Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:07 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna strona
 Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
Do Barneya - zauważ, że piszę tylko o jednej fotografii (karmiąca kobieta) , nie o posążkach. W fotografii nie dostrzegam żadnej aluzji do religii naturalnej itd.

Do Brandeisbluesky - obrazów karmiącej kobiety w kościołach Europy jest sporo. Przy czym zwykle chodzi o Matkę Bożą. Nie, mnie to nie razi.

Fotografia dowolnej innej karmiącej kobiety mnie nie razi.

O stosowności zamieszczania w kościele fotografii z karmionym dzieckiem, ale i prosięciem, jak napisalam wyżej (zauważ), można dyskutować. Ze wzgl. na różnice kulturowe. Nie dlatego, jakoby zdjęcie było np. skandaliczne. Nie jest samo w sobie. Łamie tylko nasze europejskie przyzwyczajenia.
Łamania 1. przykazania w tym nie dostrzegam. Dla mnie samo to zdjęcie nie ma związku ze stawianiem "innych bogow" na piedestale.
Przypuszczam, że ktoś chciał te różnice kulturowe zaakcentować. No to mu się udało.

Jesli chodzi o wystawy w kościołach (dla mnie to zdjęcie ma taki status i nie jest np. blużniercze) , cóż, można byłoby pewnie zakwestionować wszystkie wystawy, bo kościoł to w istocie nie przestrzeń wystawiennicza. No to bądźmy konsekwentni i oprotestowujmy wszystkie wystawy w tej przestrzeni.

Dlaczego wystawa na tematy misyjne pojawiła się w kościele? no pewnie dlatego (domyślam się tylko), że specjalnie do muzeum by ludzie nie poszli, a dzięki takiemu zabiegowi jest szansa, że zauważą temat pt. ewangelizacja takich a nie innych plemion.


So paź 26, 2019 7:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
Tutaj jest takie muzeum watykańskie: http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/museo-etnologico.html


So paź 26, 2019 7:35 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
Barney napisał(a):
sam2 napisał(a):
A nawrocenie amazonskich plemion nie jest pilna potrzeba?
Powinno sie ich wyrzucic z Kosciola az sami sie ucywilizuja i zrownaja z nami?
Nikt ich nie wyrzuca - wręcz przeciwnie. I nikt nie mówi tu o wyrzucaniu, tym bardziej o wyrzucaniu z tego powodu jakoby nie byli cywilizowani. Dyskutujesz nie na temat.

A nawracanie nie polega na wsprowadzaniu wierzeń i bałwanów pogańskich do świątyń katolickich.

A znasz kulture i zwczaje tych ludzi ze sie wypowiadasz w ten sposob?
O ile znam te pierwotne kultury to dawanie prezentow jest potwierdzaniem zgody-jednosci z kims. Nie przyjecie prezentu jest obraza i zerwaniem zgody-jednosci, umowy.
Dlatego pisalem ze wraz z wyrzuceniem tych przedmiotow wyrzucono Amazonczykow z Kosciola.
Potrafisz wyjasnic kulture Zydow, ale tu trafila kosa na kamien bo sytuacja jest odwrotna i trzeba przelozyc-wytlumaczyc kulture amazonczykow na europejska, czego po prostu nie potrafisz i sie buntujesz.


So paź 26, 2019 9:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
Mam nieodparte wrażenie, że wielu (niestety, także osób duchownych) straciło jakby poczucie tego, że tylko chrześcijaństwo jest prawdziwe, i że tylko w Kościele jest pełnia Objawienia. Stąd te wszystkie politpoprawne "wymiany kulturowe i duchowe" i inne problemy.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So paź 26, 2019 9:52 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
Jak chcialbys sie porozumiec z innymi kulturami?
Jak chcialbys takich ludzi nawracac nie znajac ich kultury?
Co osiagniesz ignorujac kulture innych?
Jak przekazesz im tresc Ewangelii, jesli nie rozumiesz kultury innych?
Czym jest gloszenie Ewangelii i jak ja glosic?

Zastanow sie nad tymi pytaniami


So paź 26, 2019 10:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
I znów nie na temat. Nikt nie postuluje nie poznawania innych kultur. Postaraj się - tak dla odmiany - przeczytać o czym mówią adwersarze.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So paź 26, 2019 11:15 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
to jest jak najbardziej na temat bo praktycznie nikt tu na forum nie zna kultury tych plemion amazonskich a wszyscy juz maja wypracowane zdanie na ich temat.
Poznaj pierw kulture tych ludow, to wtedy zrozumiesz dlaczego Kosciol pozwolil na umieszczenie tych przedmiotow w kosciele. Dlaczego w ogole sa obrady synodu i tematy jakie moga byc rozpatrywane.


N paź 27, 2019 8:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
Jak wyzej. Nie na temat. Jaka by ta kultura nie była, to nie powód by umieszczać bożki tej kultury w kościele.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N paź 27, 2019 12:12 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt paź 11, 2019 11:01 am
Posty: 4
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
I jeszcze papież przeprasza urażonych tą "kradzieżą". Synod do tego rekomenduje święcenia żonatych mężczyzn. Ręce opadają.
Dziś, aż nie chciało mi się oglądać Anioł Pański. Niestety, ale Franciszek zaczyna mieszać i zrażać do siebie. Zaczynam tęsknić za prawdziwymi głowami, prawdziwego Kościoła Katolickiego


N paź 27, 2019 1:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
Terremoto napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Widok kobiety karmiącej prosiaka piersią jest obrzydliwe, zwłaszcza, że z drugiej piersi ssie dziecko,

To Twoja subiektywna ocena. Masz do niej prawo,
ale zauważ, że lekceważy ona lokalne zwyczaje i w pewnym sensie nimi gardzi, piętnuje (nie wiem, czy do tego masz prawo). Dla mnie to obrazek egzotyczny, ale nie czuję się w prawie, by piętnować takie zachowanie.

Nie wiem, czy mnie zrozumiałaś, więc napiszę jeszcze parę słów. Zdjęcie było odczytywane jeszcze jako karmienie psa lub łasicy, ale według mnie to ewidentnie jakiś prosiak tamtejszej świni. Mnie nie przeszkadza, że nieubrana kobieta karmi dziecko, tylko że prosiak jest traktowany tak samo jak dziecko, albo dziecko tak samo jak świnia, tj. na równi. Każdy kto czytał Pismo Święte, wie w jakiej sytuacji człowiek jadł razem ze świnią z jednego koryta - było to w sytuacji syna marnotrawnego. Opis ten budzi rozpacz nad sytuacją syna, gdyż jest odzwierciedleniem degeneracji syna. Ja nie chcę, by ludzie z Amazonii karmili piersiami świnie, i nie wierzę, że Bóg tego by dla nich chciał, nawet jeśli dla nich jest to wyraz powiązania z naturą np. "zjemy lochę (samicę świńską) a własnym mlekiem wykarmimy warchlaka, by go potem też zjeść." Ewangelizacja tamtejszych terenów nie zaczyna się od wczoraj, trwa już kilkadziesiąt lat. Nie wierzę, że ekspozycja jest przypadkowa. My ich trochę znamy i oni też trochę znają nas, zwłaszcza organizacje, które przygotowały ekspozycje.

Ponadto karmienie piersią powoduje szczególny związek matki z karmionym dzieckiem. To nie jest czynność bez wpływu na psychikę. Ja nie chcę, by ktokolwiek myślał, że powiązanie człowieka ze zwierzęciem może być takie jak z własnym dzieckiem. A przecież są znani ludzie, którzy publicznie wypowiadali się, że gdyby mogli to by nawet pobrali się ze swoim zwierzakiem - przynajmniej o jednym niedawno pisano.

Napisałaś, że widziałaś obrazy prezentujące karmiącą Matkę Bożą, ale fotografii nie wiedziałaś. Nie ma jakichkolwiek zdjęć Matki Bożej. Obraz to nie zdjęcie. Świątynia nie może przypominać budynku świeckiego, jest miejscem kultu.

W odniesieniu do łamania I przykazania, nawiązywałam do figurek Pachamamy wniesionych do świątyni i do oddania jej pokłonu w Ogrodach Watykańskich. Ks. Paulo Suess (ekspert dot. Amazonii) doskonale zdawał sobie sprawę, ze to był obrzęd pogański, ale na pytania odpowiedział "No to co?" Uznał, że obrzędu pogańskiego nie można odrzucić. Ja po prostu oczekuję głębszego wyjaśnienia, jak mm to rozumieć jako katoliczka. Przecież Papież Franciszek odnowił posługę egzorcysty, tyle było mowy o odrzucaniu najmniejszego zła, a teraz pokazuje się nam, że to nie ma znaczenia? Jaki to wydźwięk? Czego chcą nas teraz nauczyć? Potrzebne są solidne komentarze. Bez nich mam w głowie kompletne zamieszanie.
---------------
(“So what?”

“Even if that had been a pagan rite, what took place was still a worship service. A rite always has something to do with worship. Paganism cannot be dismissed as nothing. What is pagan? In our big cities we are no less pagan than in the jungle. That's something to think about
,")
https://www.catholicnewsagency.com/news ... -dip-23186


N paź 27, 2019 2:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
Dwa detale.

1. Po angielsku nie czytam i nie wiem, dlaczego miałabym musieć korzystać z tego języka na forum po polsku. To nie na miejscu. Przekład proszę, solidny.
Nie wiem, czy uszczęśliwiłabym Cię np. cytatami po włosku lub niemiecku.
Jeśli o mnie prywatnie chodzi, to po włosku bardzo chętnie, ale jeśli o zasady gry na forum - to jednak po polsku poproszę, w języku tutaj narodowym .

2. Błąd poznawczy (kuturowy, przestrzenny i czasowy) polega na mierzeniu kultur np. południowoamerykańskich narzędziami kulturowymi z kręgu Starego i Nowego Testamentu. No naprawdę, tamte plemiona nie muszą znać "od zawsze" biblijnych konotacji co do świń.

Więc cóż, "ja nie chcę" niekoniecznie jest adekwatne. Tak jak zabawne byłoby: ja nie chcę, żeby Indianie nosili piórpusze - o czym słusznie powiedziano (dziś slyszałam, program "Między niebem a ziemią" : nie są one ani lepsze, ani gorsze, od tradycyjnych nakryć głowy dostojników z kurii rzymskiej).

Ekspozycja oczywiście nie musi być przypadkowa. Ona pokazuje - dość jaskrawo - jakąś lokalną specyfikę, a ta właśnie Ciebie odrzuca. Pokazuje, jaki jest tamten świat.
Chcesz go zmieniać - ok, byle mądrze, nie np. mówiąc tamtym ludziom, że karmienie zwierząt jest np. obrzydliwe, a tradycja - i tu ewentualne emocjonalne epitety, jaka to.

Nie no, zdjęć Matki Bozej w istocie nie widziałam. Ale też nie zakładałam, że od techniki utrwalania obrazu aż tak wiele zależy w ocenie...


N paź 27, 2019 3:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
Ale co ma tu do rzeczy "mierzenie kultur"?
Kult płodności jest jednym z kultów pogańskich - i doprawdy, dla sprawy wnoszenia bałwanów do świątyni katolickiej nie ma najmniejszego znaczenia, czy ów kult pochodzi z Ameryki Południowej, dawnej Polski, Chin czy Mongolii.

Akomodacja misyjna jest w porządku, ale jest wyraźna granica pomiędzy inkulturacją a przyjmowaniem wierzeń pogańskich czy choćby ich akceptacją w Kościele.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N paź 27, 2019 4:04 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
Czy mógłbyś, Barneyu, na-resz-cie zauważyć, że jak dotąd nie wypowiadam się o posążkach, bałwanach itp. oraz o pogańskim kulcie płodności, tylko rozmawiam o fotografii, jaka wzburzyła moją Rozmówczynię?
I "mierzenia" nie odnoszę do posągów?

"Akomodacja misyjna jest w porządku, ale jest wyraźna granica pomiędzy inkulturacją a przyjmowaniem wierzeń pogańskich czy choćby ich akceptacją w Kościele".
Tu akurat zgoda. Nic mi natomiast nie wiadomo (moja granica, tak), że karmienie nieszczęsnych świnek ma zw. z kultem dowolnego bóstwa. A Ty masz na to dowody?


N paź 27, 2019 4:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
kokus napisał(a):
I jeszcze papież przeprasza urażonych tą "kradzieżą". Synod do tego rekomenduje święcenia żonatych mężczyzn. Ręce opadają.
Dziś, aż nie chciało mi się oglądać Anioł Pański.

Cóż, w istocie ktoś wyniósł bez pytania cudzą własność - zapewne można to załatwić inaczej, bez kradzieży.
Celibat kapłanów zaś nie był i nie jest dogmatem ani istotą Kościoła, zauważ. Jest mocno utrwalonym zwyczajem, który można ograniczyć. Zauważ też, że papież zwrócił - bez aprobaty - uwagę na to, że wielu "tubylczych" księży (z lokalnych społecznosci, celibatariuszy) nie chce niestety pracować w Amazonii oraz jak dziś słyszałam, pojawił się projekt, by każde męskie zgromadzenie zakonne na świecie posłało kapłana lub kapłanów (tak, celibatariuszy) na te tereny, aby zmniejszyć problem braku dostępu do Eucharystii.


N paź 27, 2019 4:29 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt paź 11, 2019 11:01 am
Posty: 4
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Praktyki pogańskie w Kościele Katolickim?
Moim zdaniem tym zabraniem i utopeniem tych bożków zrobili więcej niżby ugrali coś pisaniem petycji itp. Zwrócili oczy świata na tą sprawę. Obecność pogańskich figurek w świątyni gdzie udzielane są sakramenty, w tym Najświętszy Sakrament jest po prostu złamaniem pierwszego przykazania.
KK od 2000 lat jest prowadzony przez Ducha Świętego i żadne braki w pasterzach nie mogą usprawiedliwiać łamaniu tradycji.


N paź 27, 2019 5:37 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL