Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 3:08 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Problemy protestantyzmu z aborcją 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 08, 2017 10:59 am
Posty: 736
Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
P524 napisał(a):
Jeżeli piszemy o prawnej dopuszczalnosci czy zakazie aborcji to IMHO powinna być ona dostępna zawsxe wtedy gdy kobieta jej potrzebuje. Zakaz aborcji jest zły nie dkatego, że zygota, embrion czy płód itd ale dlatego, że kobieta jest człowiekiem i stąd to jej prawo decyzji czy ma urodzić dziecko czy nie.

P524, czyli POTRZEBA usprawiedliwiać ma zabicie niewinnego człowieka? Zabić za niewinność? Albo że prawo zabicia niewinnego człowieka przez niewiastę ma wynikać z tego, że kobieta jest też człowiekiem? Albo nie rozumiem tego co napisałeś.
Bycie na świecie poza łonem matki, albo jeszcze w łonie mamy nie definiuje czy ktoś jest człowiekiem (w sensie biologicznym), to jest oczywiste, ale tak tylko, bo wydaje mi się P524, że określasz człowieka pomijając biologię.

Aborcja w nielicznych przypadkach i sytuacjach służy kobiecie (i wtedy zgoda że powinna być dopuszczona, ale czy to nie lekarz z powołania wie co jest najlepsze dla zdrowia i życia? Jeżeli jest konflikt między życiem(biologicznym) kobiety a dzieckiem, to tu już głębsze rozważanie...)

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=k86d1-2lQEU
https://youtu.be/x2p6pmm3_zQ


So kwi 25, 2020 10:23 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
P524 napisał(a):
Jeżeli piszemy o prawnej dopuszczalnosci czy zakazie aborcji to IMHO powinna być ona dostępna zawsxe wtedy gdy kobieta jej potrzebuje. Zakaz aborcji jest zły nie dkatego, że zygota, embrion czy płód itd ale dlatego, że kobieta jest człowiekiem i stąd to jej prawo decyzji czy ma urodzić dziecko czy nie.
A to dotyczy też sąsiada? Mogę go zabić jak będę potrzebował? Mogę w spokojny sposób podejmować taką decyzję? Czy prawo nie jest w tej dziedzinie za bardzo restrykcyjne?
Bo skoro kobieta może podjąć potrzebną decyzję zabicia swojego dziecka to dlaczego ja nie mogę podjąć potrzebnej decyzji pozbycia się sąsiada?

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So kwi 25, 2020 11:13 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Dyskusje gdziekolwiek ze zwolennikami aborcji lub "wyboru" (na żywo, na forarch, na mediach społecznościowych itp) są odbijaniem się od ściany do ściany. Jest bezproduktywne przekomarzanie się z nimi "dlaczego wono zabić dziecko a nie wolno zabić sąsiada, Żyda czy Cygana", bo oni nie wierzą, że płód i człowiek są pojęciami tożsamymi. Dlatego na samym początku trzeba zadać takiej osobie 2 proste pytania:
-kiedy zaczyna się człowiek
-na podstawie czego tak uważa

Co by nie odpowiedzieli, będą starać się umieścić początek człowieka gdzieś w środku albo pod koniec ciąży, lub w skrajnych przypadkach - w trakcie narodzin. Każdy ten argument "początku człowieka" poza zapłodnieniem można zbić na podstawie biologii/medycyny, albo zwykłego prawa naturalnego. To ich oczywiście nie przekona do publicznego przyznania się, że nie mieli racji, ale prywatnie zasieje w ich umysłach i sercach wątpliwości co do fundamentu ich przekonań kiedy zaczyna się człowiek, bo zobaczą, że ta ich podstawa jest czysto uznaniowa, oparta na opinii kogoś tam, często nawet nie biologa czy lekarza, ale prawnika, polityka, aktywisty społecznego czy nawet celebryty.


So kwi 25, 2020 11:36 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Cytuj:

Aborcja w nielicznych przypadkach i sytuacjach służy kobiecie (i wtedy zgoda że powinna być dopuszczona, ale czy to nie lekarz z powołania wie co jest najlepsze dla zdrowia i życia? Jeżeli jest konflikt między życiem(biologicznym) kobiety a dzieckiem, to tu już głębsze rozważanie...)

Nie aborcja zawsze jest zła i niedopuszczalna. A jak jest konflikt w zwiku z zagrozeniem zycia matki to stosujemy zasadę podwojnego skutku i wtedy mie ma mowy o aborcji


So kwi 25, 2020 5:29 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 08, 2017 10:59 am
Posty: 736
Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
sachol napisał(a):
Cytuj:

Aborcja w nielicznych przypadkach i sytuacjach służy kobiecie (i wtedy zgoda że powinna być dopuszczona, ale czy to nie lekarz z powołania wie co jest najlepsze dla zdrowia i życia? Jeżeli jest konflikt między życiem(biologicznym) kobiety a dzieckiem, to tu już głębsze rozważanie...)

Nie aborcja zawsze jest zła i niedopuszczalna. A jak jest konflikt w zwiku z zagrozeniem zycia matki to stosujemy zasadę podwojnego skutku i wtedy mie ma mowy o aborcji


Sachol, czy zaśniad jest płodem? Jeżeli jest, to czy jest człowiekiem? Jeżeli nie jest człowiekiem, to z jakiej racji nie można by było zastosować aborcję?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=k86d1-2lQEU
https://youtu.be/x2p6pmm3_zQ


So kwi 25, 2020 5:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
    Maciek napisał(a):
    Sachol, czy zaśniad jest płodem?

    Otwórz podręcznik do biologii i sprawdź kiedy zaczyna się cykl życiowy osobnika gatunku homo sapiens i jakie są jego etapy.


    So kwi 25, 2020 5:44 pm
    Zobacz profil
    Gaduła
    Gaduła
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Pn maja 08, 2017 10:59 am
    Posty: 736
    Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: nie chcę podawać
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Yarpen, czy mógłbyś napisać czy zaśniad jest człowiekiem?

    _________________
    https://www.youtube.com/watch?v=k86d1-2lQEU
    https://youtu.be/x2p6pmm3_zQ


    So kwi 25, 2020 5:53 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
    Posty: 20596
    Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Napisałem Ci gdzie znajdziesz tę informację. To są wiadomości na poziomie szkoły podstawowej, a ja podstaw nie wyjaśniam.



    I lepiej mnie nie wnerwiaj, bo rozmawiasz z kimś, kto stracił jedyne dziecko na bardzo wczesnym etapie ciąży!


    So kwi 25, 2020 5:55 pm
    Zobacz profil
    Czuwa nad wszystkim
    Czuwa nad wszystkim

    Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
    Posty: 14117
    Lokalizacja: Polska
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Yarpen ale to nie jest argument w dyskusji. Wiele osób straciło dziecko w początkowej fazie ciąży. Najczęściej to się zdarza około 10 tygodnia ciąży. Ale to trochę tak emocjonalnie działasz i na granicy szantażu emocjonalnego. Jakaś próba wzięcia na litość. Wiem ze to nie jest to celowe z twojej strony.

    _________________
    "Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


    So kwi 25, 2020 6:17 pm
    Zobacz profil
    Gaduła
    Gaduła
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Pn maja 08, 2017 10:59 am
    Posty: 736
    Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: nie chcę podawać
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Yarpen, mogę jedynie złożyć Ci wyrazy współczucia. Ale jest nadzieja na spotkanie się dzieckiem w Niebie i tam to dopiero niewyobrażalne życie!

    Nie zamierzam Cię wnerwiać Yarpen, pamiętam, że cykl życiowy( w sensie biologicznym) osobnika gatunku homo sapiens zaczyna się w momencie połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Ale podobno komórka jajowa może być pusta (bez materiału genetycznego). I dlatego mam pytanie. Czy zespolenie komórki jajowej pustej z plemnikiem jest człowiekiem( czyli istotą z duszą nieśmiertelną) w pierwszym etapie rozwoju czy jest tylko złączoną komórką jajową bez materiału genetycznego z plemnikiem( tworem bez duszy)?

    _________________
    https://www.youtube.com/watch?v=k86d1-2lQEU
    https://youtu.be/x2p6pmm3_zQ


    So kwi 25, 2020 6:36 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
    Posty: 20596
    Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Hockey, guzik mnie to obchodzi. Maciek powinien wiedzieć czego uczą w podstawówce o rozwoju człowieka, ale widać się nie przyłożył do nauki, skoro nie pamięta, że początkiem życia człowieka jest zapłodnienie, a nie wytworzenie zarodka w jaju płodowym. Powinien też wiedzieć z katechez, że dusza powstaje w momencie zapłodnienia, a nie x dni po tym wydarzeniu.


    So kwi 25, 2020 6:38 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
    Posty: 1674
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Yarpen Zirgin napisał(a):
    P524 napisał(a):
    Yarpen Zirgin napisał(a):
    O, to ciekawe. To powiedz mi, proszę, co takiego w takim razie rozwija się w macicy kobiety w czasie ciąży, skoro to nie jest człowiek. Pies? Kot? A może jakaś meduza?

    Kształtuje się organizm przyszłego dziecka, które kobieta urodzi. Albo nie.

    Przepraszam, ale zadam to pytanie: Co robiłeś na lekcjach biologii kiedy omawiano cykl życiowy człowieka?

    W czasie ludzkiej ciąży kształtuje się organizm przyszłego dziecka, a nie kota ani psa, ani meduzy i to kobieta rodzi dziecko, nie sądzę by na biologii omawiano jakieś inne cykle. Kobieta jest człowiekiem, nie inkubatorem, i tylko ona ma prawo - i to prawo kobiety, tak, winno być chronione w społeczności, do swojej własnej zygoty powiedzieć: moje dziecko. To jej decyzja, jej relacja, to kobieta rodzi i to jest ludzki i osobowy akt. Prawo do powiedzenia "moje dziecko", i ochrona tego prawa w społeczności, to także ochrona i gwarancje dla powiedzenia "nie".
    Dlatego - to oczywiście moje zdanie, rozumiem, że to forum rzymskokatolickie i jako Gospodarze macie inne zdanie, nie zamierzam przekonywać czy wam Go tutaj negować - społeczność winna gwarantować pełną dostępność do aborcji.

    Personalne uszczypliwości co lekcji biologii czy takie tam, jakie mają znaczenie? Uszczypliwość pozostaje uszczypliwością.
    Chcieliście o aborcji w kontekście Dekalogu - co Dekalog mówi o aborcji? Rozumiem, że chodzi o jakąś jego interpretację. Jaką? W jednym postów wskazujecie, jeśli chodzi o interpretacje Dekalogu, że "Jak nie wiadomo jak traktować to trzeba zobaczyć jak rozumieli przykazanie ci do których zostało przekazane czyli Żydzi" Nie zupełnie się z tym zgadzam (pomijając nieostrość kryterium: traktowali w czasach sędziów, królestwa, proroków, helleńskim czy w Talmudzie?), ale załóżmy.

    _________________
    www.reformowani.pl


    Śr maja 06, 2020 12:16 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
    Posty: 20596
    Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Problemy protestantyzmu z aborcją
    A podobno jesteś chrześcijaninem... Tylko gdzie to chrześcijaństwo w postawie, która zamiast chronić tych, którzy obronić się nie mogą, twierdzi, iż prawem kobiety jest możliwość zamordowania własnego dziecka?


    Śr maja 06, 2020 12:30 pm
    Zobacz profil
    Czuwa nad wszystkim
    Czuwa nad wszystkim
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
    Posty: 16890
    Płeć: kobieta
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Jest jeden problem z taką logiką. Moje dziecko jest tu traktowane jako własność. To uprzedmiotowienie, więc i można zmieniać i dowolnie ustalać prawa własności. Tymczasem żadne dziecko nie jest niczyja własnością, to już inna antropologia najbliższa duchowi Biblii, tak to interpretują katolicy. Można sobie za to uzurpować prawa własności: z tytułu zaniedbań rodzicielskich dowolnie interpretowanych i wówczas ustala się innych rodziców/opiekunów. Mamy też kolejny problem z czasem dokonywania aborcji. Znów czas umowny. A jeśli to dziecko nie będzie spełniało oczekiwań rodziców i matka uzna, że niebiesookie jej nie odpowiada, bo wymarzyła sobie o piwnych oczach i dlatego wybierała parntnera o takich oczach? Dochodzi też sprawa, którą trudno przewidzieć, że nie wystąpi: powikłania psychiczne u matki. Dziś medycyna wyrzuciła syndrom postaborcyjny, więc jesli wystąpi nawet nie będzie potrafiła tego określić. Jakąs depresję się zdiagnozuje i zalepi psychotropami. Uprzedmiotowiony człowiek staje się też surowcem do badań i dla przemysłu. Tyle mi przychodzi na gorąco do głowy.
    Trudno więc tu mówić o etyce wyprowadzonej z Biblii, gdzie łapie się spójność i podmiotowość człowieka. Inne jednak założenia zmienią spójność na inną. W przypadku konfliktu wartości z którym mamy do czynienia rozmowa staje się bezprzedmiotowa. Można jedynie rozmawiać o wartościach. Tylko po co skoro znamy nawzajem punkty wyjścia adwersarza i jego ścieżki rozumowania? To jest dział Aktualności a tematów dotyczących aborcji mamy sporo na forum. Zawsze dochodzi przy różnicy spojrzeń do przyczyn na poziomie konliktu systemu etycznego oraz definicji samej wiary.


    Śr maja 06, 2020 12:40 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła
    Avatar użytkownika

    Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
    Posty: 1674
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Aktualności II
    Maciek napisał(a):
    P524 napisał(a):
    Jeżeli piszemy o prawnej dopuszczalnosci czy zakazie aborcji to IMHO powinna być ona dostępna zawsxe wtedy gdy kobieta jej potrzebuje. Zakaz aborcji jest zły nie dkatego, że zygota, embrion czy płód itd ale dlatego, że kobieta jest człowiekiem i stąd to jej prawo decyzji czy ma urodzić dziecko czy nie.

    P524, czyli POTRZEBA usprawiedliwiać ma zabicie niewinnego człowieka? Zabić za niewinność? Albo że prawo zabicia niewinnego człowieka przez niewiastę ma wynikać z tego, że kobieta jest też człowiekiem? Albo nie rozumiem tego co napisałeś.

    W ogóle nie piszę o zabijaniu, tylko o przerwaniu ciąży. To, że aborcja to 'zabicie człowieka" to Twoje przekonanie, czy wiara, nie zamierzam bynajmniej na rzymskokatolickim forum kwestionować Twojej rzymskokatolickiej wiary. Pytaliście o moje poglądy, więc o nich piszę.

    Cytuj:
    Bycie na świecie poza łonem matki, albo jeszcze w łonie mamy nie definiuje czy ktoś jest człowiekiem (w sensie biologicznym), to jest oczywiste, ale tak tylko, bo wydaje mi się P524, że określasz człowieka pomijając biologię.

    Biologia nie definiuje osoby ludzkiej, człowieka, ani jako podmiotu praw, ani jako podmiotu moralnego. To zespół komórek, oparty na procesach biochemicznych zachodzących w przyrodzie. Osobnik homo spapiens ma z osobnikiem musa paradisiaca ok. 60% wspólnego genomu. A ze spinacia oleracea aż 70%. i co z tego?

    Cytuj:
    Aborcja w nielicznych przypadkach i sytuacjach służy kobiecie (i wtedy zgoda że powinna być dopuszczona, ale czy to nie lekarz z powołania wie co jest najlepsze dla zdrowia i życia? Jeżeli jest konflikt między życiem(biologicznym) kobiety a dzieckiem, to tu już głębsze rozważanie...)

    Ok, rozumiem, to Twoje zdanie. Mam inne.

    _________________
    www.reformowani.pl


    Śr maja 06, 2020 12:41 pm
    Zobacz profil
    Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
    Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


    Kto przegląda forum

    Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 92 gości


    Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
    Nie możesz odpowiadać w wątkach
    Nie możesz edytować swoich postów
    Nie możesz usuwać swoich postów

    Szukaj:
    Skocz do:  
    Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
    Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL