Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:49 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 UBER i fiskalizacja państwa 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
Boro napisał

Cytuj:
Cytuj:
Robur napisał(a):
Trockistowski sposób myślenia zalicza się do lewackiego.

Założeniem trockizmu jest nieustanna rewolucja, klasa robotnicza na bazie marksizmu ma prowadzić walkę ze starymi strukturami do pełnego szczęścia w komunizmie.

W miejsce rewolucji włóż nieustanny postęp, klasy robotniczej postępowe siły, marksizmu gender i tylko stare struktury są starymi strukturami.
Odpływasz. Napisałem tylko, że sztuczne podtrzymywanie przy życiu anachronicznych zawodów lub anachronicznego sposobu ich wykonywania, nie ma sensu i jest szkodliwe dla ogółu. Jeśli według Ciebie czyni mnie to komunistą, to chyba nie mamy o czym dalej rozmawiać...


Skoro piszesz - chyba tylko tutaj ktoś jest w stanie zarzucić mi lewactwo, znaczy należy wyjaśnić kwestie, co też uczyniłem. Nie więc to żaden odpływ.
Trockistowski sposób myślenia prezentuje też przy całej mojej sympatii JKM. Nie oznacza to jednak, że jest on komunistą, podobnie jak ciebie nie nazywam komunistą. Nad interpretujesz moje słowa po raz kolejny.

Cytuj:
W tej kwestii skarżyć się mają prawo tylko kierowcy UBERa. Chęć uszczęśliwiania ich na siłę trąci marksizmem. Są "wyzyskiwani" ponieważ chwilowo nie ma równowago na rynku. Praktycznie nie mają możliwości przejścia do innej firmy ani wożenia pasażerów na własną rękę, ponieważ uniemożliwia im się to bzdurnymi wymogami oraz ogromnymi podatkami. Wyzysk występuje właśnie przez regulacje, których tak usilnie bronisz.


I skarżą się ponieważ mają powody o czym było na początku w linku, gdzie omówiono postulaty. O konkurencji Ubera:

http://mamstartup.pl/sukces/10135/uber- ... ych-rywali

Nie wszystkie działają w Polsce. Tu mamy zaś Lynk, Taxify, Heetch. Konkurencja oprócz szukania nisz, zawsze będzie ceną i na końcu zawsze będzie jak w tej reklamie - po co dawać kierowcy tyle pieniędzy?
(w miejsce kierowcy wpisać każdy inny zawód lub pracę)

Natomiast konkurencja dla taxi ma jak widać potężne wsparcie finansowe, co dalej przekłada się na łatwiejszy dostęp do tańszych samochodów, o co trudno firmom taxi. (np wejście w rynek Volkswagena) Tu właśnie neutralizacja większych możliwości finansowych następuje poprzez regulacje. Każdy ma prawo bronić swojego interesu od małego taksówkarza po wielki koncern, prawda?
Ostatecznie w Polsce nie zabronią prawdopodobnie tej usługi, zbyt duże pieniądze za nimi stoją. Raczej oba rodzaje usług będą ewoluować ku sobie.

To, że małe zostanie wyduszone przez większe nie oznacza, że jest dobre dla społeczeństwa, a taniość ma zwykle druga stronę medalu.

A teraz z innej beczki:

Zniesienie opłat roamingowych faworyzuje tych operatorów, którzy posiadają infrastrukturę w całej Unii Europejskiej - uważa minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Ostrzega też, że za korzyści dla często podróżujących po Europie zapłacą użytkownicy korzystający z telefonu tylko w kraju. Streżyńska opublikowała odpowiedź na list Róży Thun.(...)


Pragnę przypomnieć, że Polacy, w porównaniu do obywateli innych państw Unii Europejskiej, płacą za połączenia jedne z najniższych stawek - podkreśla minister. - Jest to w dużej mierze zasługa konkurencji na rynku, o którą walczyłam m.in. jako prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej i minister cyfryzacji - zaznacza.


To efekt usunięcia barier. Nadmiar regulacji na pewno utrudnia, lecz ich usuwanie wcale nie musi tworzyć niczego lepszego dla ludzi, jedynie dla wielkich firm. Mamy do czynienia z pewnym współczesnym zabobonem ekonomicznym o nazwie globalizacja wmawianym społeczeństwu.


Cytuj:
Chciałbyś pewnie zabronić takiego procederu? W końcu lepiej dla Ukrainki żeby głodowała niż zarobiła śmieszne 600 euro i to rząd ma za nią o tym decydować


Dość stereotypowe kategorie typu zabrania się zabraniać, "zabronić procederu, rząd". Brzmi rewolucyjnie jak "usuwanie starych struktur". Oczywisty fakt zapłacenia im podobnych jak innym umyka uwadze. Kłóci się z pojęciem wolnego rynku, bo skoro można dać mniej to po co dać więcej? Przynajmniej robię przy okazji dobry uczynek i one nie głodują..... A że za mniej popracują więcej za mniej to moje dobre posunięcie z którego mam zysk, ekonomicznie myślenie. Ale to już inny temat o współczesnych formach niewolnictwa.


Pt cze 16, 2017 11:50 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
Robur napisał(a):
To, że małe zostanie wyduszone przez większe nie oznacza, że jest dobre dla społeczeństwa, a taniość ma zwykle druga stronę medalu.
Robur napisał(a):
To efekt usunięcia barier. Nadmiar regulacji na pewno utrudnia, lecz ich usuwanie wcale nie musi tworzyć niczego lepszego dla ludzi, jedynie dla wielkich firm. Mamy do czynienia z pewnym współczesnym zabobonem ekonomicznym o nazwie globalizacja wmawianym społeczeństwu.

Masz tutaj sporo racji, ale ja interpretuje te fakty zupełnie inaczej. Problemem jest przejmowanie monopolu przez ogromne korporacje. Jak już pisałem, należy temu zdecydowanie przeciwdziałać, ale na pewno nie poprzez bzdurne regulacje służące jedynie wąskiemu lobby (np. taksówkarskiemu) a szkodzące wszystkim konsumentom.
Robur napisał(a):
Dość stereotypowe kategorie typu zabrania się zabraniać, "zabronić procederu, rząd". Brzmi rewolucyjnie jak "usuwanie starych struktur". Oczywisty fakt zapłacenia im podobnych jak innym umyka uwadze. Kłóci się z pojęciem wolnego rynku, bo skoro można dać mniej to po co dać więcej? Przynajmniej robię przy okazji dobry uczynek i one nie głodują..... A że za mniej popracują więcej za mniej to moje dobre posunięcie z którego mam zysk, ekonomicznie myślenie. Ale to już inny temat o współczesnych formach niewolnictwa.

Żeby dyskusja miała sens musimy ustalić pewne podstawy. Czy według ciebie lepiej jest jeśli wszystko jest tanie, czy jeśli wszystko jest drogie? Lepiej żeby bochenek chleba kosztował 10 złotych czy złotówkę? Lepiej żeby jedna osoba obsługiwała 10 pieców piekarskich czy może lepiej żeby dziesięć osób obsługiwało jeden piec?
Oczywiście upraszczam pytanie i pomijam wszelakie zawiłości. Pytam o ideę.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Pt cze 16, 2017 12:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
Tu nie ma odpowiedzi zero - jedynkowej. Wzrost odbywa sie poprzez zwiększanie możliwości nabywczych. Kwestia tanienia, to krótka piłka. Może tanieć to co było przedrożone, generalnie im coś tańsze, tym mniejszy zysk. Przy spadającej zyskowności, spada siła nabywcza i wymusza kolejne obniżki. Tani produkt nie może być dobry ze względu na tanie składniki.


N cze 18, 2017 9:15 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
Dzisiaj po raz pierwszy w życiu skorzystałem z UBERa. Firmy z których zazwyczaj korzystam nie miały wolnych samochodów, więc postanowiłem zainstalować szybko aplikację. Razem z konfiguracja konta zajęło mi to około 5 minut.
Po kolejnych 5 minutach podjechał nowy elegancki samochód z miłym kierowcą. Zawiózł mnie do celu optymalną trasą omijając korki. Za kurs około 6 km zapłaciłem 13 zł. Orientacyjną cenę znałem jeszcze przed kursem. Zarówno sposób zamawiania jak i płacenia jest według mnie wyjątkowo wygodny.

Parafrazując Richarda Feynmana, stwierdzam, że nowe technologie nie wypierają starych dlatego, że są lepsze, lecz dlatego, że zwolennicy starych umierają :wink:

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Śr cze 28, 2017 7:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
Boro napisał(a):
Po kolejnych 5 minutach podjechał nowy elegancki samochód z miłym kierowcą. Zawiózł mnie do celu optymalną trasą omijając korki. Za kurs około 6 km zapłaciłem 13 zł. Orientacyjną cenę znałem jeszcze przed kursem. Zarówno sposób zamawiania jak i płacenia jest według mnie wyjątkowo wygodny.


Czyli jakims cudem sie oplacalo i tobie i jemu?

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


Cz cze 29, 2017 12:48 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
Boro napisał(a):
Chciałbyś pewnie zabronić takiego procederu? W końcu lepiej dla Ukrainki żeby głodowała niż zarobiła śmieszne 600 euro i to rząd ma za nią o tym decydować :roll:


To jest takze dobre pytanie. Czy lepiej ZAROBIC 500 zloty, czy siediec w domu i pobierac od panstwa... 500 zloty?

Moim zdaniem lepiej cos "robic".

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


Cz cze 29, 2017 12:54 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
Leszcz napisał(a):
Czyli jakims cudem sie oplacalo i tobie i jemu?

Jakimś cudem tak. W dodatku wcale nie wyglądał na niezadowolonego i uciśnionego. Prawdopodobnie był to jakiś student, który w wakacje chciał sobie dorobić a nie uśmiechało mu się smażenie kebabów w upale.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Cz cze 29, 2017 9:39 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
Boro

Cytuj:
Za kurs około 6 km zapłaciłem 13 zł.


Leszcz

Cytuj:
Czyli jakims cudem sie oplacalo i tobie i jemu?




Arytmetyka jest umiejętnością powszechną, więc warto się do niej odwołać zanim przejdziemy do cudów.

Do 6 km warto dodać dojazd i późniejsze odjechania do jakiegoś punktu gdzie można zaparkować, powrót do domu rozłożony średnio na wszystkie kursy powiedzmy 3 km. Razem 9 km przejechanych. Ile takich kursów da sie zrobić w ciągu powiedzmy 9 godzin? Przyjmijmy średnią miesięczną ze 13 kursów dziennie. 13 x 13= 169 zł.

Teraz odejmijmy 20% na firmę i otrzymamy 135,2 zł.

13 x 9= 117 km przejechanych dziennie. Auto spala ok 8,5 litra powiedzmy diesla
8,5 x 4 zł = 34 zł na 100 km. 1,17 x 34 zł = 39,78 zł.

Odejmujemy więc:
135- 39,78 = 95,22 zł

Teraz ZUS. Zakładamy, że jeździ 26 dni w miesiącu więc: 1172,56 : 26 = 45 zł obciążenia dziennego.

95,22 - 45 = 50,22 zł

Przykładowy Uber co sprawdziłem wymaga aut do 10 lat. Tak więc nasz delikwent kupuje auto 7 letnie i jeździ nim trzy lata. Auto średniej klasy traci w tym czasie na wartości ok 8 tys zł. Przez trzy lat jeździ nim ok 312 dni w roku, czyli 936 dni.

8000 : 936 = 8,54 zł zwrotu środków trwałych.

50,22 - 8,54 = 41,68

Jeżdżąc 936 dni po ok 117 km mamy o 109 tys km, spory przebieg. Naprawy, oleje filtry, opony, klocki itp przy starszym samochodzie 7 - 10 lat mogą nieźle pochłonąć. Sprzęgło dwumasowe w moim dieslu zmieniłem za niecałe 2000 zł, co jest dobrą ceną. Większość ma samochody i może sobie łatwo policzyć koszty sięgające nawet 10 tys zł przez trzy lata przy intensywnej eksploatacji. Młodsze auta mniej się psują, natomiast tracą szybciej na wartości, co się nieco wyrównuje. Zupełnie nowy nie psuje się, lecz trzeba za niego dużo zapłacić i dużo stracić na sprzedaży. Orientowałem się ostatnio trochę. Np oszczędna Toyota Hybryd 4,5l/100 km w leasingu ok 1300 zł/m-c. W tym wszystkie naprawy, oleje, przeglądy, komplet zimowych opon, ubezpieczenie OC/AC. Można odjąć od napraw, kosztów eksploatacji, ubezpieczeń 12X1300, czyli 15 600 na rok.( naprawy, eksploatacja 7-10 latka ok 3-3,5 tys na rok, ubezpieczenie no, 1600 zł, razem trochę ponad 5 tys....) :D

10 000 : 936 dni = 10,68 zł dziennie.

41,58 -10,68 = 30,9 zł

Warto odjąć na ubezpieczenie cirka 5 zł dziennie (samo OC)

30,9 -5 = 25,9 zł na dzień.

25,9 x 26 dni = 673 zł na miesiąc

Łatwiej więc zrozumieć fluktuacje kadr sięgającą 96% i strajk kierowców w grudniu 2016, nawet zmniejszając wyliczane powyżej koszty i podnosząc wyliczenie zysku np o 20-30% (jak najbardziej wykazać zawyżenie). Twarda ekonomia przemówiła jak widać szybko do głowy.

Można "podnieść" zyski. ZUS płacony w innym miejscu to 1162 zł do przodu, zwłaszcza przy wymaganym opłacaniu dodatkowej składki zdrowotnej, niecałe 300 zł. Nasz uberowiec jeździ krótko parę miesięcy, więc auto się zużyje specjalnie, na następne auto nie musi odkładać z jazdy. Jak wspomniałem, najwyraźniej prawie każdemu wietrzeją szybko reklamowe slogany, a twarda ekonomiczna rzeczywistość przemawia do rozsądku. Zawsze znajdą się jednak nowi zmamieni reklamą i interes się kręcie dla firm przewozowych. Reszta firmy nie obchodzi, a kierowca zapewne wyglądał na niezadowolonego i uciśnionego, bo jeździ krótko jak 96% kierowców i ekonomia jeszcze nie zadziałała.

Teraz łatwiej zrozumieć zabronienie nielegalnych przewozów w Niemczech. Oni tam mają poukładaną gospodarkę i nie ma takiej opcji, aby legalni przewoźnicy tracili na skutek działalności nieuczciwych. Jaki jest efekt odwróconej ekonomi? Upadają miejsca pracy (taxi), mamy mniej płacących ZUS itp. Po prostu część dorobi do pensji kosztem legalnych miejsc pracy, niskie ceny niczego nie dadzą jeżdżącym, ani gospodarce. Dlatego w Niemczech więcej za mnie, czy taniość widzę nie robią wrażenia. Mają inne podejście do gospodarki, ponieważ rozumieją coś, co trudno przebija się do świadomości w Polsce. Firmy typu Uber bardzo cwanie wchodzą w pewna lukę. Dzięki temu generują ogromne zyski transferując z danego kraju pieniądze. Nie płacą przy tym podatków (istnieje w przypadku Ubera jakiś zarząd na Polskę), nie wnoszą nic w postaci inwestycji, kapitału, ani technologi, dużo za nic. Takie straty kogoś obchodzą?

W przykładowego Ubera jak sprawdziłem w necie, Saudowie zainwestowali ok 3,5 mld $. To maszynka do robienia pieniędzy za nic. Przy takich sumach lobbing jest skuteczny, reklama trafia do przekonania.
Na marginesie. Jeśli kogo nie martwi utrata miejsc pracy na rzecz wolności gospodarczej, nie martwi nierówność w traktowaniu podmiotów gospodarczych, to wystarczy tylko odrobina wyobraźni. Piracka firmy działające na rynku po za obowiązującym systemem prawnym, zniszczą każdą branżę.

Wiara w istnienie ekonomicznego perpetum mobile zadziwia. 8O


N lip 02, 2017 11:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
No popatrz Robur, ten kierowca widocznie nie zna podstaw arytmetyki, bo jakimś cudem mu się to opłaca i nie narzeka :wink:

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Pn lip 03, 2017 5:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
prowadziłem 10 lat własną firmę i miałem kontakty z wieloma startującymi przedsiębiorcami - i większość z nich nie potrafi policzyć takich kosztów jak Robur zapodał... więc prawdopodobnie ten kierowca też nie nie - i dlatego jeszcze jest zadowolony i wydaje mu się, że mu się to opłaca...

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Pn lip 03, 2017 9:14 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
W takim razie koniecznie trzeba mu tego zabronić! A jeśli się sprzeciwi to wlepić taką karę finansową żeby się nie pozbierał. Nie będzie nam tu gówniarz woził ludzi za pół darmo! :-D

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Pn lip 03, 2017 11:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
Zabrania się mu nie dlatego że on jest na tym stratny - tylko że nieuczciwa konkurencja szkodzi innym. To że sam sobie szkodzi to jego sprawa, ale jeśli szkodzi innym to już nie tylko jego sprawa. Może mu się wydaje że na tym zarabia - jego sprawa, może nie jest tego świadomy że szkodzi innym - i to już nie tylko jego sprawa.

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Wt lip 04, 2017 7:19 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
W jaki sposób konkurencja jaką jest UBER miałaby być nieuczciwa? Nieuczciwą konkurencja według mnie jest wtedy, gdy ludzie nie mają swobody w świadczeniu usług i wybieraniu usługodawców, lecz wprowadza się pewne ograniczenia, jak np. egzaminy z topografii miasta. Na rynku jest wtedy deficyt kierowców i ceny są sztucznie zawyżone.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Wt lip 04, 2017 7:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
Już było pisane - taksówkarze odprowadzają podatki, płacą ZUS, ubezpieczenie itd (przynajmniej teoretycznie)
Natomiast kierowca ubera nic nie opłaca - więc robi konkurencję taksówkarzom w sposób nieuczciwy

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Wt lip 04, 2017 7:30 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UBER
Skoro prawo jest pełne luk, to nic dziwnego, że ktoś z tego korzysta. To ono powinno zostać zmienione zamiast blokować nowe korzystne dla wszystkich rozwiązania.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Wt lip 04, 2017 8:42 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL