Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:01 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański? 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
Konrad Berkowicz: "Obywatel sam powinien decydować, czy kupuje, pracuje czy handluje w niedzielę. To zresztą jest też bardziej chrześcijańskie, bo opiera się na założeniu, że człowiek ma wolną wolę. Chrześcijanin sam powinien wybrać życie zgodnie ze swoimi zasadami a nie w obawie przed karą więzienia.

Zakaz handlu w niedziele jest antychrześcijański! Fundamentem chrześcijaństwa jest przekonanie, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga, czyli został obdarzony wolną wolą. Pętanie ludzkiej woli jest pętaniem boskiego pierwiastka w człowieku i sprzeniewierzaniem się woli bożej. W praktyce odbiera to człowiekowi możliwość bycia dobrym. Państwowy zakaz łamania jakiegoś przykazania odbiera możliwość życia zgodnie z przykazaniem z własnej woli, możliwość WYBRANIA dobra. Dlatego np. katolik, na mocy soborowych decyzji, powinien bronić rozdziału Kościoła od państwa, a ograniczać czyjąś wolność może tylko wówczas, gdy ktoś chce ograniczać wolność innym."

Skopiowane z FB.

Czy Pan poseł Konrad Berkowicz z Konfederacji ma rację biorąc pod uwagę to, że Kościół jest za zakazem handlu w niedzielę?
Kluczowa jest tu formuła "zakaz HANDLU", a nie "zakaz PRACY".
Zastanawia mnie, dlaczego akurat tylko pracownicy handlu mają mieć wolne w niedziele i dlaczego z tego zakazu wyłączone są sklepy małopowierzchniowe. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, żeby w niedziele NIKT nie pracował - szczególnie dotyczy to np. komend Policji albo Służby Zdrowia.
Co o tym myślicie?

PS. Oczywiście nie tylko pracownicy handlu mają wolne w niedziele. Nie pracują też posłowie, senatorowie czy urzędnicy. Ludzie, którzy pracują w niedziele, mają inny dzień tygodnia wolny, także to nie jest tak, że oni pracują więcej.


Pt sty 10, 2020 8:22 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
Pan poseł po prostu opowiada głupoty. Pracownik w hipermarkecie nie ma za wiele wolnej woli do niepracowania w niedzielę. Szef każe - sługa musi, no chyba że chce się zwolnić z pracy. Pracownik ma w tym momencie (jak pracodawca każe pracować w niedzielę) przymus pracy.
Jak sobie kojarzę, jak właściciel sklepu chce by sklep był otwarty w niedzielę, to musi sam w tym sklepie pracować za ladą. Nie jest to sprawiedliwe?

Szanowny katoliku - nie uważasz że niedziela jest dniem ŚWIĘTYM?

Pwt 5
12 Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój. 13 Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, 14 lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt sty 10, 2020 8:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
Esjot napisał(a):
PS. Oczywiście nie tylko pracownicy handlu mają wolne w niedziele. Nie pracują też posłowie, senatorowie czy urzędnicy. Ludzie, którzy pracują w niedziele, mają inny dzień tygodnia wolny, także to nie jest tak, że oni pracują więcej.

Pracowałeś kiedyś w taki sposób?


Pt sty 10, 2020 8:46 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
W Polsce nie ma przymusu pracy. Jak ktoś nie chce pracować w niedziele, to może sobie znaleźć inną pracę. Jeżeli w Polsce byłby przymus pracy, to oznaczałoby, że mamy niewolnictwo.

Nie tylko właściciel sklepu może stanąć za ladą w małym sklepie. Może to też być pracownik zatrudniony na umowę zlecenie, która widocznie omija Boże przepisy... Tak zresztą robią ajenci Żabek. Ogólnie jest umowa o pracę, a jak przychodzi niedziela wolna od handlu albo święto, to cyk i umowa zlecenie leży na stole przed pracownikiem. Oczywiście za taki dzień w pracy więcej płacą.

Oczywiście, że uważam iż niedziela jest Dniem Świętym, tylko czy handel jest tym samym co brak świętości?

Po pierwsze zacytowałeś fragment ST, czyli niepełnego Objawienia.
Po drugie wolny dzień od pracy dotyczy w tym przypadku soboty (Szabatu), czyli od piątku wieczorem do soboty wieczorem. Żydzi liczą dobę od zmierzchu do zmierzchu.
Po trzecie nawet jeżeli uznać ten tekst dosłownie "Nie będziesz wykonywał ŻADNEJ pracy", to oznacza, że NIKT wtedy nie powinien pracować. ŻADNEJ to znaczy ŻADNEJ. Tymczasem w Izraelu widocznie inaczej interpretują ten tekst, bo można spotkać na ulicach Jerozolimy żołnierzy czy policjantów, którzy SĄ W PRACY.


Pt sty 10, 2020 8:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
Zadam Ci inne pytanie: Aż tak Ci źle kiedy zakupy na niedzielę musisz zrobić w sobotę?


Pt sty 10, 2020 8:55 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Esjot napisał(a):
PS. Oczywiście nie tylko pracownicy handlu mają wolne w niedziele. Nie pracują też posłowie, senatorowie czy urzędnicy. Ludzie, którzy pracują w niedziele, mają inny dzień tygodnia wolny, także to nie jest tak, że oni pracują więcej.

Pracowałeś kiedyś w taki sposób?


Tak - pracowałem. Dalej pracuję w firmie, która jest otwarta w niedziele, tylko z racji pełnionej przez siebie funkcji mam akurat wszystkie niedziele wolne.
Natomiast za pracującą sobotę, czwartek dostaję wolny. Jeden tydzień pracuję od poniedziałku do piątku, a drugi od poniedziałku do soboty z wyłączeniem czwartku, i tak w kółko.


Pt sty 10, 2020 8:58 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
PeterW napisał(a):
Pan poseł po prostu opowiada głupoty. Pracownik w hipermarkecie nie ma za wiele wolnej woli do niepracowania w niedzielę. Szef każe - sługa musi, no chyba że chce się zwolnić z pracy. Pracownik ma w tym momencie (jak pracodawca każe pracować w niedzielę) przymus pracy.
Jak sobie kojarzę, jak właściciel sklepu chce by sklep był otwarty w niedzielę, to musi sam w tym sklepie pracować za ladą. Nie jest to sprawiedliwe?

Szanowny katoliku - nie uważasz że niedziela jest dniem ŚWIĘTYM?

Pwt 5
12 Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój. 13 Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, 14 lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty.


Jeszcze po czwarte. Fragment, który zacytowałeś mówi o sześciu dniach pracy i siódmym dniu wolnym.
Chciałbym uprzejmie zauważyć, że w Polsce jak i wielu innych krajach pracuje się pięć dni, a dwa są wolne. Czyżby to było niezgodne z Pismem?


Ostatnio edytowano Pt sty 10, 2020 9:03 pm przez Esjot, łącznie edytowano 1 raz



Pt sty 10, 2020 9:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
Esjot napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Esjot napisał(a):
PS. Oczywiście nie tylko pracownicy handlu mają wolne w niedziele. Nie pracują też posłowie, senatorowie czy urzędnicy. Ludzie, którzy pracują w niedziele, mają inny dzień tygodnia wolny, także to nie jest tak, że oni pracują więcej.

Pracowałeś kiedyś w taki sposób?


Tak - pracowałem. Dalej pracuję w firmie, która jest otwarta w niedziele, tylko z racji pełnionej przez siebie funkcji mam akurat wszystkie niedziele wolne.

To popracuj w niedziele, a przekonasz się jakie jest to "przyjemne".

I odpowiedz na drugie pytanie, "chrześcijaninie": Aż tak Ci źle kiedy zakupy na niedzielę musisz zrobić w sobotę?


Pt sty 10, 2020 9:03 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
Pracowałem w niedziele.

Nie robię zakupów w niedziele.


Pt sty 10, 2020 9:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
Pracowałeś, powiadasz. Ja też pracowałem i był to koszmar, którego nie życzę nikomu. Ty zaś, co dziwne, chcesz to znowu zafundować ludziom, których wreszcie się udało od niego uwolnić. Dlaczego?


Pt sty 10, 2020 9:14 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Pracowałeś, powiadasz. Ja też pracowałem i był to koszmar, którego nie życzę nikomu. Ty zaś, co dziwne, chcesz to znowu zafundować ludziom, których wreszcie się udało od niego uwolnić. Dlaczego?


Tak - pracowałem, bo chciałem i musiałem. W niedziele pracuje się "źle", inaczej, bo człowiek ma świadomość, że wielu ludzi (większość) ma wtedy wolne. To widać chociażby na ulicach, kiedy ruch spowalnia czy zanika. To właśnie ta atmosfera sprawia, że nie chce się pracować. Gdyby na to spojrzeć w ten sposób, że jest to taki sam dzień jak każdy inny, tzn. też ma 24 godziny, też świeci Słońce itd., to pracowałoby się chętniej.

Nie chcę fundować ludziom pracy w niedziele. Raczej chodzi mi o zachowanie pewnej konsekwencji. Nie bardzo rozumiem, dlaczego jedni muszą mieć wolne niedziele, a drudzy nie. Albo nikt nie pracuje w niedziele albo niech pracują wszyscy łącznie z urzędami. Dlaczego praca w jednym zawodzie w niedziele jest grzechem, a praca w innym zawodzie w niedziele już nim nie jest?
Zacytowany przez Petera fragment pokazuje jeszcze coś ciekawego. Bóg NAKAZUJE wolne dnia siódmego, ale też NAKAZUJE pracy przez sześć dni. Tak więc niepracowanie w sobotę jest takim samym grzechem jak praca w niedzielę (dotyczy chrześcijan). Niepracowanie w piątek jest takim samym grzechem jak praca w sobotę (dotyczy żydów).


Pt sty 10, 2020 9:29 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
Esjot napisał(a):
W Polsce nie ma przymusu pracy. Jak ktoś nie chce pracować w niedziele, to może sobie znaleźć inną pracę. Jeżeli w Polsce byłby przymus pracy, to oznaczałoby, że mamy niewolnictwo.

Sądząc z Twoich wypowiedzi można przypuszczać że jesteś nastolatkiem. Przymus jak najbardziej jest - za wyjątkiem tych co mają majątki liczone w dziesiątkach, setkach czy tysiącach milionów. Jest to przymus finansowy - za coś trzeba jeść, zrobić opłaty.. Na jakim Ty świecie żyjesz?

Cytuj:
Nie tylko właściciel sklepu może stanąć za ladą w małym sklepie. Może to też być pracownik zatrudniony na umowę zlecenie, która widocznie omija Boże przepisy... Tak zresztą robią ajenci Żabek.

I to jest cool i w ogóle?

Cytuj:
Oczywiście, że uważam iż niedziela jest Dniem Świętym, tylko czy handel jest tym samym co brak świętości?

Jest PRACĄ w dzień święty.

Cytuj:
Po pierwsze zacytowałeś fragment ST, czyli niepełnego Objawienia.
Po drugie wolny dzień od pracy dotyczy w tym przypadku soboty (Szabatu), czyli od piątku wieczorem do soboty wieczorem. Żydzi liczą dobę od zmierzchu do zmierzchu.

Acha.. Ale mówimy jakby nie było o chrześcijaństwie- nie? Niedziela jest pamiątką Zmartwychwstania dla chrześcijan, która zastępuje dawny szabat - nie uczyli Cię tego na religii?

Cytuj:
Po trzecie nawet jeżeli uznać ten tekst dosłownie "Nie będziesz wykonywał ŻADNEJ pracy", to oznacza, że NIKT wtedy nie powinien pracować. ŻADNEJ to znaczy ŻADNEJ. Tymczasem w Izraelu widocznie inaczej interpretują ten tekst, bo można spotkać na ulicach Jerozolimy żołnierzy czy policjantów, którzy SĄ W PRACY.


Żołnierze i policjanci mają MISJĘ obrony obywateli, by ci mogli spokojnie obchodzić święto. Podobnie jak strażacy. Nieco inną MISJĘ mają dyżurujący lekarze i pielęgniarki - ochrona życia obywateli.
Jaką misję mają handlarze, oprócz tego że chcą zarobić?

Ja bym rozumiał jakiś żydowski, czy arabski suk. Tam możesz przyjść, pogadać o wszystkim z kupcem, przy okazji kupując to i owo - to jest jakieś nawiązywanie relacji, jakaś rozrywka. Ale w hipermarketach???? "Dzień dobry.. Beeep, beeep, beep - 12,50 proszę. Ma pan może kupony? Dziękuję, zapraszam ponownie. Dzień dobry.. Beeep, beeep, beep - 28,72 proszę. Ma pani może kupony? Dziękuję, zapraszam ponownie..."

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt sty 10, 2020 9:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
Esjot napisał(a):
Dlaczego praca w jednym zawodzie w niedziele jest grzechem, a praca w innym zawodzie w niedziele już nim nie jest?

Katechizm Kościoła katolickiego
2185
W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu, przeżywaniu radości właściwej dniowi Pańskiemu, pełnieniu uczynków miłosierdzia i koniecznemu odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu 100 . Obowiązki rodzinne lub ważne zadania społeczne stanowią słuszne usprawiedliwienie niewypełnienia nakazu odpoczynku niedzielnego. Wierni powinni jednak czuwać, by uzasadnione powody nie doprowadziły do nawyków niekorzystnych dla czci Boga, życia rodzinnego oraz zdrowia.

100 Por. KPK, kan. 1247.


Stanie za ladą nie jest ważnym zadaniem społecznym.


Pt sty 10, 2020 9:38 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
Dobrze. To inaczej.

Zawody, które mogą być wykonywane w niedziele. Proszę o listę. Powinna być krótsza od tej, która pokazuje te zawody, które nie mogą być wykonywane w niedziele.


Pt sty 10, 2020 9:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zakaz handlu w niedzielę jest antychrześcijański?
Też mi się zdarzało pracować w niedzielę - koszmar to mało powiedziane. No, ale niedziele handlowe, umowa zlecenie i wszystko jasne :wink: Salowe, pielęgniarki, lekarze też pracują (chyba sporo by wymieniać), no np. komisariaty, izby wytrzeźwień, jednostki straży pożarnej...

Ja byłem do 13.00 w pracy, potem powrót, i do kościoła na Mszę Świętą na 17.00, zakupów nie robiłem po drodze. Niby da się to pogodzić, ale jak pomysleć, że np. (jak w moim przypadku) jutro poniedziałek i na 06.00 do pracy (a u mnie, żeby tam dotrzeć trzeba było najpóźniej wstać 04.30), to dosłownie żyć się odechciewało. Już nie wspomnę, że jak była seria całych niedziel handlowych )3 pod rząd + wszystkie soboty - niezły ciąg, ale właśnie money. Więcej płacili, w drożyzna w sklepach jakiej nie pamiętam dawno, to do pracy jeździłem - koszmar to było tak - sobota - od. 13. - 20.00, tak samo niedziela, powrót na 21.30, a od pon. na 06.00, czyli pobudka 04.15 - :no:

teraz mam od pon do piątku, ale nie wiem na jak długo (i nie narzekam), choć czasem soboty się dłużą :wink:

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


N sty 19, 2020 4:42 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL