Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 12:10 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 260 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Następna strona
 Kosciol a polityka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Wespecjan napisał(a):
x. Isakowicz Zalewski w komentarzu do "ślubu" Kurskiego, powiedział że (...)

Czyli nie jesteś w stanie udowodnić*, że w/w stwierdzenia nieważności zostały dokonane z naruszeniem prawa kanonicznego, a Twój tekst o sądach biskupich, które wydały te orzeczenia, iż to "patologia kościelna najwyższego tieru", to kolejne oszczerstwo pod adresem Kościoła w Twoim wykonaniu.








* Opinia ks. Zalewskiego bazuje na tym, co sam uważa za słuszne, a nie analizie dokumentów z tych spraw, więc nie ma żadnej siły dowodowej.


Pn lip 20, 2020 3:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
merss napisał(a):
Mieliśmy na forum księdza dziekana. Kiedyś powiedziałam mu, że w prawosławiu są rozwody a u nas nie ma. Delikatnie mi odpowiedział, że to na to samo wychodzi, bo orzeczenia o nieważności są wydawane czasem zbyt lekką ręką. Widzisz Wespecjanie...mamy przepis, ale za wszystkim stoją ludzie. Były też przypadki uzasadnione -dwa. To jest taki styl wypowiedzi, który powinieneś zacząć praktykować.
To to ja wiem że pewnie większość tych tzw "stwierdzeń nieważności" to są w praktyce "rozwody kościelne", w Ameryce np ten proceder sam kler powszechnie już nazywa "Annulment" czyli w zasadzie "anulowanie" zamiast prawidłowo "Declaration of nullity" czyli stwierdzenie nieważności.

Moim zdaniem świadczy to o dwóch zjawiskach po pierwsze o postępującej judaizacji katolicyzmu (skąd w ogóle wtórnie przyszło do świata chrześcijańskiego idea rozwodów) oraz o ateiźmie tych "sędziów" w kuriach, bo tylko ateiście, który nie wierzy w żadne sakramenty może być obojętne, że jakiś człowiek będzie przyjmował Komunię w stanie cudzołóstwa.

O judaizacji kultury bardzo trzeźwo pisał x. dr Stanisław Trzeciak, wybitny znawca tej tematyki i świadek epoki np w swojej książce "Żyd jako obrońca ślubów cywilnych i rozwodów dla katolików" Imprimatur Varsaviae, die 6 Decembris 1932 anni
http://rcin.org.pl/Content/1374/WA248_1 ... onca_o.pdf


Pn lip 20, 2020 3:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Jockey napisał(a):
sachol napisał(a):
Jockey napisał(a):
Zapewne zależy od świadków orzeczeń lekarskich itp. Znajomy mówi ze to już finisz. Ale 15 lat trwało.

Ale przeciez nie zyje z nia przez te 15 lat.
Pan Kurski żył z zoną 24 lata po czym w 2015 roku nastapił rozwod no i teraz stwierdzenie niewazności. Trochę inna sytacja. Raczej zadne zatajanie choroby psychicznej nie mialo tu miejsca

Znasz dokumenty tej sprawy? Podziel się. Ja nie mam pojęcia dlaczego sąd biskupi stwierdzili nieważność małżeństwa Skoro tak orzekli to oznacza, że wzięli na swoje sumienie odpowiedzialność. Ale jak masz dokumenty, że nastąpiło bezzasadne stwierdzenie nieważności to należy poinformować odpowiednie władze Kościoła.

Kolejny co nie umie czytac ze zrozumieniem, tylko atakuje na podstawie swoich projekcji. Gdzie ja napisalam że jest bezzasandne?


Pn lip 20, 2020 4:14 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
A ty potrafisz czytać?
To jeszcze raz
Znasz dokumenty tej sprawy? Pisałaś jakbyś znała dokumenty wiec pytanie było żebyś podzieliła się wiedza
sachol napisał(a):
Jockey napisał(a):
Zapewne zależy od świadków orzeczeń lekarskich itp. Znajomy mówi ze to już finisz. Ale 15 lat trwało.

Ale przeciez nie zyje z nia przez te 15 lat.
Pan Kurski żył z zoną 24 lata po czym w 2015 roku nastapił rozwod no i teraz stwierdzenie niewazności. Trochę inna sytacja. Raczej zadne zatajanie choroby psychicznej nie mialo tu miejsca

Cytować kolejne twoje wpisy?
Tłumaczyć ci dalej czy juz poradzisz sobie z moim tekstem?

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn lip 20, 2020 4:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Drugi ślub Kurskiego wywołał poruszenie wśród wielu wierzących katolików i nie ma co tego negować. Ja tam nie lubuję się w spiskowych teoriach i ufam, że sąd biskupi miał podstawę do unieważnienia poprzedniego małżeństwa (a jakie to się nigdy nie dowiemy), więc pytania o jakieś dowody są trochę bez sensu. Pozostaje mieć nadzieję, że w żadnym razie nie decydował tutaj status pana Kurskiego jako powiązanego z obozem włazy i w dużej mierzy odpowiedzialnego za media publiczne. Na Pudelku można sobie poczytać o tym, że Kaczyński dał mu srebrną cukiernicę, albo że na ślubie była Beata Szydło, Czarnecki, Terlecki itd., ale to chyba drugorzędna sprawa.

Mnie zastanawia gdzie pan Kurski "miał oczy" i jak przez niemal ćwierć wieku nie mógł zauważyć w codziennym życiu tych przeszkód. W końcu mają razem z poprzednią żoną trójkę dzieci, więc to nie było, że tuż po ślubie "coś wyszło na jaw", ale trwało to połowę ich dorosłego życia, więc na pewno sytuacja nie jest codzienna i ciężko też się dziwić, że pojawiają się w tej sprawie spekulacje, gdybania i zwykła ciekawość.

Ja znam chyb a tylko jeden taki przypadek gdzie sąd biskupi unieważnił małżeństwo wcześniej zawarte przez osoby wierzące (tak się deklarowały itd.), ale też to sporo lat trwało... I cały proces ruszył raptem 3 lata (nie mieli dzieci) po ślubie, a nie 24. Poza tym Kurski wziął cywilny ślub i żył z obecną żoną bodaj 2 lata, więc też po prostu ciężko uwierzyć, że żyli, mieszkali razem i np. nie współżyli ze sobą, ale to już sumienie pana Kurskiego, biskupów itd. Zrobił się hałas, bo okazało się, że jednak nawet po tylu latach można unieważnić ślub kościelny, tylko trzeba mieć te podstawy, co do których wielu bawi się w domysły i zgadywanie...

Terlikowski zabrał głos:

"Postępująca akceptacja rozwodów i nowych związków i nadużywanie stwierdzenia nieważności zawartego małżeństwa jest częścią tego samego procesu osłabiania małżeństwa i rodziny, co próby zmieniania rozumienia małżeństwa podejmowane przez lewicę. Taka uwaga dla konserwatystów."

"Jeśli uznajemy, że spora część młodych małżonków w istocie nie zawiera małżeństwa, bo jest zbyt niedojrzałych to tak samo będzie z młodymi kapłanami. Czy rzeczywiście najlepszym lekarstwem duszpasterskim na kulturę tymczasowości jest zostawianie furtek i poszerzanie ich?"

https://www.wprost.pl/kraj/10345289/kurski-uniewaznil-malzenstwo-i-wzial-drugi-slub-koscielny-terlikowski-opublikowal-wpis-dla-konserwatystow.html

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Wt lip 21, 2020 3:48 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Osobiście jestem mocno krytyczny dla panów Kurskich. I jednego w TVP i drugiego w GW. Co do jego nowego związku to dopóki nie znamy sprawy to ciężko się wypowiadać. A hejtowac ze na pewno biskup wziął do kieszeni jest conajmniej dziwna postawa jak na katolika.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt lip 21, 2020 5:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
mniszek_pospolity napisał(a):
ale to już sumienie pana Kurskiego, biskupów itd.

Otoz to.


Wt lip 21, 2020 5:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
mniszek_pospolity napisał(a):
Ja tam nie lubuję się w spiskowych teoriach i ufam, że sąd biskupi miał podstawę do unieważnienia poprzedniego małżeństwa(...)

Stwierdzenia nieważności, a nie unieważnienia. To nie jest, wbrew potocznemu mniemaniu, to samo i nie można stosować tych terminów zamiennie.


Wt lip 21, 2020 5:35 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Kościół a dokładnie abp. Jedraszewski powinien przeciąć te plotki i wyjaśnić co takiego się stało, dlaczego udzielono zgody na ślub w bazylice. Im dłużej będzie siedział cicho tym bardziej media nieprzychylne Kościołowi bedą atakować Kościół.
Ciekawe stanowisko ks. Isakowicza Zalewskiego
http://isakowicz.pl/kontrowersje-wokol- ... iewnikach/

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt lip 21, 2020 6:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Jockey napisał(a):
Kościół a dokładnie abp. Jedraszewski powinien przeciąć te plotki i wyjaśnić co takiego się stało, dlaczego udzielono zgody na ślub w bazylice. Im dłużej będzie siedział cicho tym bardziej media nieprzychylne Kościołowi bedą atakować Kościół.

Nie bardzo rozumiem dlaczego miałby się wypowiadać o tym biskup, skoro zgodnie z prawem kanonicznym o tym, kto weźmie ślub w danym kościele, decyduje proboszcz parafii, a w przypadku tej bazyliki Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. dr Zbigniew Bielas R.M. Dziwne by było, gdyby nie wydano zgody, skoro nie było przeszkód, aby tego ślubu udzielić.


Wt lip 21, 2020 6:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Co gorsze polityk J. Kurski wziął "ślub", w prawdziwym architektonicznie kościele, tym przyklasztornym w Łagiewnikach, a nie w którymś z tych nowych budynków, które architektonicznie są potworkami modernizmu. To znaczy, że zgorszenie jest podwójne.

Modernizm powinien kisić się w swoich przestrzeniach.


Wt lip 21, 2020 6:44 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Jockey napisał(a):
Kościół a dokładnie abp. Jedraszewski powinien przeciąć te plotki i wyjaśnić co takiego się stało, dlaczego udzielono zgody na ślub w bazylice. Im dłużej będzie siedział cicho tym bardziej media nieprzychylne Kościołowi bedą atakować Kościół.

Nie bardzo rozumiem dlaczego miałby się wypowiadać o tym biskup, skoro zgodnie z prawem kanonicznym o tym, kto weźmie ślub w danym kościele, decyduje proboszcz parafii, a w przypadku tej bazyliki Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. dr Zbigniew Bielas R.M. Dziwne by było, gdyby nie wydano zgody, skoro nie było przeszkód, aby tego ślubu udzielić.

Bo to jego teren? Bo Kościół na tym traci?
Wespecjana nie ma co komentować jak zwykle wszędzie moderniści

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt lip 21, 2020 6:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 1:40 am
Posty: 1828
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie bardzo rozumiem dlaczego miałby się wypowiadać o tym biskup, skoro zgodnie z prawem kanonicznym o tym, kto weźmie ślub w danym kościele, decyduje proboszcz parafii, a w przypadku tej bazyliki Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. dr Zbigniew Bielas R.M. Dziwne by było, gdyby nie wydano zgody, skoro nie było przeszkód, aby tego ślubu udzielić.
Jest sporo powodów, a wśród nich formalno prawne nie są akurat najbardziej istotne, chociaż niewątpliwie ważne.
Zastanawiałeś jak to widzą ludzie? Moim zdaniem, widzą spory dysonans między oficjalnym, pryncypialnym stanowiskiem KK w sprawie małżeństwa, rozwodów, życia seksualnego bez ślubu i wszystkich sprawach z tym związanych, a konkretną sytuacją. A ta sytuacja wygląda na szczególne względy dla faceta mającego aktualnie wysoką pozycję, bardzo blisko władzy. Dodatkowo ślub w sanktuarium, z udziałem oficjeli, człowieka którego - delikatnie mówiąc - uczciwość i moralność jest mocno wątpliwa. To jest coś co zaważy negatywnie na wizerunku KK, nie mam co do tego wątpliwości.

_________________
Polska to jest Polska. Tam wyroki boskie stają się niezbadane... nawet dla tego , który je wydał.


Wt lip 21, 2020 6:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Jockey napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Jockey napisał(a):
Kościół a dokładnie abp. Jedraszewski powinien przeciąć te plotki i wyjaśnić co takiego się stało, dlaczego udzielono zgody na ślub w bazylice. Im dłużej będzie siedział cicho tym bardziej media nieprzychylne Kościołowi bedą atakować Kościół.

Nie bardzo rozumiem dlaczego miałby się wypowiadać o tym biskup, skoro zgodnie z prawem kanonicznym o tym, kto weźmie ślub w danym kościele, decyduje proboszcz parafii, a w przypadku tej bazyliki Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. dr Zbigniew Bielas R.M. Dziwne by było, gdyby nie wydano zgody, skoro nie było przeszkód, aby tego ślubu udzielić.

Bo to jego teren? Bo Kościół na tym traci?

Traci w czyich oczach? Ludzi, którzy szukają haka na Kościół? Tacy zawsze go znajdą. Jeżeli zaczniemy się bać każdego, kto się wykrzywi z racji na to, że mu się nie podoba coś, co Kościół robi zgodnie z prawem czy to państwowym, czy kanonicznym, to nic nie będzie można zrobić. Oglądanie się na tych, którym się nie podoba jakieś działanie, bardzo szybko kończy się totalnym samooganiczeniem.

Jedynym, co powinien powiedzieć biskup, to to, że zgodę, zgodnie z prawem, rektor tego Sanktuarium i innym wara od niej. Broń Boże aby zaczął się tłumaczyć z tego, co jest zgodne z prawem kanonicznym, bo to nie on musi wykazać niewinność, tylko oskarżyciele winę Kościoła.


Wt lip 21, 2020 6:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kosciol a polityka
Inczuczuna napisał(a):
Zastanawiałeś jak to widzą ludzie?

Którzy ludzie? Ja np. nie widzę żadnego powodu aby zajmować się tą sprawą dłużej, niż każdym innym przypadkiem udzielenia ślubu osobie, której orzeczono nieważność małżeństwa. Czyli jakieś 5 minut. Moja żona również nie widzi w tym problemu, a teściowie nawet nie wiedzieli kto to jest J. Kurski. Dlatego...
Cytuj:
Moim zdaniem, widzą spory dysonans między oficjalnym, pryncypialnym stanowiskiem KK w sprawie małżeństwa, rozwodów, życia seksualnego bez ślubu i wszystkich sprawach z tym związanych, a konkretną sytuacją.

...nie przykładaj swoje miary do wszystkich. To, że Ty widzisz jakiś wydumany problem, nie oznacza jeszcze, że inni również tak podchodzą do tej sprawy.

Cytuj:
A ta sytuacja wygląda na szczególne względy dla faceta mającego aktualnie wysoką pozycję, bardzo blisko władzy. Dodatkowo ślub w sanktuarium, z udziałem oficjeli, człowieka którego - delikatnie mówiąc - uczciwość i moralność jest mocno wątpliwa.

Jeżeli masz zamiar tutaj sugerować, że sąd biskupi wydał orzeczenie w sprawie J. Kurskiego z naruszeniem prawa kanonicznego, to przedstaw stosowne dowody. W innym przypadku daruj sobie takie sugestie.

Cytuj:
To jest coś co zaważy negatywnie na wizerunku KK, nie mam co do tego wątpliwości.

Więcej pesymizmu: Na pewno nie zaważy. :)


Wt lip 21, 2020 7:07 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 260 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 116 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL