Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 2:06 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 155 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Matura z religii 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz cze 13, 2002 2:57 pm
Posty: 451
Lokalizacja: Bugodrze nad Notecią
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Matura z religii
lidka napisał(a):
"Krzychol"
Cytuj:
Warto przypomnieć, że teologia oraz pochodne są cały czas uprawnionymi uniwersyteckimi kierunkami studiów. I że kandydaci na w/w powinni mieć możliwość zdawania matury uprofilowanej na kierunek studiów, na który się wybierają.



W Polsce Krzychol

A Ty w Australii żyjesz?
Piszemy jak najbardziej o Polsce.

_________________
na kursie i na ścieżce


Cz lis 21, 2013 2:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Post Re: Matura z religii
Krzychol napisał(a):
Acro napisał(a):
Wiara w nauczyciela, w podręcznik jest testowalna

Naprawdę?
To przetestuj podręcznik do historii starożytnej.
Przetestuj podręczniki z filozofii, logiki itd.
Przetestuj aksjomaty geometrii euklidesowej.
Przetestuj (Ty, a nie uczeni, co się na pixelach nie znają) ogólną teorię względności w podręczniku do fizyki.
Przetestuj (znowu Ty) podręcznik do fizyki jądrowej...

To, że JA nie jestem w stanie przetestować wszystkiego nie oznacza, że to wszystko nie jest testowalne. Jest. I testowane było. I jakbym się uparł, pojedyncze zagadnienia mogę sprawdzić nawet SAM.

Tzw wiedza religijna nie jest testowalna przez nikogo z założenia, więc nie mieszaj zagadnień.

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Cz lis 21, 2013 3:18 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz cze 13, 2002 2:57 pm
Posty: 451
Lokalizacja: Bugodrze nad Notecią
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Matura z religii
Acro napisał(a):
To, że JA nie jestem w stanie przetestować wszystkiego nie oznacza, że to wszystko nie jest testowalne. Jest. I testowane było. I jakbym się uparł, pojedyncze zagadnienia mogę sprawdzić nawet SAM.

Tzw wiedza religijna nie jest testowalna przez nikogo z założenia, więc nie mieszaj zagadnień.

Podaj metodę testowania podręcznika historii.
Zastosuj do przetestowania Ewangelii.
Podaj metodę testowania podręcznika filozofii.
Zastosuj do przetestowania programu teologii.

_________________
na kursie i na ścieżce


Cz lis 21, 2013 3:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Matura z religii
Acro napisał(a):
Krzychol napisał(a):
Acro napisał(a):
Wiara w nauczyciela, w podręcznik jest testowalna

Naprawdę?
To przetestuj podręcznik do historii starożytnej.
Przetestuj podręczniki z filozofii, logiki itd.
Przetestuj aksjomaty geometrii euklidesowej.
Przetestuj (Ty, a nie uczeni, co się na pixelach nie znają) ogólną teorię względności w podręczniku do fizyki.
Przetestuj (znowu Ty) podręcznik do fizyki jądrowej...

To, że JA nie jestem w stanie przetestować wszystkiego nie oznacza, że to wszystko nie jest testowalne. Jest. I testowane było. I jakbym się uparł, pojedyncze zagadnienia mogę sprawdzić nawet SAM.

Tzw wiedza religijna nie jest testowalna przez nikogo z założenia, więc nie mieszaj zagadnień.


Wydaje sie grube miliardy dolarow na testowanie np istnienia bozonu Higgsa w ktorego istnienie wierzyl Higgs
Wydawano miliardy dolarow WIERZAC ze on istnieje i chciano aby to sprawdzic

100 % pewnosci nigdy nie osiagnieto , maja ta pewnosc w 99 %

Buduje sie za grube miliardy dolarow termojadrowy reaktor WIERZAC ze sie to uda zrobic ,na razie bez wiekszego powodzenia i nie wiadomo czy kiedykolwiek sie to uda

Na calm swiecie dziesiatki dziedzin nauki jest dofinansowane na zasadzie WIARY ze cos z tych badan kiedys moze wyniknac bez zadnej jednak pewnosci ze tak sie stanie

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Cz lis 21, 2013 3:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Post Re: Matura z religii
Krzychol napisał(a):
Acro napisał(a):
To, że JA nie jestem w stanie przetestować wszystkiego nie oznacza, że to wszystko nie jest testowalne. Jest. I testowane było. I jakbym się uparł, pojedyncze zagadnienia mogę sprawdzić nawet SAM.

Tzw wiedza religijna nie jest testowalna przez nikogo z założenia, więc nie mieszaj zagadnień.

Podaj metodę testowania podręcznika historii.
Zastosuj do przetestowania Ewangelii.
Podaj metodę testowania podręcznika filozofii.
Zastosuj do przetestowania programu teologii.

Owszem, można tak naukowo badać Ewangelię. Dokładnie jednakowo naukowa będzie nasza wiedza o skrzatach wyniesiona z analizy "Sierotki Marysi i 7 krasnoludków".

Na początek może przetestuj, czy Ewangelia opisuje całą prawdę. Albo że jest prawdziwsza od ksiąg Wisznu. Albo ze chociaż jakiś Bóg jest. Albo który konkretnie (może konkurs cudów?) :D
gabriel napisał(a):
100 % pewnosci nigdy nie osiagnieto , maja ta pewnosc w 99 %

Na 100% to nie powiem, że nie jesteś ufoludkiem. I to kolejna różnica - nauka ZAWSZE zostawia możliwość sfalsyfikowania teorii (nawet, jeśli na to szansa jest niemal zerowa, to nigdy nie równa zeru). Wiara jest wiarą, a wiara religijną zawiera stwierdzenia z założenia nietestowalne.

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Cz lis 21, 2013 3:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Matura z religii
Wiara jest przedluzeniem nauki ,wierzymy ze kiedys bedziemy latac z predkoscia swiatla i sa prowadzone na ten temat badania za dosyc gruba kase
Wierzymy ze istnieje podprzestrzen i sa prowadzone na ten temat badania tez za dosyc gruba kase

Jesli zalozymy ze poznawanie liczb naturalnych to poznawanie coraz to nowej wiedzy a doszlismy do liczby ( google ) nie bede nawet sie wysilal ile to jest zer to jest to jak gdyby poznawanic coraz to nowa wiedze

Tylko ze gdzies na koncu tej wiedzy jest nieskonczonosc ( wieksza od liczby google ) ,nie umiemy ja zdefiniowac ale ona istnieje
Tym symbolem matematycznej nieskonczonosci jesli chodzi o wiedze jest Bog ,absolut wiedzy
Nie umiemy go zdefiniowac tak jak nie umiemy zdefiniowac czym jest nieskonczonosc , tylko ze obydwa pojecia istnieja

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Cz lis 21, 2013 3:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Matura z religii
Acro
Cytuj:
Na 100% to nie powiem, że nie jesteś ufoludkiem. I to kolejna różnica - nauka ZAWSZE zostawia możliwość sfalsyfikowania teorii (nawet, jeśli na to szansa jest niemal zerowa, to nigdy nie równa zeru). Wiara jest wiarą, a wiara religijną zawiera stwierdzenia z założenia nietestowalne

Z wiara jest podobnie , tylko sa odmienne metody falsyfikowania wiary
Tez nie ma pewnosci na 100 % ze Bog istnieje ( dlatego wierzymy a nie wiemy ze Bog istnieje )
Wierzyc ze Bog istnieje oznacza pewnosc bliska 100 % ale nie 100 % centowa
Naukowcy tez wierza ze istnieje bozon Higssa ,bo maja 99 % pewnosci

Kiedys pytalem kogos na forum ze gdyby Bog dzis przed nim stanal i powiedzial ze jest Bogiem to jakiegoby dowodu zazadal aby upewnic sie ze ten ktos nie klamie
Odpowiedzi nie bylo

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Cz lis 21, 2013 3:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 02, 2009 10:32 pm
Posty: 3864
Płeć: mężczyzna
Post Re: Matura z religii
gabriel napisał(a):
Acro
Cytuj:
Na 100% to nie powiem, że nie jesteś ufoludkiem. I to kolejna różnica - nauka ZAWSZE zostawia możliwość sfalsyfikowania teorii (nawet, jeśli na to szansa jest niemal zerowa, to nigdy nie równa zeru). Wiara jest wiarą, a wiara religijną zawiera stwierdzenia z założenia nietestowalne

Z wiara jest podobnie , tylko sa odmienne metody falsyfikowania wiary
Tez nie ma pewnosci na 100 % ze Bog istnieje ( dlatego wierzymy a nie wiemy ze Bog istnieje )
Wierzyc ze Bog istnieje oznacza pewnosc bliska 100 % ale nie 100 % centowa
Naukowcy tez wierza ze istnieje bozon Higssa ,bo maja 99 % pewnosci

Kiedys pytalem kogos na forum ze gdyby Bog dzis przed nim stanal i powiedzial ze jest Bogiem to jakiegoby dowodu zazadal aby upewnic sie ze ten ktos nie klamie
Odpowiedzi nie bylo

Prawdopodopieństwo istnienia bozonu to 99%. Jakie jest pp istnienia Boga katolickiego?

_________________
Bo jeśli Boga nie ma, to chwała Bogu! Ale jeśli, nie daj Boże, Bóg jest, to niech nas ręka boska broni!


Cz lis 21, 2013 3:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Matura z religii
Acro
Cytuj:
Prawdopodopieństwo istnienia bozonu to 99%. Jakie jest pp istnienia Boga katolickiego?

Prawdopodobienstwo istnienai Bopga to tez 99 %
Prawdopodobienstwo istnienia Bozonu Higgsa to tez 99 % ale juz o wlasciwosciach takich jak naukowcy sadza to prawdopodobienstwo jest znacznie nizsze
Podobnie jest z Bogiem "katolickim" Bog nie jest ani katolicki ani protestancki ani prawoslawny
To sposoby poznawania Boga sa katolickie czy protestanckie czy prawoslawne

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Cz lis 21, 2013 4:15 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz cze 13, 2002 2:57 pm
Posty: 451
Lokalizacja: Bugodrze nad Notecią
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Matura z religii
Acro napisał(a):
Cytuj:
Podaj metodę testowania podręcznika historii.
Zastosuj do przetestowania Ewangelii.
Podaj metodę testowania podręcznika filozofii.
Zastosuj do przetestowania programu teologii.


Owszem, można tak naukowo badać Ewangelię. Dokładnie jednakowo naukowa będzie nasza wiedza o skrzatach wyniesiona z analizy "Sierotki Marysi i 7 krasnoludków".
No właśnie nie.
Ewangelie (jakbyś nie wiedział są 4 kanoniczne i mnogość apokryfów, nie ma jednej ewangelii) mają wartość naukową porównywalną z Żywotami Plutarcha, bądź Kronikami Kadłubka.
Zawierają zaś opis historyczny jedynego takiego wydarzenia w dziejach: bezpośredniego objawienia się Boga ludziom. W konkretnym miejscu i czasie.
Wierzyć Ewangeliom możesz, ale nie musisz. Tak samo, jak możesz, ale nie musisz wierzyć Plutarchowi czy Kadłubkowi. Z tą różnicą, że ani Plutarch ani Kadłubek nie mają bezpośredniego przełożenia na Twój los.
Eksperymentalnie Ewangelii nie sprawdzisz, bo historia nie jest nauką eksperymentalną.

_________________
na kursie i na ścieżce


Cz lis 21, 2013 4:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2010 10:26 am
Posty: 2778
Płeć: mężczyzna
Post Re: Matura z religii
A tak od strony praktycznej jak by taki egzamin miał wyglądać?
Testowano by wiedzę kandydata z dziedziny teologii, historii religii, znajomości Biblii?
To dlaczego nie miałoby sie to nazywać "Matura z Teologii/Historii Religii/Biblistyki?
Bo testu na wiare religijna kandydata to jakos sobie nie wyobrażam :no:
No a co z innymi wyznaniami i z ateistami? Przychodzi kandydat i mówi: Chcę miec maturę ze SWOJEJ religii! Jestem Żydem/Muzułmaninem/Buddystę itd. Konstytucja gwarantuje mi wolność i równość mojego wyznania więc prosze mi taki egzamin zorganizować.
I co wtedy? Nawet przy najlepszych chęciach kuratorium miałoby z tym koszmar organizacyjny i duże koszty.
A następny złośliwiec mógłby sie ogłosić Duchowym Indianinem i zażądać ściągnięcia z Ameryki szamana który by go przeegzaminował z indiańskości :P
Odmowa natomiast byłaby jawną dyskryminacją bo czemu tylko katolik miałby prawo do egzaminu a Indianin nie?
Ogólnie pomysł poroniony :dokitu:


Cz lis 21, 2013 5:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Matura z religii
Cytuj:
Testowano by wiedzę kandydata z dziedziny teologii, historii religii, znajomości Biblii?
To dlaczego nie miałoby sie to nazywać "Matura z Teologii/Historii Religii/Biblistyki?

Masz racje , juz kiedys to pisalem
Nauka religii to nauka na poziomie szkoly podstawowej ,gimnazjium i sredniej
Nauka teologii to nauka religii na poziomie wyzszym
Problem czysto semantyczny
Cytuj:
No a co z innymi wyznaniami i z ateistami? Przychodzi kandydat i mówi: Chcę miec maturę ze SWOJEJ religii! Jestem Żydem/Muzułmaninem/Buddystę itd. Konstytucja gwarantuje mi wolność i równość mojego wyznania więc prosze mi taki egzamin zorganizować

Wszystko kwestia ilosci kandydatow , to tak jakby ktos chcial mature z etnografii eskimosow
U eskimosow taki pomysl bylby nieglupi , w Polsce raczej nie
Podobnie jest z buddyzmem czy islamem , nie chodzi o to czy to religia czy etnografia eskimosow jest przedmiotem matury tylko o ilosc chetnych na taka mature

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Cz lis 21, 2013 6:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 02, 2011 11:09 pm
Posty: 2331
Płeć: kobieta
Post Re: Matura z religii
[quote="kropeczka_ns"
Cytuj:
Ile masz dzieci? W których są klasach? Jak długo pracujesz popołudniu? Ile razy w tygodniu dowozisz na zajęcia dodatkowe? Jak daleko? (żebyśmy wiedziały obie że wiemy o czym mówimy.......)
Ja mam dwoje dzieci, w III klasie i zerówce, synek w III klasie dopiero od niedawna chodzi sam czasem ale nie po 16 (bo jest ciemno!!!!) , pracuję dwa razy w tygodniu do 18, mam rodzinę na utrzymaniu w dużej mierze, dowożę starszego dwa razy w tyg do szkoły językowej ok 8 km do centrum miasta, młodszego na trening raz, starszego raz i raz obu w sobotę na trening i na basen. Nie mają dużo zajęć dodatkowych bo tylko angielski (starszy) i jedna dyscyplina sportu (obaj).
Czy religia w podstawówce u małych dzieci które trzeba zawieźć albo zaprowadzić nie jest wielkim ułatwieniem dla rodziców? Których 90% pracuje? I jeżeli w klasie mojego synka wszyscy rodzice zapisali dzieci na religię (jest to oczywiście dobrowolne) to kto i dlaczego miałby im robić na przekór? Czy oni (my) nie mamy prawa wybrać tak jak nam jest lepiej?
[/quote]

Ile mam dzieci 3-je doroslych i wnuczka... Dzieci wychowaly sie w Australii.. We wszystkich szkolach publicznych jak i w wielu prywatnych nie ma czegos takiego jak religia. Owszem sa szkoly prowadzone przez wyznawcow religii... sa szkoly katolickie, anglikanskie, protestanckie. zydowskie, muzulmanskie... i do jesli ktos jest wyznawca danej religii wysyla tam swoje dzieci... czegos takiego jak matura z religii nie ma... Polskie srodowisko organizuje rowniez lekcje religii przy tzw, Domu Polskim.. ktore odbywaja sie w sobote lacznie z lekcjami nauki polskiego. Takze nie ma problemu aby z tego korzystac...

Ja w dziecinstwie rowniez uczeszczalam na religie przy kosciele, lekcje odbywaly sie wieczorem.. czy tez w sobote... czesto dla najmlodszych w niedziele po mszy... wiec jak widzisz nie bylo problemu z organizacja takich lekcji tak aby nie kolidowalo to z praca Rodzicow... Kosciolow w Polsce jest wiecej niz szkol.


Cz lis 21, 2013 10:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 18, 2006 9:03 pm
Posty: 7765
Post Re: Matura z religii
Ja mysle ze uczciwie nalezaloby odzielic szkoly katolickie od niekatolickich
tak jak jest w USA czy Kanadzie
Mielibysmy wtedy jak na dloni owoce wartosci jakie kazda ze szkol przekazuje uczniom a to owocuje lepszymi wynikami nauczania

A oto przyklady
http://natemat.pl/10213,katolickie-znac ... z-czesciej
http://www.bibula.com/?p=31672
http://www.thestar.com/yourtoronto/educ ... eport.html

_________________
"Poznacie ich po ich owocach"


Cz lis 21, 2013 11:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 02, 2011 11:09 pm
Posty: 2331
Płeć: kobieta
Post Re: Matura z religii
"gabriel"

]
Cytuj:
Ja mysle ze uczciwie nalezaloby odzielic szkoly katolickie od niekatolickich
tak jak jest w USA czy Kanadzie
Mielibysmy wtedy jak na dloni owoce wartosci jakie kazda ze szkol przekazuje uczniom a to owocuje lepszymi wynikami nauczania

A oto przyklady
http://natemat.pl/10213,katolickie-znac ... z-czesciej
http://www.bibula.com/?p=31672
http://www.thestar.com/yourtoronto/educ ... eport.html
[/quote]


Gabriel ty chyba nie wiesz o czym mowisz... jakie owoce... Przede wszystkich istotny jest poziom szkoly, poziom nauczania, dobrzy nauczyciele ktorzy potrafia zainteresowac uczniow swoimi wykladami... Na to niestety ma wplyw przede wszystkim dobra organizacja i nie da sie ukryc dobre dofinansowanie...i niewiele ma to wspolnego z tym czy w szkole jest nauka religii czy tez nie... akurat w Australii szkoly katolickie nie naleza do najlepszych.. czy ty masz w ogole dzieci Gabriel.. odnosze wrazenie, ze nie ... Szkola to tez przygotowanie mlodych ludzi do doroslego zycia.


Cz lis 21, 2013 11:16 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 155 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 181 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL