Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:39 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta 
Autor Wiadomość
Online
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
I znów wracam do tego co napisał Jockey - a jeśli młody mężczyzna po kilku latach małżeństwa "dojdzie do wniosku że się nie nadaje" to też ma opuścić żonę i dzieci?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lis 14, 2015 12:32 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Barney, a po czym meżczyzna stwierdzi że się nie nadaje na meża i ojca?

Edit: jeżeli jest złym ojem i mężem, który nie dba o dzieci, znęca się nad nimi psychicznie i fizycznie, zdradza żonę i przepija pieniądze, to niech opuści rodzinę, jak najbardziej...i to na zbity pysk...


So lis 14, 2015 12:58 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Na tej samej zasadzie co ksiądz opuszcza stan kapłański bo mu sie juz znudziło bo stwierdził ze nie uniesie tego krzyża. Powiedzmy ze mając dwadzieścia pare lat i urodziły sie dzieci itp. Żona juz nie taka piękna jak przed ślubem a w dodatku cały czas sie o cos czepia. Dzieci ciagle cos chcą i nie ma czasu jak to w stanie kawalerskim było. I prosta decyzja zostawić ja i wrócić do stanu wolnego ... Przecież ma prawo być szczęśliwym a ta kobieta go ogranicza.

To nie jest tylko wymysł ale wielokrotnie cos takiego słyszałem jako powód do rozwodu. Powód dokładnie taki sam jak opuszczanie stanu kapłańskiego. W seminarium maja 5 lat na rozpoznanie powołania. 5 bo ostatni rok studiów jest juz po święceniach diakonatu. W klasztorach zazwyczaj maja rok dłużej bo jest rok nowicjatu i rok przed święceniami maja śluby wieczyste. Myśle ze jest dość dużo czasu żeby podjąć decyzje. Na pewno więcej czasu niż w narzeczeństwie.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So lis 14, 2015 5:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Chodzi Ci chyba o wypalenie. Niestety częste przy pracy z ludźmi, a może to zwykła chandra, czy depresja a może nawet działanie złego.
W przypadku małżeństwa, zarówno w życiu mężczyzny jak i kobiety może nadejść chwilowy kryzys..
Może jedno z małżonków lub rodzice naciskali na ślub, bo zaliczyli wpadkę przed ślubem, albo (niestety dość częste)
już przed ślubem nie było miłości, tylko coś n zasadzie: ja jestem wolny, ty jesteś wolna, może byś chciała ze mną się spotykać? :-) :bukiet: albo ze strachu przed staropanieństwem, czy starokawalerstwem :-D :-D rodzina naciska, przy spotkaniach w większym gronie ciekawskie ciotki pytają: jak tam Zenuś, masz już kogoś na oku? ty lepiej się rozglądaj, bo ci same rozwódki zostaną!
Do zostania księdzem nie ma takiego parcia ze strony rodziny. U niektórych wręcz przeciwnie.


So lis 14, 2015 5:58 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
W Austrii przyglądano się księżom, którzy porzucali kapłanstwo. Za główny powód podawano niedojrzałość psychiczną. Z badań wynikało, że 25% księży, którzy zakładali rodziny po porzuceniu kapłanstwa rowodziło się. Nie spełniali się więc i w małżeństwie, nie potrafili podnieść obowiązków stanu.
To są badania, bo obserwacje mogą mieć różny charakter. W mojej parafii było przez jakiś czas 'sanatorium' dla księży z problemami. Można było więc na podstawie obserwacji wysuwać mylne wnioski odnośnie większej ich liczby. O tym, że niektórzy księża starali się wziąć pod opiekę księży mających trudności parafian nie informowano. Bez tej informacji wszelkie wnioski są mało wiarygodne.

Przedstawiano też artykuł w Przewodniku Katolickim, w którym była mowa o jednym z seminariów. Wypowiadający się ojciec duchowny wskazywał, że idą do seminariów coraz słabsi mężczyźni. Porównywał ze swymi rocznikami, kiedy chłopcy chcieli zmieniać świat, pomagać innym; dziś klerycy sami potrzebują wsparcia psychologicznego (udziela im się). Z pozycji natury to kiepska mąka, nie będzie z niej dobrego chleba, jeśli traktują seminarium i kapłaństwo jako łatwy kawałek chleba i życiowy parasol ochronny.


So lis 14, 2015 7:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Reasumując wypowiedź merss mogę jedynie powtórzyć za dr hab. teologii moralnej ks. Andrzejem Bogdanowiczem: "takich mamy księży, jakie mamy rodziny. Z choinki się nie urwali".

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So lis 14, 2015 7:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
a po czym stwierdza ze nie nadaje się na księdza? bo kobieta mu się spodobała? a mężowi jak się inna spodoba - to może też się na męża (tej pierwszej) nie nadaje?
zauważcie, że dochodzimy do tego samego wniosku - to nie celibat jest 'problemem' - ale niedojrzałość, czy słabość człowieka.
6 lat przygotowania w seminarium to i tak zwykle o jakieś 5 lat więcej niż przeciętna para przygotowuje się do ślubu...
w seminarium jest 'selekcja' robiona - znam statystyki jednego rocznika bo kolega był (ostatecznie nie został wyświęcony, zrezygnował tuż przed diakonatem) - startowało 35ciu chłopaków, święcenia po 6ciu latach otrzymało 18stu. Czyli połowa rozeznała, że jednak kapłaństwo to nie jest droga dla nich. Nawet jeśli z pozostałej 18nastki znajdzie się jeden który porzuci kapłaństwo później - to w sumie i tak niezły wynik. Bo w tej chwili w Polsce małżeństw rozpada się ok 1/3 a dąży w stronę 1/2...

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


So lis 14, 2015 7:59 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Małgosia napisał(a):
Reasumując wypowiedź merss mogę jedynie powtórzyć za dr hab. teologii moralnej ks. Andrzejem Bogdanowiczem: "takich mamy księży, jakie mamy rodziny. Z choinki się nie urwali".
Od jednego księdza słyszałem taki tekst:
"Z ludu wzięty dla ludu ustanowiony"

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So lis 14, 2015 8:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Jak parafianie pomagają /(mogą pomagać) swoim księżom wytrwać w powołaniu?


So lis 14, 2015 8:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Jockey napisał(a):
Od jednego księdza słyszałem taki tekst:
"Z ludu wzięty dla ludu ustanowiony"

To akurat nie mądrość owego księdza, a Hbr 5,1. Ja odniosłam się do wypowiedzi merss.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So lis 14, 2015 8:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Brandeisbluesky napisał(a):
Jak parafianie pomagają /(mogą pomagać) swoim księżom wytrwać w powołaniu?

Przede wszystkim modlitwą, zwracaniem uwagi w cztery oczy, a nie szeptaniem po kątach o tym, co im się nie podoba.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


So lis 14, 2015 8:33 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Małgosia napisał(a):
To akurat nie mądrość owego księdza, a Hbr 5,1. Ja odniosłam się do wypowiedzi merss.
Nie pisałem o tym, że to jego mądrość a jedynie jego odpowiedź dokładnie wpisująca się w to o czym rozmawiamy. Księża i politycy są tacy jakim jesteśmy

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So lis 14, 2015 8:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Może kandydaci na księży powinni mieć naświetlone problemy, jakie mogą ich w przyszłości spotkać, i jak sobie z nimi radzić, jak organizować grupę wsparcia wśród parafian. Powołania nie rzuca się ot tak sobie - tak mi się wydaje. Chyba zwykle dzieje się to pod wpływem pewnych wydarzeń, postaw ludzkich.


So lis 14, 2015 8:50 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
A myślisz, że tego się nie robi?
Pierwsze lata w seminarium to odstraszanie aby zrezygnował. W ten sposób sprawdzają czy masz powołanie czy wydaje ci się że masz

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So lis 14, 2015 8:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ksiadz a powołanie,Ksiadz a kobieta
Kompletnie nie mam pojęcia, jak przygotowują księży do życia w parafiach. Wiem, że potem mogą często być problemy księży z radami parafialnymi, tzn. to pamiętam z mojej byłej parafii - właśnie zatarg, za zatargiem, skarżenie się do biskupa, i wymiana proboszcza.


So lis 14, 2015 9:03 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL