Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 5:17 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy wielkie idee są nam nadal potrzebne? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 28, 2003 10:20 am
Posty: 1152
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wielkie idee są nam nadal potrzebne?
Ubuntu nie jest żadną ideą. To jest rezultat/przejaw idei wolności informacji, która jest wielką ideą ekonomiczną IMO. Powstał w opozycji do MsWIN o zamkniętym kodzie, co od zawsze i na zawsze powoduje spekulacje, cóżże tam Bill i na czyje zlecenie zakodował.

Wolność informacji, inaczej znana jako symetryczny dostęp do informacji powoduje znaczne zbliżenie do ekonomii czystej, czyli takiej gdzie dokonuje się racjonalnych wyborów. Idea jest dla mnie o tyle piękna i pociągająca, ze jej realizacja wywołałaby wielki skowyt wszelkiej maści cwaniaczków, nierobów i wodolejów, którzy swój materialny status zawdzięczają chorym układom albo brakom i ciemnocie klientów, tudzież własnych pracowników.

_________________
Numbers cannot lie. People lie with numbers.


N kwi 27, 2014 9:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 07, 2012 10:52 pm
Posty: 2432
Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wielkie idee są nam nadal potrzebne?
exeter napisał:
„A nawet jeśli Ty jesteś co do istnienia życia po życiu całkowicie przekonany, co Cię upoważnia do narzucania własnego, subiektywnego poglądu wszystkim ludziom?”

***************************************

Chrześcijanie mają polecenie głoszenia Ewangelii.

***************************************

exeter napisał:
„Poza tym, co z miliardami istot, żyjących przed objawieniem się Boga, Narodowi Wybranemu?”

***************************************

cytat z pierwszego listu Św. Piotra Apostoła 3.18
Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych,
aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale
powołany do życia Duchem.
W nim poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom zamkniętym w więzieniu,
niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała,
a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz, zostało uratowanych
przez wodę.
koniec cytatu.

***************************************

exeter napisał:
„Co z miliardami żyjącymi po, ale wyznającymi inne wiary, w innych Bogów?”

***************************************

Pan Jezus polecił nam głosić Ewangelię całemu światu.
Co przecież czynimy.
Co natomiast stanie się z tymi, co nie uwierzyli Ewangelii,
to jest to sprawa Pana Boga.

***************************************

exeter napisał:
„Pytam serio, skąd się bierze Twoja pewność prawdziwości przekazu o życiu wiecznym? Jakie masz dowody na jego realność?”

_________________
Wygląda na to, że jestem prymitywnym katolikiem.
Od Rz 10,09 do Rz 10,11. Od Dz 15,07 do Dz 15,31


N kwi 27, 2014 11:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wielkie idee są nam nadal potrzebne?
exeter napisał(a):
Wprowadzenie wspomagania kierownicy w samochodach, też było przyjęte przez miliony kierowców z zadowoleniem, ale nie zmieniło świata.
No a jak definiujesz "zmienienie świata"?
Cytuj:
Danie ludziom potężnego komputera "do kieszeni", jest tym samym, co danie małpom zegarków. I w jednym, i drugim przypadku, wymienione przedmioty posłużą do zabawy.
Piszesz tak, jakby z kolei z programu Apollo wszyscy świadomie korzystali.
Holmes napisał(a):
Ubuntu nie jest żadną ideą.
Jak to nie jest? Nikt go nie wymyślił?
Cytuj:
To jest rezultat/przejaw idei wolności informacji, która jest wielką ideą ekonomiczną IMO.
A tu się zgodzę. Choć moim zdaniem awangarda tej idei to często świry.
Cytuj:
Powstał w opozycji do MsWIN o zamkniętym kodzie
Ale też i w opozycji do "hakerskich", nieprzyjaznych dystrybucji GNU/Linux.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Pn kwi 28, 2014 8:03 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6817
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wielkie idee są nam nadal potrzebne?
exeter napisał(a):
Cytuj:
obecne idee, którymi gardzi autor cytowanego artykułu (dlaczego danie ludziom do kieszeni potężnego komputera nie jest "wielką ideą") są prywatne.

Danie ludziom potężnego komputera "do kieszeni", jest tym samym, co danie małpom zegarków. I w jednym, i drugim przypadku, wymienione przedmioty posłużą do zabawy. Przy czym, nie widzę w zabawie niczego złego, chodzi o to, by nie ograniczać wyłącznie do niej aktywności społecznej. Przypomnij sobie, co się działo w Rzymie Cezarów?


Hm.. Aj.. Gdyby nie rozwój techniki komputerowej, to nie mógłbyś pisać tu na forum (jakimkolwiek z resztą) mającym zasięg ogólnoświatowy i czas reakcji liczony w sekundach. To też błyskawiczny dostęp do dzieł naukowych wszelkiej maści. Wiem coś o tym, kiedyś szukanie informacji fachowej (czasopism naukowych) to była ciężka, niewdzięczna harówa, w bibliotece, zwykle kończąca się porażką, bo lokalnie nie było tego co się chciało, trzeba było jechać czasem na drugi koniec Polski. Teraz mogę o północy w domu, przejrzeć (odfiltrowując) kilkadziesiąt pozycji w ciągu godziny..

Owszem technika komputerowa wykorzystywana jest nader często do totalnych bzdur, ale daje możliwości niespotykane przed erą komputerów.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn kwi 28, 2014 3:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 30, 2012 9:38 am
Posty: 3264
Lokalizacja: Centralna Polska
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wielkie idee są nam nadal potrzebne?
Zacznę od wytłumaczenia, dlaczego według mnie artykuł w GW dotyka istotnego zjawiska? Idee odegrały w historii ludzkości kluczową rolę. Były "turbo doładowaniem", przyspieszającym rozwój społeczeństw. Spoiwem, umożliwiającym ciągłe powiększanie struktur w których żyli nasi przodkowie.
Ale nie chodzi tylko o ich użyteczność. Wiele wskazuje na ich niezbędność dla ludzkiej psychiki. Są one nieusuwalnym składnikiem naszego psychicznego środowiska.
A gdy tylko zwiększenie populacji i odkrycie nowych technologii w początkach cywilizowanego życia umożliwiły przełożenie idei w materialne dzieła, ludzie natychmiast zaczęli tworzyć monumentalne obiekty:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
czy już bliżej naszych czasów:
Obrazek
Biorąc pod uwagę ogrom wysiłku jaki w te prace wkładali, musieli mieć potężną motywację. Musieli także odnosić jako wspólnoty korzyści z porywania się na takie zadania. Mogę się domyślać, że jedną z najważniejszych była integracja wspólnoty wokół Wielkiej Idei.
Podobne wyzwania stają przed współczesnymi społeczeństwami. Tak samo jak tamci ludzie z początków cywilizacji musimy w bólach poszerzać zakres integracji w ponadnarodowych strukturach. To długotrwały i najeżony trudnościami proces. Budowa współczesnej "Wieży Babel", czy "Piramidy", w postaci Windy do Nieba, bądź podjęcia się terraformatowania Marsa, może ten proces wspomóc i przyspieszyć.

PeterW,

Cytuj:
Hm.. Aj.. Gdyby nie rozwój techniki komputerowej, to nie mógłbyś pisać tu na forum (jakimkolwiek z resztą) mającym zasięg ogólnoświatowy i czas reakcji liczony w sekundach.

Doskonale wiem, że rozwój mocy obliczeniowych współczesnych komputerów osobistych, czy smartfonów, wymuszają przede wszystkim funkcje rozrywkowe w tym wymogi graficzne gier. Jeśli się weźmie pod uwagę, iż wysłaliśmy w latach 60-tych ludzi na Księżyc przy pomocy komputerów mających ułamek mocy obliczeniowej "najgłupszego" telefonu komórkowego, wniosek, że marnujemy bezproduktywnie nowoczesne technologie sam się nasuwa.

zefciu,

Cytuj:
No a jak definiujesz "zmienienie świata"?

Idea musi zmieniać światopogląd wielkich rzesz ludzkich. Tak było z ideą heliocentryczną Kopernika, tak było z Teorią Ewolucji. Identyczne z pomysłem, iż wszyscy ludzie są braćmi i jednakowo zasługują na zbawienie.
Takie pomysły błyskawicznie zmieniają świat.
Wracając do naszej idei przewodniej - Programu Apollo, pomysł, że człowiek może opuścić Ziemię i spacerować po powierzchni innego globu, był taką samą rewolucją, jak wcześniej wymienione. Ponadto, by go zrealizować, należało postawić takie zadania przed nauką i techniką, że przyspieszyło to ich rozwój. Z czego korzysta każdy, niekoniecznie Amerykanin. Wisienką na torcie była wiedza o naszej planecie, jej otoczeniu i sposobie powstania unikalnego układu Ziemia - Księżyc.
Niem mam wątpliwości, że następne pokolenia będą dzieliły historię ludzkości, na przed i po, początku lotów kosmicznych.


Pn kwi 28, 2014 7:22 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 198 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL