Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 6:25 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 260 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona
 Kosciol a polityka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2409
Odpowiedz z cytatem
Post Kosciol a polityka
Czegos tu nie rozumiem.
Odwolam sie do: "żeby przypisać całemu Kościołowi mieszanie się do polityki i wspieranie jednej partii, w tym wypadku PiS-u"

Dlaczego niby Kosciol nie moze sie mieszac do polityki?
Bo tak sie komus przywidzialo i jest to politycznie poprawne?
Bo ktos sobie wymyslil rozdzial Kosciola od panstwa w znaczeniu - morda w kubel, nie masz nic do powiedzenia.

Moim zdaniem jezeli partia A forsuje jakikolwiek poglad sprzeczny z wykladnia UNK ten powinien ZAWSZE zabierac glos. A ostatecznie i tak zadecyduja obywatele. Co moze nie jest najlepszym rozwiazaniem ale innego nie mamy.


Pt wrz 20, 2019 4:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Cytuj:
Odwolam sie do: "żeby przypisać całemu Kościołowi mieszanie się do polityki i wspieranie jednej partii, w tym wypadku PiS-u"


Ach, to fragment mojej wypowiedzi, więc się odniosę ; )

Trochę wyrwane z kontekstu, bo wcześniej napisałem, że lewicowe środowiska będą zarzucać to Kościołowi.

Otóż jak Kościół zacznie się utożsamiać z jedną partią, to nie przyniesie to żadnych dobrych skutków. Wtedy najzwyczajniej w świecie wierni, którzy nie popierają danej partii będą się od Kościoła odwracać. To nie jest zadanie Kościoła włączanie się w kampanię wyborczą i chyba prymas Polak jasno nawet oświadczył, że to nie rola Kościoła i żaden duchowny nie ma prawa wspierać konkretnych ugrupowań.

Oczywiście owo mieszanie się nie ma na celu uciszania kapłanów w stylu: aborcja to grzech, homoseksualizm to grzech. Tak nie jest.
Kościół ma prawo a nawet i obowiązek mówienia o grzechu, ma swoją naukę opartą na Ewangelii i Tradycji. Nie każde kazanie potępiające aborcję, eutanazję, związki bez ślubu, ideologię gender, LGBT ma znamiona jakiejś polityki...

Tak myślą właśnie lewicowi wyborcy, którzy w dużej mierze i tak mają w nosie co jakiś biskup powie, wygłosi. Mają swoją moralność, jakieś "liberalne wartości" ze słowem tolerancja i otwartość na innych na swoich sztandarach.

Jednak żaden ksiądz nie powinien z ambony agitować, zachęcać do wyboru konkretnej partii, może jedynie przypominać, że Kościół nie zgadza się z aborcją eugeniczną, eutanazją, legalizacją związków homoseksualnych itd. Łatwo sprawdzić jaka partia odnosi się do tych kwestii i jak; ostatnio Lewica zapowiedziała, że będzie chciała wprowadzić "aborcję do 12 tygodnia ciąży" czyli zerwać obecny "kompromis". Z kolei KO, PSL i PiS ustami swoich działaczy i polityków zapewniały, że kompromis obecny nie zostanie naruszony.

Tymczasem są ugrupowania, które chcą zakazu aborcji eugenicznej, czyli też ów kompromis naruszyć, ale jakby "z innej strony" - bardziej chronić nienarodzone dzieci, które mogą zostać zabite tylko dlatego, że mogą urodzić się chore, np. z zespołem Downa. Tutaj są to Prawica RP Marka Jurka oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Osobiście nie znam żadnych praktykujących wierzących katolików, którzy wspieraliby SLD, Razem czy Wiosnę Biedronia. Z KO jest już inaczej, bo i sami duchowni w pewien sposób pokazują jak bardzo są w opozycji do obecnego rządu i w ogóle PiS-u jak choćby ks. Lemański, Boniecki, o. Górzyński, Wiśniewski (dominikanie) itd.

PSL to taka partia, na którą zazwyczaj głosują ludzie o tradycyjnych mimo wszystko poglądach - rolnicy, sadownicy - elektorat wiejski, a ten jest przywiązany do Kościoła i tradycji. Ostatnio ten elektorat odszedł w dużej mierze do PiS - u, po tym jak PSL wszedł w koalicję, w ramach których obok siebie byli Zieloni (lewicowa formacja), Inicjatywa Polska Nowackiej tak samo i i bardzo liberalna światopoglądowo Nowoczesna.

Z Kukizem jest mix masz - w sumie, to ciężko teraz mówić o jakimś jego elektoracie, skoro został wchłonięty przez ludowców.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Pt wrz 20, 2019 4:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Dogmat o politykowaniu


Pt wrz 20, 2019 6:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Nie jest też dobrze jak politycy zbytnio w swoich przemówieniach podczas trwających właśnie konwencji i kampanii wyborczych niejako wspominają coś o Kościele...

Prymas Polski skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego.

Więcej tu ---> https://wiadomosci.wp.pl/prymas-wojciech-polak-o-slowach-jaroslawa-kaczynskiego-nie-maja-nic-wspolnego-z-nauczaniem-kosciola-6426983499458689a

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


So wrz 21, 2019 10:56 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
W biblii mamy- każda władza pochodzi od Boga. Co to oznacza? Oznacza to że sens przewodzenia innym, w duchu zrozumienia i współpracy. Jest odzwierciedleniem wyższej konieczności. Tak jak Bóg ustanowił. Przewodzenia uczy Kościół, sam będąc przewodzącym. Cóż może bardziej łączyć Kościół z politykami i władcami tego świata?
Sprawia to to, że Kościół ma unikalną rolę, pouczania polityków. Gdy ci gubią się w swych rolach, godnego służenia całym rzeszom ludzi. Sprawia to to, że Kościół nie może się opowiadać osobowo za osobą, bądź wspólnotowo za daną wspólnotą partyjną. Natomiast ma obowiązak widzieć czyny i zamiary polityczne, w świetle posługi ludziom, lub jej braku. Oraz w świetle szkodzenia pojedynczemu człowiekowi, czy w świetle szkodzenia całej ludzkiej społeczności.
Tak też Kościół czyni. Natomiast przewrotni ludzie, mają taki bezczelny zwyczaj. Że odgryzają się przy próbie przemówienia im do zdrowego rozsądku, przez ludzi Kościoła. Tym że jest to mieszanie się Kościoła, a ściśle konkretnych osób z Kościoła w sprawy polityczne. Jest to tylko ich subiektywny osąd, zrozumiały gdy jest prubą obrony swego dobrego imienia. Lecz to wszystko. Na dobre imię trzeba zapracować ciężko nie raz upadając. A o dobrym imieniu nie świadczy brak upadków, potknięć.
Lecz świadczy dobrze, podnoszenie się po takich upadkach. Brak takowych, niweczy to dobre imię i dyskwalifikuje osobę z polityki. W praktyce jednak ludzie tracą zaufanie do danego polityka czy partii, nawet wtedy gdy te naprawiły swe błędy. No cóż świat ludzkiego zaufania jest brutalny. W poszukiwaniu bezbłędnych rozwiązań, radykalnie odrzucają ludzie potknięcia innych wraz zaufaniem do tych osób. Przykre to gdy potykakący się jest bystry i wyniósł nauczkę ze swego błędu. Nie może jednak tego dowieść bo nie ufają już jemu. No ale taki jest mechanizm obrony ludzi przed tymi, którym się tylko wydaje że pomagają inym lepiej żyć. Tego nie idzie przeskoczyć. Dalej to już tylko próby, by zmienić takie sytuacje na korzyść danych osób. Choć rzadko slutecznie i trwale.
To mój komentarz do tematu.

PS.
Dzięki - Yarpen za link.
Miałem okazję odnaleźć i to nawet niedaleko siebie. Kogoś kto ma zrównowarzone poglądy na sprawy ludzkie. Co mnie pozytywnie umocniło.


N wrz 22, 2019 9:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2409
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Czasami przegladam co tam na onet.pl i dzis spotkalem artykul o polskich ksiezach w Kanadzie. W zwiazku z tym przyszlo mi do glowy ze rosna nam nowi swieci Kosciola:

"Z zebranych przez nas danych wynika, że od 2000 r. w Kanadzie działa fundacja o nazwie Family of Radio Maria, Canada (ang. Rodzina Radia Maryja, Kanada). W jej celach statutowych zapisane jest "promowanie nauczania Kościoła katolickiego, jego moralnych dogmatów oraz ich zastosowania do wyzwań współczesnego życia" - fantazja. Cos pieknego.

Albo o jakims tam ksiedzu:
"przybył do Kanady pod koniec 2011 r. i od razu ostro wziął się do pracy."

Fantastyczna sprawa. Wcielanie w zycie - idzcie i nauczajcie.


Śr lut 19, 2020 8:24 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz sty 27, 2011 9:47 pm
Posty: 28
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Mnie to wkurza, że jak ktoś nie głosuje za PIS, Panem Prezydentem, to według tych z rodziny radia Maryja nie wierzy w Boga. Usłyszałam to kiedyś od jednej fanatyczki radia Maryja.


So lut 22, 2020 4:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
A nie wkurza Cię, że katolik głosuje np. na partię, która zapowiada wprowadzenia aborcji na życzenie?


So lut 22, 2020 4:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
mniszek_pospolity napisał(a):
Nie jest też dobrze jak politycy zbytnio w swoich przemówieniach podczas trwających właśnie konwencji i kampanii wyborczych niejako wspominają coś o Kościele...

Prymas Polski skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego.

Więcej tu ---> https://wiadomosci.wp.pl/prymas-wojciech-polak-o-slowach-jaroslawa-kaczynskiego-nie-maja-nic-wspolnego-z-nauczaniem-kosciola-6426983499458689a
A ja myślę całkowicie odwrotnie - nareszcie ktoś osmiela się wprost mówić o tym, że zasady moralne i wiara są ważne, i że owe zasady są przede wszystkim związane z wiarą.
Nie chodzi tu o wprowadzanie Kościoła do polityki (czy polityki do Kościoła), tylko o wprowadzanie nauki Kościoła (czyli nauki Chrystusa) do polityki.

Oczywiście, można ( i trzeba) się zastanawiać, czy słowa PIS i czyny są zgodne (zwłaszcza np. w kontekście tego, że PIS choć nie psuł, to jednak nic w sprawie aborcji nie naprawił) - ale ja pisze o zasadzie.

A słowa prymasa... no cóż, jakoś tak jest, że niektórzy (całkiem sporo) hierarchowie najbardziej się boją, że ktoś im zarzuci że wypowiadają się niezgodnie z polityczną poprawnością. Niektórzy jak mowa o aborcji, to jasne stanowisko okraszają taką ilością pięknych słówek, że...
Mam wrażenie, że ta wypowiedź ma właśnie taką genezę.

Gdy była sprawa profanacji "tęczową aureolą" to nasz prymas widział największe zło w czym? w profanacji? Ależ nie. W "urażaniu" drugiego człowieka.


mirror napisał(a):
Mnie to wkurza, że jak ktoś nie głosuje za PIS, Panem Prezydentem, to według tych z rodziny radia Maryja nie wierzy w Boga. Usłyszałam to kiedyś od jednej fanatyczki radia Maryja.
Może inaczej: jeśli ktoś głosuje za partią propagującą aborcję i próbującą wprowadzić np. "małżeństwa" homo, to rzeczywiście wątpię, by wierzył Bogu.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lut 22, 2020 7:17 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Niestety, ale dzisiaj wszystko jest polityką... Chyba tylko rozmowy o pogodzie są "wolne od skażenia politycznego" ;

Lewicujący i liberałowie w każdym kazaniu dopatrzą się "mieszania do polityki" - tak jak wspominano - aborcja, eutanazja itd. Prawo do życia to też już jest polityka.

A momentami to biskupi próbują odgrywać takie ciepłe kluchy, że nie chce się tego słuchać - za wszystko przepraszać, wszystko prostować, z wszystkiego się tłumaczyć. Taka mowa trawa nieco... A w kwestiach fundamentalnych trzeba jasno i twardo bronić Prawdy - nie można iść na ustępstwa, bo "można kogoś urazić". Według obecnej wykładni politycznej poprawności, to każdego można czymś "urazić". Niebawem dojdziemy do takich absurdów, że sakrament pokuty i pojednania powinien być "zniesiony", bo też może kogoś "urazić"...

A z drugiej strony to na pewno nie warto przywiązywać się do jednej partii i bronić jej w zaparte tłumacząc w kółko, że "PO to było gorsze". Kościół powinien unikać jak diabeł święconej wody bycia rzecznikiem PiS-u i odwrotnie.

Znajdą się katolicy, którzy głosują na PSL, teraz popierają Hołownię, ktoś woli ojca Szustaka a ktoś Rydzyka (a ja Knabita :wink: ) inni są za Konfederacją, jeszcze inni uważają się za wierzących, ale murem są za KO itd. Chyba tylko wśród "tęczowej frakcji" podszytej komunistami rodem z PZPR-u próżno szukać katolików...

A biskupi też ludzie... Sam pamiętam, że jak studiowałem teologię lat temu 10 w Warszawie, to mówiło się, że kardynał Nycz sprzyja Tuskowi i Gronkiewicz - Waltz, zaś abp. Hoser PiS-owi... Takich podziałów się nie uniknie...

Ktoś czyta Tygodnik Powszechny, inny Nasz Dziennik. I obaj uważają się za katolików.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


N lut 23, 2020 1:55 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
mniszek_pospolity napisał(a):
A biskupi też ludzie... Sam pamiętam, że jak studiowałem teologię lat temu 10 w Warszawie, to mówiło się, że kardynał Nycz sprzyja Tuskowi i Gronkiewicz - Waltz, zaś abp. Hoser PiS-owi... Takich podziałów się nie uniknie...

Ktoś czyta Tygodnik Powszechny, inny Nasz Dziennik. I obaj uważają się za katolików.

Wiesz Tylko że czasem to nie jest kwestia prywatnych poglądów a dużo częsciej jakiś układów.


N lut 23, 2020 9:34 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Nie wiem na ile to jest faktycznie kwestia układów. O takich układach to mamy masę scen w takich filmach jak "Kler" bodajże" lub "Polirtyka" Vegi. I tak najbardziej obrywa się redemptoryście z Torunia, bo PiS... Ale już taki ks. Kazimierz Sowa (brat pewnego posła) też sobie pogaduszki przy dobrej kolacji i winie urządzał na tematy polityczne i jakoś wszystko ucichło.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


N lut 23, 2020 9:49 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
No i mamy stosowny news do tego przed czym przestrzegałem. "Idealna" informacja do tematu "Kościół a polityka"...

https://fakty.interia.pl/polska/news-biedron-o-ksiedzu-ktory-nazwal-go-pedalem-polityka-wkracza-d,nId,4341471

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


N lut 23, 2020 10:06 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Kolejny polityk chce zakneblować księży i Kościół.


N lut 23, 2020 10:56 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
... w imię wolności słowa i tolerancji..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N lut 23, 2020 2:08 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 260 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL