Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:45 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Zielona energia? Jak trwoga to do węgla! 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
https://biznesalert.pl/szwecja-energia- ... nergetyka/

Cytuj:
Kiedy niedzielę 7 lutego szwedzka telewizja publiczna STV zaapelowała do mieszkańców tego kraju o zmniejszenie konsumpcji energii elektrycznej, np. przez zaprzestanie odkurzania, wielu Szwedów potraktowało to zapewne jako żart. Jednak nikomu nie będzie do śmiechu za jakiś czas, gdy zaczną przychodzić rachunki za energię elektryczną. Mroźna pogoda sprawia, że zużycie energii elektrycznej w Szwecji utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie, a ceny prądu 1 i 5 lutego rano osiągnęły poziom 200 euro za 1 MWh (zwykle jest to 30 euro). W czwartek 4 lutego i w poniedziałek 8 lutego rano doszło do rekordowego zużycia energii elektrycznej: 25 GWh – pisze Tadeusz Rawa, współpracownik BiznesAlert.pl.
(...)
Utrzymujący się deficyt mocy na południu Szwecji sprawia, że wiele firm rezygnuje z inwestycji lub rozbudowy istniejących już zakładów. Kosztuje to gospodarkę kilkadziesiąt miliardów koron rocznie. W tych krytycznych dniach Szwecja zmuszona jest do importu dużych ilości energii elektrycznej – z Danii, Norwegii i Niemiec, w znacznie mniejszym stopniu z Polski i Litwy.

W związku z zagrożeniem deficytem mocy w sobotę 6 lutego rano uruchomiono produkcję w elektrowni na olej opałowy (600 MW) w Karlshamn, w południowej Szwecji. Na początku ma pracować na poziomie 40–60 MW.

Przyczyn tego kryzysu jest kilka. Jednym z nich jest zamykanie reaktorów atomowych. Z dwunastu reaktorów atomowych, pracujących w powstałych w latach 70. i 80. ub.wieku czterech elektrowniach, pracuje dziś sześć.
(...)
Drugą przyczyną kryzysu są wysokie podatki, jakimi szwedzki rząd w 2019 roku obłożył produkcję energii z paliw kopalnych – chodzi głównie o węgiel, gaz i olej opałowy – czyniąc tę produkcję, zwłaszcza w elektrociepłowniach, często nieopłacalną. Już wcześniej – w 2017 roku – koncern Uniper zmuszony został do całkowitej likwidacji elektrociepłowni Öresundsverket w Malmö, o mocy 450 MW. Była to jedna z najnowocześniejszych elektrociepłowni gazowych na świecie. Przyczyną likwidacji była niska opłacalność i konkurencja ze strony OZE.
(...)
Wydawałoby się więc, że wszystko jest ok, tym bardziej, że rozwijana w szybkim tempie energetyka wiatrowa (moc zainstalowana w 2021 roku ma wynieść 13 GW) z nadwyżką rekompensuje ubytki mocy powstałe w rezultacie zamykania reaktorów atomowych i niektórych elektrociepłowni. Jednak jak się okazuje, likwiduje się stałe źródła mocy, podczas gdy tymczasem zarówno na energetykę wodną, jak i wiatrową wpływają warunki naturalne, takie jak siła wiatru i ilość wody w rzekach. Mroźna i sucha pogoda, taka jak w ostatnich dniach, sprawia, że zmniejsza się produkcja w elektrowniach wodnych, a słabsze wiatry powodują, że energetyka wiatrowa nie jest w stanie tego kompensować.


Jest taki kawał o feminizmie, że kończy tam, gdzie trzeba wnieść lodówkę na 4. piętro. Można powiedzieć, że zielona energia się kończy tam, gdzie trzeba odkurzyć dywan mroźną zimą :-D

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pn lut 15, 2021 9:17 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
Jaka jest twoja teza?
Bo ten wątek jako ciekawostka może być, ale wniosków z niego raczej wyciągnąć się nie da.

Ja zamierzam w nowym domu zainstalować pompę ciepła i fotowoltaikę, czyli będę miał ogrzewanie i chłodzenie za darmo.
Ale piec gazowy też będzie na wszelki wypadek.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Pn lut 15, 2021 1:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
Irbisol napisał(a):
Jaka jest twoja teza?
Bo ten wątek jako ciekawostka może być, ale wniosków z niego raczej wyciągnąć się nie da.

Ja zamierzam w nowym domu zainstalować pompę ciepła i fotowoltaikę, czyli będę miał ogrzewanie i chłodzenie za darmo.
Ale piec gazowy też będzie na wszelki wypadek.

Fotowoltaika sie nie oplaca..


Pn lut 15, 2021 2:16 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
Opłaca mawiają ci moi znajomi, którzy ją mają.


Pn lut 15, 2021 2:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
"Opłaca się" to wypadkowa kosztów instalacji i zysków z niej czerpanych.


Pn lut 15, 2021 2:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
merss napisał(a):
Opłaca mawiają ci moi znajomi, którzy ją mają.

Masz maly przekoj bo tylko zdanie znajomych.
To zalezy od wielu czynników.
Jak ktos ma male koszty pradu to wywalenie 25 tys na instalacje zwracac mu sie bedzie wiele lat.
Czasem ludzie maja zbyt malo paneli i zbyt malo produkuja energii co wcale nie powoduje znacznego obnizenia kosztów.


Pn lut 15, 2021 2:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
Jestem zniechęcony, bo do mnie wciąż dzwonią z ofertami, miałem już kilkadziesiąt (?) telefonów.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn lut 15, 2021 2:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
sachol napisał(a):
Fotowoltaika sie nie oplaca..

Szwagier sobie zainstalował sam na dachu - i wszystko przeliczył.
Podstawa to zrozumienie, jaki składnik ceny stanowią panele, a jaki - robocizna.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


Pn lut 15, 2021 2:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
Andy72 napisał(a):
Jestem zniechęcony, bo do mnie wciąż dzwonią z ofertami, miałem już kilkadziesiąt (?) telefonów.

Trzeba było nie dawać zgody na marketing. :D


Pn lut 15, 2021 3:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem od od paneli jest dachówka słoneczna - coś takiego: https://www.tesla.com/solarroof, czyli cały dach z dachówek pozwalających na generowanie energii. Montowanie paneli na dachówce wiąże się z dodatkowym kłopotem, gdy wymienia się dach. Połączenie dwóch funkcji w jednej bardziej do mnie przemawia. Zastanawia mnie jeszcze jaka jest żywotność paneli - pewnie jakieś 20 do 30 lat i pewnie trzeba znowu wymieniać.

U nas już w młodszych klasach podstawówki odpowiednio urabia się dzieci w szkole na rzecz zielonej energii - pokazuje się jej plusy, ale nie ma mowy o minusach.


Pn lut 15, 2021 3:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
O wa... Mówi się, że samochód elektryczny jest ekologiczny, ale nikt nie powie, że emisja spalin związanych z wytworzeniem energii, którą jest napędzany, jest po prostu przeniesiona w inne miejsce. To tak jak z ledami: Czy ktoś się zająknie jak trzeba zanieczyścić środowisko aby wyprodukować żarówkę w tej technologii?


Pn lut 15, 2021 3:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
Nawet nie mówią, że bywa, iż niebo jest długo zachmurzone, wiatr nie wieje, woda nie płynie. I co wtedy? Klops!


Pn lut 15, 2021 3:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
To jest biznes. Sprzedawca nie powie o wadach produktu, bo wtedy nie zdoła go sprzedać.


Pn lut 15, 2021 4:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
Obecnie jest dofinansowanie 5 tys zl do paneli stad tami ruch w interesie. A za 20 lat bedzie problem z utylizacja tego.


Pn lut 15, 2021 4:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zielona energia? Jak trwoga to do węgla!
Brandeisbluesky napisał(a):
Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem od od paneli jest dachówka słoneczna - coś takiego: https://www.tesla.com/solarroof, czyli cały dach z dachówek pozwalających na generowanie energii. Montowanie paneli na dachówce wiąże się z dodatkowym kłopotem, gdy wymienia się dach. Połączenie dwóch funkcji w jednej bardziej do mnie przemawia. Zastanawia mnie jeszcze jaka jest żywotność paneli - pewnie jakieś 20 do 30 lat i pewnie trzeba znowu wymieniać.


To wydaje się być zdecydowanie droższe rozwiązanie niż panele. Wiec raczej nieopłacalne


Pn lut 15, 2021 4:42 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL