Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:04 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 307 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 21  Następna strona
 Pytania do księdza 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: Pytania do księdza
Ale nie muszę oddawać czci Marii matce Jezusa? Wystarczy, że zgodzę się z KKK, że jest Matką Boską, dziewicą wniebowziętą?


Śr lip 30, 2014 8:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 10:22 pm
Posty: 2268
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
joannabw napisał(a):
Ale nie muszę oddawać czci Marii matce Jezusa? Wystarczy, że zgodzę się z KKK, że jest Matką Boską, dziewicą wniebowziętą?

A jak idziesz na obowiązkowe Msze Święte w niektóre Maryjne uroczystości? Teoretycznie nie musisz modlić się za wstawiennictwem Maryji, czy innych świętych (chociaż na każdej Mszy się to dzieje, więc w pełni nie uczestniczysz we Mszy Świętej, skoro nie odmawiasz aktu pokuty). Jest to tylko teoretyczna możliwość, bo liturgia tego od Ciebie wymaga. Lex orandi, lex credendi. ;-)
Dlaczego katolik nie miałby prosić o wstawiennictwo Matki Jezusa? Uczynili to weselnicy w Kanie i nie zawiedli się.

_________________
"Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia" Flp (4,13)
„A kimże ja bym bez Boga była?” - Sonia do Raskolnikowa


Śr lip 30, 2014 8:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: Pytania do księdza
W uroczystości idę, bo jest nakaz. Jeśli nie mam woli, to trzymam się nakazu.


Śr lip 30, 2014 8:44 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 11:21 pm
Posty: 214
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
Dolores napisał(a):
Czy protestant mając inne poglądy niż katolik a jednak wybierając katolicyzm musi się dostosować całkowicie pod ich nauki , chodzi mi o spowiedż i kult Maryjny ?

Wybór wiary, nie jest tylko przyjęciem pewnej doktryny, ale głębokim doświadczeniem Boga w nowy sposób. Jeśli ktoś odkrywa, że Duch Święty prowadzi wspólnotę wierzących w Kościele Katolickim i chce pójść tą drogą, to z tego wynika zaufanie temu Bożemu prowadzeniu, a więc postawa nie wybierania tego co lubię, a czego nie w nauczaniu tej wspólnoty, ale przyjmuję całość tego, co Duch mówi przez Kościół. Może ktoś mieć trudność ze zrozumienie niektórych zasad wiary czy życia Kościoła, ale przyjęcie wiary katolickiej oznacza zaufanie - tym jest wiara.


N wrz 07, 2014 6:16 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn wrz 22, 2014 4:49 pm
Posty: 2
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Pytania do księdza
Witam.

Mam pytanie dotyczące "procedury postępowania" w przypadku ekskomuniki, której zdjęcie zarezerwowane jest dla Stolicy Apostolskiej. Powinienem zgłosić się do parafii czy bezpośrednio do kurii? Kilkanaście lat się "decyduję" na ten krok i myślę, że w końcu dorosłem do tego by ów krok poczynić. Od czego zacząć?


Pn wrz 22, 2014 5:02 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn wrz 22, 2014 4:49 pm
Posty: 2
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Pytania do księdza
Pytanie rozwiązane. Skontaktowałem się z parafią - sprawa w toku :)


Śr wrz 24, 2014 1:42 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Śr wrz 10, 2014 8:52 pm
Posty: 122
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
mam kilka pytań:

1. czy muszę w czasie modlitwy patrzec lub/i myślec o obrazach świętych (Jezu ufam Tobie, Maryja na Jasnej Górze itp.) żeby doznac dzięki nim łask?

2. czy w czasie czuwanie przed Najświętszym Sakramentem należy modlic się wyłącznie do Ducha Świętego?

3. gdy się modlę i już kończę, nie chcę skończyc bo myślę, że strace niż gdybym się jeszcze modlił, i moja modlitwa przedłuża sie o 5, 10, 20 minut a nawet godzinę czy więcej. czy to jest źle?

4. czy modlitwa w kościele przed Najświętszym Sakramentem jest skuteczniejsza niż w domu albo np. na przystanku autobusowym :-D ?

5. czy litanie są lepsze niż modlitwa własnymi słowami? jeśli nie to po co one są?

to tyle. czekam na odpowiedzi!!!


Śr wrz 24, 2014 10:50 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 11:21 pm
Posty: 214
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
waznyczlonek napisał(a):
mam kilka pytań:
1. czy muszę w czasie modlitwy patrzec lub/i myślec o obrazach świętych (Jezu ufam Tobie, Maryja na Jasnej Górze itp.) żeby doznac dzięki nim łask?
2. czy w czasie czuwanie przed Najświętszym Sakramentem należy modlic się wyłącznie do Ducha Świętego?
3. gdy się modlę i już kończę, nie chcę skończyc bo myślę, że strace niż gdybym się jeszcze modlił, i moja modlitwa przedłuża sie o 5, 10, 20 minut a nawet godzinę czy więcej. czy to jest źle?
4. czy modlitwa w kościele przed Najświętszym Sakramentem jest skuteczniejsza niż w domu albo np. na przystanku autobusowym :-D ?
5. czy litanie są lepsze niż modlitwa własnymi słowami? jeśli nie to po co one są?
to tyle. czekam na odpowiedzi!!!

Modlitwa jest spotkaniem, byciem przed Bogiem, a nie odmawianiem formuł magicznych. Stąd forma modlitwy /ustna czy myślna, formułami czy własnymi słowami, itd./ ma drugorzędne znaczenie, może pomagać lub utrudniać to co najbardziej istotne, czyli doświadczenie tego, że jestem kochany i słuchany przez Boga.


Cz paź 09, 2014 10:21 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt paź 17, 2014 12:16 pm
Posty: 71
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
Witam!
Mam pytanie.
Mam 41 lat. Męża, 4 dzieci i pogłębiający się od lat problem z wiarą. Cierpię z tego powodu, ale nie jestem w stania tego zmienić.
Obecnie nie jesetm w stanie wybrać się do spowiedzi, trwam w tzw. stanie niełaski. Bóg stał się dla mnie bardzo odległy. Nie potrafię znowu do Niego przylgnąć. Nie potrafię też szczerze do Niego powrócić sercem i szczerze żałować za grzechy. Właściwie przestałam się modlić i rozważać Pismo św.
Powinnam podjąć wewnętrzną deklarację, że chcę to zmień. No, poprawić się. Ale nie jestem w stanie.
Czy w takim stanie duszy, umysłu mogę odbyć spowiedź? Wyznając tylko grzechy.
Tak, żeby potem móc przystępować do Stołu Pańskiego?


Cz paź 30, 2014 12:48 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn wrz 10, 2012 10:51 pm
Posty: 27
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
czy gdy miałem nakaz jazdy w prawo a skeciłem w lewo i zaraz zatrzymałem się po kilku metrach na poboczu to jest grzechem ciężkim? bo nie wiem proszę o odp. ;)


Pt paź 31, 2014 7:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Post Re: Pytania do księdza
I ja mam pytanie: czy jeśli jest się niedouczonym kierowca i siada się za kółkiem to jest grzechem?


So lis 01, 2014 12:46 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 11:21 pm
Posty: 214
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
barca97 napisał(a):
czy gdy miałem nakaz jazdy w prawo a skeciłem w lewo i zaraz zatrzymałem się po kilku metrach na poboczu to jest grzechem ciężkim? bo nie wiem proszę o odp. ;)

Z definicji grzech ciążki jest świadomym i dobrowolnym złamaniem przykazań w rzeczy ważnej. Samemu spróbuj rozeznać opisaną sytuację. ;)


So lis 01, 2014 11:53 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 11:21 pm
Posty: 214
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
joannabw napisał(a):
I ja mam pytanie: czy jeśli jest się niedouczonym kierowca i siada się za kółkiem to jest grzechem?

Zależy na ile twoja jazda zagraża innym. :-P


So lis 01, 2014 12:17 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 11:21 pm
Posty: 214
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
Oliwka73 napisał(a):
Witam!
Mam pytanie.
Mam 41 lat. Męża, 4 dzieci i pogłębiający się od lat problem z wiarą. Cierpię z tego powodu, ale nie jestem w stania tego zmienić.
Obecnie nie jesetm w stanie wybrać się do spowiedzi, trwam w tzw. stanie niełaski. Bóg stał się dla mnie bardzo odległy. Nie potrafię znowu do Niego przylgnąć. Nie potrafię też szczerze do Niego powrócić sercem i szczerze żałować za grzechy. Właściwie przestałam się modlić i rozważać Pismo św.
Powinnam podjąć wewnętrzną deklarację, że chcę to zmień. No, poprawić się. Ale nie jestem w stanie.
Czy w takim stanie duszy, umysłu mogę odbyć spowiedź? Wyznając tylko grzechy.
Tak, żeby potem móc przystępować do Stołu Pańskiego?

Spowiedź jest sakramentem, czyli niezwykłym i głębokim dotknięciem przez Boga, choć dla nas często niewidocznym, którego jednym, z owoców jest uzdrowienie wewnętrzne, wyprowadzenie z tego "nie potrafię" - Bóg na szczęście potrafi :) Warto spowiednikowi przedstawić stan swojej duszy, bo mógł pomóc w otwarciu na to Boże działanie.


So lis 01, 2014 12:22 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt paź 17, 2014 12:16 pm
Posty: 71
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Pytania do księdza
ks_Pawel napisał(a):
Spowiedź jest sakramentem, czyli niezwykłym i głębokim dotknięciem przez Boga, choć dla nas często niewidocznym, którego jednym, z owoców jest uzdrowienie wewnętrzne, wyprowadzenie z tego "nie potrafię" - Bóg na szczęście potrafi :) Warto spowiednikowi przedstawić stan swojej duszy, bo mógł pomóc w otwarciu na to Boże działanie.


Dziękuję Księdzu za odpowiedź. Jest to ważne.
Wiedza o całym miłosierdziu Boga jednak chyba mi nie pomaga.
Mam problem z zaufaniem, bo mam wrażenie jakby Bóg nie widział tego jak ja cierpię, moje chore dziecko i cała rodzina z nim.
Przesuwają mi się w głowie fragmenty z Pisma św. o miłości naszego Boga, ale to mi nie pomaga. Czuję się "utopiona" w ciemnej dolinie.

Ale spróbuję :), wybiorę się do spowiedzi, bo już kilka tygodni nie chodzę do "Komunii" i jest mi z tym źle.
Pozdrawiam


Pn lis 03, 2014 1:31 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 307 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 21  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL