Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 1:45 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Dziewice konsekrowane habitowe? 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Dziewice konsekrowane habitowe?
Jestem trochę niedoinformowana, a temat mnie ostatnio trochę zaskoczył. ;)

Dowiedziałam się, że kobiety oprócz zostania matkami czy zakonnicami mogą też zostać dziewicami konsekrowanymi; zaskoczyło mnie to, bo nie jest to zbyt popularne i się o tym nie mówi. Jeszcze bardziej się zdziwiłam, dowiedziawszy się, że niektóre dziewice konsekrowane noszą habit. To chyba jeszcze mniej popularne, ale czy ktoś wie, jak to z tym jest? Wiem, że taka kobieta musi wyrazić chęć noszenia habitu i czyni to chyba za zgodą biskupa. Czy wówczas upodabnia się do zakonnic z konkretnego zakonu czy istnieje specjalny habit dla dziewic konsekrowanych?

Wiem, że to dziwne pytanie, ale temat chyba dość oryginalny. :)


Wt mar 27, 2018 12:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziewice konsekrowane habitowe?
Kobieta może żyć samotnie, zostać żoną albo osoba konsekrowaną (poświęconą Panu Bogu przez złożenie ślubów).
Konsekracja ma też wiele dróg.

Można być zakonnicą (klauzurową lub czynną, habitową albo bezhabitową).

Można być świecką kobietą konsekrowaną w instytucie świeckim, czyli być członkinią wspólnoty o konkretnym charyzmacie, z pełna strukturą, duchowością, prawodawstwem; złożyć śluby, mieszkać raczej osobno, pracować zawodowo itp., nie wyróżniać się w środowisku; więcej np. tu: http://www.instchrkr.katowice.opoka.org.pl/ lub tu: http://www.kkis.episkopat.pl/0.

Można być konsekrowana dziewicą albo wdową. Możliwości jest jeszcze więcej.

Dziewice konsekrowane, o ile mi wiadomo, nie powinny nosić pełnego habitu, ale coś uproszczonego (czytałam o „namiastce”). I to generalnie na liturgię. Często nie noszą kompletnie żadnych oznak zewnętrznych, nie jest to wcale konieczne. Byłam z taka dziewczyna na rekolekcjach i model bez habitu dominuje. Tak, decyduje biskup. Mozę się nie zgodzić.
Na pewno nie wolno nosić habitu w takiej postaci, który wprowadzałby w błąd, kopiował istniejący habit zakonny konkretnego zakonu itp. Nie należy naśladować zakonnic, zacierać różnic, wymagać by tytułować się siostrą itd. (były już z tym pewne problemy) .
Tekstów o dziewicach konsekrowanych i o instytutach świeckich, ba, całych stron na ten temat jest w polskim necie multum.


Wt mar 27, 2018 9:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziewice konsekrowane habitowe?
Spotkalam sie z okresleniem dziewica seraficzna w odniesieniu do sw. Katarzyny z Sieny i sw. Gemmy Galgani, ale nie wiem co to oznacza. Czy to jakis zakon, czy moze cecha powolania (np. osoba ofiarowujaca swoje cierpienie Bogu w sposb szczegolny), czy moze jeszcze cos innego?


Wt mar 27, 2018 9:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziewice konsekrowane habitowe?
Nie wiem, na pewno jednak nie chodzi o zakon. Św. Katarzyna ze Sieny była po prostu tercjarką dominikańską. Trzeci zakon, tzw. zakon świecki. Nie była zakonnicą. Ani dziewicą konsekrowaną w dzisiejszym rozumieniu.

Przydałby się solidny kontekst, a i profesjonalny komentarz do źródła, w którym ta "dziewica seraficzna" się znajduje. Może to jest coś z historii duchowości, tam była także np. kontemplacja seraficzna... na czuja nie rozgryziemy, to jest kwestia terminologii.


Wt mar 27, 2018 11:01 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziewice konsekrowane habitowe?
Może te linki się przydadzą
https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-s ... owane.html
http://konsekrowane.org/dziewice/ov-info.php
http://konsekrowane.org/dokumenty/ov-info.pdf

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr mar 28, 2018 12:10 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziewice konsekrowane habitowe?
Określenie "seraficki" jest szczególnie ważne w duchowości franciszkańskiej - Zakon Seraficki, Franciszek Seraficki. Chociaż miłość seraficzna pojawia się w odniesieniu też do innych świętych - np. śwTeresa z Avila też płonęła miłością seraficzną. Św. Bonawentura w sześciu skrzydłach serafickich z widzenia Izajasza widział sześć cnót przełożonym potrzebnych (pragnienie sprawiedliwości, dobroć, cierpliwość, przykład życia, przezorna rozwaga, pobożność). Bł. Honorat Koźmiński interpretował je jako ducha seraficznej bogomyślności, seraficznego poświęcenia; ducha seraficznej pokory, ducha seraficznej wzgardy świata; piąte skrzydło, ducha seraficznego zapału, ducha seraficznej miłości Boga i bliźniego.


Śr mar 28, 2018 11:51 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziewice konsekrowane habitowe?
Dzięki! :-D Super! Wasze informacje naprowadziły mnie na coś takiego
"Serafickość, seraficki Franciszek, duchowość seraficka," w: Leksykon Duchowości Franciszkańskiej, wyd. II, Kraków-Warszawa 2016, 1774-1784

Dla przykładu
str. 1774: https://www.academia.edu/31171944/Seraf ... 4-1784.pdf

Szkoda, że cały tekst nie jest dostępny.


Śr mar 28, 2018 12:26 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL