Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:44 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku
Social Credit System to państwowy system reputacji, który oficjalnie ma objąć wszystkich obywateli Chin w 2020 roku, a obecnie trwają programy pilotażowe, w których biorą udział ochotnicy (np. Sesam Credit).

Obywatele w ramach tego systemu są oceniani pod wieloma względami, np. jak się wywiązują z zobowiązań (czy płacą czynsz na czas, czy zalegają ze spłatą kredytu), czy przestrzegają zasad (ruchu drogowego, porządku publicznego), jak zachowują się w mediach społecznościowych, jak zachowują się ich znajomi w mediach społecznościowych, jak spędzają wolny czas etc. Żeby wprowadzić ten system w życie Chiny instalują kamery gdzie się da, żeby każdy ruch społeczeństwa był śledzony oraz korzystają z technologii internetowych (śledzenie użytkownika w sieci, na mediach społecznościowych; zbieranie danych).

Na podstawie ocen przydzielanych przez system obywatel będzie otrzymywał pulę punktów. Im więcej będzie miał punktów, tym lepsze będzie miał życie: możliwość wzięcia pożyczki na lepszych warunkach, dostęp do lepszych dóbr, usług, większego wachlarza dóbr/usług, możliwość wyboru lepszej szkoły, pracy a nawet partnera życiowego (połączenie z systemami randkowymi) etc. Natomiast z niską reputacją będzie się wiązać szereg ograniczeń i zakazów (zakaz lotow, wydalanie ze szkół, wolny Internet) oraz będzie grozić trafienie na publicznie dostępną czarną listę.

System ma na celu m.in. umożliwienie trafnej weryfikacji, kto jest godny zaufania. Wysoka reputacja będzie świadczyć o tym, że obywatel jest godny zaufania, a niska będzie odsuwać obywatela na margines społeczny, dzięki czemu porządni obywatele nie będą narażeni na oszustwa i zawody ze strony tych nieporządnych oraz będzie motywował obywateli do tego, aby zachowywać się porządnie, mając świadomość, że wszystkie działania podlegają ocenie i od tej oceny będzie zależeć ich status społeczny.

https://en.wikipedia.org/wiki/Social_Credit_System
https://en.wikipedia.org/wiki/Sesame_Credit

System ten się często porównuje ze światem przedstawionym w jednym z odcinków serialu sf "Black Mirror".
https://www.youtube.com/watch?v=R32qWdOWrTo

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


N gru 09, 2018 2:35 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku
Niezły chwyt.Nie czają się specjalnie nawet.Ciekawe czy tym programem objęci będą również pomysłodawcy i ludzie na szczytach władzy.


N gru 09, 2018 2:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku
Przeciez ten system, co prawda zdecntralizowany dziala juz w swiecie cywilizacji zachodniej od dziesiatkow lat, a w kazdym razie od lat 70 tych zeszlego wieku.
Tylko ty jeszcze tego nie zauwazylas.


N gru 09, 2018 3:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku
Tam nie muszą się czaić, bo Chińczyki mają już zlasowane mózgi:
https://www.youtube.com/watch?v=AAIKh7AnTIk
Można posłuchać ich wypowiedzi i wyciągnąć wnioski.

I nie ma co się z nich śmiać albo im współczuć, bo do nas ten system też przenika, ale właśnie tak, żebyśmy się nie zorientowali.

Wikipedia wymienia chociażby Wielką Brytanię (Disclosure and Barring Service) i Niemcy (Schufa).

Z tego typu systemu korzysta się zresztą w wielu państwach np. przy rekrutacji pracowników. Jest to tak zwany "background check", bardzo powszechny choćby w Skandynawii. Specjalna firma zewnętrzna zajmująca się takim screeningiem pracownika sprawdza punt po punkcie zgodność CV kandydata z rzeczywistością. Weryfikuje się historię zatrudnienia, miejsca zameldowania, żąda się od kandydatów świadectw, co robili w czasie przerw w zatrudnieniu/edukacji, niekiedy też zdolność kredytową etc. oraz pyta byłych pracodawców o opinię o pracowniku. Dopiero po tym, jak pracownik przejdzie przez taki background check, może zostać formalnie zatrudniony albo przed ukończonym checkiem, dostaje ofertę warunkową, z zastrzeżeniem, że jeśli mu się noga powinie w tym screeningu, umowa zostanie zerwana w trybie natychmiastowym.

A poza tym media społecznościowe typu Facebook i youtube również bazują na tym systemie. Liczba lajków, subów i udostępnień wpływa na algorytm tak, że im bardziej lubiany jest dany materiał/kanał/strona, tym lepiej jest pozycjonowany. A w połączeniu z propagandą płynącą od światowych elit, pewne treści prezentujące określony sposób myślenia będą pod względem popularności bić na głowę alternatywne sposoby myślenia, a tym samym będą mieć większe przebicie i większą moc dalszego urabiania obywateli.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


N gru 09, 2018 4:11 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku
towarzyski.pelikan

Oczywiście,że masz rację.Mnie jednak chodziło bardziej o stopień jawności tego całego programu.
Myślę,że u nas jeszcze mimo wszystko działa to wszystko w sposób mniej lub bardziej zakamuflowany,przez co daje złudne poczucie bezpieczeństwa i prywatności.
Nie mam jednak wątpliwości w tej kwestii.


N gru 09, 2018 4:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku
towarzyski.pelikan napisał(a):
Tam nie muszą się czaić, bo Chińczyki mają już zlasowane mózgi

To nie jest pranie mózgu to ich kultura. Jechałem kiedyś jako pasażer z chinką jako kierowcą w jednym z krajów "Zachodu".

Raz coś głośniej "pikneło" w samochodzie jak gwałtowniej musiała zahamować, spytałem się co to jest, i powiedziała mi, że specjalny czujnik montowany w samochodzie, który monitoruje gwałtowne przyspiesznia i hamowania, zbyt ostre wchodzenie w zakręty, prędkość i dynamiczną jazdę etc. Wyjaśniała mi że bierze się go dobrowolnie od firmy ubezpieczeniowej i instaluje w samochodzie i jeśli ubezpieczyciel oceni po nagraniach z tego urządzenia, że kierowca "zachowywał się odpowiednio" to da lepsza zniżkę na następny rok. Ja bym nigdy takiego szpiega nie zainstalował, ale ona z chęcią i dobrowolnie to zrobiła.


N gru 09, 2018 9:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku
Skoro z naszej perspektywy jest to pranie mózgu, a z ich perspektywy to jest kultura, to by oznaczało, że oni mają inne mózgi, z innymi potrzebami.
Jednak nasza kultura przesiąka ich kulturą choćby za sprawą zaawansowanych technologii, które to oni dla nas produkują.

Czy choćby sama idea mediów społecznościowych, inteligentnych telefonów i innych urządzeń nie jest aby skrojona na potrzeby Chińczyka? A jeśli tak, czy ta technologia nie zmienia powoli naszych mózgów na azjatyckie? Czy w tej chwili nasza kultura aż tak bardzo się różni od kultury azjatyckiej?

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


N gru 09, 2018 9:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku
towarzyski.pelikan napisał(a):
Skoro z naszej perspektywy jest to pranie mózgu, a z ich perspektywy to jest kultura, to by oznaczało, że oni mają inne mózgi, z innymi potrzebami.
Jednak nasza kultura przesiąka ich kulturą choćby za sprawą zaawansowanych technologii, które to oni dla nas produkują.

Czy choćby sama idea mediów społecznościowych, inteligentnych telefonów i innych urządzeń nie jest aby skrojona na potrzeby Chińczyka? A jeśli tak, czy ta technologia nie zmienia powoli naszych mózgów na azjatyckie? Czy w tej chwili nasza kultura aż tak bardzo się różni od kultury azjatyckiej?

Będzie się różnić dopóki nasza będzie zakorzeniona w katolicyźmie.


N gru 09, 2018 9:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku
Temat założyłam 2 lata temu, a teraz w dobie pandemii/plandemii (skreśl niepotrzebne) okazuje się bardzo na czasie.

Ostanio zrobiło sie u nas w Europie, w Polsce bardzo chińsko. Orwellowska propaganda rządu wzmacniana medialnym przekazem, fikcyjne prawo i wolności, coraz większa inwigilacja, certyfikaty i beneifty dla zaszczepionych (posłusznych), donosy obywatelskie, bo na wigilii było za dużo osób, niszczenie przedsiębiorców abdurdalnymi obostrzeniami. A w tle wszyskiego wielkie plany wielkich tego świata z transhumanizmem, neokomunizmem, którzy w covidowym kryzysie widzą wspaniały pretekst, żeby zrestować obecny porządek świata i wprowadzić "nową normalność".

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pn gru 28, 2020 3:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 1:40 am
Posty: 1828
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku
Zbiór opowiadań sf "Spotkanie w przestworzach" z 1985 roku.
Opowiadanie Eugeniusza Dębskiego pt. "Życie w rytmie negatywnym" opisuje właśnie coś takiego jak ten system punktów.

_________________
Polska to jest Polska. Tam wyroki boskie stają się niezbadane... nawet dla tego , który je wydał.


Pn gru 28, 2020 4:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku
Obawiam się że zgodnie z teorią konwergencji, system USA i Chin będzie się do siebie upodabniał. Zostaną na świecie dwa olbrzymy jak Gog i Magog ;-)

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn gru 28, 2020 5:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku
Andy72 napisał(a):
Obawiam się że zgodnie z teorią konwergencji, system USA i Chin będzie się do siebie upodabniał. Zostaną na świecie dwa olbrzymy jak Gog i Magog ;-)

Wow, nie znałam tej teorii. Dzięki!
Inczuczuna napisał(a):
Zbiór opowiadań sf "Spotkanie w przestworzach" z 1985 roku.
Opowiadanie Eugeniusza Dębskiego pt. "Życie w rytmie negatywnym" opisuje właśnie coś takiego jak ten system punktów.

Dodaję do listy książek do przeczytania :)

Ja właśnie czytam "Chiny 5.0 Jak powstaje cyfrowa dyktatura". Muszę się dokształcić z Chin ;)

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pn gru 28, 2020 9:47 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt lut 14, 2012 12:39 pm
Posty: 445
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku
Nawet nie zwróciłem uwagi, że to wątek sprzed 2 lat tak jest na czasie.
Wespecjan napisał(a):
To nie jest pranie mózgu to ich kultura. Jechałem kiedyś jako pasażer z chinką jako kierowcą w jednym z krajów "Zachodu".
Raz coś głośniej "pikneło" w samochodzie jak gwałtowniej musiała zahamować, spytałem się co to jest, i powiedziała mi, że specjalny czujnik montowany w samochodzie, który monitoruje gwałtowne przyspiesznia i hamowania, zbyt ostre wchodzenie w zakręty, prędkość i dynamiczną jazdę etc. Wyjaśniała mi że bierze się go dobrowolnie od firmy ubezpieczeniowej i instaluje w samochodzie i jeśli ubezpieczyciel oceni po nagraniach z tego urządzenia, że kierowca "zachowywał się odpowiednio" to da lepsza zniżkę na następny rok. Ja bym nigdy takiego szpiega nie zainstalował, ale ona z chęcią i dobrowolnie to zrobiła.

Na początku grudnia sam sobie przykleiłem takie coś z PZU na szybie samochodu i zainstalowałem aplikację w telefonie, żeby zaoszczędzić trochę kasy na święta.


Wt gru 29, 2020 3:41 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2012 12:28 pm
Posty: 753
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Social Credit System, czyli Ordnung po chińsku
Chińczycy nie mają zlasowanych mózgów, oni mają inne postrzeganie wielu rzeczy, bo swoją kulturę/ czy cywilizację zbudowali na całkiem innych podstawach filozoficznych. :)
Ani im w głowach tworzenie jakiejś 'nowej normalności', nie ten rodzaj myślenia.
Co dla nas "resetowaniem porządku świata' dla nich (kulturowo) jest czymś zupełnie innym, normalnym i zwykłym, choć z drugiej strony oczywiście męczącym oraz miejscami niewygodnym. To co dla nas przewrotem czy rewolucją z chińskiego punktu widzenia jest normą w dziejach.
Mają całkiem inne podejście do kwestii wolności, indywidualności, roli społecznej prawa, uprawnień czyichkolwiek do sprawowania władzy i do masy innych spraw.
Jak się chcesz dokształcić z Chin to sobie na początek wyłącz "europocentryzm", nasze interpretacje, nasze podstawy ocen czegokolwiek. Zacznij od podstaw - u nich nie istnieje pojęcie absolutnego dobra i absolutnego zła, cywilizacja zaś nie została zbudowana w oparciu o przekonania religijne. Całkiem inaczej jest u nich od początku , od tysięcy lat. I to działa, choć oczywiście inaczej niż u nas. Ale bezsprzecznie działa. Przygoda wspaniała, takie wędrówki w świat innej cywilizacji.


So sty 02, 2021 4:15 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL