Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 5:41 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 Nie było nas, był las - nie będzie nas będzie las! 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 01, 2011 9:14 pm
Posty: 212
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Nie było nas, był las - nie będzie nas będzie las!
"PAMIĘĆ JEGO NIECH BĘDZIE BŁOGOSŁAWIONA!"

Rabin David Zwi Silberstein



Zebrało mi się na wspominki, gdyż zdałem sobie sprawę, że kilka dni temu (12 maja), minęła 79 rocznica śmierci wyjątkowego człowieka (każdy z nas jest oczywiście na swój sposób wyjątkowy, ale niektórzy są wyjątkowi ponad czas i przestrzeń). Są bowiem ludzie i prace ludzkie tak silne i tak potężne że przezwyciężają nawet śmierć, że żyją dalej i obcują między Nami. Mam tu na myśli oczywiście Marszałka Polski Józefa Klemensa Piłsudskiego.

Człowiek który (cytując prezydenta Mościckiego): "Śmiałością swej myśli, odwagą zamierzeń, potęgą czynów z niewolnych rąk kajdany zrzucił, bezbronnym miecz wykuł, granice nim wyrąbał, a sztandary naszych pułków sławą uwieńczył. Skażonych niewolą nauczył honoru bronić, wiarę we własne siły wskrzeszać, dumne marzenia z orlich szlaków na ziemię sprowadzać i twardą rzeczywistość zmieniać. Czynami swymi budził u wszystkich - po wszystkie krańce Polski - iskry tęsknot do wielkości. Miliony tych iskier z milionów serc wracały rozżarzone miłością do tego, który je wskrzeszał, aż stał się on jasnością, spływającą na całą naszą ziemię, i płomieniem, wytapiającym kruszec bezcenny, który w skarbcu narodowym wartości moralnych pozostanie odtąd na wieki. Wielkie dziedzictwo pozostawił w spadku po sobie ten potężny władca serc i dusz polskich".

"Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek"


Istotnie, Piłsudski nie znosił w Polakach znamion niewolnictwa, w lipcu 1920r., w sytuacji śmiertelnego zagrożenia nie tylko kraju jako takiego, ale także społeczeństwa jako wspólnoty, mówił zwracając się do polityków: "Od nas polityków i od Narodu - powinien iść do wojska walczącego na froncie głos władzy i otuchy, bo w trzech czwartych od tego zależy zwycięstwo. Zamiast tego dajecie demoralizujący obraz waśni, kłótni i rozdarcia (...) Chwila jest wyjątkowo groźna, nie ma czasu do stracenia. Stoicie nad przepaścią - już jutro możecie zacząć się wyrzynać. Nie wiem, jakimi słowy mam was przekonywać, aby was natchnąć duchem pojednania? Jeżeli potrzebna do tego moja śmierć - to gotowym sobie w łeb wypalić, abyście zrozumieli że to jest ostatnia chwila do ratunku. Ja wiem co mam zrobić. Ja plan mam".


"Ani wojna z bolszewikami, ani najrozmaitsze konflikty zewnętrzne nie dały mi się tak we znaki, jak walka z sejmem, w cuchnącej atmosferze pełnej jadu i podłości - wyrosłej w ludziach z długich lat niewoli i poddaństwa zaborcy"

http://youtu.be/YCjGS7Vuo9A

"W ciągu tych ostatnich trzech dni postarzał się o dziesięć lat. Twarz była pergaminowo blada, oczy zapadłe głęboko od zmęczenia. Tylko raz jeszcze widziałam męża w podobnym stanie - na kilka godzin przed śmiercią"

ALEKSANDRA PIŁSUDSKA 14 maja 1926r.



Marszałek JÓZEF PIŁSUDSKI 21 marca 1935 (na niecałe dwa miesiące przed śmiercią - ostatnie publiczne zdjęcie Marszałka, już wówczas ledwie trzymającego się na nogach staruszka)

Obrazek


"A zawsze myślę, że tak żyć, jak żyłem, warto było. Warto było ten ból i zmęczenie przezwyciężać, jak przezwyciężałem"


"Zamiera zupełnie wewnętrzny bunt, jest w powietrzu jakaś kojąca cisza, jakaś chęć zapomnienia o burzach, bólach i walkach. "Nie było nas, był las - nie będzie nas, będzie las" - myślę i gdzieś powstają jakieś senne, urywkowe wspomnienia z dawnej, dziwnej przeszłości, z dziecinnych przygód przy konnych wycieczkach (...) Nie chce mi się nic, jeno pośmiać się trochę bez troski o jutro (...) Po prostu już odejść, zasnąć wreszcie"

JÓZEF PIŁSUDSKI


Obrazek

_________________
Mój (zupełnie świeżuchny) blog - http://grotaragnara.blogspot.com/


Pt maja 16, 2014 9:50 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL