Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 3:31 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Jakie zgromadzenie duchowne w Krakowie najlepsze? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz lis 16, 2017 9:39 pm
Posty: 296
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Jakie zgromadzenie duchowne w Krakowie najlepsze?
Zdecydowałem się iść do jakiegoś księdza żeby znaleźć kierownika duchowego tylko nie wiem do jakiego zgromadzenia iść , czy do dominikanów, franciszkanów czy gdzieś indziej, macie jakieś propozycje? Szukam kierownika duchowego na terenie Krakowa.


Pn maja 07, 2018 11:46 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jakie zgromadzenie duchowne w Krakowie najlepsze?
Bardzo dobry ruch, że szukasz w realu. Cieszę się!
Nie ma najlepszego zgromadzenia.
Każdemu odpowiada inna duchowość.
Poza tym nie ma sztampy z cyklu: wszyscy franciszkanie mi odpowiadają, żaden dominikanin mi nie odpowiada.
Ludzie są różni, ojcowie na szczęście też. Z jednym mamy wspólny język, z innym niekoniecznie.

Może masz świętego, którego lubisz? Zakonnicy formowani w jego duchowości może by Ci byli bliżsi. Nie wiem.


Pn maja 07, 2018 1:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jakie zgromadzenie duchowne w Krakowie najlepsze?
"Najlepsze" w jakim sensie? W Krakowie jest bardzo, ale to bardzo wiele wspólnot zakonnych. Jak komuś bliska jest duchowość monastyczna i postać św. Benedykta, to serdecznie polecam jakiegoś mnicha - benedyktyna z Tyńca lub cystersa z Mogiły.

Jednak bardziej aktywni na tym polu są właśnie dominikanie, franciszkanie, paulini i karmelici - bardziej w "centrum" Krakowa i przez to bliżej ludzi. Mnisi żyją raczej za klauzurą, choć też prowadzą kierownictwo duchowe.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


So kwi 13, 2019 3:39 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz maja 23, 2019 4:55 pm
Posty: 136
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jakie zgromadzenie duchowne w Krakowie najlepsze?
Słyszałam zasadę, że kto jest dobrym mówca nie jest dobrym słychaczem, kierownictwo duchowe opiera się na słuchaniu. Dominikanie to zakon kaznodziejski także nie wiem czy będą dobrzy w kierownictwie, ale nie zniechęcam bo nie mam doświadczeń to nie wiem.


Pt lip 19, 2019 11:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jakie zgromadzenie duchowne w Krakowie najlepsze?
Wydaje mi się, że taka zasada w praktyce nie obowiązuje...

Owszem, trzeba wiele słuchać - ale też potrafić mówić, kierować, radzić, a przede wszystkim być za pan brat ze Słowem Bożym i pogłębiać życie duchowe każdego dnia.

Dominikanie to Zakon Kaznodziejski, ale wśród nich spokojnie można szukać kierownika duchowego. To nie działa na zasadzie: w charyzmacie mamy głoszenie kazań, to non stop mielimy językiem i nie mamy czasu na słuchanie ;)

Otóż dominikanie poświęcają wiele czasu na kontemplację i lectio divina - właśnie, żeby świetnie poznawać Pismo Święte a potem dzielić się tego poznawania owocami.

Są pijarzy, którzy w charyzmacie mają opiekę nad młodzieżą i dziećmi, a unikają głoszenia kazań dla dzieci... Tak samo ze wszystkimi wspólnotami.

Trzeba najpierw pomodlić się i prosić Boga o dobrego kierownika duchowego. Oni się nie "reklamują".

Gdybym teraz miał gdzieś "poszukiwać", w Krakowie, to najprędzej szukałbym w Karmelu, choć nie wiem nawet czemu... Nazwijmy to umownie "podpowiedzią serca".

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


So lip 20, 2019 8:58 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL