.

NIE LĘKAJ SIĘ.

_________________
'Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać
Ale miłość moja nigdy nie odstąpi od Ciebie
Mówi Pan'


Wt paź 04, 2016 10:44 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N lip 29, 2018 10:37 am
Posty: 16
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Gry komputerowe - fałszywa pomoc intelektualna
Nie można tak uogólniać że wszystkie gry są złe.Z grami to jest podobnie jak z filmami. Diabeł znalazł sobie zarówno w grach jak i w filmach pole do popisu i robi dużo szkody ludziom. Ale są przecież filmy ,które podziwiamy i możemy oglądać setny raz bo są w pewnym sensie dziełem sztuki filmowej.
Wiadomo że te wszystkie bijatyki, strzelaniny to od złego pochodzi. Ale są ludzie, którzy potrafią zrobić dobrą grę i można w nie pograć raz na czas. Gry są dobre dopóki je traktujemy jako zabawę a nie uzależniamy swojego szczęścia od tego czy wygram czy przegram.
Dobrze ukształtowany i uformowany człowiek potrafi znależć czas na rozrywkę i grać w dobre gry bez żadnych uzależnień i problemów. Najpierw ukształtujmy swoje dziecko i jego sumienie a potem możemy mu dać komputer i nie musimy go kontrolować bo wiemy że ono samo potrafi.


Wt mar 12, 2019 5:07 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL