Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:18 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 384 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna strona
 Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Miałem coś do napisania i to zamieściłem. Jak pisałem: To, że moje odpowiedzi Ci nie pasują, to już nie mój problem.


N lut 02, 2020 1:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Bergamotko: a właściwie dlaczego musimy się róznic od grekokatolików?
Czemu Kościół Rzymskokatolicki ma podejmować/nie podejmować jakichś decyzji tylko dlatego, "by się różnić"?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lut 02, 2020 3:42 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Barney napisał(a):
Bergamotko: a właściwie dlaczego musimy się róznic od grekokatolików?
Czemu Kościół Rzymskokatolicki ma podejmować/nie podejmować jakichś decyzji tylko dlatego, "by się różnić"?

A czy ja coś takiego stwierdziłam? Jeśli tak to niby gdzie. Już Yarpem Zirgin mnie zmęczył swoją maniera infantylizacji swojego rozmowcy zatem średnio mam cierpliwość na ciąg dalszy z twojej strony.
Ale kwestia różnic w liturgii, ich przyczyn, sensu czy wartości to ciekawy temat. Postaram się napisać jak to widzę ale nie wiem kiedy się mi to uda.


N lut 02, 2020 4:02 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Znaczy się argumenty się skończyły

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N lut 02, 2020 4:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
bergamotka napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Liturgia

Czyli co? Bo oczywistym jest że nasza liturgia była i jest jest inna od innych liturgii - to truizm. Ale co jest obecnie takiego charakterystycznego w naszej liturgii że jest naszą, jako Kościoła łacińskiego, wizytówką?
Bo ja np. widzę że Konstytucja o liturgii świętej uznaje śpiew gregoriański za śpiew własny liturgii rzymskiej w obrzędach łacińskich zachowuje używanie języka łacińskiego, poza wyjątkami określonymi przez prawo szczegółowe. Czyli to jest nasza i wizytówka i chlubą
Ja jednak nigdy nie byłam na liturgii - choć chodzę do kościoła w różnych miastach, wioskach i krajach - którą sprawowano po łacinie, a języki narodowe używano w czytaniach i pouczeniach, w niektórych modlitwach i śpiewach, a śpiew gregoriański zajmowal pierwsze miejsce wśród innych równorzędnych śpiewów.


Przynajmniej według przepisów w każdej stolicy archidiecezji powinna być sprawowana w niedzielę jedna msza w języku łacińskim (NOM). Po za tym w bardzo wielu miastach masz msze w ryci nadzwyczajnym. Przykład z mojej diecezji:

Niedziela, godz. 8.30, kościół Ojców Karmelitów Bosych pw. św. Józefa, ul. Działowa 25 (Wzgórze Św. Wojciecha)
Piątek, godz. 19.30, Katedra Poznańska, Ostrów Tumski, lub kaplica Wydziału Teologicznego UAM, ul. Wieżowa 2/4, Msza św. w rycie posoborowym ze śpiewem gregoriańskim (od października do czerwca)

W rycie przedsoborowym:

Niedziela, godz 14.00, kościół Ojców Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła
Niedziela godz. 17.00, parafia pw. Maryi Królowej w Poznaniu Rynek Wildecki


Chorał gregoriański:
Studi di Canto Gregoriano.

Z reguły własne schole posiadają także grupy tradycji tu nie ujęte. Resztę można znaleźć w internecie.
Na tyle można obecnie liczyć. Liturgia jest charakterystyczna dla naszej polskiej duchowości i warto to podtrzymać, zwłaszcza w obecnych czasach zawirowań.
Kościół odszedł od swojej liturgii, ponieważ zmienili się ludzie. Wyobrażano sobie to czy tamto, wyszło jak wyszło. Tego typu liturgia wymaga skupienia, otworzenia się na świętość. Powszechny paradygmat rozumienia nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, stąd kontakt z taką liturgią może pomóc odnaleźć wiele rzeczy.


N lut 02, 2020 4:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Jockey napisał(a):
Znaczy się argumenty się skończyły

Znaczy ze zrozumieniem najwyraźniej czytać nie umiesz. Albo dobrej woli ci brak. Możesz mi nie wierzyć że to kwestia czasu i pewnych przemyśleń ale żeby zaraz dzielić się tym ze światem? Wniosles coś merytorycznego? Nie. Znaczy się nawet argumentów nie masz na starcie.
Robur napisał(a):
Kościół odszedł od swojej liturgii, ponieważ zmienili się ludzie. Wyobrażano sobie to czy tamto, wyszło jak wyszło. Tego typu liturgia wymaga skupienia, otworzenia się na świętość. Powszechny paradygmat rozumienia nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, stąd kontakt z taką liturgią może pomóc odnaleźć wiele rzeczy.

Dziękuję za chęć zrozumienia. Nie mam możliwości uczestnictwa we mszy w rycie nadzwyczajnym. Przez większość roku zdarza się że nawet nie mam NOMu sprawowanego bez nadużyć.
To bolesne co piszesz, bo przecież liturgia to jedno z trzech głównych zadań Kościoła. To zatem tak jakby Kościół zrezygnował z części swojego posłannictwa.


N lut 02, 2020 5:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Barney napisał(a):
Bergamotko: a właściwie dlaczego musimy się róznic od grekokatolików?
Czemu Kościół Rzymskokatolicki ma podejmować/nie podejmować jakichś decyzji tylko dlatego, "by się różnić"?

Fakt. Przecież modlimy sie o jednosć chrzesciajan

A Liturgia Grekokatolicka jest zupełnie inna od Rzymskiej. Prawie wszysko sie rozni. Mozesz bergemotko obejrzec na youtubie takowa.


Śr lut 05, 2020 5:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Sobór Watykański II jedno, a praktyka drugie. Ja po raz pierwszy śpiew gregoriański usłyszałem "na żywo" podczas pobytu indywidualnego jako 18-letni chłopak u benedyktynów w Tyńcu. Były to śpiewane po łacinie Nieszpory. Nigdy wcześniej w żadnym kościele chorału nie mogłem usłyszeć (o łacinie poza "Amen" nie wspominając).

O Liturgii pięknie pisał papież senior Benedykt XVI ("Duch liturgii"), serdecznie polecam. Majestat, piękno, powaga "anielskie głosy", "przedsionek Nieba" - to wszystko co tu na ziemi pozwala człowiekowi zbliżyć się choć odrobinę do Nieba.

Msza Święta sprawowana w klasycznym rycie rzymskim to już "inna sprawa" - nie każdy ma do Niej "dostęp" - ja mam w Lublinie kilka kościołów, ale z pół roku już tam nie jeżdżę, bo po 57 godzinach pracy w tygodniu nie mam zwyczajnie siły na poświęcanie połowy niedzieli na uczestnictwo we "mszy trydenckiej".

Liturgia, Eucharystia - to jest to serce Kościoła, dzięki któremu nabiera sił do życia i działania. Bez tego nie ma po prostu Kościoła, jak zatraci się Mszę Świętą, to utraci się właściwie prawie wszystko (może nie cały sens chrześcijaństwa), ale tę ofiarę złożoną na ołtarzu krzyża przez Pana Jezusa.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Śr lut 05, 2020 10:34 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Roznice w Liturgii nie sa tak wazne jak szczerosc skladania Ofiary, by nie bylo takiej roznicy jak miedzy Ofiarami Abla i Kaina.
Bo u nich wlasnie roznica nie bylo to co skladali w Ofirze, tylko szczerosc skladania ofiary z tego co mogli ofiarowac najlepszego co mieli.


Śr lut 05, 2020 10:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
https://upolujebooka.pl/oferta,98150,pa ... tator.html


Czy można czytać taką książke?


Wt lut 18, 2020 11:01 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Czytać można każdą książkę. Pytanie brzmi: Czy warto?


Wt lut 18, 2020 11:10 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czytać można każdą książkę. Pytanie brzmi: Czy warto?

A czemu nie warto?


Wt lut 18, 2020 11:31 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Bo nie wiesz co jest w środku. :D


Wt lut 18, 2020 11:37 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
Yarpen Zirgin napisał(a):
Bo nie wiesz co jest w środku. :D

Z książki Papież dyktator dowiemy się między innymi następujących faktów:

- głowa jezuitów, własnego zakonu Franciszka, generał Kolvenbach, uważał, że Bergoglio nie powinien zostać biskupem;

- liberalni kardynałowie z krajów zachodnich, walczący z kardynałem Ratzingerem i sprzeciwiający się Janowi Pawłowi II, skrycie promowali Jorge Maria Bergoglia i utorowali mu drogę do papiestwa z nadzieją, że unowocześni Kościół i zmieni jego doktrynę;

- możliwe, że Franciszek nadużył funduszy Kościoła i zmienił ich przeznaczenie, wspierając kampanię prezydencką Hillary Clinton;

- prawdziwi reformatorzy Kościoła zostali ukarani przez papieża i jego sprzymierzeńców;

- Franciszek sam zastanawiał się nad tym, czy mógłby stać się przyczyną schizmy w Kościele;

- duchowni w Watykanie przeszli od lekceważenia go jako „klauna” do lęku przed nim jako dyktatorem.

Marcantonio Colonna w wyczerpujący sposób wykorzystał swoje szerokie kontakty w Watykanie, aby stworzyć prowokującą i odkrywczą relację na temat prawdziwych motywacji papieża Franciszka. Papież dyktator jest lekturą niezbędną dla zrozumienia jednej z najbardziej enigmatycznych, ale też niebezpiecznych osobowości, jakie zasiadały na tronie św. Piotra. Stanowi podsumowanie pięciu lat pontyfikatu Franciszka i podstawę do wyjaśnienia jego obecnych działań.

Tytuł książki jest mocny, niemniej jej treść jest rozsądna i wyważona. Autor nie wybiela działań papieża poprzez skrywanie informacji lub pomijanie trudności. Książka stanowi ostrzeżenie dla Kościoła. Nie należy do kategorii taniej sensacji, ale rzetelnie ukazuje fakty. Papież dyktator zawiera dokumentację źródeł w formie przypisów oraz indeks rzeczowy. Stanowi obowiązkową lekturę dla wszystkich, którzy nie chcąc bazować na plotkach z Internetu i powierzchownym obrazie medialnym, pragną wyrobić sobie wyważoną opinię na temat tego pontyfikatu.

Więcej na stronie: PapiezDyktator.pl


Wt lut 18, 2020 11:44 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Synod dla Amazonii. Diakonat kobiet, kapłaństwo żonatych
I sam dałeś odpowiedź na pytanie o to, czy warto to kupować.


Wt lut 18, 2020 11:53 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 384 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 85 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL