Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 7:19 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 354 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24
 religia w szkole 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N mar 30, 2014 8:35 pm
Posty: 3895
Lokalizacja: polkowice
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: religia w szkole
Sansevieria napisał(a):
Przyjmijmy, że faktycznie obecna wersja religii w szkole w Polsce to jest jedna wielka pomyłka.

Pierwsze i ostatnie lekcje jako lekcje religii to utopia. Za mało tych pierwszych i ostatnich lekcji jest, w małej szkole może by się i udało plan lekcji ułożyć, ale w większej nie ma sposobu, albo zachodzi konieczność rozdwojenia sie katechety, albo dobudowania kilku sal lekcyjnych. Poza tym dzieci wiejskie są dowożone autobusem na pierwszą lekcję i tak czy tak by w tej szkole lądowały rano oraz czekały na autobus powrotny, który często też jest jeden.

Francuski model powiadasz... We Francji od ponad 200 lat były tzw. wolne środy. Właśnie na potrzeby nauczania religii. Szkoły w środy były zamknięte. Wyobrażasz sobie w Polsce nagle zamknąć szkoły na cały dzień w środku tygodnia? Ja nie bardzo. Powiedzmy że szkoły nie byłyby zamknięte tylko by nieodpłatnie udostępniały pomieszczenia. To by oznaczało ze wszystkie zajecia dla dzieci nie uczęszczających na religię musieli by samodzielnie zorganizować oraz opłacić rodzice. Uważasz, ze to dobry pomysł? Ja niespecjalnie.
Co do równego traktowania to zasadniczo jestem za. Uważasz że na poziomie ustawy nie ma równego traktowania?

Jak dla mnie wielką pomyłką jest koncepcja lekcji etyki. Pomyłką w założeniu.
Od początku nie bardzo było wiadomo co to mianowicie mają być za lekcje. Nie wiem czy jest jakis program ich prowadzenia, nie sądzę żeby byli nauczyciele odpowiedni. O ile na poziomie liceum to już ok, można młodzież zapoznać z etyką jako taką, może się młodzież dowiedzieć ze etyka konfucjańska zasadniczo się różni od chrześcijańskiej oraz wielu innych ciekawych rzeczy. Ale na poziomie szkoły podstawowej? Tak przy okazji w ramach doswiadczeń własnych to moja córka chodziła do bardzo nietypowej szkoły podstawowej, w której katolickich dzieci było około 50%, cala reszta to była mozaika wyznaniowa plus dzieci ateistów. W szkole była możliwosć zorganizowania lekcji etyki i nawet był na etacie nauczyciel co miał jako drugi kierunek studiów ukończoną filozofię czyli zasadniczo kompetentny. I wiesz co? Rodzice wcale tej etyki nie chcieli. Bo stwierdzili, ze to jest za wcześnie dla dzieci i ze wolą świetlicę niż lekcje etyki.

Ja to zamiast usuwać religię ze szkół chyba raczej bym się spróbowała poprzyglądać, jak sobie radzą z ewentualną dyskryminacją dzieci niewierzących w tych krajach, w których nauczanie religii w szkołach państwowych jest od dawna i do dziś obowiązkowe.


Sansevieria, pisząc o francuskim modelu miałem na myśli to co pisałem czyli nie organizacje przez szkołę lekcji religii tylko użyczenie sal lekcyjnych na takowe zajęcia.
Model Francuski to taka przenośnia bo i tam jest kilka modeli rozwiązania tej sprawy.
Co do odpłatności zajęć jeśli nie chodzi o to żeby dotować funkcjonariuszy dominującego kościoła to jaki problem ? Albo państwo opłaca wszystkich możliwych religijnych (i nie religijnych) wykładowców albo żadnego, bądź pozostawiamy to w gestii rodziców.
Widzisz mi zależało żeby moje córki miały lekcje wychowania seksualnego , jak dostałem propozycję że je poprowadzi pani która prowadzi katechezę to szybko zrezygnowałem.

Co do innych państw to może jednak porozmawiamy jak tam takowe lekcje wyglądają czy jest to katecheza jak w polskim wydaniu czy może bliżej im do religioznawstwa ?


Wt sie 12, 2014 8:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: religia w szkole
kiedyś art-33 napisał(a):
Co do innych państw to może jednak porozmawiamy jak tam takowe lekcje wyglądają czy jest to katecheza jak w polskim wydaniu czy może bliżej im do religioznawstwa ?

przecież się pożegmnałeś

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Wt sie 12, 2014 9:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N mar 30, 2014 8:35 pm
Posty: 3895
Lokalizacja: polkowice
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: religia w szkole
Małgosia napisał(a):
kiedyś art-33 napisał(a):
Co do innych państw to może jednak porozmawiamy jak tam takowe lekcje wyglądają czy jest to katecheza jak w polskim wydaniu czy może bliżej im do religioznawstwa ?

przecież się pożegmnałeś


Poniekąd masz rację, doszło do kilku nieporozumień chyba już wyjaśnionych, wczoraj sytuacja wyglądała inaczej niż dziś.
I nie koniecznie z powodu mojego spożycia, dyskusja jest moim zdaniem warta uwagi i czasu choćby z tego względu że powiedzmy Ty jako katechetka takiego problemu nie widzisz.
Kto o tym powie Ty ?
Czasami warto zobaczyć inny punkt widzenia, nie ogólną linię partii nam przewodzących ale zwykłych ludzi tylko mających inny światopogląd niż przewodnie siły narodu.


Wt sie 12, 2014 9:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: religia w szkole
kiedyś art-33 napisał(a):
wczoraj sytuacja wyglądała inaczej niż dziś.

A niby jaka zaszła zmiana?
kiedyś art-33 napisał(a):
Ty jako katechetka takiego problemu nie widzisz.

Ależ widzę problem: chcesz za wszelka cenę równości na swoich zasadach zapożyczonych od Kwiczoła.
kiedyś art-33 napisał(a):
Kto o tym powie Ty ?

O czym? Że gdzieś zdarzył się jakiś przypadek nietolerancji? Nawet nie masz pojęcia jakie są przyczyny odrzucenia i nietolerancji wśród uczniów. Nieuczęszczanie na katechezę stanowi margines.
Nie dało rady osiągnąć celu czepiając się pensji, to teraz wyjeżdżasz z dyskryminacją. To są Twoje odczucia, bardzo subiektywne. Tak samo jak subiektywne są moje odczucia, że jestem nauczycielem poza kategorią wtedy, kiedy są jakieś profity i pierwszej kategorii, kiedy są obowiązki. I już wyjaśniam: płatne zastępstwo matematyki dostaje nauczyciel muzyki ze średnim wykształceniem lub nauczyciel nauczania początkowego, a ja jedynie w ramach lekcji koleżeńskiej (zamiana) oraz zorganizowanie święta patrona, gdzie w tym samym czasie mam także Jasełka.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Wt sie 12, 2014 9:54 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16892
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: religia w szkole
Małgosia
Zaszły zmiany. Emocje to zły doradca.


Wt sie 12, 2014 10:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: religia w szkole
merss napisał(a):
Małgosia
Zaszły zmiany. Emocje to zły doradca.

Ja się nie emocjonuję. Po prostu chciałam tylko zaznaczyć, że ja nie mam pretensji o takie traktowanie. Robię to co do mnie należy, wykonuję swoje obowiązki, a jednym z nich jest polecenie służbowe zastępstwa, jeśli moja lekcja wypada z planu.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Wt sie 12, 2014 10:04 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16892
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: religia w szkole
To było nie o Tobie. Art zostaje, bo coś do niego dotarło. :-D
Mogę to wyciąć i pozostałe tłumaczenia?


Wt sie 12, 2014 10:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: religia w szkole
merss napisał(a):
To było nie o Tobie. :-D

Ok, nie zajarzyłam i w takim razie dalej nie jarzę :D. CKM ze mnie :D

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Wt sie 12, 2014 10:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N mar 30, 2014 8:35 pm
Posty: 3895
Lokalizacja: polkowice
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: religia w szkole
Małgosia napisał(a):
O czym? Że gdzieś zdarzył się jakiś przypadek nietolerancji? Nawet nie masz pojęcia jakie są przyczyny odrzucenia i nietolerancji wśród uczniów. Nieuczęszczanie na katechezę stanowi margines.


Czyli co dodając jeszcze jedną przyczynę polepszymy sytuację ?

Małgosia napisał(a):
Nie dało rady osiągnąć celu czepiając się pensji, to teraz wyjeżdżasz z dyskryminacją. To są Twoje odczucia, bardzo subiektywne. Tak samo jak subiektywne są moje odczucia, że jestem nauczycielem poza kategorią wtedy, kiedy są jakieś profity i pierwszej kategorii, kiedy są obowiązki. I już wyjaśniam: płatne zastępstwo matematyki dostaje nauczyciel muzyki ze średnim wykształceniem lub nauczyciel nauczania początkowego, a ja jedynie w ramach lekcji koleżeńskiej (zamiana) oraz zorganizowanie święta patrona, gdzie w tym samym czasie mam także Jasełka.


W obecnej sytuacji o pensje mieć do ciebie trudno pretensje, zarabiaj kobieto jak najwięcej (może nie jako katechetka w publicznej szkole).
Dyskryminacja jest tylko wycinkiem problemu. To że katecheci (katechetki) bywają wychowawcami nie jest tajemnicą, bywają nawet zakonnice (te nie oficjalne, był tu kiedyś temat w kwestii tak zwanych „skrytek”).
Inną sprawą jest działalność pozalekcyjna katechetów (katechetek) w szkołach, ona nie ogranicza się do lekcji.


Cz sie 14, 2014 5:26 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 354 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 188 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL