Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:23 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 384 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna strona
 Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Ciekawe, czy jeśli zostanie otworzona furtka do małżeństw wśród duchownych, to czy Ci którzy odeszli ze stanu kapłańskiego ze względu na związki i małżeństwa z kobietami, będą mogli powrócić do stanu kapłańskiego?

Chyba osobiście wolałabym, by na mojej parafii byli księża stanu wolnego.


Pt sty 31, 2020 11:04 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Brandeisbluesky napisał(a):
Ciekawe, czy jeśli zostanie otworzona furtka do małżeństw wśród duchownych, to czy Ci którzy odeszli ze stanu kapłańskiego ze względu na związki i małżeństwa z kobietami, będą mogli powrócić do stanu kapłańskiego?

Chyba osobiście wolałabym, by na mojej parafii byli księża stanu wolnego.


Celibat byl praktycznie przygotowaniem na dzis, na czas ostateczny.
Zonaci sa wyswiecani i o nich nikt nie wie.
Beda potrzebni wlasnie gdy beda potrzebni. Gdy kaplani beda przesladowani i wielu z nich zginie, a pozostali po prostu uciekna od kaplanstwa.
Wtedy nikt z prawdziwie wierzacych nie bedzie wybrzydzal ze to zonaty.
Na wersje liturgii tez nikt nie bedzie zwracal uwagi i wybrzydzal ze to nowy czy stary ryt , bo to nie jest tak wazne jak Wiara wiernych Kosciola.
Prawdziwa Wiara, a nie przynaleznosc do odlamu, nazwy Kosciola, czy jednosci z Papiezem, bo nie bedzie takiego i nie bedzie wiadomo kto nim jest.


So lut 01, 2020 9:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Brandeisbluesky napisał(a):
Ciekawe, czy jeśli zostanie otworzona furtka do małżeństw wśród duchownych, to czy Ci którzy odeszli ze stanu kapłańskiego ze względu na związki i małżeństwa z kobietami, będą mogli powrócić do stanu kapłańskiego?

Furtka już jest: Wystarczy zostać księdzem greckokatolickim, bo taki może się hajtnąć pomiędzy ukończeniem studiów, a święceniami. ;)
Dla wyświęconych nie da rady nic zrobić: Święcenia zrywają ważność małżeństwa.


So lut 01, 2020 9:45 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Yarpen, tu juz nie chodzi o furtki, czy jakies zmiany, tylko o zachowanie poslugi kaplanskiej i sprawowania Eucharystii w najtrudniejszym czasie.


So lut 01, 2020 9:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wystarczy zostać księdzem greckokatolickim, bo taki może się hajtnąć pomiędzy ukończeniem studiów, a święceniami.

No właśnie greckokatolickim. My jesteśmy rzymskimi katolikami - nasza tradycja liturgiczna, obrzędowość ukształtowana w pierwszych wiekach związana była z językiem łacińskim, a naszych duchownych wśród innych Kościołów katolickich wyróżnia celibat. Łacinnikami jesteśmy już tylko z nazwy. Zakładając że naszych duchownych przestanie obowiązywać celibat to co będzie wróżniać nasz Kościół, Kościół łaciński, pośród innych Kościołów katolickich? Pytam absolutnie serio.


So lut 01, 2020 10:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Chyba adhortacja jest już prawie gotowa, skoro można przeczytać takie donisienie na https://www.pch24.pl/prof--de-mattei--posynodalna-adhortacja-franciszka-zniesie-celibat-kaplanski-w-amazonii,73710,i.html

Cytuj:
Jak informuje prof. Roberto de Mattei, adhortacja papieża Franciszka wydana po Synodzie Amazońskim, będzie faktycznie znosiła celibat kapłański. Ta nieoficjalna informacja miała zostać potwierdzona przez kilku biskupów, którzy otrzymali zarys papieskiej adhortacji.
(...)
Wybitny historyk Kościoła wskazuje na to, że „wyjątek” stworzony dla pewnych części Amazonii, będzie mógł zostać uwzględniony także w innych krajach. „Przejście jest otwarte. Nie ma powodu, aby w innych regionach świata uniemożliwiać to, co będzie dozwolone w niektórych obszarach Amazonii” – podaje prof. de Mattei. „Niemieccy biskupi nie tylko są gotowi rozszerzyć dostęp do kapłaństwa dla żonatych mężczyzn, uznanych za odpowiednich. To co zlikwidowano to nie tylko zmieniająca się dyscyplina kościelna, ale także prawo Kościoła oparte na nakazie bosko-apostolskiego pochodzenia” – wskazuje profesor.

--------------
Yarpen Zirgin napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Ciekawe, czy jeśli zostanie otworzona furtka do małżeństw wśród duchownych, to czy Ci którzy odeszli ze stanu kapłańskiego ze względu na związki i małżeństwa z kobietami, będą mogli powrócić do stanu kapłańskiego?

Furtka już jest: Wystarczy zostać księdzem greckokatolickim, bo taki może się hajtnąć pomiędzy ukończeniem studiów, a święceniami. ;)
Dla wyświęconych nie da rady nic zrobić: Święcenia zrywają ważność małżeństwa.


Wiem. Tak zrobiła znajoma mojej koleżanki ze studiów i jej narzeczony.


So lut 01, 2020 10:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
bergamotka napisał(a):
Zakładając że naszych duchownych przestanie obowiązywać celibat to co będzie wróżniać nasz Kościół, Kościół łaciński, pośród innych Kościołów katolickich? Pytam absolutnie serio.

Liturgia.


N lut 02, 2020 8:26 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Yarpen Zirgin napisał(a):
Liturgia

Czyli co? Bo oczywistym jest że nasza liturgia była i jest jest inna od innych liturgii - to truizm. Ale co jest obecnie takiego charakterystycznego w naszej liturgii że jest naszą, jako Kościoła łacińskiego, wizytówką?
Bo ja np. widzę że Konstytucja o liturgii świętej uznaje śpiew gregoriański za śpiew własny liturgii rzymskiej w obrzędach łacińskich zachowuje używanie języka łacińskiego, poza wyjątkami określonymi przez prawo szczegółowe. Czyli to jest nasza i wizytówka i chlubą
Ja jednak nigdy nie byłam na liturgii - choć chodzę do kościoła w różnych miastach, wioskach i krajach - którą sprawowano po łacinie, a języki narodowe używano w czytaniach i pouczeniach, w niektórych modlitwach i śpiewach, a śpiew gregoriański zajmowal pierwsze miejsce wśród innych równorzędnych śpiewów.


N lut 02, 2020 10:45 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
bergamotka napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Liturgia

Czyli co? Bo oczywistym jest że nasza liturgia była i jest jest inna od innych liturgii - to truizm. Ale co jest obecnie takiego charakterystycznego w naszej liturgii że jest naszą, jako Kościoła łacińskiego, wizytówką?

Łatwo się o tym przekonasz jak odwiedzisz którąkolwiek z parafii grekokatolickich w Polsce i będziesz uczestniczyć w Mszy Świętej w nich sprawowanej.


N lut 02, 2020 10:48 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Yarpen Zirgin napisał(a):
Łatwo się o tym przekonasz jak odwiedzisz którąkolwiek z parafii grekokatolickich w Polsce i będziesz uczestniczyć w Mszy Świętej w nich sprawowanej.

Czyli piszesz byle dać pozór odpowiedzi na moje pytanie. I nawet nie na temat a raczej kolejny truizm - męża u grekokatolików jest t inna, to pewne. No cóż...


N lut 02, 2020 10:59 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Nie mogę edytować swojego postu a pisałam i pisze z telefonu i mój post wcześniejszy jest niechlujny. Chciałam napiasc
Czyli piszesz byle dać pozór odpowiedzi na moje pytanie. I nawet nie na temat a raczej kolejny truizm - Msza u grekokatolików jest inna, to pewne. A żeby się zorientować jaka jest liturgia w Kściele rzymskim twoim zdaniem trzeba zobaczyć liturgię u grekokatolików. No cóż...


N lut 02, 2020 11:10 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Żeby się zorientować jaka jest liturgia sprawowana w czasie danej Mszy Świętej, proszę Ciebie, trzeba znać jej cechy. Natomiast to, że moja odpowiedź Ci się nie podoba, bo tkwisz w przekonaniu, że liturgia Kościoła łacińskiego powinna być po łacinie, a to już nie mój problem.


N lut 02, 2020 11:20 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Zaraz zaraz. Ja napisałam co moim zdaniem stanowi wyznacznik i chlubę liturgii rzymskiej powołując się na Konstytucje o liturgii świętej. Jeśli nie podoba ci się że jej zapisy są takie a nie inne to twój problem. I nie przypisuj mi wypowiedzi które nie miały miejsca - ani to uczciwe, ani mądre. Dyskutuj z tym co napisałam. Moje stany emocjonalne, w tym to co mi się podoba lub nie, w istocie nie powinny cie interesować. Nie wiem czemu zatem sprowadzasz rozmowę na mój temat. By podzielić się kolejny raz truizmem? Uskutecznić personalną uwagę bo nie masz nic merytorycznego do napisania? Jeśli podjęłam dyskusję z twoimi wypowiedziami to można przyjąć ze ma do nich krytyczny stosunek. To że nie umiesz obronić tego co piszesz i zaczynasz personalne podjazdy to twój problem. Pisz może mniej.


N lut 02, 2020 11:49 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Nie lej wody, bo to nic nie zmieni. Udzieliłem odpowiedzi na Twoje pytania, a że Ci nie pasują, to już nie moja wina. Nawiasem mówiąc, to zamiast się zastanawiać nad tym, jak by tu się odróżnić od katolików z Kościołów wschodnich, lepiej zajęłabyś się tematem: Jak uzyskać zbawienie?


N lut 02, 2020 12:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nawiasem mówiąc, to zamiast się zastanawiać nad tym, jak by tu się odróżnić od katolików z Kościołów wschodnich, lepiej zajęłabyś się tematem: Jak uzyskać zbawienie?

Kierownik duchowy się znalazł. Nie masz nic do napisania w temacie mojego pytania czy dyskusji to nie pisz. Proste.


N lut 02, 2020 1:47 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 384 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 99 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL